PEK TELEGRAAF. den om meesterstukken voor dil weldadige doel lijdelijk af le slaan, liet voornemen bestaatonder nadere goedkeuring van den koninklijken be schermheer. de tentoonstelling in de Gothische Zaal, einde Maart, te openen en minstens een zestal weken voor het publiek open le stellen. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken is heden aanbesteed: het zetten en drukken van de uitkomsten der laatst gehouden tienjarige volkstelling, met bijlevering van het daartoe noodige papier en zulks in drie percelen. Ingeschreven hadden de heeren P W. van de Weijer, te Utrecht, voor 1 perceel a 0.029/10 en C. H. Susan Jr., te 'sHage, voor 3 percelen a /0,05r/2 per exemplaar van elk vel druks. De illuminatie ter eere van 'skonings verjaardag zal dit jaar worden aangebragt in het Lange en Korte Voorhoutalwaar gedurende de verlich ting een militair concert zal worden gegeven. U UIT K N L A NIS C H K BKRIUTEN. II Si LKIE Hel llbl. van Antwerpen meldt, dat le Gent, een bekend kunstlief hebber, Robert de Pauw. op eene openbare verkooping van schilderijen van den heer Soenens, 23 Dec. II. aldaar gehouden, bij toeval eigenaar is ge worden van een zwart opgerold doek, dat bij het schoonmaken niet min der bleek te zjjn dan een stuk van Rembrandt. Het ontdekt tafereel heeft de grootte van 1 m. 14 c. hoog en 90 cent. breedte en draagt benevens het haudieekcn des schilders, in volle letters, eene spreuk aan de 11. Schrilt ontleend en luidende als volgt: "IJdelheid der ijdelheden en alles is ijdelheid". Ë\ttËIiA X I». LONDEN, 3 Februarij De zitting van het lagerhuis van Donderdag heeft zich gekenmerkt door een incident, waarvan m<m meent, dat geen voorbeeld bestaat. De heer Harcottrt deelde mede. dal Davis, de stichter der lersche Land-League, was gevangen genomen. Hij bevond zich op vrije vocteu, onder toezigt der politie, maar hij had de voorwaarden zijner invrijheidstelling geschon den. De heer Parnell vroeg terstond welke voorwaarden Davis had ge schonden, maar hem werd geen antwoord gegeven. De heer Gladstone stond vervolgens op om zijne resoluties tegen obstructie voor te stellen. De heer Dillon stond op om hem in de rede te vallen en om hem tot de orde te doen roepen, ^ia eenige oogenblikken werd Dillon, daar hij niet weder was gaan zitten, door den speaker genoemd en zijne schorsing werd uitge sproken met 395 legen 33 stemmen. Dillon weigert weg te gaan, doch wijkt eindelijk voor geweld na de oproerigste tooneelen. De lieer Gladstone stond weder op om hel huis toe te spreken, doch O'Donoghue stelde ver daging voor. De speaker verklaarde, dat Gladstone hel woord heeft. Ter wijl Gladstone opstond, stond Parnell eveneens op, om te eischen dat het woord aan Gladstone zou ontnomen worden. De speaker verklaarde, dat deze motie eene schending van de regelen van het huis en eene opzettelijke obstructie is. Parnell hield vol en werd door den speaker genoemd. Zijne schorsing werd gevraagd. Bij de stemming weigerden alle Home-Rulers te stemmen en de motie werd aangenomen met 405 legen 7. Parnelleerbie- diglijk weigerende de zaal te verlaten, werd even als Dillon toe gedwongen door den "sergeant at arms" en ondergeschikten Terwijl bij de zaal verliet, bragle de Home-Rulers hem eene ovatie. Finigan werd nu genoemd en ge schorst met 407 legen 2 stemmen. Daarop werd eene motie ingediend om 27 Home-Rulers te schorsen, omdat zij weigerden te stemmen en zich tegen den speaker verzetten. De schorsing der 27 Home-Rulers werd aangeno men met 410 tegen 6 stemmen. Zij werden daarop genoodzaakt zich de een na den ander te verwijderen. Vervolgens worden verscheidene andere Ieren geschorst, in het geheel 36, en daarop ontwikkelde Gladstone zijne resolutie tegen de obstructie. Het gebeurde in het parlement houdt de leden van hel lagerhuis in groote spanning. Aan den eenen kant ziet een groot aantal liberalen, die tot heden niet geneigd waren een maatregel tegen de obstructie te onder steunen. thans daarin de eenige oplossing van de treurige verwarring, waarin de parlementaire zaken geraakt zijn. Daartegenover staan echter de meeste leden der conservative pirtij. de lersche separatisten en een zeker aantal radicalen, die de «cloture" met alle magt zullen bestrijden, opgrond, dat zij de constitutionele regten der minderheden zou bedreigen. De conservativen zoudeu alleen geneigd zijneen regeringsvoorstel tot invoering van de slui ting te steunen, als daarbij de uitdrukkelijke verklaring werd gevoegd, dat die wijziging van het reglement van orde slechts van tijdclijken aard zou z(jn. Uil l'ietermaritzburg werd aan de Daily Telegr. gemeld, dat er weder gevochten is te Leydenburg. De Boeren zijn meester van het stadje, doch het forthoewel door slechts 50 man verdedigd bood nog weerstand. De Times vernam echter uit Durban, dat er geen nieuws was van het oorlogs veld. De telrgraal werkte tot Newcastle. Zware regens hadden de wegen in een slechten toestand gebragl. Voorts werd aan de Times gemeld, dal de Cape Gazette een smeekschrift van de Basutos openbaar maakte, ver zoekende om vrede. Lerothodi zegt. dat zijn volk de koningin gehoorzamen wil. doch dal het smeekt zijne wapens le mogen behouden. De kolonisten schijnen echter onvoorwaardelijke onderwerping te eischen. Aan den ande ren kant weigeren lal van burgers, veelal Hollanders, langer tegen de Ba sutos te dienen; zij beweren dal hun diensttijd voorbij is; en Garrington heeft geen magt om hen onder de wapens te houden. De South tPales Daily News klaagt, dat de ellendige oorlog in de Trans vaal Engeland vernedert en onteert. «Wij verdienen", zegt zjj, «onze neder lagen". Zij geeft der regering den raad onmiddellijk een eind te maken aan dezen schandelijken strijd, door slappen te doen lot het verkrijgen van een eervollen vrede. De eerste meeting der vrouwen Land-League is onder presidium van miss Anna Parnell gehouden. Vertegenwoordigers van dagbladen werden niet toegelaten. Op voorstel van mrs. Kenny werd de volgende motie aan genomen: «Daar het uit de verklaringen van verscheiden leden der tegen woordige regering blijkt, dat de lersche pachters geen uitzigl hebben op onverwijlde bescherming tegen de wraak en hebzucht der landheeren en derhalve in den loop van het jaar uilzetting van pachters op groote schaal te wachten is, zoo betaamt hel alle patriottische en weldadige lersche vrou wen zich le vereeuigen om zamen te werken lot verzachting van het we derom te wachten leed, en, als het beste middel om dit doel te bereiken. S een vrou welijken tak van de Land-League te slichten". Er werd daarop een voorloopig comité gevormd, dat een adres zal rigten lot de vrouwen van i Ierland. Amerika en andere landen. Besloten werd, wanneer de aanvoerders der Land-League gevangen genomen of het cenlraal-comité op last van de overheid ontbonden mogt worden, de taak van de mannen over te nemen. - In Ierland is het thans vrij rustig. Men hoort weinig meer van agra rische misdaden. F U A M K R IJ K. Zeventien bisschoppen en aartsbisschoppen hebben reeds linnue in stemming betuigd met het adres van den kardinaal-aartsbisschop van Parijs tegen het wetsontwerp, strekkende om de seminaristen niet langer van de krijgsdienst geheel te verschoonen, maar hun een jaar hospitaaldienst op te leggen. De heer Beaure, directeur van de «Batique générale de Crédit" en van het blad le Moniteur de la Banque et de la Bourse, is in verzekerde be waring genomen, ten gevolge van zware aanklagteu tegen zijn financieel bestuur. Beaure was mede een groot beursspeculant. Een koopman te Parijs, die dagelijks groote sommen gelds ontvangt, was gewoon die 's avonds te verstoppen onder de matrassen van zijn bed. Vóór eenige dagen borg hij zoo 80000 Ircs. aan bankbilletten in eene porte feuille, benevens 10000 fres in rollen goud in eene doos. Daarop ging hij buiten de stad en vond terugkomende zijne bonne met het papieren geld verdwenen. Volgens berigten uit Sevilla, iu Spanje, is de toestand in die stad jam merlijk. Het geheele omliggende land tot Cadix toe staat onder water en de gemeenschap in de stad zelve wordt onderhouden door middel van schuiten, welke de straten rondvaren, om den inwoners mondbehoeften te brengen enz. DVITSCHLAN». Een student te Berlijn, die prol. Mommsen, wegens zjjne verdediging van de Joden, had beleedigd. heeft bevel ontvangen, de Berljjnsche univer siteit te verlaten; hij kon daartegen bjj den minister van onderwijs in appèl komen, maar heeft dit nog niet gedaan. Twee onderwijzers, die mede zich in de anti-Joodsche beweging als heethoofden hadden doen kennen, hebben eene waarschuwing ontvangen en zijn lot boete veroordeeld. Sedert eenigen tjjd worden te Bremerhaven levende varkens uit Amerika aangevoerd en verder naar Brunswijk, Maagdenburg en andere Noord-Duil- sche steden verzonden. In Junij van het vorige jaar werd de invoer van Amerikaansch varkensvleesch en worst in Duitschland met het oog op de trichinen verboden, en eenige vleeschverkoopers kwamen nu op de gedachte levende varkens in te voerenwaarvan in de wet niet gesproken werd. Eerst vreesde men, dat minstens 5 pCt. der varkens onderweg zouden ster ven en de zaak daardoor geen voordeel zou opleveren. Maar het is geble kendat de sterfte nog geen 2% pCt bedraagt, en de onderneming is daardoor zoo voordeelig, dat eene maatschappij het plan gevormd heeft, te Bremerhaven groote inrigtingen te maken voor het ontschepen en slagten der varkens. Te Altenberg, in Thiiringen heeft de Rnancieraad Reichenbach voor de volgende stichtingen de daarbjj gevoegde sommen geschonken: voor de stichting van een ziekenhuis 450,000 mark, voor 2 scholen 750.000 mark, een fonds van 240,000 mark, uit welks rente onbemiddelde dochters van gemeente-ambtenaren enz. geholpen zullen worden, en aan de universiteit te Jena 750,000 mark; te zamen 2.190,000 mark. Op hel laatst der vorige maand heeft de Sleeswjjksche regering, krachtens de bepalingen der socialistenwet, weder eenige socialisten uit Altona en omstreken verwijderd. De nagelalen betrekkingen dergenen, die reeds vroeger de stad en omstreken hebben moeten verlaten, zijn, op zeer vieinige uitzonderingen na, opgenomen in de armcninriglingen te Hambnrg, Altona en Oltensen. RUSLAND. Uit een te St. Petersburg ontvangen officieel rapport van generaal Skobelefi zijn de volgende bijzonderheden betreffende de inneming van Geok Tepe bekend geworden. De verliezen van den vijand waren zeer gioot; de gracht was vol lijken en in de vesting werden nog 4000 dooden gevonden. Op hunne vlugt werden nog vele vijanden afgemaakt. De Russen geraakten in het bezit van eene menigte geweren, geschut, munitie en verscheidene vaandels, beuevens van zeer veel levensmiddelen. Onder de gevangenen be vonden zich 4000 gezinnen, waarvan 3 van (mans en 700 Perzen Het verlies der Russen van 1 lot 24 Januarij bedroeg: 16 officieren en 267 man gesneuveld. 42 officieren en 647 man zwaar en 13 officieren en 123 man ligt gekwetst. PARIJS, 3 Februarij. In de kamer had de interpellatie van den lieer Proust plaats over, de buitenlandsche staatkunde. Ilij zeide alleen eene ge- dachtenwisseliug te willen uitlokken over de Grieksche quaestie. De heer Lamy verdedigde de houding van den minister Barthélemy en werd levendig toegejuicht. De regering zal de eenvoudige orde van den dag aannemen. PARIJS, 3 Februarij. In de kamer zeide de minister Barthélemy St. Ili- laire, na voorlezing van eenige stukken, dat Griekenland zich behoorde le ontwapenen en op de welwillendheid van Europa moest bouwen. Hij be sloot met sterk te drukken op zijne vredespolitiek. De orde van den dag, de verklaringen van Barthélemy goedkeurende, werd eenparig aangenomen. LONDEN. 3 Februarij. De ministerraad is inderhaast bijeengeroepen om 3 uur. Acht ministers waren tegenwoordig. De Pall Ball Gazette zegt, dal Goschen zijn vertrek eenige dagen heeft uitgesteld en naar Osborne is gegaan om de koningin te bezoeken. CAIRO. 3 Februarij. Men gelooft, dat hel gevolg der muiterij zal zijn eene geheele reorganisatie van hel Egyptische leger om een strengere lucht te kunnen handhaven. DURBAN, 2 Februarij. Daily Neivs.). De huzaren, het 99" en hel 2" bat. van het 60'° verlieten Maritzburg, om met geforceerde marschen naar het front op te rukken. Het 63 volgt. De Boeren zijn geconcentreerd te Lang's Nek. Inboorlingen zijn onder hen gezien. Hel kamp van Sir George Golley wordt als veilig aangemerkt. De zware verliezen van het 53' werden ongetwijfeld veroorzaakt doordien hel niet' ondersteund werd. De verliezen der Boeren waren niet zwaar. OPGAVE VA* BRIEVE*, welke in de tweede helft dermaand December door hel postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: wed. Linthuizen Zeerus, Carpinsiyn allen te Amster dam; wed. Brugge, te Arnhem; P. van der Schooi, le Best; (1. A.Suverijn,

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3