BUITEN LANIKSCIIK BEMETEN. veelvuldig uitsclienken zoo bemorst, dat het onleesbaar en zoo goed als onzigtbaar geworden was. Vandaar de vergissing. Met opzet had men niet beide flesschen van etiketten voorzienom vergissingen te voorkomen. Aan den Noordbrabanler wordt verzekerd, dat er eergisteren nacht eene poging is aangewend tot doorsteking der ringkade aan den Heidijk onder Nieuwkuyk. Die poging, waarschijnlijk door misnoegde afgedankte polderwerkers aangewend, werd door de wacht gelukkig verjjdeld. Men heeft vruchteloos getracht de daders te pakken. Streng toezigt wordt ge houden. Uil Nieuwkuyk meldt mendal de werkzaamheden aan den nieuwen djjk vrij goed vorderen. Men verzet dagelijks ruim 1200 kubiek meter grond, gedeeltelijk aan den ouden dijk ontleend en verder aan de buitenzijde te halen. 400 450 arbeiders met kipkarren en kruiwagens brengen den grond aan. Door het kerkbestuur is ook een aanvang gemaakt met het dempen en aanvullen met beton van het gat, dat bezijden en onder de kerk gespoeld is. De hevige vorst had tot heden die voorzieningen verhin derd. Te Vlijmen en Nieuwkuyk betrekken dagelijks eenige gezinnen hunne woningen. Vele huizen echter, die men eerst nog bijna ongeschonden rekende, beginnen, nu het dooit, te scheuren. Te Vlijmen ontdekte men Vrijdag II., dat uit een huisje, door eene 80-jarige weduwe bewoond, een dikke rook voortkwam. Er binnentre dende, vond men de vrouw op den grond liggende met brandwonden over dekt. De ongelukkige had reeds opgehouden te leven. Te Wittem is het een schaapherder, geholpen door zijn hond, gelukt een, vos te bemagtigen. De hond en de vos kregen het met elkaar zoo kwaad, dat de herder lusschenbeide moest komen. De vos moest voor den schaapstok van den herder bezwijken, en nu bleek, dat hij niet minder dan drie hazestrikken om z|jn bals droeg. Omtrent het gebeurde te Muisberg, waar een 8-jarig kind door kolen damp is gestikt, verneemt men nader, dat de bewoners beweren, dat de eigenaar van het huis eenige dagen van te voren den schoorsteendie reeds lang niet in goeden staat was, iu plaats van hersteld, digtgestopt zou hebben, om hen te noodzaken het huis te verlaten; terwjjl de eigenaar be weert, dat hij wel degelijk den schoorsteen hersteld heeft, doch dat waar schijnlijk later eenige steenen daarin zijn gevallen. De zaak is in onderzoek. Volgens regtstreeksche berigten uit Zuid-Afrika van 6 Jan., door hel libl. medegedeeld, wordt de politiek lusschen de ultra-Engelsche en de Zuid-Afrikaansche bladen der Kaap-kolonie scherper. Eerstgemelde noemen de sympathie voor de Transvaalsche Boeren verraad en dringen op besnoejjing der drukpersvrijheid aan. Laatstgemelden wijzen op de onregtvaardige be jegening van het Engelsche wanbestuur in de Transvaal. De Zuid-Afrikaan- sclie bl.tdeu. bekend geworden met de afzending eener geduchte krijgsmagt, vreezen daarvan het ergste, zoowel voor het lot der Transvaal, als voor de staatkunde nopens de Kaapkolonie. Te Kaapstad is een dames-comité opgerigt tot hulp voor de gewonden der troepen. Majoor Clark en de kom- inandant Raaf. «vel verre van door de Transvalers gefusilleerd te zijn, zijn, op hun woord van eer, op vrije voeten te Potchefstroomdie plaats leed veel door hel geschutvuur uit het fort. Hel republikeinsche bestuur der Transvaal gaal voort in brieven aan den gouverneur van Natal en in pro- clamatifin op te komen tegen valsche beschuldigingen, o. a. dat de Trans valers de inboorlingen huns lands tegen de koningin hadden opgestookt en beweren, dat veeleer het tegendeel waar is, ja dat de Britschekommandant in de Transvaal laatstelijk de Kalfcrs en de Hottentotten gewapend heeft om tegen de Boeren te vechten. - Op de vraag: //waar schuilt thans de ex-president der Transvaal, de heer Bursers?" antwoordt de Zuid-Afrikaan van 28 December 11.: //Het is onwaar dal de cx-presidcnl B. vertrokken is naar het Transvaalsche om aan het hoofd der burgers op het veld van eer te sneuvelen. Volgens de laatste berigten was hij nog zeer welvarende op zijne Richmondsche struis- vogelplaats en iu hel genot van zijn Britsch pensioen". - 'sGRAVENHAGE 31 Januarij. Aan den heer A. C. Oltmans is eervol ontslag verleend uit zjjne be trekking van referendaris bij het kabinet des konings, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen langdurige diensten. - De luit. ter zee le kl. jh'. H. M. van der Wijck wordt, op grond van het hem opgedragen bevel over hel schroefstoomschip Suriname, eervol ontheven van de waarneming der betrekking van adjudant van den minis ter van marine. De luit. ter zee 1' kl. 11. A. de Smit van den Broeke, uit I. teruggekeerd, wordt met de waarneming van die betrekking belast. - Zaturdag avond is er brand ontstaan aan den Noordwal. Eene berg plaats, waarin omstreeks een millioen turven opgestapeld lagen, bleek door het vuur te zijn aangetast, dat bijua onzigtbaar in de turfmassa woedde. Kort daarna sloeg de vlam in het achtergedeelte van het pakhuis naar bui len te midden van zware rookwolken. Een gedeelte van de zoldering welke het magazijn in twee verdiepingen scheidt, en veel houtwerk zijn verbrand. De brandweer was de uitslaande vlam spoedig meester, niet den- brand zelvcn, want gisteren namiddag stegen nog dikke rookwolken uil de brandstoffen op. - Door het gereglshof werd Zaturdag behandeld een appèl van een vonnis der regtbauk te Middelburg, ingesteld door J. v. A., stoker en olieman op de stoomboot Elisabeth, waarbij hij lol één jaar celstraf is veroordeeld, ter zake, dat hij in de maand September jl.tjjdens hjj op genoemde stoomboot, van de Ned. stoomboot-maatschappij Zeeland, in dienst was, uit een niet gesloten koffer, toebehoorende van mevr. K. uit Utrecht, die zich naar Lon den begaf en le Viissingen op de boot passage had genomen, heeft weg genomen een doos met diamanten en gouden sieraden ter waarde van on geveer 20000. De diefstal werd bij aankomst le Queensborough ontdekt, j maar daar bekl. te Middelburg een gedeelte van het gestolene trachtte te verkoopen, werd hij daar aangehouden. Bekl. verzocht vermindering van straf, maar adv.-gen. mr. Gregory oordeelde haarSvoor dit hoogst érnstig feit volstrekt niet le zwaar, zoodat hij de bevestiging van het vonniste reerde. Dit geschiedde dan ook bij het arrest, dat nog heden door het werd gewezen, Nog had het hof heden te onderzoeken hel appèl van een vonnis j,. Rotterdamsche regtbank, door den officier van justitie ingesteld, wag j zekere S. S.kleermaker te Dellshaven, oud 58 jaren, maar die reeds wt) verschillende veroordeelingen rmm 34 jaren in de gevangenis doorbri werd vrijgesproken van diefstal van een kistje, waarop een pak gebetj was, van een bestellerswagen van den Holl. spoorweg in den namiddag 3 Dec. jl. te Schiedam. Hoewel uit de verklaringen der heden op nit e( gehoorde getuigen bleek, dat een persoon, in gestalte en kleeding met Ik g, overeenkomende, in de nabijheid van den bestellerswagen, die eenige oor blikken onbeheerd was, was gezien eu hjj werd aangehouden digt in nabjjheid van de plaats waar later hel gestolene is teruggevonden, ontkti ri hij zich thans aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Hjj moest toegeif dat hij een treurig verleden achter zich had, steeds had hij bekend, m w nu was hij onschuldig. Adv.-gen. mr. Gregory betuigde zijne verwonderi j over het vonnis der regtbank en geloofde met vertrouwen de veroordeel! T van bekl. te kunnen vragen, omdat z. i.ook wat de identiteit van be (r betreftvoldoende het bewjjs van schuld was geleverd. Het requisite v strekte: veroordeeling tot drie jaren gevangenisstraf. Het hof, dat ook deze zaak nog heden uitspraak deed, vereenigde zich niet met de meent li van bet O. M. en bevestigde het vonnis van vrijspraak. j De Haagsclie regtbank heeft bij haar heden gegeven uitspraak onl i, wezen verklaard, dat de studenten M. R. en B. twee polilie-agenten 1 hofstad met de titulatuur van dievenvangers, zakkenrollers en smeerlapp zouden hebben begiftigd en de beklaagden mitsdien vrijgesproken. Gel men weel beweerden de jongelui den dienaren eenige onheusche woordi h te hebben achterna geworpen. Het café-chantant Alcazar, waar, zooals de president der regtbai alhier zich heden uitdrukte, "een fatsoenlijk man niet komt", blijkt in ili laatsten tijd de bron van moeijelijkhedcn èn voor de politie èn voor v« schillende bezoekers te zijn. De gevolgen daarvan voor de bewaarders ilt rust eu orde openbaren zich gewoonlijk in klappen, schoppen, bcleedigii gen en bedreigingenvoor sommigen die meenen daar ontspanning te vii den in eene kennismaking met de justitie. Reeds in twee achtereenvolgende audientiën van de regtbank werden aai klagten wegens botsingen met de nachtpolitie behandeld, terwjjl binnen e« niet al le verwijderd tijdstip vermoedelijk een derde zal w orden aangebragt Al die gewelddadigheden vielen naar aanleiding van //standjes" iu of bjj gt meld ontspanningslocaal voor. Een vrouwspersoon, genaamd T.wier chique, opzigtig toilet den krini aanduidde waarin zij verkeertwerd heden tot eenige dagen celstraf ver- ooi'deeld ter zake van hel toedienen van slagen, schoppen en scheldwoordn aan den nachtwaker, die, op order, haar den toegang tot het Alcazar wei gerde. Een timmermansknecht, die de galanterie le ver dreef door de aan gehoudene dame uit de handen der politiebeambten te rukken, werd des wege tot 3 dagen celstraf verwezen. „4 Geljjke straf werd heden door hel O. M. gerequireerd tegen den Delftschei student F. en den jongeling S., die zich tegen hunne verwijdering uit hel Alcazar zouden hebben verzet; laatslgemelde bovendien door le schoppen, trappen en slaan, ten einde zich uit de handen van zijne geleiders naar hel polilie-commissariaat los te rukken. Den 16'° Januarij waren beide jongelieden in Alcazar geweest, waar zij moejjelijktieden met de bezoekers kregen, hetgeen aanleiding gaf lot wanor delijkheden, zoodat de hulp der politie moest worden ingeroepen. S. speelde* daarbij een eerste rol, die met zijne verwijdering eindigde, ook omdat hj zijn regten naam verzweeg. Beide beklaagden verdedigden zich met de be wering dat zj] niet wisten dat zjj in handen der politie waren en dat toen zij tot de ontdekking daarvan kwamen, zij gew illig medeliepen. De feiten wer den gequalificeerd als rebellie, gepleegd door twee personen zonder wapenen. Maandag a. s. uitspraak. EKGELA1VD. LONDEN, 30 Januarij In het lagerhuis worden de beraadslagingen over de lersche bcteuge- lingswet voortgezet. Gladstone heeft haar uitvoerig verdedigd'en uit alle deelen des lands, zeide hij, had de regering bewijzen van goedkeuring barer staatkunde ontvangen. - Aan den minister van oorlog is door den gouverneur van Natal gemeld, dat hel lijk van kapitein Elliott, op wien de Boeren zouden geschoten heb ben, toen hij, door hen vrijgelaten, de rivier overzwom, thans gevonden is, met wonden, die hel door zijn medgezcl, kapitein Lnmbari, gedaan ver haal bevestigden. De gouverneur had een copie van dat verhaal aan Joubert. den kommandant der Boeren, gezonden, die zijn afschuw, over het feit te kennen gegeven en naauwkeurig onderzoek beloofd had. De kommandant der troepen in de Transvaal meldt in eene dépêche aan den minister van oorlog, dat 870 man infanterie en 170 man cavalerie, met zes stukken geschut, hebben deelgenomen aan den aanval op eene positie der Boeren, die een steilen heuvel hadden bezet. De Engelsche troe pen beklommen de hoogte onder een krachtig geweervuur en chargeerden vervolgens den vijand. Nadat het commando tot den aanval was gegeven, zijn de officieren van den staf en andere officieren te paard gevallen. De troepen waren genoodzaakt terug te trekken. Eene flank-charge der cavalerie werd insgelijks door het moorddadig vuur afgeslagen. Gesneuveld zijn de kolonel Deasse, majoor Poole en drie luitenants; gekwetst majoor Hinge- stan. kapitein Lovegroue en een luitenant. Van de manschappen zjjn er 181 gedood of gekwetst.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2