LE1DSCHE COURANT. 1881. M\ 12. ZXTURDAG 15 JANUARIJ. STADS-BERICHTEN. Kostelooze Vaccinatie. BINNEN L N DSCIIE BEK IC,TEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zonen Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.60, franco p. p. f2.—, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.60 'sjaars, Imiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen Ier alsemeene kennis, dat ingevolge art. 2 der Verorde.linz regelende de invordering der plaatselijke belasting op de Honden, ieder houder van een of meer hon den, die aan die belasting ondernevig zijn. verplicht is. daarvan jaarlijks vóór of op den 31"'" Januari a. s. bij den Gemeente-ontvanger aangille te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onierleekend biljet en dat bedoelde inschrijvingshiljellen voor het dienstjaar 1831 kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leides 7 Januari 1881. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN berinneren bij deze den ingezetenendat de gelegenheid lot kosfelooze Vacci natie en Rcvacclnatie voor onver nogendenin hei lokaal der Stads waag, l'ij voortduring is opengesteld, en wel op Maandag 10. Dinsdag 18 Woensdag 26 Januari. Donderdag 3. Zaïerdag 12 Februari a s. en zoo ver volgens met eene lusschenruimte van acht of, als die dag op een Zondag of Vrjjdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester. Leiden. 7 Januari 1881. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bii deze op atle leveranciers, werkbazen, enz die over het afgeloopen jaar 1879 ten laste der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoe digste, uiterlijk voor ultimo Januari e. k., ter gemeente-Secretarie (afdeeling financiën) in tc leveren. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 7 Januari 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 14 Januarij. Gisteren a*ond hield Miiltatnli in de Stads-eehoorzaal zijne aangekon digde voordragt. Hij opende zijne rede met zich te beklagen over de af matting. die hjj moesl doorstaan, voordat hij zijn spreeltsioel was ge naderd. Nergens was zulk eene slechte gelegenheid tot spreken als hier in het beroemde Leidenzeide hij. Het onderwerp van zijne voordragt zouden wij het best kunnen noemen Darwinisme, niet in den zin van hetgeen ons Darwin leert, maar in dien van de leer van het ontstaan der dingen van hare wording, waarhij oorzaak en reden nimmer met elkander mogen verward worden, hetgeen spreker met eenige voorbeelden ophelderde. Hij begon met zijne toehoorders een kort over- zigl te geven van de wordingsleer der staten, hij zette uiteen hoe aan vankelijk eenige huisgezinnen zich vereenig l en den oudsten hunner als patriarch gekozen hebben, hoe langzamerhand die enkele familiën zich ver menigvuldigden en in aanraking met andere stammen kwamen, waaruit strijd en oorlog voortsproten, hoe de eenen stam aan den anderen werd onderworpen en die oorspronkelijk enkele familiën lot een volk aangroei den. Op dezelfde wijze was ook de menscheutaal ontslaan. In den be ginne niets anders dan klanknabootsingen, welke men nog in alle talen terugvond werden deze uitingen langzamerhand door andere gevolgd en ver meerderd, en zoo kwam de laai lot stand. Hierin bestond hoofdzakelijk het eerste gedeelte zijner rede. Na de pauze besprak hij het ontslaan van sommige manieren, als b. v. de lange nagels en kleine voeten bij de Chinezen in zwang, het afnemen van het hoofddeksel bij hel groeten, den oorsprong van het bijgeloof van den Vrijdag, om te eindigen met eene critische be schouwing van de hedendaagsche zedelijkheiddie slechts tot leugen en huichelarij voerde. Met een hartelijk woord van dank voor de welwillende aandacht, welke zjjne toehoorders hem hadden geschonken besloot hij deze voordragt. De luide toejuichingen, die op deze woorden volgden, bewezen dat ook het publiek van zjjtt kant ten zeerste was voldaan. Gisteren middag is aan de Karnemelksbrug eene jufvrouw, ten gc- volie van de gladheid van den weg, gevallen, waarbij zy haar been zooda nig bezeerde, dat zij per slede naar hare woning moest vervoerd worden. Gisteren avond hield de nieuw opgerigte afdeeling Zoeterwoude—Lei derdorp der Holl. Maatschappij van Landbouw eene vergadering, waartoe 44 van de 90 ingeschreven leden waren opgekomen, in de herberg "Ik leer nog", onder Zoeterwoude. Ouder leiding van den heer L. Sillevis, die de leden hartelijk welkom heette, werd overgegaan tot de vaststelling van het huishoudelijk regle ment, waartoe dat van de afdeeling Leiden werd overgenomen. Er werd bepaald, dat het bestuur zal bestaan uit 7 leden en onmiddellijk werden als leden daarvan gekozen de hh. Sillevis, Buys, Bakker en Boonekamp, terwijl eene herstemming moesl plaats hebhen tusschen de hh. W. A. van Rijn, van der Poel, Hoogeveen, Rijshouwer. T. Rijnsburger en van der Geest, ten gevolge van welke gekozen werden de hh. van der Poel, Rijns- burger en van der Geest. Verder werd door den voorzitter voorgesteld eene poging aan te wenden om de quaestie tegenover de afdeeling Leiden cn omstreken uit de wereld te helpen. Men had dezerzijds o. a. gesproken over minder goed financieel beheer dier afdeeling, cn dat dit hij de keti- nisgeviug aan het hoofdbestuur mede als reden der afscheiding was opge geven. Bij den voorzitter was dit nimmer het geval geweest en hjj meende dat het best ware een brief aan die afdeeling ie rigten. waarbij verklaard wordt, dat zoo iets niet had behooren te zijn gezegd of geschreven. Bjj acclamatie werd hiertoe besloten. Op voorstel van den heer van Rijn werd bepaald, in de maand February a. s. eene voordragt op iandhuishotidkuudig gebied te doen houden, ett bij de vergaderingen een bus te plaatsen, om daarin ongeteekende vragen te werpen, betrekking hebbende op den landbouw. Te Kleef zal in de maanden JulyAugustus en September aanst. eene tentoonstelling voor de jagt gehouden worden, tegelijk met eene honden- tentoonstelling, verschillende jagten en speurjagt. De tentoongestelde voorwerpen zullen in de volgende tien groepen ver deeld worden: 1". geweren en allerlei soort van wapentuig cn jaglbehoef- ten van de eerste, nog zeer primitieve, tot de tegenwoordige meest volko- mene; 2°. jagtsprielen, strikken, netten, knippen en kooijen; 3°. jagtge- reedschappen. uitrustingen voor de jagtjaglkleeding4°. verschillende jagt-, reis- en liixtis-ariikelen5". alles wat tot de uitrusting en bij bet dresseren van jagthonden gebruikt wordt; 6°. meubelen, schilderijen, teekeningen, albums, beschrjjviugenliteratuur, dagbladen en tijdschriften, die tot het itirigten van eene kamer voor vrienden van de jagt behooren; 7*. verzame lingen en groepen van gewei, horens, huiden, vellen, opgezette dieren en verschillende voorwerpen daaruit vervaardigd; 8". park- of tuinsieraden, volières, statues, vazen, nesthokjes enz.; 9". uitrustingen voor het schijf schieten enz.; 10°. onderscheidene voorwerpen die lot de jagt betrekking hebben. Waarschijnlijk zal de honden-tentoonstelling in de eerste dagen van de maand September plaats hebhen, en zullen daar vele drijf- en speurjaglen mede verbonden zijnwaartoe van de commissie voor dc tentoonstelling reeds een groot wildrijk terrein is afgestaan. De uitreiking, door den minister van waterstaat enz., der medailles, behaald op de jongste Engelsche zuiveltentoonstellingzal geschieden op Vrijdag 11 February in de groote restauratiezaal van het kon. zoöl. genoot schap te Amsterdam. De Vereeniging van gepensioneerde onder-officieren en minderen van het Nederlandsche leger, onder eere-voorzitterschap van baron vanSjjtzama, kamerheer van Z. M.heeft aan de onder-officieren van het Nederlandsche leger eene circulaire gezondenwaarin zy onderstand verzoekt voor dc leden, en zoo mogelijk ook voor de weduwen en weezen van hendie, ge pensioneerd voor Mei 1877 de verhooging derven, door de wel van 29 Mei 1877 aan de pensioenen der landmagt toegekend. De hongleeraar F. C. Donders, te Utrecht, heeft van de Fransche rege ring de orde van het Legioen van Eer ontvangen. Het stoomschip Gelderland is op 11 Januarij te Balavia aangekomen. Gisteren, den sterfdag van wijlen Z. K. H. prins Hendrik, werd door HD. weduwe in gezelschap van twee hofdames een bezoek aan den ko ninklijken grafkelder te Delft gebragt en een tweetcl bloemenkransen op de lykkist nedergelegd. Te Apeldoorn is zekere vrouw Lamark dood aan den weg gevonden

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1