«ener wclswjjziging mei vpzigt 101 de bepaling, dal buogleeraren tot hst onderwijs van bepaajde vakken worden aangesteld, is de minister niet over tuigd. bezuiniging ten aanzien van de hulpmiddelen bij de rijksscholen acht de minister wenscheljjk. Hij zal aan dit punt zijne aandacht tvijden. Tot vermindering van hel personeel der leeraren bij het middelbaar onderwijs, zonder het onderwjjs te schaden, zal de minister gaarne medewerken. Eene herziening der wel op het middelbaar onderwijs is in bewerking. Wat het lager onderwijs betreft, de minister wenscht alle noodelooze uitgaven tegen te gaan. Op bezuiniging der uitgaven voor de rijkskweekscholen zal hij be' dacht zijn. Ook beijvert hjj zich alle weelde in de gebouwen der rjjks kweekscholen tegen te gaan. Op den bouw van gemeentescholen hebben de districts-schcolopzieners toe te zien. 'sGRAVENHAGE. 18 Januarij. Aan den heer C. T. J. L. Rieber is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als hoofdopzigter bij de landsgebouwen. en tot buitengewoon op- zigter bij de landsgebouwen is benoemd de heer L. Faber. Aan den lieer M. P. C. J. van Ghert is, op zijn verzoekeervol orft- slag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen te Nijmegen. De minister van waterstaat enz. zal Donderdag aanst. en die vau ma rine Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de eerste kamer van heden had de interpellatie plaats van den heer van Rijckevorsel over den walerstaatstoestand in Noordbrabant. De minister van waterstaaterkennende de noodzakelijkheid van spoedige verbetering, verzekerde, dat het overleg met het gewestelijk bestuur en directe belanghebbenden zeer ver is gevorderd. Hij hoopte zeer spoedig een voor stél aan de slalen-generaal te kunnen aanbieden. Zonder zich bepaald te verbinden, achtte hjj het niet onmogelijk, dat binnen 2 3 weken het voor stel dat niet uitsluitend strekt om staatshulp te verleenenmaar deel uit maakt van de algemeene rivierverbetering des lands, zjjn departement zou verlaten. De bh. van Rijckevorsel en Vos de Wael dankten voor die tijdsbepaling. Op eene vraag van den heer Cremers, naar de oorzaak van de doorbraak te Nieuwknyk, moest de minister, hangende het ingesteld onderzoekhet antwoord schuldig blijven. Aan de binnenzijde van den Zanddijk was op den dag te voren water doorgesijpeld De sterke wind heeft waarschijnlijk doorbraak verhaast. Of er verzuim is gepleegdkan hjj nog niet beslissen De interpellatie was hiermede afgeloopen. Morgen ten 11 ure is de staatsbegrooting aan de orde. liet geregtshof alhier behandelde heden het hooger beroep van een vonnis der llaacsche regtbank. door den Leidschen brander J. J. S. inge steld, waarbij l.ij tol 15 dagen celstraf werd veroordeeld Ier zake van fei telijk t-u gewelddadig verzet tegen een politie-agent in den nacht van 19op 20 Jiinij jl.toen deze trachtte te constateren, dat de bekl. zich aan frau duleus vervoer van gedistilleerd had schuldig gemaakt. Ook in deze zaak werden getuigen gehoord, die volhielden, dal bekl. zich feitelijk had verzet Üc verdediger, n.r. D S. van Eiudeii. wa< echter van meeniug, dat het bewijs daarvan niet was geleverd. Bovendien bestond er z. i. onderlinge strjjd tusschen de verklaringen der getuigen, was zelfs de agent Diet in de uitoefening zjjner bediening geweest en had het beklaagde vonnis ten onregte cumulatie .aangenomen. Dit laatste punt gaf adv.-gen. mr. Gregory dan ook aan den verdediger toe, maar voor het overige kon hij zich niet met het aangevoerde vereeiiigeii. Hij geloofde zells. dat de straf, door de reglbank opgelegd, Ie ligt was en niet geêvenredigd aan het gepleegde leil en requireerde mitsdien de vernietiging van liet vonnis met vt-roordeeiing van bekl. tol twee maan den celstraf. Aanstaanden Maandag zal het hof uitspraak doen. Burg. en weth. alhier hebben, naar aanleiding van eene circulaire van den burgemeester van Amsterdam, levens voorzitter der algemeene commis sie voor den watersnood, besloten eene collecte ten behoeve der noodlijden den te doen houden. De hh. C. Mnyskeii. A. W. van Dam en Eberson, architecten te Amster dam, Rotterdam en Arnhem, zijn door burg. en weth. alhier uitgenoodigd zich met een nader onderzoek van het raadhttisgebouw te belasten. Aan burg. en weth. is óp hunne aanvrage een crediet van /4000 toege staan voor het wegruimen van sneeuw. De hh. J. J van Kerkwjjk. Lette van Oostvoorne en Spoor wendden zich onlangs tol Z. M. den koning, met verzoek te vernietigen het besluit van den gemeenteraad alhier, goedgekeurd door gedeputeerde stalenwaarbij de Laan van Mecrdervoorl werd afgenomen van den ligger der wegen en voetpaden. In overeenstemming met het ad»ies van den raad van state heeft de koning genoemd besluit van den gemeenteraad vernietigd en gelast, dat Je Laan van Meerdervoort wederom op den ligger zal gebragt worden. Dit is reeds de tweede maal, dal de koning hel besluit vau den gemeenteraad over deze zaak vernietigt. Ten diens'e der staatsspoorwegen op Java werd heden aan het mi nisterie van koloniën aanbesteed de levering van stalen spoorstaven met ijzeren eindverbindingen en haaknagels en stalen moerriogen. Als minste inschrijvers kwamen in aanmerking de heer F. Krupp, Ie Essen, voor de' sjtoorsiavm a 81.50Phoenix, Actiën Geseilschaft für Bergbati mid Hiil- tenhetrieh ie Laar, voor de lasch-platen, a/86.76; Bolekow en Vangiian en G". limited te Middlesbro on Tees, voor de laschbouten a 103 50. dezelfde (Irma, voor haakhagels a 103.50; Bochumer Vercin te Bochum, voor de onderlcgplatcn a 97.80. en Bolekow en Vaugban te Middlesbro on Tees, voor de moerringen a 103.50. Alles per 1000 kilogram. BUITENLANDSClltë BKIlltiTK.Y EMC EK A MD. LONGEN, 17 Januarij. In het lagerhuis zijn de debatten over het adres in antwoord op de tNMNfc weder voortgezet, en op nieuw werden daarbij allerlei, gndgrwei pen ter sprake gebragt. De heer Gladstone antwoordde op eene vraag vat den heer Wedderbttrn, dat noch de Nederlandsche, noch eene andere reg«. ring eene bemiddeling heeft aangeboden in den oorlog met de Transvaal De hetr Dilke gaf op eene vraag van den heer Bourke te kennen, dat dt inzigten der regering omtrent art. 24 van het tractaat van Berlijn aan gaande de bemiddeling tusschen Turkije en Griekenland vervat waren io dt collective nota der mogendheden van 25 Augustus II.. en dat de regerio' sedert Diet van meening veranderd is. De heer Simoon vroeg vervolgens naar aanleiding van gewelddadigheden jegens eene Joodsche vrouw te Tan ger gepleegd, of de Fransche regering te dier zake verloogen tot Marokkt had gerigt. Dilke antwoordde, dat de Fransche consul in dien zin hal gehandeld. Het antwoord van Marokko wordt nu hierop te gemoet gezien en Engeland wacht dal antwoord af, alvorens zijnerzijds verloogen te rig ten aan Marokko. De heer liryce verklaarde, dat in zuidelijk Macedonii de gewelddaden der roovers en de wetteloosheid verminderd zijn. Daaren tegen hebben er dagelijks wanordelijkheden plaats in de Villayets va» Monastir en Rassova, en vooral in Uscup, Malesch en Kotchana en in dt nabijheid der Bulgaarsche grenzen. Uscup en de omtrek moeten geheel eo al in de magt zijn van de Albancsclte Liga. De heer Macarlhy stelde vervolgens als amendement op het adres voor, dat elke maatregel in Ierland tot het verjagen van pachters uit hunne pacht- hoeven geschorst zou worden tol na behandeling van de /'Land-bill". Do heer Gladstone protesteerde toen onder eene van alle kanten levendig toe gejuichte rede nadrukkelijk tegen het rekken van de debatten over liet adres, zooals nu plaats had. De parlementaire werkzaamheden werden daardoor tegengehouden. Wat het amendement van Macarlhy aanging, hel was eene belecdiging voor de kroon. Het kon onmogelijk een ernstig voorstel zijn, want het wil dat de regering haar eersten pligt verzaakt. De politie houdt zich bezig met het opsporen van den booswicht of de booswichten, die getracht hebben het Lomlensche tolkantoor in brand te steken, welke ramp door een van de wach hebbende officieren voorko men is. In een hoek van de zoogenaamde boekenkamer schijnt achter een planken beschot eene met papieren gevuhle mand te zijn geplaatst. Die mand schijnt np den bodem met ontvlambare stolTen te zijn gevuld. Toen de brand ontdekt werd, was het papier, dat in den mand lag, reeds ver brand en had ook het houten beschot vlam gevat. Men vermoedtdat de pleger van deze misdaad zich toegang tot het vertrek heelt welen te ver- schallen. door over den muur te klimmen en door de welligt openstaande deur is binnengetreden. Te Londen heeft zich onder de aldaar vetbljjf houdende Nederlanders eene commissie gevormd, die zich ten doel stelt gelden in te zamelen tot leniging van de ellende, die ten gevolge van den watersnood in Nederland wordt geleden. Vrjjdag avond werd te Salford, naar men vermoedt door Fenianseene poging gedaan om het aan de infanlerie-kazerne grenzend wapenarsenaal in de lucht te doen springen. De kazerne staat in een digi bevolkte wjjkwaar verreweg het grootste aantal der bewoners Ieren zijn. Op het erf van dc kazerne slaan een aantal loodsen die als magazijnen en kookplaalsen voor het regiment gebruikt worden. De ontploffing had plaats in de vleesclilcods, die letterlijk vernield werd. Hel dak werd weggeslingerd en gedeelten van de muren en het houtwerk op afstanden van 200 yards verspreid. In de eerste oogeubltkken heerschte groote opschudding in de nabijgelegen straten en woningen, welker vensters door den slag voor een deel gebroken waren. Een 8-jarige jongen en eene vrouw, die Juist voorbijgingen werden Ier aarde geworpen en ernstig gekwetst. De vrouw brak een arm en een been en de jongen zal er waarschijnlijk niet bovenop komen. Oumiddetljjk is de plaats van de ontploffing onder streng loezigl gesteld. Generaal Grant is gekozen tot president der commfs-ie voor de w ereld tentoonstelling te New-York. FRAHHRIJIL De uilslag der herstemmingen voor den gemeentrraad der hoofdstad is van gelijken aard als die van de eerste stemming. Trinqtiel, te Belleville, verslagen door den opportunistische!! candidaat Henry Rabagny. een jong mensch van nog geen dertig jaar, te wiens behoeve de radicale candidaat Galopin zich had teruggetrokken. De opportunisten hebben daarentegen de nederlaag geleden in het derde arrondissement, waar een radicaal, Roiizé, gekozen is. De elericalen hebben eene plaats gewonnen in het eerste ar rondissement Place Vendömej. Overal elders delfden dc elericalen het onderspit, en bepaalde de strijd zich tussehen de opportunisten, radicalen en socialistenwelke laatsten geheel verslagen zjjn. Volgens dc Tewps heeft de minister van binnenlandsche zaken ge weigerd den post van 300.000 fres. te bekrachtigen, door den vnrigen Pa- rjjschen gemeenteraad uitgetrokken voor vergoeding aan de leden van door hen gemaakte kosten. Lenigen lijd geleden werden twee journalisten nit Nizza tot tien dagen gevangenisstraf en 2000 fres. schadevergoeding veroordeeld, omdat zjj, de uitdrijving van sommige kloosterlingen bijwonende, wederregtelijk in het klooster binnengedrongen waren Dézer dagen nu is het tweetal in hooger beroep vrijgesproken en zijn de verdreven paters, die de vervolging tegen hen ingesteld hadden, iu de kosten veroordeeld liet lijk van dc vrouw, wier liechaaui aan stukken in een zak in de rivier bij Lyon is gevonden, is herkend. Dc vermoorde is zekere weduwe Collet. Zij was gewoon juweeleti van groote waarde te dragen en was sedert eene maand verdwenen. - Te Poncey, bij Motizon, in hel departement der Ardennenstortten vóór eetiige dagen de al te zwaar beladen zolders van een molen plotse ling in, zoodat verscheidene personen, die in de benedenverdieping zaten te eten, onder hel graan enz. bedolven werden en vier hunner het leven verloren, een meisje van zestien jaar, een nog jonger meisje en twee be-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2