ter en Wethouders, in overleg rflet den Arromiisseniints-schoolopiiener tg het hoc/d v dor school,,gan deh Odméêutdraad'. vóór? fydetijk een tweedïn' ohde rw IjièV" cfi 'Low- wijzeres te benoemen. De tweede en derde onderwijzers en onderwijzeressen die eene bijzondere akte van bevoegdheid voor de vakken en i bezitten (volgens art. 47 der Wet vin 1.3 Ang. 1857 of art. 65 der Wet van 17 Aug. 187Sj ontvangen eene trakte- ment9verhooging van 50 voor het eerste dezer vakken, van ƒ25 voor de. gym nastiek. Ten behoeve van eiken kweekeiing ontvangt het hoofd der school jaarlijks 120, onder de kweekelingen naar leeftijd en bekwaamheid te verdeelenin overleg met den Arrondissements-schoolopziener en onder goedkeuring van Burgemeester en Wethouders. Ten behoeve van eiken aapirant kweekeling kan op voorstel van Burgemeester en Wethouders aan den directeur der onderwijzerskweekschool een toelage uit de ge meentekas worden verleend, van hoogsteus f 60. lie eerste vakonderwijzeressen voor de vrouwelijke handwerken ontvangen elk eene jaarwedde van f 350 de tweede elk van 200, terwijl de kweekelingen eene bclooning van J 50ƒ100 genieten. De bezoldiging der vakonderwijzers voor q en.» wordt bij afzonderlijke veror dening geregeld. De vakonderwijzeres voor A van de Meisjesschool der 2o klasse zal voor elk lesuur per week ƒ50 'sjaars ontvangen. Art. 10. Indien de Gemeenteraad besluit dat van gemeentewege herhalingsonder- wijs zal gegeven worden, zullen de hoofden der scholen en de overige onderwijzers en onderwijzeressen verplicht zijndaarbij werkzaam te zijn zonder aanspraak op verhooging van jaarwedde. Overgangsbepalingen. Art II. Tot aan de opening der hoogere burgerschool voor meisjes blijven de leeraars en leeraressen voor de wis- en natuurkundige vakken en de Franscbe en Engelsche taal werkzaam op de voorwaarden bepaald hij de Verordening van 4 Mei 1872 (Gemeenteblad no. 9) terwijl ook de onderwijzeressen aan de hoogste klassen werkzaam voortgaan het onderwijs te geven haar door het hoofd der school op- gedragen. De tegenwoordige onderwijzers en onderwijzeressen le kl. worden bij het in werking treden dezer Verordening eerste onderwijzers of onderwijzeressen met uit zondering van den onderwijzer le kl. aan de jongensschool der tweede klasse; De tegenwoordige onderwijzers of onderwijzeressen 2e kl en de ouderwijzer Ie kl. nan de jongensschool der tweede klasse woiden op hetzelfde tijdstip tweede onder wijzers of onderwijzeressen. De bedoelde onderwijzer te kl.die als zoodanig jaarlijks f 100 meer genoot dan de onderwijzers 2e kl.ontvangt eene persoonlijke jaarlijksche toelage van 100. De tegenwoordige hulponderwijzers en hulponderwijzeressen worden derde onder wijzers en onderwijzeressen. De onderwijzers aan de jongensschool der tweede klnssodie de bevoegdheid mis sen by deze Verordening gevorderd, wórden indien zij een jaar na het in werking treden dezer Verordening nog niet in hét bezit dezer bevoegdheid zijn, bij de eerste gelegenheid naar eene der andere scholen verplaatst. Aan de derde onderwijzers en onderwijzeressen, die bij het in werking treden dezer Verordening aan een der openbare scholen te Leiden werkzaam zijn, kan, indien zij niet in het bezit zijn van den hoofdonderwijzersrang en den leeftijd van 35 jaar bereikt hebben, zoodra zij tien jaar met getrouwe plichtsbetrachting in dienst der gemeente zijn werkzaam geweest, door den Gemeenteraad op vooretel van Bur gemeester en Wethouders eene verhooging van jaarwedde van '00 worden toege staan. Deze vervalt bij liet verkrijgen van den hoofdonderwijzersrang. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden in zijne openbare vergadering van deu Iiden November 1880. De Burgemeester, DE KANTER. De SecretarisE. KIST. (Zie verder het Bijvoegsel). v - - BINNENLANDSCHE BKKIGTEN. LEIDEN, 24 Januarjj. Op liet adres van L. den Houler Wz. en een groot aantal andere inge zetenenonlangs hjj den gemeenteraad ingekomen, waarbij aangedrongeu wordt op de heffing alhier van haven- en doorvaarigelden. met afschaffing der bruggeldenis door de kamer van koophandel en fabrieken en door burg. en weth. rapport uilgebragt. In het advies van de kamer van koop handel worden de bezwaren ontwikkeld die bestaan tegen het heffen hier ter stede van dergelijke regtcn; die heffing, meent de kamer, zou niet strekken in hel voordeel der ingezetenen en nog eene kostbare surveillance van de gemeente vorderen. Ook burg. en weth. deelen dat gevoelen Z(j achten de heffing van regten, zooals adressanten verlangen, allerverderfe- ljjkst voor den bloei en de welvaart der gemeente en volkomen in strijd met de tot dusverre alhier gevolgde gedragslijn. Heden had, onder begunstiging van goed weder en op dezelfde baan als beide vorige malen, de hardrijderij, door de Siudeulen-ijsclub uitgeschre ven. plaats. De uitslag was als volgt: J. Rijpkemaoud 23 jaar, van Die- uier, prjjs f 200; A. Jonker, oud 27 jaar. uit Groningen, eerste premie 75; M van Soest, oud 32 jaar. uit Haarlemmermeer, tweede premie /25. terwijl eene gratificatie werd toegekend aan Arie van den Berg, oud 28 jaar, uit Brnlhtiizen. De prjjswinuer bij de Zaturdag te Amsterdam gehou den hardrijderij, T. Bjjlsma, werd door Arie van den Berg afgereden. Er waren 64 deelnemers, dus even veel als Zaïurdag te Amsterdam. Bij de op heden gehouden openbare verknoping van cokes, bij partijen »an 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prjjzen ƒ38, /20, /4 30 en ƒ2.15, de laagste 38, ƒ20, ƒ4 en ƒ2. -- Zaïurdag namiddag ten 4 S ure is aan de Haven het paard, bespannen voor -eene ar, waarin twee boerinnen en een boer gezeten waren, op hol gegaan, ten gevolge waarvan een dier boerinnen daaruit is gevallen, die eene ligte verwonding in hel gezigt bekwam. Het paard is. spoedig tot slaan gebragt. dist eren middag heeft de persoon van C L. het ongeluk gehad in de Paardensteeg te struikelen, juist toen eene ar in aantogt was; het paard, waarmede hij bijna in aanraking kwant, stapte over tjem héén, terwijl de ar nog in tjjds werd stilgehouden, zuodat bedoelde persoon geen letsel bekwam. Door de politie alhier is aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld de persoon van J. I). P.. die met een bedelbrief langs de htiireit der ingezetenen ging en daarop onder valscbe voorgevens geiden trachtte iit ie zamelen De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat de heer mr. S. A. Veiling Meiuesz zijn ontslag heeft genomen als lid van de tweede kamer der slaten-generaalen dat derhalve in het hooldkiesdislrict Amster dam de verkiezing van een lid dier kamer behoort plaats te hebben, heeft bepaald: dat die verkiezing zal plaats hebben Dingsdag 15 Februarij 1881, en dat, indien herstemming noodzakelijk is, die zal geschiedeo Dingsdag I «aart 1H8L De raadg. vende commissie, dfc yplgejis dc mededeeling van prof. 8 'ting in'hét l'. D. hém 'voorloopig "ter zijde 'stond, heeft zich op zijn zoek geconstitueerd tot een hoofdcomité tol behartiging van de belang der Transvaalsche Boeren. Onder praesidium van prof. P. Ilarting hf zich een 'hoofdcomité gevormd, bestaande uit de hh jhr. mr. G. J. j Beclaerts van Blokland, prol G. 11 D. Buys Ballot, prof. J. A. Fruin, tf', F Jonkman secretaris, prof. J. de Louter, dr. Templeman van der Hoevt dat met denzelfden ernst en waardigheid wenscht voort te gaan op j reeds ingeslagen weg. Het noodigt alle adressanten uit. daartoe hun zei' lijken en geldelijken steun te verstrekken. De beweging in Engeland v neemt met den dag toe; ook in andere landen wordt de openbare merits nteer en meer wakker. Opwekking en voorlichting der openbare meen» is het doel van het Nederlandsch comité. Het verklaart echter uitdruk! lijk, daartoe uitsluitend die middelen le willen aanwenden, die na ri overleg in overeenstemming blijken te zijn met regt en zedelijkheid I bovendien niet strijden met de voorzigtigheid en gematigdheid, die aan t onderdanen eencr neutrale en bevriende regering past. Voor de zaak van de Transvaal is bjj jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts u Blokland (Koiinigskade 5. le 'sllage), sedert de laatste opgaaf, aan vei schillende giiteu ontvangen 76, gezamenlijk bedrag ƒ189 50. Naar men verneemt zullen dit jaar 40 adelborsten aan het kon insi tuut voor de marine te Nieuwediep geplaatst kunnen worden, en wel S voor de zeedienst en 4 voor de mariniers. Men schrijft ons uit Zevenhuizen van 21 Jan.: lieden werd allot eene hardrijderij op schaatsen gehouden. 0e prijs 50) werd behaald don G. Neef, van Lekkerkerk, de eerste premie (ƒ20) door G. van der Laan. vai Lekkerkerk, en de tweede premie door J. Speksnijder, van Ouderkerk aai den IJsscl. Op eene Zaturdag le Amsterdam gehouden hardrijderij op schaatsen waaraan 64 personen deel namen, is de prijs van 8 200 behaald dooi Bijlsma. van Medemblik, en de premie van 75 door Rijpkemavan Diemer de tweede premie van ƒ40 door Arie van den Berg, van Benthuizen. Toen in den zomer van het vorige jaar een der klerken van het kan- toor van den hypotheekbewaarder te Amsterdam spoorloos was verdwenen nadat eene niet onbelangrijke geldsom op het kantoor was ontvreemd, ble ven alle nasporiugen van de politie naar dezen klerk te vergeefs, tot dal zij hem dezer dagen op het spoor kwam en aanhield. De ontaarde vrouw, die in den vorigen winter te Amsterdam een pas geboren kind op het ijs in de Bloemgracht nederlegde. is dezer dagen bij een twist ontdekt, waarbij haar deze misdaad werd verweten Door dt politie ondervraagd kwam zij lot bekentenis. Te Utrecht zijn door de politie aangehouden twee arbeiders aan het Rjjnspoorsialionals verdacht van een jiakje, dat uit Rotterdam was aange komen en laken inhield, te hebben verduisterd Bij een hunner is het pakje in huis gevonden en in beslag genomen, terwijl beide naar de gevan genis zjjti gebragt. - Vrijdag avond werd lussclten de rails nabij hel Rijnspoorstation te Utrecht hel naakte lijkje gevonden van een pasgeboren voldragen kind van hel mannelijk geslacht. De politie heeft terstond een onderzoek ingesteld. Een 17-jarig jongeling, onder Hoogeveen, is op schaatsen in volle vaart met het hoofd tegen een bruggetje gereden, en is, twee dagen later, aan de gevolgen van den hevigen schok overleden. Het getal personen, die in 1880 uit Friesland als landverhuizers naar Noord-Amerika vertrokken, was 405. In vele jaren hadden niet zoovele landverhuizingen plaats. De gewoonte van sommige menschen om verwarmde keistecnen mede naar bed te nemen heelt weder een slaglofler gemaakt. Eene dienstbode te Neer-Asselt, uit Grave tehuis komende, nam zulk een verwarmden steen mede naar bed. Toen zij des morgens niet op den gewonen tijd verscheen, opende men de deur harer kamer, waaruil ten verstikkende damp te voor schijn kwam. Toen men het vertrek kon binnentreden, bespeurde men, dat het bed geheel was verbrand en vond u.eti het verkoolde lijk van het ongelukkige meisje. Gebrek aan toestroomende versche lucht heeft haar wrlligt dadelijk het bewustzijn benomenmaar tevens verhinderd dat de geheele woning is verbrand. Vrijdag II. is een trein op het aansluitingspunt van de Bredasche en Zevenbergsche lijnen, nabij hel station Zwaluwe. in aanraking gekomen met een goederentrein Niemand der reizigers bekwam eenig letselalleen werd een conducteur inwendig gekneusd, die volgens later ontvangen berigt is overleden. Te Velp. in Noordbrabant, heeft de plotselinge dood van het kind eener gehuwde moeder aan de justitie achterdocht gegeven. Volgens de moeder was het kind. dat één maand oud was, dood naast haar iu bed gevonden. Bij regterljjke schouwing moet de gewelddadige dood van het kind geconstateerd zijn. Men meldt uit Zierikzee: Alhier is het berigt ontvangen, dat de matroos S. Admiraal, van den alhier tehuis behoorenden reddingskotter illem van Houten, in den sneeuwstorm op de Noordzee over boord ge slagen en verdronken is. De man, een flink zeeman van ongeveer 50 jaar, laat eene vrouw en tien kinderen na. De kapitein heeft in denzellden storm een arm gebroken en is te Vlissingen aangebragt. 'sGRA VENHAGE 24 Januarij Jhr. F. W. 11. P. J. Martini van GifTcn is benoemd tot burgemeester der gemeente Sloten, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Soest. Aan den heer J. II. Richard is, op zjjn verzoek, eervol ontslag ver leend als notaris te Amsterdam. Door Z. M. is aan den fuselier bij het leger in Nederl.-lndië F. L R. Hildebraudl vergunning verleentot het dragen der heriunei ingsteekens voor de veldmeten legen Oostenrijk in 1866 en tegen Ft ankrijk in 1870/71 het IJzeren Kruis 2de kl.en de Saxische zilveren militaire medaille van den heiligen Hendrik. Aan den Oost-lndischen ambtenaar m'. G. L. Qnien, gewezen .2'" sub stituut-griffier bij het hooggereglshol van Nederl.-lndié. thans met «erlof hier te lande, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. lie luit. ter zee 1' kl. M. F. Reerineh wordt gedetacheerd bij het dep. van marine en toegevoegd aau den chet dér aldeeltng materiéel enz. bij dat departement, en de luit. ter zee 2d' kl. J. van den Bosch, uil O.-l. terugge keerd. is op non-activiteit gesteld. Hel geregtshof alhier heeft bij arrest vernietigd het vonnis der regt- bauk Ie dezer stede, waarbij de Leidsche brander .1 J.S.ter zake van ver- zét tegen een agent van politie, is veroordeeld tot 15 dagen celstraf. Hel hof heelt den Beklaagde wegens bet slaan van een bedienend beambte in

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2