PEK TELEGRAAF. Waarom zoo vroeg? weinig ge re J wor«1en: de hitte dreef zelfs Je bilren aan de overzijde «ït hunne woningen. Uil het perceel 26. ingenomen door een bonihandelaar kon nog voor eene waarde van 50000 in veiligheid worden gerbagt. FR1H KRUK. 0e kamer van afgevaardigden heeft de drukperswet aangenomen bjj eerste lezing met 411 tegen 3 siemmen. Verder is de discussie aangevan gen over hel weisvoorslel-Naquei lot herstel der echtscheiding. Alleen de heer Louis Legrand kwam aan het woord. Hij bestreed het voorstel op grond van de onontbindbaarheid des huwelijks. Hij wenschte zich daarbjj geenszins op katholiek standpunt ie stellen: herstel der echtscheiding maakte Immers geen inbreuk op de regten der katholieken, die niet behoeven te scheiden! als zij niet willen; maar hij plaatste zich geheel op civielregte- ijjk standpunt. Uit een geschrift van den heer Naquet zelf trachtte spre ker aan te toonen, hoe weinig eerbied deze voor het huwelijk heeft. De echtscheiding aan te nemen was een wapen geven in handen van de vjjan- den der republiek. De Marseillaise beval een brief van Félix Pyat, waarin deze verklaart zijn ontslag Ie nemen als medewerker van hel blad. lie Marseillaise voegt er bij. dat hare rigting er niet door veranderen zal. De radicaal-socialisti sche leer blijft de hare. Zij noemt zich verder de "banierdraagster van de geavanceerde democratie". Te Saint-lliller is Donderdag jl. een moord gepleegd, waarbij echter de moordenaar, een zeer oppassend man, meer Ie beklagen valt dan zjjn slagtoffer. De eerste, een 30-jarig gehuwd man, had uit medelijden zijn schoonbroeder in huis genomen. Aangezien deze echter te lui was om te werken, werd hem, na herhaalde waarschuwingen, door zijn broeder aan gezegd. dat hij een ander kosthuis moest opzoeken De luijaard verwijderde zich! maar dreigde zich op zijn zwager te zullen wreken. Hij wachtte dan ook'met eene spade gewapend zijn zwager Woensdag ochtend op, maar ging, toen deze om hulp riep, op de vlugt. Zondag keerde hij evenwel terug en viel zijn zwager aan, met het plan dezen te verworgen. De laatste greep in zijn angst een revolver en loste drie scholen op zijn aanvaller, met hel gevolg, dat deze dood ter aarde stortte. DUIT8CIILA1VD. De quaestie over het honden eeuer wereldtentoonstelling te Berlijn heeft iu den gemeenteraad aldaar een punt van behandeling uitgemaakt. Er werd eene interpellatie ingediend, om van het dageltjksch bestuur te verne men. of hel de pogingen tot hel houden van zulk eene tentoonstelling zoti willen ondersteunen. Van wege het bestuur werd hierop geantwoord, dal hel daartoe geeoe aanleiding vond. liet is eene onderneming, die zeer veel geld kost en omtrent wier nut men hel in de kéiugen der belanghebbenden volstrekt niet eens is. Bij de verdere discussie bleek heldat vele leden weinig verwachting hidden van hel welslagen cener wereldtentoonstelling te Berlijn. Men besloot het antwoord van het dagelijksch bestuur voor kennisgeving aan Ie nemen. OOITENRM K. Toen de viering van het zilveren bruiloftsfeest van den keizer en de keizerin van Oostenrijk-Hongarije, ten jare 1879, te Tripoli was bekend geworden, zond de heer Saul Lövi. consul van Oostenrijk-Hongarije aldaar, te zamen met den opperrabbijn Baschi Elio. ook in naam van hunne ge- loolsgeuoolen, aan den keizer een adres van gelukweuschiug benevens eenige kostbare geschenken. Thans werd, op voorstel van genoemden consul, be sloten. ter gelegenheid van de echlverbindlenis van kroonprios Itud.df, den keizerlijk Ottomauischeu opperrabbijn te Tripoli, levens geestelijk opper hoofd van alle IsraOliten in Barbarije, naar Weenen af te vaardigen, om persoonlijk aan den keizer en den kroonprins een adres van hulde en geluk- weusching Ie overhandigen. De opperrabbijn is met zijn reisgezelschap reeds te Weenen aangekomen, doch moest, na een zoo laugdurigen, moeijeltjken en zeer duren logt te hebben afgelegd, lot zijne teleurstelling verneineu. dal de voltrekking van 's prinsen huwelijk onbepaald is uitgesteld. Hjj heeft eene audiëntie bij den keizer verzocht. 'sGRAVENHAGE. 7 Februarij. De minister van binnenlandsche zaken berigt, dat de onzijdigheid van het Nederlandsche Roode Kruis door de Britsche autoriteiten in Afrika zal worden erkend, van wier zjjde de aan gewonden van heide in de Transvaal strjjdvoerende partijen te verleenen hulp de noodige medewerking ondervinden en met erkentelijkheid ontvangen worden zal. ATHENE, 6 Februarjj. Volgens het wetsontwerp, door de regering aan de kamer voorgelegd, zal het eflectief van het leger te land bedragen 82824 man. KONSTANTINOPEL 6 Februarij. De ministers hebben den Sultan een besluit voorgelegd lot gedwongen hediug van eene belasting op onroerend goed, en een ander, dat de militaire dienst lot Konslantinopel uitbreidt, waar tot nog toe een privilegie bestond. De Vakit schal het leger in Epirus en Thessalië op 100,000 man, behalve eene reserve van 40000, die wordt uitgerust, de helft voor Jauina en de helft voor Trikala. ST. PETERSBURG, 6 Februarij. De Agence liusse noemt het berigt uit Weenen, dat de Porie geweigerd zou hebben vooruil aan te geven, hoever zij in hare concession aan Griekenland zou gaandoch hare vertegenwoor digers gemagtigd zou hebben te verklaren, dat zij lot belangrijke oders bereid is. ongegrond. LONDEN, 6 Februarij. Trafalgar-square was heden namiddag het tooneel eener demonstralie legen de lersche dwangwet en tegen de handelwijze van de regering tegen de lersche leden van het parlement. Door een zeer groot aantal radikale clubs werd er deel aan genomen, zoodat eenige duizenden menschen bijeen waren. Verscheidene resolution, houdende afkeuring van de regee- ringspolitiek ten opzichte van Ierland, werden vastgesteld. Onder de aan wezigen bemerkte men geen voorname personen. INGEZONDEitl. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik u in uw geachte courant onderstaande regelen te willen opnemen. Niet zonder bevreemding heelt menigeen in deze stad kennis genomen an de bij den Gemeenteraad iugekotneueii aanbeveling voor de betrekking an Directrice aan de eerlang hier op te richten H, B. School voor meisjes. Bij die aanbeveling had men zeker venVdcht"datzoo hiel aan personen, die reeds elders aan het hoofd eener school hadden gestaande voorkeur ware gegeven, dan in de eerste plaats zouden zijn in aanmerking gekomen stadgenooten, wier bekwaamheid, jjver en tact men sinds geruimen tijd algemeen heeft leeren waardeeren. Dat deze laatste geheel gepasseerd zijn maakt een ongttnsiigen indruk. Ook de Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, de Heer Steyn Parvé- dit kan ik u uit zeer goede bron mededeelen beschouwt de ingezonden aanbeveling als een grove onbillijkheid en heeft van dit zijn gevoelen tegen over de Commissie van Toezicht volstrekt geen geheim gemaakt. Zeer gepast ware het m. i. zoo belanghebbende ouders, die van gevoelen zijn dat de aanstelling van een stadgenoote mogelijk, billijk en wenschelijk ware, zich ijjdig vereenigden om bij adres aan den Gemeenteraad van liini verlangen blijk te geven. U bij voorbaat voor uwe welwillendheid bedankende noem ik mjj Uw getrouwen lezer. Leiden, 7 Febr. 81. Q. N. X. vraagt bescheiden aan de uitvoerende macht om een buitengewoon getal van vuilniskarren af te zenden, vooral naar niet druk bezochte stra ten en stegen, zooals de Salomonsleeg. ten einde de asclt-, vuilnis-, zand en puitihoopen weg te voeren, die na de sneeuw zijn overgebleven, getuigen van de zucht om builen de vuiluislieden allerlei rommel op straat te smjj- ten, wat in huis overlast geeft en niet weinig strekken om den roem van onze zindeljjke stad te verkleinen, die, integendeel, iederen "inter met sneeuw, in een zeer kennclijken slaat van verregaande onzindelijkheid ver keert. Hetzellde kan omtrent de gemeente-wateren gezegd worden. Ellen- hooge asch- en andere hoopen vindt men aan de bruggen, in de grachten, kortom bijna overal, waar water is, aan de bruggen om de stad, in de doode gaien, waar zelden slrooming komt, waar allerlei vuil zich ophoopt en medewerkt tot demping, rottigheid en slank in het water. Over vijf jaar kan veilig de Singelgracht bij de Doezabrug, over de woning van den heer gemeente architectdroogvoets worden betreden, als steeds strafleloos wordt toegelaten het werpen van allerlei vuilnis aldaar, tot zelfs hoopen knipsels van blik niet uitgezonderd. Daar heerscht eene onafgebroken onreinheid. Van dien kant van Leiden schijnt men met de zijde van Zoeterwoude aldaar een wedstrijd te houden, wie het spoedigst met zooveel schromelijk onttiig de gracht zal gedempt hebben. Die vraag rees onwillekeurig bjj mij op toen ik de oproeping las, door Commissarissen der Maatschappij voor Toonkunst aan de leden reeds in de couranten van eenige dagen geleden gedaan, lot eene buitengewonealgemeene vergadering ter electie van een nieuw bestuur, in plaats van datgene wat nu. ten gevolge der laatste catastrophe, collectief aftreedt. Hoewel ik nu nog niet inzie dat die collectieve aftreding zoo per se noodzakelijk was, eerbiedig ik gaarne de redenen die commissarissen daartoe hebben geleid, en waardeer tevens de kieschheid die hen deed besluiten de annonce, voor de buiiengew. verg. op 14 dezer, reeds zoo vroeg ter ken- nisse der leden te brengen. Daardoor is nu althans de gelegenheid geopend om, buiten commissarissen om, eene voorloopige bijeenkomst te houden ten einde over de keuze van hen die de thans aftredende commissarissen in hel bestuur der Maatschappij zullen opvolgen, van gedachten te wisselen, want er zal toch wel hij niemand twijfel bestaan dat voor dit geval de voorlaatste alinea van art. 12 van het reglement: "Bij tusschentijds openvallende vaca turen wordt door Commissarissen, indien zij zulks noodig achten, eene algemeene vergadering belegd, waarop in die vacaturen wordt voorzien" te duidelijk spreekt, dan dat hierbjj aan eene voordracht door Commissarissen, in de derde alinea van hetzelfde art. bedoeld, zou kunnen worden gedacht. Trouwens, die bepaling geldt alleen voor de yeridieke aftredingen, en wan neer hieromtrent al een oogenblik twjjfel mocht bestaan, zou het gezond versland der leden hier van zelf den weg aanwijzen: toor buitengewone omstandighedenbuitengewone middelen! Bij eenig nadenken, wie wel het best in slaat zouden zijn de tegenwoor dige Commissarissen te vervangen, kwamen mij de volgende namen voor den geest die ik, in alphabetische volgorde, aan hel heter oordeel mijner medeleden onderwerp. Het zijn de heeren: H. W. F. BAKKER. S. C. VAN DOESBURGII. FELIX DRIËSSEN. J. A. VAN DIJK. J. C FISCHER Dr. I' VAN GEER Kap'. A. M VAN DER HEIDE. HOOG (oud-commissaris.) M W. .1 vEGEH. G. JAPIKSE. Mr. W. VAN DER KAAY. J. A. LONGËPËE (oud-enmm M'. II L. A OBREEN. M. 1'. OUDSIIOORN'. L. C QUANT. G. A. RE1MERINGER (oud-enmm.) D\ A. M. L. RUMKE. F. DE STOPPELAAR. A. W SIJTHOFF (ottd-conim VV. P. WOLTERS Mij dunkt wij moeten mannen hebben die het onderscheid weten te vatten tusschen de li-chen die aan een conservatoire, en die welke aan een muziekschool moeten worden gesteld. Een lid van Toonkunst. De uitspraak in strafzaken van het kantongeregl op heden zal morgen Worden medegedeeld. iaurtjcvltjfic ONDERTROUWD: II. van Veen, jm. 28 j. en J de Jonge, jd. 23 j. A. A. van Eyndhoven, jm. 35 j. en A. Jong mans, jd. 38 j.N C. Brittijn, wed'. 43 j. en Leusvelt. jd 34 j. G Esseling. wedr. 43 j. en P. Labreejd. 39 j. D. Klin kenberg. jtn. 25 j. en G. A. E. Reyners, jd. 24 j. - J II. van Raam, jm, 49 j. en S. C. Buys. j«l. 45 j. J. Verduit, jm. 35 j. en C van Rossom, wed'. 45 j. .1. II. llarletnan. wed'. 26 j. en A. Vlasveld, jd. 22 j. 4>eliou<len Verknoping van onroerende goederen, in liet lleeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 5 Februajij. Notaris M'. J. L. Klaverwijden. Een jleerenlmis met grooten Tuin, aan den Nieuwen Rijn, tusschen de Hooigracht en Heerengracht, met een uilgang aan de Uilerstegraehtno. 83, Sectie I, no. 1889» Kooper J. Christiaaose. ƒ8200

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3