tuigen hadden verzekerddat zij dien nacht tusschen elf en één ure niet hadden geslapen; een hunner erkende, dal de sergeant desüjds op de brits lag, een ander, dat de luitenant van het piket, de heer K.welligt in de vestibule van het wachtlokaal is geweest, ofschoon hij dit niet gehoord heeft, daar hjj eenigzins soesde of dommelde, doch dat die luitenant niet in het lokaal is geweest, daar hij dan stellig door het openen van de deur zou gewekt zijn. De vierde getuige, die destijds op schildwacht stond, beweerde bij de nadering van den officier van het piket "in het geweer" te hebben geroepen doch dat die officier niet in het wachtlokaal is ge weest, maar wel door het raampje heeft gekeken, welke verklaringen in strijd zijn met die van den officier van het piket. De krijgsraad, het onaannemelijk achtende, dat een officier een valsch rap port zou maken en later dit onder eede bevestigen, overwoog, dat in elk geval vaststond dat de wacht op het roepen van den schildwacht niet in het geweer is gekomen, ten gevolge van den bewusteloozen toestand waarin de geheele wacht zich op dat oogenblik bevond; dat de klager, van den schild wacht later na bet vertrek van den luitenant een bevestigend antwoord krijgende op zijne vraag of hij in het geweer had geroepen, indien hij niet had geslapen den schildwacht wel zou hebben verweten te zacht te hebben geroepen en daarvan rapport gemaakt, keurde derhalve de omschrijving der straf in hare strekking, doch niet in de bewoordingen Juist, verklaarde de klagt zelf ongegrond en bovendien zoo ligtvaardigdat zij alleen aan verre gaande oneerbiedigheid kon worden toegeschreven, en veroordeelde den kla- genden sergeant II. A. R. tot 4 dagen provoostslraf, terwijl de raad eindelijk gelastte, dat in het strafregister het woord "slapende" zou veranderd worden "in een niet voldoenden waakzamen toestand". Tegen deze beschikking is de klager gekomen in hooger beroep bij het boog militair geregtshof, dat o. a.overwegende dat des klagers houding in deze door het zoo ligtvaardig indienen eener klagt, vooral ook in ver band met zijn strafregister, dat van voortdurende nalatigheid in dienst en pligtverzuim getuigt, de opgelegde provoostslraf allezins wettigt, den kla ger heeft verklaard door de beschikking van den krijgsraad niet te zjjn bezwaard. Prof Harting schrijft aan het U. I). liet volgende als cene bijdrage tot de kennis van de bedendaagsche Engelsche journalistiek: In de Daily Tele graph kwam voor drie weken (naar ik meen, het nommer van 5 Januarjj) een lang artikel voor, bijna geheel uit aaneengesnoerde onwaarheden be staande, waarin o. a. gezegd werd, dal de thans in Holland bestaande be weging ten gunste der Transvaal door Joubert en Kruger georganiseerd was. Ik schreef dadelijk aan den hoofdredacteur van dat blad eenen korten maar beleefden brief, otn dit beweren te wederleggen en verzocht hem dien op te nemen. Tevens echter zond ik een copie van dien brief aan een der leden van de International Arbitration Union, met verzoek om op te letten, of mijn brief binnen eenige dageD in de Daily Telegraph werd opgenomen, of zjjn inhoud vermeld, en om, zoo dit niet het geval mogt zijn, dien brief aan een ander l.ondensch blad te zenden uiet verzoek dien op te nemen. Heden ontvang ik van dien beer een brief, waarin hjj mij meldt, dat het hem, in weerwil van herhaalde pogingen, niet heelt mogen gelukken mijn brief in een Engelsch blad Ie doen afdrukken en dat hjj de pogingen daartoe moet opgeven. Of die heer den regten weg daartoe heeft ingeslagen weet ik natuurlijk niet. Er schiet derhalve niets anders over dan het Engelsche volkdat opzettelijk door sommige personen misleid wordtlangs andere wegen orr.tienl den waren staal van zaken voor te lichten. Dit geschiedt dan ook, door persoonlijke toezending, aan parlementsleden en andere hoog geplaatste personen, van gedrukte stukken, die hel hoofcomité daarvoor ge schikt oordeelt. Te Nieuwveen overleed de eenige in die gemeente nog aanwezige oud- strijder van Waterloo, Jurjen Verdonk. Deze persoon, geboren in 1794 te Deventer, alwaar hij in een weeshuis was opgenomen, werd krachlens bevel van Napoleon 1 daaruit op 17-jarigeu leeftijd gerequireerd voor de krijgs dienst, ten gevolge waarvan hij later naar Frankrijk toog en in 1815 werkeljjk deel nam aan den slag vau Waterloo. Vervolgens in Neder- landsche dienst overgegaan zijnde, had hij in 1820 het ongeluk in drift iemand te dunden, waarvan een der gevolgen was, dat hij van den militai ren stand vervallen verklaard werd. Bij besluit van 21 Junjj 1851 werd die vervallenverklaring door koning Willem III opgeheven en Verdonk in hetzelfde .jaar tot efleclief veldwachter alhier benoemd, als hoedanig hij in fuuciie bleef lot 1 April 1872, toen hem pensioen werd toegekend. Te Piershil geraakte eergisteren een kind, dat met een ander door de moeder voor eenige oogenblikkcn achtergelaten was, in brand, hetgeen zulke ernstige gevok'Cii had, dat het kind er aan is bezweken. Te Amsterdam heeft zich mede eene commissie gevormd om gelden in te zamelen voor de Transvaal De ingekomen gelden zullen, evenals te Rotterdam, worden aangewend tot bet verleenen van geneeskundige hulp. Zoodra het Roode Kruis zich de zaak aantrekt, zullen zjj daaraan worden overgedragen. Volhardt dit echter bij zijn eens genomen besluit, dan stelt de commissie zich voor het bedrag te doen toekomen aan hel Utrechtsche hoofdcomité, onder voorzitterschap van prof. Harting. De anti-revolutionaire Vereeniging "Patrimonium" heeft mede een adres aan Z. M. den koning gezondenwaarin zjj verzoektdat onze regering zich ten gunste van de Transvaalsche Boeren bij de Brilsche regering zal doen gelden. -— liet kapitaal der koloniale bank te Amsterdam is ruim volteekend. De inschrijvingen, wier aantal buitengewoon groot is, bedragen ongeveer G& million). Aan de deelnemers wordt waarschijuljjk 75 pCl. toegewezen. Uit Elburg vertrokken gisteren morgen zeven huisgezinnen, uitmakende veertig personen, naar Rotterdam, om aldaar over Ie gaan op de stoomboot J. Schuiten, met bestemming naar Noord-Amerika. Zekere J. F. Helmigh, een scharenslijper, geboortig van Oldenzaal, is te Vollenhove aangehouden en naar Zwolle overgebragt, ter zake dat hij, zich voordoende als molenaarsknechtbedriegelijk en onder vertoon» valsche papieren, bij molenaars rondging om giften in te zamel» zijnen beweerden meester, een molenaar in de Lutte bij Oldenzaal, di een brand zjjn molen zou verloren hebben. Dingsdag avond had de trein uit Winterswijk, die te 7.29 te Zi aankomt, zulk eene vaart, dat bij met kracht legende butlers aan hei van het doodloopend spoor bezijden bet station aankwam en deze go deels verbrijzelde. De locomotief bekwam geringe schade, en van de gers werd gelukkig slechts één een weinig in het aangezigt gekwetst Uit het tuchthuis te Leeuwarden werd Dingsdag een man ontt oud 65 jaren, die niet minder dan 42 jaren gevangenisstraf heefti gaan32 jaar crimineel en 10 jaar correctioneel. Te Finkega. in de gemeente Weststellingwerf, werd Dingsdag omstreeks half 9 ure de persoon van J. S. Bartjes, een man ongevj jaar, terwijl hij rustig bjj zijne moeder, bij wie hij inwoonde, Ie huii door een schot hagel in het hoold getroffen, zoodat hjj bewusteloos zonk. Onmiddellijk werd uit het naburige Noordwolde geneeskundig ingeroepenmaar de geneesheer kon bjj zijne komst slechts den dool staleren. De moordenaar moet door eene opening van het veusier I» weer hebben aangelegd en afgeschoten. Er bestaan sterke vermoedens zekeren J. H. te Noordwolde, een zwager van den verslagene. Door mevrouw de wed. mr. W. de Siller, geb. ten Berge, dei Jauuarij op het huis te Glimmen, in Groningen, overleden, zijn der geilde legaten aan openbare instellingen gemaakt; aan de herv gemeet Noordlaren vier boerenplaatsen; de herv. kerk te Haren f2000; het i buis aldaar 2000; de herv. gemeente te Groningen 4000; het in» voor doofstommen 4000; het groene weeshuis /4000; bet midden gas ƒ6000; hel vrouwelijk hulp-zendelinggenootschap 400; moederlijke# digheid ƒ300; vrouwen-vereeniging ƒ200; Gustaaf-Adolf-vereeniging 21 Uit Queensborough wordt gemeld: Het stoomschip Prinses ElisA dat 1 Februarjj 's ochtends ten 5 ure van Vlissingen verwacht werdis ten 9 ure aangekomen. De Mouse opvarende, gedurende dik weder ent aan stoomeude, is de boot in aanvaring geweest met het stoomschip IfJooi uit Sunderland, dat met den voorsteven de achterzijde aan bakboord n Prinses inliep en daar belangrijke schade veroorzaakte en twee kajuitshi verbrijzelde. De sluurloestel was zoo zwaar beschadigd dat het grooten» kostte Queensborough Pier te bereiken. De lUoorsley beeft ook zwarescl aan den steven bekomen, waarvan een gedeelte aan boord van de Prt Elisabeth is gebleven De stoker W. Barrow, van de Engelsche stoomboot Minnie, aan spoorwegterrein te Ter-Neuzen liggende, is in den nacht van 1 op 2 F van den wal aan boord willende gaan, in het Kanaal gestort en dronken. Men meldt nil 's Herlogenbosch, van gisteren: Hel water is all sedert gister 46 centimeter gewassen, de stand bedraagt heden 5 06 m boven A. P. Volgens ontvangen berigten is op de Boveu-Maas blank wa: op de Beneden-Maas hel ijs tusschen Wjjk en Veen nog vast. De toesii is gunstig. Aan het behoud der beringing van de doorbraak te Nieuwli wordt met kracht gewerkt. Voorts meldt men aan de i\l. II C.: Met de omringing van de doorbri te Nieuwkuyk wordt «Ie meest mogelijke spoed gemaakt en het werk dert dan ook zigtbaar. niettegenstaande het loshakken van hel ijzerhar; bevroren zand veel moeite veroorzaakt. Het terrein waar bel onst heeft plaats gehad, en dal, voor zoo ver noodigdoor militairen m afgezet, gelijkt een uitgestrekt mierennestzoo is het overdekt met we lieden, karren, kruiwagens enz. alles nacht en dag in volle beweging, er geen al te schielijke was komt in het Bossche veld, zal bet den acti' aannemer ongetwijfeld gelukken, het gevaar voor eene nieuwe doorbri daar ter plaatse af te weren. Den straatweg van Drunen volgende, wordt men de eerste geduchte sf ren van de overstrooming vooral gewaar als men de kerk nadert. I schjjnbaar weinig geleden heefthoewel de fondamenten voor een gedet zjjn ondermijnd. Men is ijverig bezig de diepte, die naast de kerk ot staan is, met het al te overvloedige zand. dal den geheeleu omtrek bedel te dempen. De straatweg, van de kerk te Nieuwkuyk tot ongeveer e> kwartier afstands in de rigting van Vlijmen, is nog voor voertuigen# bruikbaar. Zij is nog gedeeltelijk met eene op sommige plaatsen zeer dikl zandlaag bedekt, terwijl op eene plaats door een primitief bruggetje! overtogt voor voetgangers wordt mogeljjk gemaakt. De overige galen dien weg zijn reeds gedempt en binnen een paar dagen zal hij wel niet orde, maar toch te berijden zjjn. Door den Imogen waterstand in de rivier de Dommel is de rijksweg n Boxtel naar Eindhoven weder overstroomd geworden. Dok te Gennep is4 rivier weder buiten hare oevers getreden, waardoor op nieuw veel bou» en weiland ouder water gezet is. 'sGRAVENHAGE4 Februarij. De kamerheer-ceremoniemeester, heeft bekend gemaakt, dat, ingevolj de bevelen des koniugs, het hof den Aie" dezer den liglen rouw zal aaniit men voor eene week, wegens het overlijden van II. K. 11. mevrouw groot-hertogin weduwe van Mecklenburg-Strelitz. Door 'L. M. is aan den fuselier bij het leger in Ncderl Indië F. h M. E. von Treuberg vergunning verleend tot bet dragen van het Bejjersch; kruis van militaire verdiensten. De door Z. M. den koning gevormde commissie voor eene tentoonstel' ling van schilderijen van oude meesters, ten behoeve der noodljjdenden rloo: den watersnood, alhier te houden onder de Imoge bescherming van 1111. MB den koning en de koningin, hield gisteren avond hare eerste vergadering waarin zij zich heeft geconstitueerd. Tot voorzitter der commissie is bc- noemd mr. R. J. graaf Schimmelpenninck lot Nijenhuis. grootmeester bijbel buis van HH MM.; tot vice-president nir. P. F. Hubrecht. secretaris-gene raai bij bet ministerie van binnenl. zaken; lol penningmeester mr. M. W, baron du Tour van Bcllincbave, wethouder, voorzitter der commissie van loezigt over het stedeljjk museum: tot secretarissen de lilt. Joh. Gram secretaris der akademie van beeldende kunsten, en m'. C. Telders, direc teur van het rijks-museum in het Prins Maurilshuis. Nader vernemen wij dat door Z. M. aan de commissie voor eene ten toonstelling van schilderjjen van oude meesters, ten behoeve van de nood lijdenden door den watersnood is toegevoegd, de beer VV. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oije, grootmeester van 'skonings huis, die in de gisteren avond gehouden eerste vergadering der commissie mede lot onder voorzitter is benoemd. De commissie heeft zich in twee afdeelingen ge splitst, eene voor de alpemeene zaken en eene voor htoorderling der aange boden schilderstukken. De schilderijen van de oude meesters van alle scholen, tot aan de 18f eeuw, zullen worden ingewacht, terwijl aan bekende be zitters van schilderijen-verzamelingen circulaires zullen worden loegezon-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2