men zijn hart in dit boschrijk oord aan de frissche, zoute zeelucht te gaan ophalen, wanneer', zoodra de spoorweglijn Amsterdam IJmuiden gereed is, die afstand tot nog geen drie kwartier zal zijn ingekrompen? Wèl gaat onze gemeente eene goede toekomst te gemoet! Omtrent het vergaan der vischsloep F route Clasina deelt het Hbl. de volgende bijzonderheden mede. Nadat de sloep den 17d" January jl. van Veere naar den Noord-liiuder vertrokken was om le visschen en met goed weder en ZW. wind aanvankelijk eene goede vangst gemaakt had, stak Dingsdag den IS11"1 een storm uil het Oosten op. waardoor de sloep afdreef en in den nacht van Woensdag op Donderdag ten 12 ure op Longsand stootte. Het roer sloeg weg, hel schip viel overzij en de bemanning vlugtte in het want, 4 man aan de eene en 3 aan de andere zij. Spoedig werden 5 hunner waaronder de gezagvoerder Blaas, door de zee weggeslagen. Nu bleven al leen over de geredde matroos Meulemeester en de scheepsjongen Blaas, een zoon van den gezagvoerder, die steeds op de schouders van Meulemeester stond. Naarmate het schip dieper wegzonk, waren zij genoodzaakt hooger te klimmen. Zoo bleven zy den geheelen dag hangen, lot in den nacht van Donderdag op Vrijdag ook de jongen door de zee werd weggeslagen. Toen klom Meulemeester nog wal hooger en hield zich daar vastgeklemd lol den volgenden morgen omstreeks 8 ure. toen hij door 7 Engelsche visschers uit Ramsgate in een bootje afgehaald en naar hunne schuit overgebragt werd. Donderdag middag is het gezin van d\ Hage. te Oosterland. op Wierin- gen, aan een groot gevaar ontkomen. Een geweerschot werd gelost, en de kogel drong door de ruiten in de woonkamer binnen. De pleegdochter van den predikant, die met een ander meisje in de kamer aanwezig was, werd eelnkkig niet getrollen. D\ llage en zijne vrouw waren zeiven niet in de kauier. Men weet nog niet of hier aan een ongeluk of aan boos opzet moet worden gedacht. Zekere W. v. R.. koopman in kalveren le Nunspeetis Donderdag avond van daar vertrokken en spoorloos verdwenen. Men meent reden te hebben om te vermoeden, dat hij met landverhuizers, die van Rotterdam zijn vertrokken, naar Noord-Amerika is verhuisd. Hij laat eeue vrouw en een kind onverzorgd achter. Nader wordt gemeld, dat de landbouwer Meinema, verdacht van den moord op zijne nicht, de wonden, die hjj zich aan den hals heeft toege tiragt en die door dr. Schönfeld zijn verbondenop een onbewaakt oogen- blik met een spyker weder heeft geopend, ten gevolge waarvan hij is overleden. Het te Vlissingen gevestigde departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heelt uit het aangeboden drietal eenstemmig den heer P. Bruyn tot algemeen secretaris der maatschappij gekozen, liet heeft tevens eene circulaire aan de andere departementen gerist!waarin het de gronden aangeelt, waarop zjjne keuze gevestigd is, en er zich over beklaagt, dat het hoofdbestuur zich niet onzijdig heeft gehouden, door de namen der aan- bevolenen niet óf alphabetisch of na loting te plaatsen. -- Bij den landbouwer J. B., in de gemeente 's Heer-Arendskerke, wer den Vrijdag ochtend de dienstmeid en het eenige dochtertje, een meisje van 13 jaar. dood in bed gevonden. Zij sliepen in dezelfde bedstede. De deur der slaapkamer was, misschien als naar gewoonte, aan den binnenkant gesloten, zoodat men die moest openbreken. De oorzaak van het ongeval iaat zich niet oplossen. Er is aangilte hjj de justitie gedaan. Toen hel ge val ontdekt werd zat de dienstmeid in een hoek der bedstede gedrongen en was zij reeds koud, terwijl de dochter op hare plaats lag en nog warm was. De N.-Brab. verneemt uil Nieuwknyk zeer geruststellende beriglèn omtrent den toestand van den nieuwen dijk. Wel heeft men bange oogeti- blikken doorleefd, daar de kwel zoo hevig was, dat hel water zich met geweld onder door den d|jk wierp; maar dank zjj der buitengewone krachts inspanning van aannemers en werkvolk, werd de dijk behouden. Het inundatiewater rondom 's Herlogenbosch is thans langzaam vallende; ook te Maastricht is weder val ingetreden, zoodat verdere daling van den waterspiegel, zoowel in de rivier als in het Bossche veld, verwacht kan worden. -- Te Osscndrecht, waar onlangs twee vrouwen werden aangevallen en van hunne porlemonnaies werden beroofd, is andermaal des avonds eene arbei dersvrouw aangerand door een haar onbekend manspersoon, die haar op den grond wierp, bij den hals greep en met den dood bedreigde zoo zij zich niet stil hield. Na hare zakken doorzocht te hebben, ontnam hij haar eene porleuionnaie inhoudende 315, waarmede hij ijlings in het bosch verdween, de vrouw bijna bewusteloos latende liggen. HET ROODE KRUIS. Hel hoofd-comité der Nederlandsche Verecniging lot het verleenen van hulp aan zieke eu gewonde krijgslieden in tijd van oorlog maakt aan de ingezetenen bekend, dat de Vereeniging werkdadig is opgetreden lot liet verleenen van hulp aan de zieken en gekwetsten der strijdende partijen in de Transvaal. Het -hoofd-comité. dankbaar erkennende de milde bijdragen, die telkens toe- vlocijeii. wanneer het lloode Kruis de hulp inroept voor zieken en gewon den in den oorlog, vertrouwt dal de Nederlandsche natie nu weder haren kruchtigen steun zal verleenen, door toezending van aanzienlijke giften. Voorloopig worden alleen geldelijke bijdragen gewenscht. Men gelieve deze te doen toekomen aan het lid-penningmeester van het hoofd-comitémr. D. POLAK. DANIELS te 's Gravenhageaan de besturen der plaatselijke comité's van het Roode Kruis of aan de correspondenten van het hoofd-comité. Het hoofd-comité voornoemd 's Gravenhage, 7 February 1881. Generaal DE STUERS, Voorzitter. D'. B. CARSTEN, Secretaris. 'sGRAVENHAGE7 February. De lieer W. II. J. van Nues is eervol ontslagen als commissaris van politie te Deventer. - Aan den leD luitenant op non-activiteit J. jE. C. A. Timmermanvan het wapen der infanterie, is op zijne aanvrage eervol ontslag nit de mili- !.iire dienst verleend, en aan den 1luit. der infanterie bij de laudmagt in West-lndiè L. Stumpf. adjudant der troepen en van het garnizoen te Para maribo. is, op zyii verzoek, eervol omslag verleend uil de militaire dienst, met toekenning van den titulairen rang van kapitein. j- lie luit. ter zee 2* kl. J. M. Pliafl, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op iiou-aciiviteit gesteld; de cfficier van gezondheid l' kl. dr. G. Alers, dienende aavi boord van het schroefstoomschip AHnmaarwordt op non-activiteit ge steld aan boord van dien bodem wordt geplaatst de luit. ter zee J. A. H. Beek; de officier van administratie 3e kl. VV. S. van der dienende aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, wordt oj activiteit gesteld en vervangen door den officier van administratie S. J. A. Deyll. De heer Borelli de Serres, luit.-kol. der infanterie hjj het Fri leger, vroeger tweede militaire attaché bij het gezantschap der Franse]# bliek in Duitschlandis aangewezen tot vervulling van den post van g attaché bij de legaliën van Frankryk te 's Gravenhage en Brussel. De minister van justitie zal morgen en die van oorlog Donderdag geen gehoor verleenen. Heden werd voor den hoogen raad behandeld het beroep in c» door Willem Manantts de Jongh ingesteld legen het arrest van heli 'sGravenhage. waarbij hij tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld» De verdediger mr. W. van Rossem Bzn. verklaarde, alvorens lot jj lichting van het eenig cassatiemiddel over te gaandat hij geene mi: wilde voorstellen omtrent de bewijs-conslructieal waren die ook te Zijn cliënt toch vreesde niets meer dan teil gevolge eener cassatie gebrek in den vorm naar een ander geregtshof verwezen te word» daar in gevaar te komen van op een aantal voor hem pijnlijke vra; moeten antwoorden, onder anderen op die waarom hij voor het hi geheel anders gesproken had dan tegenover zijn verdediger. Hem zeil het onverschillig tot welke stral hij veroordeeld werd, doch ter wj||. moeder en zusters had hy er in toegestemd dat zijn verdediger cassatii- teekende, ten einde te trachten de levenslange tuchthuisstraf door tijdelijke te doen vervangen. Het door pleiter voorgestelde cassatie-middel luidde: schending of verb toepassing van de artt. 295, 296. 297 en 302 Code Pénalin verbant art. 3 al. 1 en 2 der wet van 17 September 1870 Staatsblad n°. 162, het hof op de bewezen verklaatde leiten de bepalingen omtrent doodsla; voorbedachten rade had toegepast. Tol toelichting van dit middel verdt; pleiter twee stellingen. De eerste was deze, dat de definitie van gei lage in art. 298 evenzeer geacht moest worden te gelden voor verwondiu voor doodslag en dat men bij doodslag geene premeditatie mogt aannei indien niet vaststond dat vooral bij den dader het voornemen had besiaant dooden. De tweede en hoofdstelling van pleiter wasdezedat ten onregtedept ditatie was aangenomen wijl het hof feitelijk beslist had, dat het vooraf ber de geweld, namelijk hel binden van den knaap, wèl was de aanleiding tot.t niet de oorzaak van den dood. Op gezag, zoowel van de jurisprudentie alt eenige schrijvers, betoogde pleiter, dat om premeditatie aan te nemen, vooral beraamde geweld de oorzaak van den dood had moeten zijn. Ten slotte betoogde pleiter dat bij niel-aanneming der premeditatie p levenslange, doch slechts lijdelijke tuchthuisstraf kon opgelegd worden. Adv.-gen. mr. van Maanen zal den 14d,° dezer conclusie nemen. De teregtzitting werd door een groot aantal nieuwsgierigen bijgewooi De heer 11. 11. van Gogch, die by de watersnoodloterij zich q onbaatzuchtigste wijze deed kennen, door geheel ten zijnen koste al dt timmeringen der Gothische zaal op zich le nemen, heeft op nieuw aai commissie voor de aanstaande tentoonstelling van schilderijen van o meesters, ten behoeve der watersnoodlijdenden le houden, het aanbod daan het houten beschot eu al het verdere timmerwerk kosteloos te leve De commissie heeft met dankbaarheid dit aanbod aangenomen. Behalve f kostbare reeks schilderijen, door Z. M. den koning ter beschikking vai commissie gesteld, ontvangt zij reeds van vele zijden belangrijke toezeg gen, die der commissie groote verwachtingen van de aanstaande verzt ling doet koesleren. hl den afgeloopen nacht is alhier wederom diefstal met braak geplet Thans heeft men zich door inklimming toegang verschaft tot een huis in Pict-lleinsiraatbewoond door den heer E. Verscheidene gouden voor» pen en kostbaarheden, alsmede zilveren lepels en vorken, zyn daarbij ontvreet BUITKNLANDSCllK BKIUUTK Y E K G L A IV If. LONDEN. 6 February. Het voorstel van den heer Gladstone, lot wijziging van het reglemt van orde in hel lagerhuis, bepaalt, dat de voorzitter de bevoegdheid het om de sluiting der beraadslagingen uit te spreken, en alle motiën lot vt daging of andere voorstellen, vreemd aan het in behandeling zyude oi werp, te verbieden. Daartoe is echter noodig de magtiging van het lint in den vorm eener verklaring van urgentie, met eene meerderheid van dr- vierden der aanwezige leden. Deze resolutie is aangenomen met eenii wijzigingen, door sir Northcote, den leider der conservatieve partij, voo gesteld. - In de gansche Kaapkolonie, meldt men aan de Times, worden bijeti komsten gehouden, voornamelijk onder liet llollandsch landvolk, waar vs klaringen worden aangenomen, in welke met hel lijden der opgeslat Boeren sympathie en deelneming wordt betuigd, en de B ilsche regerii wordt aangespoord maatregelen te treden, welke de zaken der Translat zonder verdere bloedstoring in orde brengen. De IValal Mercury beval een order van sir Colley, waarin deze aiedt deelt, dat een detachement van 250 man. op marsch van Lijdeuburg nar Pretoria, verrast en verslagen werd door de Boeren; 120 "werden gedool en gewond, de overige gevangen genomen. De aanval had plaats, toen tl troepen een beek overtrokken en verspreid waren om een lang konvooi li dekken. De bevelhebber doet een beroep op den moed. den geest en tucht der troepen, opdat hij in staat zij spoedig zijn ongeluk le herstellei en het gezag der koningin en de eer der Britsche wapenen te herw innen Verder weidt hij uil over het voordeel, dal krijgstucht, organisatie en oefe ning geven boven lien, die deze missen. //De vlek. geworpen op onze wa penenmoet snel worden uitgewischt en hel oproer onderdrukt", doch de soldatengeest moet niet ontaarden in wraakzucht. De laak. //ons opgelegd door de niet geprovoceerde handeling der Boeren, is pijnlijk, ieder werkt mede om hel lijden, dat daarvan het gevolg moet zijn. te verzachten", Geen onschuldige worde gestraft in de plaats van den schuldige, en mei bedenke, dat «de Boeren, ofschoon misleid en bedrogen, overhel geheel een dapper en hooghartig volk zijn, gedreven door gevoelens, waarvoor wij achting moeten hebben". - Een zware brand heeft te Londen gewoed in de Kleine Drieëenheids- dwarsstraat, Opper Thamesstraatinliet blok gehouwen 21-25. waarin be neden een groot papiermagazijuverder eene werkplaats van pakkers voor export, groote kantoorboekbiuderij en drukkerij. De lokalen waren 'snachts onbewoond, en de deur moest met geweld worden geopend. Ofschoon blus- sellers en bergers aldra aanwezig waren en dapper werktenkon slechts

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2