klemt; vogeltjes, De Militaire Willemsorde, f- 9 'f fie Urkcr vlschsclwit, schipper Jan Hoefnagel, die men reeds verloren achtle. is als door een wonder gered. Zaturdag zeilde zij van Medemblik naar Urk en werd kort daarbjj in het ijs beklemd. Zondags dreef zjj ten speelbal van het jjs, tot in het gezigt van Enkhuizen en vervolgens tot op de hoogte van Stavoren. Maandag naby hel Niettwediep op de llarsens, waarbjj het 'vaartuig, ten gevolge van de ondiepte, geheel op zjjde sloeg; toch werd het er overheengeschoven en naar Wieringen voortgestuwd Van daar dreef zjj midden iu het ys de Nieuwedieper haven voorby en wist ge lukkig, ter hoogte van den vuurtoren, een dreg uit te brengen, 's Avonds 20u de Hercules de vischschuit binnenbrengen, maar de uitgebragte sleepers braken. Eindelijk ging genoemde sleepboot lieden morgen weder naar zee en bragt de vischschuit behouden binnen; de opvarenden waren verkleumd en verbongerd en als door een wonder zjjn zij aan den dood ontsnapt. Men meldt uit Zwolle: Nadat hel dageltjksch bestuur in de vorige week verzuimd had de veemarkt van sneeuw te zuiveren, is door belang hebbenden een adres ingezonden aan hel bestuur van Zwolle, om daarvoor te zorgen. Niet alleen zag men heden de veemarkt goed in orde, maar ook voor andere marktterreinen was goed gezorgd. De communicatie langs alle spoorwegen in het noorden, alsmede van Zwolle naar Utrecht, wordt lieden hersteld. Van Katerveer meldt men van gisteren: De IJssel wordt gepasseerd te voet over een planken voetpad. Heden is men druk bezig een slop te zagen voor dc passage met rij- en voertuigen. Een gegoed ingezeten te Dedemsvaart heeft een gebouw aangekocht voor f 7000, en ter beschikking gesteld van de Vereeniging voor Christ, uatiouaai onderwys. voor ecne school met den Bijbel. Zaturdag II. verhuisde een gezin, bestaande uit man, vrouw en 4 kin dereu, van Vroomshoop naar de Dedemsvaart. Het jongste kindje, 2 jaar oud, werd met zjjn broeder van 7 jaar in een open wagen vervoerd, ter- w ijl de overigen liepen. Het kleine kind was niet bestand tegen de felle koude, althans bjj aankomst te Ommen was het dood. Een winkelier, zekere Eleisenin een gehucht onder Tubbergen wo nende, was Dingsdag naar Almelo geweest, en keerde des namiddags tjjdens den sneeuwstorm huiswaarts. Waarschijnlijk vermoeid en door de koude bevangen, zette by zich by Tubbergen aan den weg neder. Een boer reed hem met den wagen voorby, zonder iets te zeggen, doch vertelde aan de eerste herberg, naar hij pleisterde, dat hjj op die hoogte een man aan den neg had zien zitten, en dat hy geloofde dat bet Kleisen was. De herbergier, menschiievender dan de boer, begaf zich daarop met andere personen terstond naar de aangewezen plaats, waar zy Kleisen vonden. Hij hief de armen nog op, doch bjj het optillen blies hjj den laatsten adem uit. lljj was een oppassend man, en laat vrouw en kinderen achter. Sedert de misdaad van bedreiging onder voorwaarde door den be- ruchten de Jongh te 's llage is gepleegd, hebben op verschillende plaatsen iu ons land personen zich daaraan schuldig gemaakt. Voor het geregtshof te 's Hertogenbosch werden in den laatsten tijd drie dergelijke zakeu be handeld, waarvan cene Donderdag 11. door zekeren J. W. Sprengers gepleegd. Hij deelde by zijne bekentenis mede, dat bij daartoe was gekomen, na het lezen van de misdaad, door voornoemden de Jongh gepleegd. De eisch is, onder veel verzachtende omstandigheden, 2 jaren gevangenisstraf. De on gelukkige, die blijkbaar de deelneming opgewekt had van het hof, was ge durende de zitting herhaalde malen in snikken uitgebarsten. Toen men Item zou wegvoeren kreeg hjj een vreeselijken aanval van vallende ziekte. Vier mannen waren noodig om Item op een stoel vast te houden. De zitting was opgeheven, doch de meeste der raadsheeren bleven tot de brullende jonge man ueèr tot zich zelven gekomen was. Door de zorg van den provincialen waterstaat in Noordbrabanl, daar toe door gedep. staten gemagtigd. is thans een geregeld veer met schiet- schouwen ingesteld lusschen Vlijmen en 's Bosch voor die gedeelten van den provincialen weg, die overstroomd of doorgebroken zijn. De werk zaamheden aan den nieuwen dijk zijn reeds aangevangende grootste moeijeljjkheid ondervinden de aannemers in het aanvoeren van het benoo- digd materieel, als spoorslaven, kipkarren enz. Volgens berigt van een ooggetuige is de ellende te Vlijmen nog ondenk baar groot. Oostelijk van de kerk hebben nog weinigen het durven wagen, hunne buizen weder te betrekken zelfs als deze betrekkelijk weinig ge schonden zyn. Men is beducht voor harden wind. voor hel instorten van naburige gebouwen of omvallen van de peppels langs den weg, voor tcrug- keerende overstrooming bij aanstaande dooi of ijsgang. Eenigen zjjn weder in hunne woningen teruggekeerd en stoken al hnn best om den boel droog te krygen. In een paar huizen is hel zand tol manshoogte opgespocld; andere zijn geheel ondermijnd; van vele zijn boeken schuin afgeslagen of wel de gebeelc voorgevel verdwenen, zoodat men van den weg alle kamers enz. kan inkijken: soms is het dak ingestort; van zeer vele zijn alle muren ver zakt en .sterk gescheurd. In Nicuwkttyk zijn volgens opgaven van vele zijden 65 huizen, die geheel vernield óf milt of meer beschadigd zijn. Twee vrouwen en twee kinderen zouden zjjn omgekomen. In het dorp alleen liggen 122 verdronken koejjen enz. en 22 paarden en tallooze vette varkens. Omtrent het ongeluk, den lieer V. overkomen, wordt nog gemeld, dat hy,. niettegenstaande herhaalde waarschuwingen, ten 3 ure des namid dags het dorp Vlijmen in de rigtiug naar 's Hertogenbosch verliet. Ver schillende personen, die hem op weg ontmoetten, raadden hem aan terug te keeren. doch te vergeefs: hjj wilde de reis beproeven. Naar men ver neemt is hij, door vermoeijenis uitgeput, gevallen en in de sneeuw Dedolven. Men vond ziju Ijjk met de band in den mondde tanden in de vingertoppen geslagen. Zeeland is ten gevolge van den sneeuwstorm voor een tijdlang afge sloten geweest Door het ontsporen van een trein met vee lusschen Breda en hoWréitdaalwas de correspondentie reet Duilscbiaud afgesloten. Niet tegenstaande drie locomotieven de sneeuwbergen lusschen Zevenbergen en Roosendaal trachtten te doorworstelenis het niet gelukt die lijn vrij re maken, zoodat evenmin de correspondentie uit Holland kon aanko ien. De sioombootdienst Botterdam—Middelburg is wegens den ijsgang gestaakt. 'sGRAVENllAGE. 22 Januarij De heer J. A. van den Dries, controleur der directe belastingen enz. te Leeuwarden, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen aldaar. Aan den heer W. C. J Toewaler, is, met ingang van 1 Mei. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als provinciaal inspecteur der directe belas tingen, invoerregten en accijnsen te Rotterdam, onder dankbetuiging voor de trouwe en belangelooze diensten door hem gedurende een tjjdvak va# meer dan 50 jaren aan den lande bewezen en met behoud van den perso- nelen titel van raad-adviseur bij het dep. van financien, hem bij kon. besluit van 6 November 1880 toegekend. - Tot directeur van een der rjjksielegraafkantoren is benoemd de heer G. Teriet, thans telegrafist 2' kl. bij den rijkstelegraaf. Thans zjjn de met belangstelling verbeide voorstellen der commissie van bystand betreflende de bepaling der wijze, waarop in het vervolg het badhuis in het meeste belang der gemeente zal worden geexploileerd, verschenen. De commissie stelt op den voorgrond de overtuiging, dat het badhuis te Scheveningen in zijn tegenwoordigen toestand niet beantwoordt aan hetgeen onze lijd vordert en niet voldoet aan behoeftendie elders worden vervuld. Dit gevoelen deed de vraag rijzen of men het oude en verouderde in den beslaanden toestand zal behouden, dan wel of niet de roeping van het gemeentebestuur medebragt voort te zetten en uit te breiden wat vóór vjjftig jaar begonnen en met zoo gtinstigen uitslag bekroond is. Uit de strekking harcr voorstellen blijkt duideljjk dal de commissie in allen geval verandering van den tegenwoordigen toestand noodig acht. Tw ee denkbeelden hebben hy haar voorgezetennamelijk óf liet badhuis geheel en uitsluitend te bestemmen tot kur- en badhuis, waardoor het ver huren der kamers zou moeten worden opgegeven, zoodat de gemeente alleen het hygiënisch gedeelte ouder hare administratie houdt en zich tot taak zou stellen alles wat behoort tot het gezellig en aangenaam verkeer der badgasten te verschaffen en Ie bevorderen, ól het badhuis als logement in stand te houden en dan onderscheidene noodzakelijke verbeteringen aan Ie brengen. Die veranderingen, die eene vergrooting en verbouwing van het badhuis vereischen zouden bestaan invermeerdering van liet aantal logeer kamers stickling eener afzonderlijke restauratiezaal en kofifijkamer, ver ruiming van den doorgang van de vestibule naar het lerras door gebruik te maken van het middengedeelte der tegenwoordige restauratiezaaihet aanlrekken der tegenwoordige leeszaal bij dekurzaal; stickling eener nieuwe leeszaal en biliartzaalhel aanbrengen van openslaande ramen met balcons aan alle logeerkamers, beschikbaarstelling eener afzonderlijke ruimte uilsluitend voor de logés van hel badhuis; afsluiting van bet gehecle terras en den Zie verder het Bijvoegsel). ADVERTENT IE IN. Voorspoedig bevallen van een Zoon M. E. A. RUTGERS VAN DER LOEFF, geb. FOCKEMA. )H Almelo, 21 Januari 1881. Voor de vele bewjjzen van deelneming, bij het overlijden van onze geiielde Dochter, Zuster en Behuwd-zusler ANNA WILIIELMINA JACOBA VAN BERCKEL, geb. SANDERS, ontvangen, betuigen wy onzen hartely- ken dank. Uit aller naam, Leiden, 22 Januari 1881. N. J. SANDERS. Voor de vele bewjjzen van deelnemingby het overlijden mijner geliefde Echtgenocte ANNA WILHELMINA JACORA SANDERS ontvangen, betuig ik mijnen hartelijken dank. Helmond, 22 Januari 1881. K. L. VAN BERCKEL. LEI DSC HE SCHOUWBURG. (N°. 8 van het Abonnement.) op MAANDAG 34 JAAÜARI 1881» tevens ter herinnering aan Rosier Faassen's 30-jarige verbintenis aan het Tooneel: Blijspel in 3 Bedrijven, naar het Fransch van Ettgène Labiche en Delacottr, door Rosier Faassen. gevolgd door: Oorspronkelijke Dramatische Schets in 1 Bedrijf, door Rosier Faassen. Aanvang te zeven uren. PRIJZEN DER PLAATSEN: Loges 1.60. Baignoires 1.40. Parterre 1.Galerij ƒ0.50. Plaatsen kunnen eiken dag van 10 tot 4 uren besproken worden bjj de Bureeliste, a 10 Cents extra per plaats, en op den speeldag van 10 lot 2 uren aan den Schouw burg. LG Cf JU AS, VAN ZCYLEN 4 HASPELS.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2