LEID$€HE CRURA DONDERDAG 27 JANUARIJ. S". 23. 1SS1. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uilgeztmdertl, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85franco p. p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, luiten de expeditie kasten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. STA.DS-BE RICHT EN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden doen te wetendat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 2den October 1880 is vastgesteld, en gewijzigd in de openbare vergadering van den 2den December 1880, het volgende RAADIBESLV IT regelende de hefing van eene belasting onder den naam van bruggeld, in de gemeente Leiden. Art. 1. Voor het ten gerieve van de scheepvaart openen der van gemeentewege gemaakte bruggen wordt eene belasting geheven onder deu naam van bruggeldten bedrage ais volgt: Grootte van het vaartuig waarvoor het bruggeld geheven wordt. Bedrag van het bruggeld. Op gewonen tijd van openen. 0.15 0.12 j 0.10 0.0 7| 0.05 0.021 Buiten den gewonen tijd van openen. J 0.30 0.25 - 0.20 0.15 0.10 0.05 Een vaartuig van 51 ton en daarboven 50—41 40—81 30—21 20—11 10 en daaronder I Art. 2. Voor stoomschepen wordt het bruggeld berekend naar de geheele in- houdsgrootte van het vaartutg, verminderd met de ruimte voor de machinekamer, ketels en kolenruimen. Art. 3. Het bruggeld is verschuldigd voor iedere maal dat een vaartuig, waar voor de brug geopend moet wordendeze doorvaart Art. 4. Voor vaartuigen die op last van den Marktmeester van ligplaats veran deren of die blijkens eene schriftelijke verklaring van den gemeente-architect in dienst der gemeente worden gebruikt, is geen bruggeld verschuldigd. Vaartuigen in dienst van aannemers van gemeentewerkenworden niet geacht in dienst der gemeente te worden gebruikt. Art. 5. De gewone tijd voor het openen der bruggen is als volgt: in de maanden November December en Januarivan 's morgens acht tot 's avonds vijf uren in de maand Februarivan 's morgens acht tot 's avonds zes uren in de maand Maart, van 's morgens zeven tot 'savonds zeven uren; in de maanden April, Mei, Juni, Juli en Augustus, van 'smorgens zes tot ^s avonds acht uren in de maand Septembervan 's morgens zes tot 's avonds zeven uren in de maand Octobervan 's morgens zeven tot *s avonds zes uren. Op Zondagen, de Faaschdagen, Hemelvaartsdag, de Pinkster- en Kerstdagen is onder den gewonen tijd van openen niet begrepen de tijd des morgens tusschen acht en twaalf urendes namiddags tusschen een en twee uren en des avonds tusschen vier en zes uren. Op de beide marktdagen (Vrijdag en Zaterdag) blijft de Blauwpoortsbrug één kwartier vóór het vertrek van eiken spoortrein in de richting van Amsterdam, Rotterdam en Woerden gesloten. Art. 6. De grootte der vaartuigen wordt bepaald door den meetbrief door een Rijksscheepsmeter afgegeven Vaartuigen van welke geene meetbrieven kunnen worden vertoondworden gerekend naar do hoogste klasse van het tarief, behoudens teruggave van hetgeen blijkt te veel te zijn betaald, wanneer binnen zes weken de meetbrief is vertoond. Art. 7. Dit besluit treedt in werking op 1 April 1S8I en blijft van kracht tot ult° December 1883. Op eerstgemeld tijdstip vervallen de raadsbesluiten van 23 December 1858/28 April 1859 goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 30 Juli 1859 n°. 42, regelende de heffing cn invordering eener belasting voor het ophalen of openen der bruggen te Leiden. Gedaan te Leiden, ter openbare raadsvergadering van den 2en October If SO en gewijzigd in de openbare vergadering van den 2en Decemher daaraanvolgende. De Burgemeester, DE KANTER. De SecretarisE. KIST. Zijnde de heffing dezer belasting goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 26sten December 1880, n°. 17, waarbij tevens is aangehaald de Verordening rege lende de invordering dier belasting, van den 2den October 1880 (Gemeenteblad n°. 9). En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 26sten Januari 1881. Burgemeester en Wethonders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden doen te wetendat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 2den October 1880is vastgesteld de volgende TEROB REA IIVr;, regelende de invordering van het bruggeld in de gemeente Leiden. Art. IHet bruggeld wordtbij het doorvaren van ieder vaartuigdoor den schipper voldaan in handen van de door Burgemeester en Wethouders aangestelde brugwachters. Art. 2. De brugwachters geven voor elke betaling een bewijs van kwijting af, waurop het bedrag van het bruggeld cn de tijd van afgifte vermeld zijn cn dat voor ieder bedrag eene afzonderlijke kleur beeft. Art. 3. De schippers zijn gedurende hun verblijf in de gemeente verplicht de in art. 2 genoemde bewijzen van kwijting, des gevorderd, te vertoonen aan de ambte naren die door Burgemeester en Wethouders worden belast met bet toezicht op de invordering dezer belasting, bij gebreke waarvan zij verplicht zijn alsnog het brug geld te betalen. Art. 4. De overtreding of poging tot overtreding van art. 1 dezer Verordening, wordt gestraft overeenkomstig de bepalingen van de artikels 270, 271 272 en 273 (dit laatste zooals het is gewijzigd door de Wet van 22 April 1864, Staatsbl. n°. 29) der Wet van 29 Juni 1851 (Staatsbl. n°. 85). Art. 5. De marktmeester neemt dagelijks het door de brugwachters ontvangen bruggeld over en stort dit eenmaal 's weeks bij den gemeente ontvanger. Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden, in zijne openbare vergade ring van den 2den October 1880. De Burgemeester, DE KANTER. De Secretaris, K. KIST. Zijnde deze Verordening aangehaald bij Koninklijk besluit van den 2Gsten De cember 1880, n°. 17. Eu is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 26sten Januari 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BINNEN LAN DSCll E BKRIGTEN LEIDEN. 25 Januarij. De talryke opkomst der leden met hunne dames, in de buitengewone vergadering door de afd. Leiden en omstreken der Nedcrl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, gisteren avond in het Loge-gebouw gehouden, getuigde op nieuw van de belangstelling waarin deze aid., ook van die zijde, zich steeds verheugen mag. Ook de eere-voorzitler, prof. W. E. 11. Suringar. woonde deze bijeenkomst brj. De heer dr. G. Riizrma Bos, leeraar aan de landbouwschool te Wagenin- gen. als spreker daarin opgetreden, behandelde in eene onderhoudende im provisatie, door aan deu wand opgehangen klenrieekeningcn opgehelderd, den. strijd, dien land- en tuinbouw tegen de voor hen schadelijke diersoorten, met name de insecten, te voeren hadden. Hij deed daarbij duidelijk, soms naar het ons voorkwam al ie duidelijk, uitkomen den aard,-de leefwijze en de kolossale vermenigvuldiging van lal van schadelijke insecten, inzonder heid der aardvloojjen, bladluizen, koolrupsen, gamma-vlinders, processie rupsen en dergelijken, en hoeveel schade zij in ooft en vruchten konden aanrigten, -- maar toonde tevens aan, hoe de natuur, door allerlei vijan den, zoo in den grond als in de lucht, aardmollen, spitsmuizen, sluipwes pen en verschillende vogelsoorten, met name het pimpelije, boomkruipertje, de nachtegaal e. a.het evenwigt wist te bewaren. Dit laatste mogl echter voor den meusch geen aanleiding zjjn om bij dien strijd slechts de rol van lijdelijk toeschouwer le vervullen, hij zelf moest aan dien slrijd, door voor behoed- en verdelgingsmiddelendeelnemen. Dit nu vooral werd na de pauze, door beeld en voorschrilt, door hem aanbevolen, waar hij eene inecr dan oppervlakkige beschouwing der voor den luiubouw schadelijke insecten, hunne leelwijze en gewoonten, maar vooral de tijdperken hunner ontwik keling, waarin zij de meeste schade kunnen aanrigten, door hem werden in het licht gesteld. Trad hierbij telkens, meer dan misschien wenschelijk was.' de leeraar meer dan de spreker op den voorgrond, de aanwezigen beloonden hem door van het begin tot het einde aan zijne voordragt eene onafgebroken aandacht te wijden. De collecte, voor de walersnoodlijdenden in de gemeente Leiderdorp door de leden van den gemeenteraad en eenige notabele ingezetenen gehou den, heeft opgebragt 366 85. waaronder 4 van de weezen en ƒ1.50 spaarpenningen van kinderen uit een gezin V. K. De minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbenden gebragl dat op Dingsdag 7 Jmiij 1881 en volgende dagen, des vooratiddags om 9 nre, in het pharmaceutisch laboratorium aan de Hoogt te Utrecht, zal wor den afgenomen het vergelijkend examen voor hen, die van rijkswege wen- schen te worden opgeleid lot militair apotheker voor de dienst in Oost- Indië; dat de gelegenheid bestaat lot plaatsing van drie adspiranten. en dat dc aanvraag om toelating (bij gezegeld request) vóór 1 Mei 1881 bij het ministerie van koloniën moet zijn ontvangen, vergezeld van de noodige stukken. De adspiranten moeten op 1 Sept. den ouderdom van 17 jaar bereiken en op dal tijdstip niet onder zijn dan 20 jaren. In de laatste dagen heelt hel streng gevroren. Met een barometer stand, die 770 mm. aanwees, tcekende gisteren en lieden ochtend ten 8 nre de thermometer Fahrenheit 4". gelukkig met weinig of geen wind. Sedert half Februarij 1855 was zulk een stand nietWaargenomen. Nu daalt de barometer, zoodat weersverandering mogelijk wordt Door het bestuur der Zutpliensche kunst-vereeniging ePiclura" is be sloten. van wege die vereeniging. daar ter stede in April aanst. weder eene tentoonstelling van schilderijen enz. van levende Neder] ndsclie meesiers te honden. Bij die gelegenheid worden voor de eerste maal gouden, zilveren

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1