LEIDSCHE COURANT. 1881. iri iV. 30, ZATURDAG 12 FF-BRUARIJ. ST A DS-BE RICHTEN. BINNEN!,ANDSGIIK BKRIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Fe prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. nut het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk i» verkrijgbaar voor f 2.80 jjj} 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cenfs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 6 der Verordening van den 27"" November 1879 (Gemeente blad n°. 10); Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd: tot lieer der "'Gebuurte nü. 22 of n°. 4 van Wijk VI de heer HENDRIK JACÜBUSLABREE 1'., thans raad dier Gebuurte, en zulks in de plaats van den heer Hendbik en Jacobus Labbee Sr., aan wien op zijn verzoek een eervol ontslag uit die betrekking is verleend; lot raad der Gebuurte n*. 7 of n*. 3 van Wijk 111 de heer ARIE S0MER- W1L, in de plaats van den heer Jan Pel, die lot Heer dier Gebuurte is benoemd. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 11 Februari 1881. E. KIST, Secretaris. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leiden noodigt by deze, krachtens art. 7, 2' alinea der wet van 4 Juli 1850 Staatsblad n". 37), de inwoners dezer gemeente uit omzoo zij elders in de directe belas tingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15d'° Februari e. k., door overlegging der aanslagbiljetten ter Secretarie dezer gemeente, te doen blijkenten einde zoo noodig hun recht te bewijzen om, by de jaarlijksche herziening der lijsten van kiesbevoegden, daarop te worden geplaatst. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Voorzittter voornoemd, Leiden, 9 Februari 1881. DE KANTER. LEIOEN. 11 February. Gisteren trad de gevierde Fransche dichter Andre Thenriet voor eene eivolle zaal op. lly begon zijne voordragt met een woord van dank aan den president van "üoctrina" te brengen, welke hem de eer had bewezen lol deze lezing nil Ie noodigen, om vervolgens eenige liederen zyner/'Poésie rustiqne et familicre", waaraan hij zijne lier gewijd heeft, ten beste te ge ven. Nergens durlde hy mei zooveel gerustheid en zelfvertrouwen zijne •poésie" te berde te brengen dan in ons land, waar een Rembrandt en nog veel meer beroemde schilders hetzelfde op liet doek zoo uitstekend hebben gebragl, wal hy in zijne woorden heeft getracht weêr te geven. In zijn: »Le mal du pays", "La vigne en fleur", «Les confitures de bal les", "La bouleille" enz., waarin liet eerste gedeelte van zyn voordragt bestond, schilderde hij ons op levendige wijze de verschillende aandoenin gen, die zich van den mensch meester maken, bij hel aanschouwen van bosch en weiland, van oude meubelen, van landeiyke feesten, van hef sterrenheir en uteer nog. Na de p.inze bragt hy eenige meer luimige coupletten ten gehoorewaarin h(j ons het gezang van eenige vogels, het leven van den hout bakkerha «patois" van den geboortegrond beschreef. Dit wat zijne gedichten betreft Hij sprak nog enkele afkeurende woorden o»er de ziekelijke rigliug, welke tegenwoordig in de Fransche letterkunde is waar te nemen, om vervolgens te eindigen met een groei en heilwenseh aan Holland, aan hare eeuwigdu rende groene weiden, aan hare lalryke molens, aan hare trotsche en breede grachten, in een woord aan het land, dat als het ware voor de onsterfe lijkheid geschapen was. Een storm van toejuichingen volgde op deze woorden. Ook de bijvals betuigingen. die op elk der voorgedragen gedichten volgden, waren van de zyde der toehoorders (eekenen genoeg van ingenomenheid met den dichter en van dank voor Doctrina, welk gezelschap Leiden steeds in staat stelt Europa's beroemde mannen van nabij te leeren kennen. De hruto-opbrengst van de looneelvoorslelling, ten voordeele der min vermogende oud-strijders van 1830-31 door de underofficiersvereenigingen «Door vriendschap vereenigd" en «Pugno pro Patria" gegeven, bedraagt 570.65. Het hevige stormweer heeft de visschersvloot te Katwijk uit zee gejaagd, zoodat zij op een tiental schuiten na. waarvan sommige ontredderd, op het strand staal. Dat tiental werd heden ochtend thuis verwacht. De aan voer van visch was ruim voornamelijk schol van uiteenloopende hoedanig heid: krimp eu minder dan nicl-krimp. Als het weer zoo buijig en de wind, zooals nu, zoo noordelyk blylt, is er in de volgende week van de zeevis- scherij niets te wachten. lloor de geneeskundige staatscommissie zijn tot arts bevorderd de hh. C. ten Bosch, J M. van 't Hoff en W. J. Meek en is het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het aris-e*amen uitgereikt aan den lieer H. Zeehuizen. Het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde heeft een adres,aan de tweede kamer gezonden, waarby het de vryheid neemt, de aanneming van het wetsontwerp op de postpakketten-dienst by de leden van de tweede kamer der staten-generaal dringend aan te bevelen. De Vlamingen hebben aan Z. M. koning Leopold een adres gezonden, waarin met den diepste» eerbied gevraagd wordt, dat de koning der Bel gen zyne tusschenkomst moge aanbieden in den strijd, die lusschen Enge land en de Transvalers in Zuid-Afrika is uitgebroken. Sinds verscheidene dagen is een dergelijk verzoek door het comité voor de Transvaal te Utrecht aan Z. M. koning Willem lil gerigt. In de gisteren te Rotterdam gehouden zitting van den gemeenteraad is o. a. ingekomen een schryven van den minister van waterstaat enz., hou dende eeu verzoek en voorstel dat Rotterdam voor 1/10 gedeelte zal bydra- gen in de kosten van den Rotterdamschen Waterweg. De kosten bedragen, volgens het rapport der commissie, 30 millioen, zoodat het ofler, dat van Rotterdam gevraagd wordt, 3 millioen zal bedragen. Aan het einde der zitting nam de burgemeester een hartelijk afscheid van den raad. De directie der lloll. yzeren spoorweg-maatschappij heeft besloten om. behalve het centraal-staliou ie Amsterdam, ook de stations Hilversum en Utrecht van brandschermen te voorzien. Het station te Leiden is mede reeds in het bezit van eene dergelyke machine. Voor gebouwen, die ge voegelijk in afdeelingen kunnen gesplitst worden, zijn deze schermen niet anders dan aanbevelenswaardig. Voor de door het overlijden van mr. P. J. Suringar vacant geworden plaats in de arrond.-regtbank te Amsterdam is door dat regtscollegie het navolgende alphabetisch gestelde drietal opgemaakt: utr. H. N. Tcding va» Berkhout, substituut officier van justitie bij die regtbauk; mr A. Heemskerk, lid van de arrond-regtbank te Zierikzee, en m'. H. Meinesz. substituut- griflier bij de arrond.-regtbank te Amsterdam. Onder de lalryke zeldzaamheden in den boedel van wijlen jhr. 1). Bic ker, te Amsterdam, werden gisteren verkocht twee antiek gebeeldhouwde barnsteenen bokalen, waarvan de eene opbragl ƒ578 en de andere ƒ410, een geëmailleerde zegelring, ter innerlijke waarde van ongeveer ƒ14, ƒ900. en een oud bisquit pendule 405. Het benoodigde kapitaalom Zandvoort als mededinger van Schevt- ningen te doen optreden, is hoofdzakelijk door te Amsterdam wonende Duitsellers bijeengebragt. Onder groote deelneming vierde prof. Francken, hooirleeraar te Utrecht Maandag II. zyn 25-jarig jubilé. Curatoren bragten den jubilaris hunne gelukwenschen bij monde van mr. Boijaards van Scherpenzeel. Namens een aantal oud leerlingen van de Groninger hoogeschoolwaar prof. Francken werkzaam was, tot hy in 1877 te Utrecht benoemd werd, werd den jubi laris door prof. Valelnn te Amsterdam en dr. Wolijer te Groningen, aange boden: "Dante's Divina Comoedia", geïllustreerd door Doré, en het pracht- plaatwerk: "die Ruinen Roms". Ook de studenten der universiteit aldaar, lieten zich niet onbetuigd. Eene commissie, bestaande uit de hh. J. J. Does burg en A van IJzendijk. cand. in de letteren, schonk den geachte» hoog leeraar. namens een zestigtal hunner, een nolenhouten bureau-ministre met album in blaauw fluweel en zilveren inschrift, als blijk hunner waardering en hoogachting, terwjjl het studentencorps, door middel van zijnen rector, zyne gelukwenschen overbragt. Een 60-tal der te Utrecht verpleegden uil de walersnoodstreken zou gisteren middag weder naar de plaats hunner inwoning, Hedikhnizen en Vlijmenteruggekeerd zijntoen juist op het oogenblikdat zij vertrekken zouden, een telegram kwam, meldende dat wegens den heerschenden storm de terugkeer naar Vlymen thans onmogelijk was. De slager Bodenhuis te Smilde borg f 325 aan bankhilletten in eene oude portefeuille, die hy op tafel liet liggen. Zijne vrouw vond daar het in hare oogtn waardelooze voorwerp en wierp hel op het vuur. Toen B. het gebeurde bemerkte, waren de bankhilletten reeds ten deele door het vuur verteerd. Door den heer P. Viersen. te Diersum, die de gelden voor de eenige jaren geleden aldaar nieuw gebouwde kerk met pastorie der Christ, gercf. gemeente heeft voorgeschoten, is thans die som. ten bedrage van p. m. 10,000, aan de gemeente ten gesehenke gegeven. De gilt heeft andere leden dier gemeente aangespoord de overige schulden der gemeente te betalen. Door wylen mevrouw Vergroesen is by testamentaire beschikking haar geheele vermogen, dat na altrek der legaten op 25000 berekend wordt, aan de r. k. armen te Venlo vermaakt. Men meldt uit Paramaribo van 27 January: Met de stoomboot Curagao is den 6dt" dezer alhier aangekomen J. H. Schaap, mgr. bisschop van Ilela- ionia en apostolisch vicaris van Suriname. Zyne hoogwaardigheid is verge zeld van twee gcestelykeu en eeu ouJerwyzer. Van de woningen der meeste katholieken werd de nationale vlag uitgestoken. Weinige oogenblikken na de aankomst begaf zyne hoogw. zich ter kerke om God den Heer voor zyne behouden rgis en herstelde gezondheid te danken.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1