leidsche crura 26. Kostelooze Vaccinatie. 18*1. DINGSDAG 1 FEBRUARIJ. 9 De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, lie prijs der Cot/rant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f2.—, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, luiten de expeditickostenAfzonderlijke rummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BE RICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN herinneren bii deze den ingezetenen, dat de gelegenheid tot kostelooze Vacci natie en Rcvacclnalle voor onvermogendenin het lokaal der Stads waag, by voortduring is opengesteld, en wel op Maandag 10, Dinsdag 18, Woensdag 26 Januari, Donderdag 3, Zaterdag 12 Februari a. s. en zoo ver volgens met eene tusschenruimte van acht of, als die dag op een Zondag of Vrijdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 7 Januari 1881. E. KIST, Secretaris. BliN!NKM„A[\'l)SCflK HKBIGTEN LEIDEN, 31 Januarij. Bjj kon. besluit van 2 December 1880 zijn goedgekeurd de statuten der Studenten-roei-vereeniging "Njord" te Leiden. De statuten worden in de Staatscourant van heden medegedeeld. Bjj de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ38, ƒ20, 4 20 en /205, de laagste f 38. 20, 4 en ƒ2. Heden nacht is overleden dc Deer J. Lulcener. binnenvader van het roomsch-katholiek wees- en oudeliedenhuis, welke betrekking door hem ruim 33 jaren werd waargenomen. Niet alleen verliezen hb. regenten van hel gesticht in hem een bekwaam beambte, maar ook de weezen en ouden van dagen missen in hem een trouwen verzorger. In menig opzigt is het liefdegesticht veel aan hem verpligt. Nog versch ligt in ons geheugen de warme hulde, die aan zijne verdiensten werd gebragt bij gelegenheid, dat hij en zijne echtgeuoole de betrekking gedurende 25 jaren hadden waargenomen. Bij allen zal ongetwijfeld zijne nagedachtenis in dankbare eere worden gehouden. Zaturdag 5 Februarij aanst. hoopt mej. J. F. I'eyster—Berk den dag te herdenken, waarop zij voor vijf-en-twintig jaren het vak van vroedvrouw aanvaardde, gedurende welken tjjd zjj steeds met goed succes mogt werk zaam z(jn. Den ÏO1"1 February hoopt D. de Bruin den dag te herdenkenwaarop hij voor 40 jaar zijne betrekking als broodbakker in het H. Geest of arme wees- en kinderhuis alhier aanvaarde. Het Purmercnder adres aan koningin Victoria, ten gunste der Trans- vaalsche vrijheiden waarvan wij vroeger melding maakten, ligt in de meeste plaatsen van ons land ter teekening. Hier ter slede ligt het ter teekening bjj den lieer 11. van Andel, op de Botermarkt. Zjj. die op dat adres nog hunne haudteekening willen stellen, mogen daarmede wel ecnigen spoed maken, daar het adres reeds op 3 Februarij moet opgezonden worden. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat in de maanden Junij en July e. k een examen zal worden gehouden tot toelating van jongelingen als kadet aan de kon. militaire akademie. Dit examen wordt in twee gedeelten gesplitstnamelijk een schriftelijk en een mondeling examen. Ten einde alle adspirauten dezelfde vragen schrif telijk te doen beantwoordenwaardoor eene meer gelijke beoordeeling hunner bekwaamheden kan worden verkregen, wordt hel schriftelijke ge deelte van het examen op Dingsdag 14 en Woensdag 15 Junjj a. s. afgeno men in de gemeenten Groningen Arnhem Roermond Breda en Amsterdam onder toezigt van commissiën, ieder bestaande uil twee leden der examen commissie, welke door den minister van oorlog wordt benoemd, liet mon delinge examen wordt uitsluitend Ie Breda gehouden. Het geneeskundig onderzoek zal uitsluitend te Breda plaats hebben, onmiddellijk voorden aanvang van het mondelinge gedeelte van het examen van eiken groep der opgeroepen adspiranten. Het schriftelijke examen duurt twee dagen; hel mondelinge examen, met inbegrip van het geneeskundig onderzoek, cvenzoo twee dagen. De ouders of voogden, die verlangen, dat hunne zonen of pupillen tot het adspirant-examen worden toegelaten belmoren daarvan vóór 15 Mei a. s. aan het dep. van oorlog kennis te geven. Het navolgende aantal plaatsen wordt dit jaar opengesteld: voor de dienst hier te lande, infanterie 18, artillerie 14, genie 3; voor de dienst in Oost- Indië, infanterie 22, artillerie 9, genie 4, De hoofdcommissaris van politie te 's llage waarschuwt op nieuw het publiek om op zijne hoede te zijn bij het aanknoopen van onderhandelingen met Jan Huisman, wonende Noordwestbinnensingel 47 aldaar, schrijvende (op papier waarop als zijn adres is gedrukt: Belvedère, Ilaagsche trekvaart Zoeterwoude) op advertenliën, waarin pianino's, kippen, rijtuigen, pels jassen en andere zaken te koop worden aangeboden. In het tijdperk van 26 December 1880 lot 22 Jauuarij 1881 is, blij kens by het ministerie van binnen), zaken ingekomen ambtsberigt, één rund in Noordbrahant door longziekte aangetast. De 32slt algemeene vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap zal gehouden worden op Vrijdag 11 February aanst., ten 7% ure des avonds, in een der lokalen van het genootschap "Nalttra Artis Magistra" te Amster dam. De punten van behandeling zijn: 1. Mededeelingen van het bestuur. 2. Bespreking van het plan van internationaal meteorologisch en magnetisch onderzoek der Poolgewesten, door prof. C. 11. D Buys Ballot. 3. Mededee lingen bctrcflende verschillende eihnologische verzamelingen door prof. I'. J. Veth. 4. Gelegenheid tol het doen van mededeelingen en het behandelen van vraagpunten. Er is in Ned.-Indië eene vacature ontstaan van hulpprediker voor de iufandsche Christengemeenten, op een traclement van ƒ1800, met uitrusting, vrijen overtogt en andere voordeelige voorwaarden. Die zich daartoe aan melden, moeten voor de Indische commissie een examen kunnen doen, géljjk staande aan dat van godsdienstonderwijzer, en ook genoegzame kennis hebben van de Maleiscbe taal om daarin op afgelegen standplaatsen met de ■nlandsche gemeente te kunnen omgaan, en voor haar, uiet eenige oefe ning, te prediken. Naar men verneemt zullen aan den nieuwen logt der Willem Darentz, ingeval deze wegens een voldoend geldelijk bedrag kan doorgaan, deelne men: de luit. ter zee 1# kl. H. van Broekhuyzen en de luit. ter zee 2e kl. L. A. II. Lamic, die den vorigen togt hebben medegemaakt, benevens de luit. ter zee 1' kl. C. Hoffmann en de luit. ter zee 2« kl. C. J. G. de Booy. Van den Nedcrl. vice-consul te Margate wordt de tjjding bevestigd van het vergaan der vischsloep Vrouw Clasina. De gehcele bemanning is om gekomen, met uitzondering van den matroos Meulemeesterdie waarschijn lijk morgen naar Arnemuidenzijne woonplaatsterug zal keeren. Uit Nagasaki wordt gemelddat de eigendommen van het oudste in Japan gevestigde handelsligchaamde Nederlandscbe Handelmaatschappij, den eersten December 1880 in publieke veiling zijn verkocht. Onder,den inventaris der goederen komt ook voor de oude Nederlandscbe vlaggesiok, die gedurende vele geslachten de driekleur op de voormalige factorij te Desima heeft gedragen. Welligt herinnert men zich bjj het lezen van dit berigt een dier indrukwekkende passages uit de leerboeken onzer jeugd, dat "toen de Fransche overweldiger bederland uit de rij der natiën en van de kaart van Europa had weggeveegd, slechts in een uithoek van de we reld, op het eiland Desima in Japan, de Nederlandsche vlag bleef wappe ren". Sic transit gloria. De eigendommenbestaande in het woonhuis en een groot steeuen pakhuis, werden voor de som van 2200 dollars aan gekocht door het roorasch-katholieke zendelinggenootschap. Wie dc ge lukkige eigenaar werd van den vlaggesiok, wordt niet gemeld. Volgens hetzelfde berigt zou de handelmaatschappij voornemens zjjn, ook haar filiaal- kantoor te Yokohama op te heffen. (.V. Tt. C.) - Door wylen mej. E de Bruin is aan dc herv. kerk te Schaarsbergcn eene som van /2000 vermaakt, onder voorwaarde, dat voor dit geld een kerktoren zal gebouwd worden. Vrijdag 11. brak er een hevige brand uit aan den Molendijk onder de gemeente Oudenhoorn. De huizing en schuur, bewoond door en eigendom van A. Kwakwerden in korten tijd eene prooi der vlammen. Eene oude keet en dito wagenschuur bleven gespaard. Van den inboedel werd niets gered wel het vee. De brand nam zoo snel toe, dat de 5 kinderen met moeite werden gered. Omtrent de aanleiding lot den onwilligen manslag, waarvoor de knecht van den droogist Cléban te Amsterdam zal tereglstaanblijkt, dat de vergissing tusschen de flesch. waarin vitriool, en die, waarin de zooge naamde wonderolie was, welke voor hel zieke kind begeerd werd, zeer begrijpelijk is. Beide flesschen stonden naast elkander op een plank in de apotheek. Dc flesch met vitriool was niet van een etiket, die met wonder olie wel van een etiket voorzien. Ongelukkig nu was dit etiket door het

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1