PEK TELEGRAAF. schappij hebben aan ;het licht gebragi. Een volk, kan uiet overtuigender tooneu, dat Bet van eene vreemde heerschappij niet weten wil,'dan door haardsteê en gezin te verlaten, te wapen te snellen en zijn bloed te''stor ten En de gelieele inlijving mogt immers, liiidens Shepstone's stellige in structie, slechts met dien verstande plaats hebben, dat bet volk haar goed keurde. Zonder volkstoestemming was Shepstone's instructie eene doode letter. Welnu, dit volk heeft thans zoo krachtig mogelijk betuigd, dat liet niet wil ingelijfd zijn. Onder deze omstandigheden moet elke eervolle en veilige uitweg uit deze Transvaalsche moeijeltjkheid aan Engeland hartelijk welkom zijn. Uit Newcastle wordt nog aan Daily news geseind: Noordwaarls van bier zijn geen Boeren gezien; maar een groot aantal hunner bevindt zich in de rigiing van Biggarsberg lie Boeren onderschepten Zondag den post van Natal, be postillon verborg den brievenzak, die later teruggevonden is. Een transportwagen is den Boeren bij de Ingogo-rivier in handen gevallen Te Newcastle heerschte eene groote beweging. De politie bewaakte de Jonen. Be Boeren hebben op zes mijlen afslands van Newcastle zich meester gemaakt van zeventig paarden van den Vrijstaat. Onder de parlementaire vlag werden door generaal Colley en de Boeren te Langsnek boodschappen gewisseld. Uit Durban werd aan de Standard gemeld dat eene batterij negen- pomlers, zonder paarden of manschapper extra trein naar Pietermaritz- liurg vervoerd zou worden. Men onderstelt, dat zij bestemd is tot bewape ning van een lort ergens tusschen Ladysinith en Landmails Drift ten einde invallen der Boeren te weren. Het 92"' reg. en het 15" huzaren bereikten Maandag onverhinderd de Zondags-rivier. Het 97"' zal de communicatie-lijn lussclien l.adysmtth en Newcastle bewaken. Het 83"' en hel laatste esca- dron huzaren verlieten Maandag Pietermaritzburg. De maatschappij tot wering der slavernij beeft aan den minister van koloniën, lord Kiniberley. een adres gerigl, om toch vooral aan de Trans- valers hunne onafhankelijkheid niet terug te geven, daar deze hen in staat heeft gesteld zooveel ellende te brengen over de inlanders van Zuid-Alrika De Pall Vail Gnz. komt op legen dit oprakelen van ouden laster le gen de Boeien en de lieer Lawson schrijft dientengevolge aan de Daily News Men zou uu den indruk krijgen als bestond de slavernij in de Transvaal toen wij baar annexeerden eu als werd zij door de Britten afgeschaft. Veroorloof mijin uw blad 10 i aan te bieden aan iederdie bewijzen kan, dat een enkele slaaf werd bevrijd, toen wij de Transvaal annexeerden. Ik val u biermede lastig-omdat het lagerhuis oorlogen niet als urgente zaken beschouwt. Bijgevolg hooreu wij wel nu en dan, dat tal onzer on gelukkige landslieden zijn gedood en velen worden uitgezondenwie een zeilde lol wacht, maar is alle vrije en eerlijke bespreking der zaak afgesloten. De heer Parnell heeft een brief gerigt aan de Land-League. Hij zegt dal hjj zich niet naar Amerika zal begeven. Hij gelooft, dat zijne tegen woordigheid in Ierland eu in het parlement nuttiger is. Iltj verwerpt een beroep op hel geweld. De Land-League zal hare agitatie uitbreiden onder de werkende klassen in Engeland en Schotland. Zij zal trachten een bond tot stand te brengen tnsscheu de democratie in Engeland eu de nationale partij ui Ierland, op den grondslag van wetgevende autonomie voor Ierland. Dij verwerpt de territoriale voorregten, die in beide landen bestaan. De arbeid moet vrijgemaakt worden van de verpletterende lasten. Verder keurt Parnell het bestaan der geheime genootschappen af en doet ten slotte een beroep op de pachters, om trouw te blijven aan de beginselen der Land- League tot uitbreiding barer organisatie. De katjiolieke bisschop van Elphin, in Ierland, heeft, in een herder- I lijken priel' aan de geloovigen zijner diocees, verklaard, dat de Britsche regering niet zou kunnen rekenen op den bevredigenden invloed der katho lieke geestelijkheid, indien de herziening van de landwet, welke door de Iersclie landbouwers begeerd wordt, nog langer uitblijft. Berigten uil de Vereenigde Staten spreken nog voortdurend van over- stroomingen en sneeuwstormen. Zaturdag liep Washington onder, waarbjj de schade op 250.000 doll wordt begroot. De stations en verscheiden hotels waren slechts in schuilen Ie naderen. Evenals de Potomac liepen ook de Susquehanna en Schuylkill buiten hare oevers, ijsschollen medevoe rende en huizen en bruggen vernielende. Ook een deel van Philadelphia stond onder water. Vreeselijke sneeuwstormen hadden inhei Westen plaats, waardoor de spoortreinen in Wisconsin, Michigan, Minnesota, Iowa, Ne braska, Kansas en Missouri ingesloten waren. 1' H A N h H IJ Hi De nieuwe Parjjsche gemeenteraad heeft tot haren voorzitter gekozen den heer Sigismond Lacroix, van de uiterste linkerzijde. -- De Pi garoinstemmende met hel voorstel van den afgevaardigde Bal kte. om den stroom van ridderorden van het Legioen van Eer, die thans over het land gaat, te stuiten, wijst op een ander misbruik, dal onder de republiek welig tiert, namelijk op de kwistigheid, waarmede het lint van «Officier d'Académic" links en regis wordt uitgedeeld. Dit lint, zegt het blad. is liet klein geld, waarmede hel ministerie oogendieuaars werft, en de nntteloozen bedankt. Wij zouden wel eens willen welen, o( er voor waarden bestaan, waaraan voldaan moet worden om «Officier d'Académie" te worden, en ol de wel onbeperkte vrijheid laat om op schaamtelooze wjjze met deze «sntis-décorations" om te springen. Omtrent de voorgenomen viering van den verjaardag van Victor Hugo j verneemt men nog het volgende: In naam der Parrjsche bevolking en der gedelegeerden uil de departementen zal een gouden lauwerkrans den dichter worden aangebodenop welks bladeren de titels zijner werken zullen ge graveerd worden. Deze krans zal op eene estrade geplaatst worden waarop dan de voorbijtrekkende stoet ruikers, kransen, palm- en olijftakken wer pen zal. In liet Trocadero-paleis zal des namiddags ten twee ure, onder voorzitting van den l eer Louis Blanc. eene literarische en muzikale «ma tinee" plaats hebben, met medewerking van de voornaamste kunstenaars der verschillende schouwburgen. Toespraken zullen gehouden, een gedicht Ier eere van detl dichter voorgedragen en verscheidene stukken des dichters -™- t'Oöziedrama's, proza door bovenbedoelde kunstenaars vertolkt worden, I: Tweeduizend plaatsen zijn beschikbaar, tegen kosteloos aan de mairies ver- krijgbare kaarten. Verder zal het comité, ten einde het feest algemeen ie maken, met direction der verschillende schouwburgen in overleg treden om voorstellingen van stukken des dichters ie verkrijgen. Eindelijk zal een bronzen gedenkpenning geslagen en in den handel gebragt worden Zondag II. gleed in de Lecombestraal ie Parijs een boer uit en viel tegen een winkelraam, dat in scherven vloog. De winkelier snelde naar buiten en eischie betaling De man zwoer bij hoog en laag. dat lïlj de j middelen niet bezat en de twist liep zoo hoog. dal eene menigte nieuws gierigen zich om het tweetal verzamelde. Eindelijk trau een welgekleed man uit den hoop, verklarende, dat hij den boer zeer goed kende en dal deze wel degelijk in; staat was te betalen. Na eeuig verder tegenslrib- I helen haalde de laatste dan ook een bank billet van 1000 tres. uit, hetwelk I' dé'"winkelier Wisselde, en ging-zijns weegs. Toen men echter een uur of wat later het billet op nieuw wisselen wilde, bleek liet, dat het ganscbe geval eene comedie was geweest. Hel billet was valscli. Eene verschrikkelijke misdaad, die hij hare bedrijvers eene ongeloo- feljjke male van barhaarschheid verraadt, is te Candry (Nord) gepleegd. Een meisje van 13 jaren ging dagelijks naar Carnières. om er naaijeu te leeren. Zaturdag passeerde zij den weg van Beaovais naar Candry, toen twee persouen zich op baar wierpen, haar tot-roepende: Je beurs ol je leven! Het kind wierp hare poriemonnaie met ongeveer 8 fr. weg en nam .de vlugt. Vijftig meter verder hield zij hijgende stil, toen weder een der ellendelingen voor haar stond en haar toeriep; Waar gaat gij lieert? Stame lende antwoordde zij, dat zij naar het bureau van politie iiep. waarop de beide monsters de andere was onder(us>clien ook aan komen loopen haar aangrepen en met baar eigen schaar de oogen uitboorden. Niet te vreden met deze gruwzame mishandelingpleegden zij liet schandelijkst ge weld aan het ongelukkige meisje, dat den volgenden dag, na een vreesselijk Ijjden, overleed. Terwijl in een slecht befaamd huis te Lyon een zeker aantal personen op de eerste verdieping bijeen was, ontstond plotseling een brand, die zoo hevig toenam, dat weldra elke uitgang door de vlammen was afgesloten. Zij, die hel hoofd in de verwarring verloren, sprongen uit de vensters en bekwamen meer' of minder zware wonden; slechts met moeite gelukte het allen uit het brandende huis te redden. DIIITICIIL Ai Door het huis van afgevaardigden is het voorstel van den heer Windt- horst tot intrekking der wet op het inhouden van toelagen uil 'stands.kas aan katholieke bisdommen en geestelijken verworpen. Vóór stemden het centrum, de I'olen en eeuige.conservative». Aan het debat hebben alleen leden van bel centrum deelgenomen. - Prof. Mommsetiwiens bibliotheek, zooals men weel. verleJen jaar ver brandde. heeft uit vrijwillige bijdragen eene som »an 180,000 mark ontvan gen, om de geleden schade zooveel mogelijk te herstellen. De 'geleerde is daardoor ongetwijfeld zeer gelrollendoelt verkeert overigens, volgens de höln. Ztg., voortdurend in zeer gedrukte stemming, daar bij nader onder zoek gebleken is, dal het vuur veel meer schade heeft aangerigt, vooral onder de aanleekeningeu van den hoogteeraar zelf, dan men eerst ver moedde. - Op verscheidene plaatsen is Lessing's sterfdag, 15 Eebruarjj 1781, op plegtige wijze herdacht. Blijkens eene bekendmaking van de commissie voor een gedenkteeken te zijner eere is lot nogloe ingekomen 16270 mark. - Bij het Zwitsersche post departement is volgens een telegram uit Bern aan de Kriln Ztg. berigt ontvangen van een verschrikkelijk spoorweg ongeluk dat bij den ingang van den Ment-Cénistunnel veroorzaakt zou zjjn door;een sneeuwval, die zich over een lengte van 400 meters uitstrekte. De geheele streek was bedekt mei fragmenten van wagens enz. en zulk een groot aantal menschen' zouden het slagtoffer van deze ramp zijn géwor dén, dat het uit dit oogpunt het grootste ongeluk was, dat sedert den aanleg der spoorwegen op hel vasteland van Europa zou voorgekomen zjjn. Het is echter vreemd genoeg dat er geen nadere bjjzonderhedeu vau opgegeven worden en dat men er ook van elders nog niets van heeft vernomen. LONDEN, 16 February. In het lagerhuis zijn de beraadslagingen oyer de bijzondere artikelen van de «Coercion bill" voortgezet. Het eerste artikel is nog niet afgehandeld. PARIJS, 16 February. De senaat beeft liet ontwerp belreffendc den spoor wegaanleg in Senegambie goedgekeurd. Eene ljjn zal gaan van Dakar naar Saiut-Lotiis en eene andere van Medina naar Boutalabe. BERLIJN, 16 February. Toen de rijksdag zou overgaan lot het verkie zen van den voorzitter, stelde de lieer Auen voor den afgetreden voorzitter bij acclamatie te herkiezen. Dit vond tegenstand. Dientengevolge heeft er eene stemming langs den gewonen weg plaats gehad. Oraal Arnim-Boyt- zenbttrg, de vorige voorzitter, werd herkozen met 147 stemmen. Iljj was niet ter vergadering tegenwoordig. Tot eersten vice-president is de heer Frankenstein, van het centrum, herkozen niet 149 stemmen. Deze verklaarde zjjne verkiezing aan te nemen. Tot tweeden vice-president werd gekozen de heer Ackermann, van de Duiisch-conservative partij, met 172 stemmen. Het hcerenhuis beraadslaagde over het wets-onlwerp tol duurzame ver mindering van belastingen en verdaagde ten slotte het debat int den vol genden dag. In den loop van het debat verzocht Bismarck hel huis de voordragt in verband met andere daarvan onafscheidelijke zaken Ie lieoor- deelen. De voordragt was een klein deel van den moeijelijken weg, dien hjj sedert vjjf jaren op liet stuk der belasiing-hervorming trachtte af te leggen. Siclde men in dat hervormingswerk geen vertrouwen, dan verloor hjj den moed het voort te zetten Ilij kon niet nalaten te betuigen, dat het huis met verwerping dezer voordrazt het geheele werk der hervorming zou be- nadcelen. Weigerde hel hem steun op zijn weg, dan moest hjj hel zjjn tegenstauders overlaten dien verder te vervolgen. LONDEN, 17 February, Blijkens telegram uil Kaapstad van gisteren neemt de wapenstilstand, aan de Basuto's toegestaan, op 18 dezer een aanvang. 305' Sttaats-Lotcrij'. Pierde Klasse. Trekking van 17 February! Prijs van 25Ö00: N». 5378. una 1000: 4099. a 400: 14650 17745. 100: 10164 15621. Prijzen van f 65. - 256 2228 4207 5662 7238 9125 10371 11630 13087 14605 17100 19573"' 333 2548 45/3 5825 7511 9175 10471 11676 13196 14719 17158 19600' 953 2744 4815 6046 7619 9346 10611 12090 13234 15553 17183 20019 1080 2806 4874 6062 7771 9359 11051 12240 13740 l.>860 17416 20326 1498 3279 5074 6098 8200 9441 11064 12397 1^921 15865 17483 20456 1685 3331 5261 6611 8411 9797 11367 12490 13994 16087 19438 20685 1955 3554 5341 6774 8418 0335 11497 12560 14263 16153 19480 20801 2101 4033 5374 7109 9063 10352 11623 3 3001 1450? 16281

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3