LEIDSCIIU O U 914 NT. WOENSDAG 2 FFBRUARIJ. 18*1. \TÖ oy De Courant verschijnt dadelijks. Zonen Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der llamlelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, huilen de expeditieknsten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Ad verten liPn is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN; Ontvangen hebbende deu staat n°. 75. aanwijzende de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen, bedoeld in de artt. 15. 23 en 43 der Wet van den 26,leD Mei 1870 Staatsblad n°. 82) betrekkelijk de grondbelasting; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat die opgave gedurende dertig dagen ter Secretarie dezer gi meenle ter inzage is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 1 Februari 1881. DE KANTER. HINAKM.AADSCIIK dkiwgtkn LEIDEN. 1 Februarjj. Op Dingsdag den 8,lel1 Februari), den gedenkdag van de stichting onzer hoogeschool, zal door den rector magnificus, d'. T. Zaayer, des namiddags ten twee ure, in hel groot auditorium eene redevoering worden uitgesproken. Aan den heer B. F. Matthes is door den senaat der rijks-nniversiteit te Leiden het doctoraat iu de taal- en letterkunde van den Oost-Indischeu archipel honoris causa toegekend. - Men had billijkerwijs mogen verwachten, dat, in verhouding tot het groot aantal geplaatste kaarten, de soirée musicale, gisteren avond in de Stadszaal ten voordecle der noodlijdenden door den watersnood gegeven, drukker zou bezocht gew eest zjjn dan in werkelijkheid het geval was. Zaal ea galerij waren goed bezet, maar met liet oog op de belangelooze mede werking der zoo gunstig bekende musici en dilettanten zou eene talrjjker opkomst van nog meerdere waardering hunner talenten en zorgen hebben getuigd. Of die waardering misplaatst zou zjjn geweest? Wij gelooven het niet. Integendeel de totale indruk, dien deze musicale soirée, afgescheiden ook van het goede doel dat men er meê beoogde, op ons maaktewas niet alleen, ook uit hel oogpunt van musikaal genot, allergunstigst, maar zy voerde ons als willekeurig terug naar lang vervlogen dagen, toen. in eene maatschappij, minder opgeschroefd dan thans, u nsicale talenten, al waren zij dan ook niet altoos van deu eersten rang, werden gewaardeerd en lot hun regt kwamen, en men - wij bedoelen iu liet bjj velen van het jon gere geslacht welligt slechts bij overlevering bekende muziekgezelschap «Musis Sacrum" van die liiiisseiyke muziekuitvoeringen had. waarin de executantetidoor deu ongevetnsden bijval van een dankbaar gehoor, wer den aangemoedigd om op de baan der knust, ieder naar de mate der gaven hem geschonkenijverig voort te gaanen ook in den huisselijken kripg de smaak voor aangename en toch goede muziek werd aangewakkerd en bevorderd. Thans is dit geheel anders. Als de kunstenaar, of de kunstenares, die zal optredenniet een cachet van minstens eene heele of halve Eurnpeschezoo mogelijk nog daarenboven van Amcrikaanschc. vermaardheid heeft, haalt menig een er reeds hij voorraad den neus voor op. en laat de bijwoning van uitvoerin gen. waatop zulke celebriteitendie Europa met een repertoire van weinig meer dan een drietal uitgezochte stukken rondreizen, ontbreken, aan ande ren, op muziekaal gebied, zoo liet heel minder ontwikkelden, over. Zij, die om die reden welligt hunne plaats gjsieren avond ledig Ijcteu, mogen zich echter inderdaad beklagen. Zij mi ioh een genot dat, getuigen de vele en luide bijvalsbetuigingendoor allen, die er- tegenwoordig waren, blijkbaar op hoogen prijs werd gesteld. Wij onthouden ons dus van het noemen van namenomdat zeker, zoo wel de dames en heeren dilettanten, als de artisten die welwillend |mnue medewerking aan deze soirée verleenden, bewijs gaven, zoowel van gron dige studie als onmiskenbare virtuositeit. Moge het zoowel voor de commissie, die deze soirép arrangeerde, als voor allen, die door hunne talenten of stoffelijke gaven er aan medewerkten, niet alleen eene voldoening zijn geweest daardoor voor de door deu waters nood geieisterden een goed wprk Ie hebben verligtmaar tevens ook aait velen een waarlijk genotrijken en hoogst aangenamen avond te hebben bezorgd. Aan de aandeelhouders der spoorweg-maatschappij Leiden Woerden wordt als voorloopig dividend over het li halfjaar 1880/81 /3 50 per aan deel van ƒ240 uitgekeerd. -- De leerlingen der openbare school te Leiderdorp hebben ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood bijeengebragi 6.33 en die der bjj- zondere school ƒ7.12, zoodat ut deze gemeente in het geheel is gecollec teerd 380. lieden herdenkt D. Klinkenbergwerkzaam bij den lieer A. J. Schoneveld, huisschilder te Warmond, den dag, waarop hij voor vjjftig jaren bij den j vader van zijnen tegenwoordigen patroon in dienst trad Gisteren middag is de wagenmaker V. S.van Voorhoutte Warmond, in de Lcede geraakt en met levensgevaar door deu veldwachter Mnunicr en verdere hulp gered, Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Zaturdag II. is schipper M. van den Oever, reeder W. Dubbeldamaangekomen met eene mooije vangst (besomming 219 in 12 dagen)na in de vorige weck met groot levensge vaar in den hevigen sneeuwstorm drie etmalen aan hel anker te hebben ge legen. De vischprjjzen waren buitengewoon hoog. Er werd besteed voor 4 kleine tarbotjes met 4 snees circa 80 stuks in een koop ƒ56; voorgroote tong ƒ0.60 a /0.80 per stuk; voor ütinschol ƒ0.60 a ƒ0,75 per sluk; voor levende idem 12 it ƒ13 per mand; voor rog 5.50 a ƒ6.40 idem; idem ƒ0,60 ƒ0,80 per stuk. Maandag zijn er 20 schuiten op de visscherij uit gegaan. Met gunstig wéér zal de geheele vloot spoedig volgen. De minister van marine heeft ter kennis gebragt van artsen, beneden den leeftijd van 36 jaren dat er gelegenheid beslaat om als officier van gezondheid 2" kl. bij de zeemagt iu dienst Ie treden, onder vcrpligiing den lande acht achtereenvolgende jaren in die betrekking te dienen, ouder genot eener premie van ƒ8000. of wel voor deu lijd van vier jaren onder genot eener premie van /4000, uil te betalen bij de indiensttreding. Zij. die geneigd mogten zijn op een dier voorwaarden te worden aangenomen worden verzocht zich bij gezegeld adres tot hel departement van marine Ie wenden. Naar men verneemt bestaat bjj de regering het voornemenbinnen kort tijdsverloop de kleinere gemeenten, waar het minder drukke verkeer de kosten van ten gewoon telegraafkantoor niet kan dekken, in hel genot van telegrafische gemeenschap te stellen door den telephoon. Blijkens berigt van den waarnemenden consul-generaal der Nederlan den te Itio de Janeiro heelt de Braziliaansche regering hekend gemaakt, dat de aldaar aankomende landverhuizers, in plaats van. zoo als in de laatste jaren het geval was. naar Barra do Pirahy (provincie Rio de Janeiro), thans naar de hoofdstad der provincie St. Paulo zullen worden gezonden. Hierop kan eene uilzondering gemaakt worden voor landverhuizers, die In itio de Janeiro weuschen te hljjven, mits zij daartoe een verzoekschrift in dienen door tusschenkomst van den consulairen ambtenaar van het land waartoe zij belmoren in laatstgemelde hoofdstad. Het hoofdcomité ter behartiging van de belangen der Transvaalsche Boeren heeft met eenparigheid van stemmen, besloten een adres aan Z. M. den koning te zenden. In dat adres wendt het zich met deu diepsteii eerbied tol Z. M., niet liet dringend verzoek, dat hel zjjncr majesteits rege ring moge behagen bjj de Britsche regering die diplomatieke stappen te doen, welke haar het meest geschikt voorkomen om den uitgebroken oorlog in den aanvang te stuilen en ite gerezen geschillen te beslechten door het herstel en de bevestiging van de onalhankeljjkheid der Zuid-Airikaausche republiek. Het hooidcouiité doel ook een krachtig en dringend beroep op den gel- delijken steun zijner landgenoolen. Ook de geringste gave zal welkom wezen. Prof. Harting voegt er bjj"De Transvalers hebben hun dag der Tlier- mopylen gehad. Zij hebben hunnen zooveel heter gewapenden vijand afge slagen en hem het doordringen in hun vaderland betel. Hel kan niet anders, of zelfs dien vjjand hebben zij achting ingeboezemd. Toch staat het te vreezen, dat die heldhaftige verdediging weinig haten zal. Nieuwe scha ren rukken aan en men kan eindelijk zelfs een bergkloof met lijken dempen, De blanke bevolking der Transvaal staat tot die van Engeland als een tot achtduizend! I; In het ontvangen berigt luidt het: Ook de Boeren leden zware verliezen. Weet gij, waarin die verliezen bestaan? Bijna uitsluitend in vaders vau huisgezinnen. De Transvaalsche Boer trouwt vroeg. Na zijn een-en-twin- tigsle jaar is hij dienstpligtig. Ouderdom en ligchaamsgebreken geven wel vrijstelling, doch de keuring geschiedt niet door een arts, maar door den veidkornet. De Transvaalsche Boer laat zijne jongens, die nog niet genoeg gehard zjjn om de vermoeijenisseu van een veldtogt te doorslaan bjj zijne vrouw en overige kinderen te Imis en gaal zelf voor zjjiie vrijheid en on afhankelijkheid vechten. Men begrijpt nu, wat het zware verlies der Boeren te beduiden heeft. Weduwen en wcezeit hij menigte, vernietigde welvaart, zeüs hongersnood door gebrek aan zaaikoorn in het vooruitziet. Het is om die reden, medeburgers, dat zelfs iq het gunstigste geval, dat nameljjk de Britsche regering eindelijk hare dwaling inziet en bevei geeft tot staking der vijandelijkhedenw ij Nederlander^ gereed moeien staan om onzen Transvaalschen stamgenooten op een gegeycp oogenblik te hulp te komen, niet door de wapenen, maar door liefdew-erken, om het doorge stane leed zooveel mogeljjk te verzachten. Het is hiervoor, dal in de eerste plaats geld noodig is, veel geld zrlls. Geeft hei met ruime handen, en j weest verzekerd, dat het goed besleed zal worden". Bjj jh'. m'. G. J- Th. Beelaerts van Blokland (Koningskadc 5, 's Hage) is voor het hooldeomité tol behartiging van de belangen der Transvaalsche Boeren, sedert de laatste opgaaf, ontvangen 34 50: gezamenlijk bedrag f 248.83. j: Dr. Trepb, directeur van den Plantentuin te Batavia, heelt aan de aid. wis- en natuurkunde der kon. «kademie van wetenschappen eene bjjdrage ingezonden pv«r dieren ter westkust van Java. De mailboot Prinses /Elisabeth, van Qticenshró, is gisteren niet te

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1