R da: aan da Boeren de regien ran oorlogvoerende partij worden toege kend: 2*. dal de oorlog van Engelsche zjjdë hoofdzakelijk defensief worde gevoerd, lot op het tjjdstip, dat het parlement over de annexatie van de Transvaal nader zijn gevoelen zal hebben doen kennen. Te Amsterdam heeft het dringend beroep der algemeene commissie tot leniging van rampen door watersnood op den weldadigheidszin in Neder land aanleiding gegeven tot het weder opvatten van een plan, reeds ten vorigen jare beraamd, toen niet uitgevoerd, daar de nood, bij mindere uit gebreidheid, op andere wjjze kon gelenigd worden. Thans echter, nu de hoogste noodzakelijkheid bestaat om alle middelen aan te wendendie der algemeene commissie in haar loffelijk streven te stade kunnen komen, wil men op het voorbeeld van Parjjs en Brussel trachten een feest op groote .schaal te organiseren, in de hoop daardoor velen te doen bjjdragen tol leniging der ramp. die ren zoo aanzienlijk gedeelte van ons vaderland trof. Voor het gereglshof te Amsterdam stond gisteren teregt J. H. Zim- mer. een 22 jarige kantoorbediende van de firma van Leeuwen en van Es, ter zake van: 24 valschheden in onderhandsche, 58 valschheden in authen ticke en publieke geschriften en het evenveel malen desbewust daarvan gebruik maken, lleeds sinds 2 a 3 jaren voor zich zelf een groote beurs speculant, had hij zich allengs verschillende weeide-uitgaven veroorloofd was hij lid van tal van gezelschappen geworden, was hjj eigenaar van ,twee. eigen pleiziervaartuigeu, had hrj voor ƒ18000 een huis aan de Utreebt- schezjjde gekocht, in Mei te aanvaarden, terwijl hjj /3000 op hand be' taalde. Hij verloor inttisschen herhaaldelijk belangrijke sommen en nu trachtte hij die te herwinnen, door valsche acten van prolongatie en rui ling, zonder voorkennis ten name van zjjn patroon gesteld en valscheljjk met diens naam onderteekend, en had aldus den heer A. Jansen te Amster dam voor een bedrag van 70000 benadeeld. De beschuldigde bekende zijne schuld. Ooor het openb. min. werd tegen den beschuldigde gerequireerd eene tuchthuisstraf van vijf jaren en betaling van 164 geldboeten, ieder groot ƒ50. of subsidiaire gevangenisstraf van 2 dagen toot iedere niet te betalen boete. Als verdediger trad op de heer mr. S. Katz, die op vele verzach lende omstandigheden wees en aandrong op celstraf. De ambtenaar van het openbaar ministerie bjj de regtbank Ie Arnhem heeft tegen den heer L. d. J., die verleden najaar bij eene jagtpartjj te Ede bij ongeluk een der jagers heelt doodgeschoten, eene maand cellulaire ge- vaugeuisstraf geéischi. Zalurdag aanst. uitspraak. -- (lp de rivier de Waal, nabij Utirwenen, is eene sleepboot op een krib geloopen, met het gevolg, dat de boot vernield werd en het voorste der twee op sleeptouw zijnde schepen groote "hverij bekwam. De lading van het eerste schip is gedeeltelijk beschadigd. -- Te Vroomshoop heeft het jjs ook een slagtoffer gevorderd. De 17- jarige K waagde zich met twee zjjner broeders op eene vaart, ten einde den weg naar een op eenigeti afstand gelegen vonder uit te winnen. Alle drie echter zakten door het zwakke ijs: twee van hen kwamen behouden aan wal, de derde verdronk.' - Te Leeuwarden is de oudste der ingezetenen van die stad overleden, lil. Jetske Appelhof, wed. de Jong, sedert vele jaren verpleegd wordendg in het Diaconiehuis der Ned. Iierv. gemeente. Zij had op twee dagen Ra den ouderdom van 100 jaren bereikt. s, Naar men uit 's Hertogenbosch meldt, is de doorbraak in den Heidjjk j nabij Nieuwkuyk op verre na nog niet gedigt; belanghebbenden hebben zich tot de regering gewend om hare tusscheukomst in te roepen, vermits het betrokken drjksbcstuiir met bet werk geen spoed maakt. - Blijkens eene nota omtrent den vcrmoedelijken toestand van 'slands kas op 1 Jan. 1881. door de regering aau de eerste kamer overgelegdwas bjj ile betaalmeesters, na aftrek van hetgeen behoort lot de bjjzondcre fondsen, in kas ƒ19451.000, daarin begrepen 2 559 ÖÖO voorschot aan luditf. Van de leening en batige saldo's moest over zjju ƒ1,395.000. Voor de dienst van 1880 was dus nog ƒ18.056,000. Daarvan gaat al dadelijk af voor renten en pensioenen 8,766, Eerst na verloop van nog eenige maan den zal naauwkeuriger kunnen worden nagegaan, of van de resterende ƒ9.290,000 eenig batig saldo overbljjft. Voorloopig moet men hierbij nog rekenen op IndiB voor J 6,441,000 aan nieuwe voorschotten. Door liet comité van het Engelsche Vrede-Bond is ten behoeve der oiialharikeljjklieid van de Transvaal een adres gerigt aau Z Ex. den graal Kimberlèy, minister voor de kolonién. Eene vertaling daarvan luidt als volgt rMylord. Wij, het comité der vrede-maatschappij, wagen liet nwef'| lonlschap te naderen inel innige gevoelens van bezorgdheid en leedwezen, die óns over den lesenwoordigcn slaat van zaken in de Transvaal vervullen, sWjj vgjjn overtuigd dat het volks-giweten niet voldaan zal zijn, dat een langdurige strjjd zal worden ondernomen tegen een volk, welks eenige vergrjjp gelrgep is in den weuscb. om zijne staatkundige onafhankelijkheid te handhaven. Niemand hoegenaamd heeft, voor zoo veel wij weten, ooit tegen de Trans- vaalscbe republiek eene daad van aanval of vijandschap tegen de Britsche regering aangevoerd. Wel is hel bekend dat de aanhechting van haar grondgebied met alleen, zonder uiagtigingmaar tegen de stellige voor schriften van hel departement van koloniën geschied is. daar de voorwaarde door tfru secretaris van slaat gesteld was, dat geen zoodanige aanhechting zou mogen worden tot stand gebragt dan indien de ingezetenen van de Transvaal, óf een genoegzaam getal hunner óf de wetgeving den wenscli koesterden Britsche onderdanen te worden, terwijl het van den beginne af duidelijk eti klaar was en latere gebeurtenissen het ten overvloede heb ben bewezen dat wel verre van in den maatregel toe te stemmen de groote menigte der ingezetenen inniglijk en bepaaldelrjke daartegen wa ren gekant. Eti sedert de aanhechting heeft plaats gehad, kan niemand de Boeren te Igsle leggen dal, gij. overijld.of doldriftig, de wapenen hebben opgevgi luie gendeel, hebben zjj zich grooteljjks geduldig en gematigd gedragen, en alle middelen aangewend om zich op de Britsche regtvaardigheid en edelmoedig heid te beroepen, eerst door onze vertegenwoordigers in de kolonie, en daarna regtstreeks tot onze koningin. Men behoort niet te vergeten dat de groote meerderheid van de Europe- sche ingezetenen van Zuid-Afrika lieden zijn van denzeifden stam als de Boeren van de Transvaal; dat zjj hartgrondig overeenstemmen met hunne broeders, bljjkt uit de verschillende pogingen, die zjj hebben gedaan om ten hunnen behoeve tusschen beiden te komen met het doel om hunne onaf hankelijkheid te doen herstellen. Voorzeker is het niet wijs gehandeld niet te letten op de krachtig uitgedrukte wenschen van een talrijk ligchaam trouwe en rustige mede-onderdanen, maar vast te houden aan eene wille keurige staatkunde, die op geenerlei wijs gebleken is vrede aan te brengen of tot veiligheid van Britsche belangen te strekken En uu hebben wij een beroep, door een groot getal invloedrijke lieden van eene bevriende zuster- natie in Europa, gedaan, die op waardige en ernstige wjjze ten behoeve van hunne stamverwanten in Zuid-Afrika opkomen. Niemand kan een oogenblik betwijfelen, dat bel Britsche rjjk de magt bezit door geweld dit voor zijne onafhankelijkheid worstelende volk ten onder te brengeu of liet verder in de wildernissen te drijven, ten einde daar weder de onafhankelijkheid te zoeken, die het lief heeft. Maar zou zulk eene aanwending van magt strooken met ons karakter of tot eer strekken van onzen naam? Engeland is sterk genoeg om reglvaar- dig Ie durven zijn door eene daad van pressie op de regien en vrjjhrden van eene andere natie op te geven, die geheel in strjjd is met de beginse len, die wij zeiven hebben gehandhaafd en verbreid. Wjj wagen het derhalvemylord ons zeer eerbiedig aan uwe lordschap en door uwe lordschap aan het gouvernement te wenden, met verzoek, dat zonder verwjjl middelen worden genomen, ten einde verder bloedvergieten in de Transvaal te voorkomen door zoodanige maatregelen van verzoening als geschikt zjjn de vjjandschap van de Boeren weg te wisschen en de vredelievende betrekkingen tusschen hen en de Britsche overheden te herstellen". UGRAVENHAGE. 13 Januarij. Door Z. M. is aan de bh. jhr. mr. W. G. Hovy, voorzitter; mr. J. C. Reepmaker, lid; mr. C. F. T. van Maanen, lid; mr. J. G. Kist, lid, en mr. F. S. K. J. graaf van Randwijcksecretaris, der bjj de wet van 5 Maart 1852 ingestelde en bjj de wet van 14 November 1879 ontbonden algemeene commissie van liquidatie der zaken betreffende der voormalige wees- en momboirkamers, een eervol ontslag verleend nit hunne bovengenoemde be trekking; en is aan die heeren Zr. M'. bijzondere dank betuigd voor de uit stekende wjjze, waarop zij zich van hunne moeijeljjke en omvangrijke taak hebben gekweten. v»*-. Tot landmeter zijn benoemd: 1*. der eerste klasse van hel kadaster; W. F. Morel, te Zutphen; D. J. II. Warmelink, te Heerenveen. thans land meters 2l kl.-; 2*. der tweede klasse van het kadaster: K. P. J. Oerder, te Groningen;. ,A. A. G. J. Soutendjjk, te 's Hertogenbosch; P. van Djjk:, te Amsterdam; J. G. van der Veur, Ie 'sGravenhage; J. F. H. Israel, te Brielle: J. A. Bongenaar, te Zierikzee, thans landmeters 3' kl.; en 3". na afgelegd examen, tot landmeter der derde klasse van hel kadaster; A. F. van Beurden, te Assen; J. W. A. Zeiler, te Assen; D. D. van den Bont, te Assen; H. A. van der Zanden, te Assen; J. L. de Lange, te Noord wolde; P. W. G. Komijn, te Deventer; J. G. A. Boon, te Leiden; J. W. den Har- togli, te Groningen; F. A. Bonté, te Goriuchem; A. W. van Ameyden, te Groningen; A. J. Welling, te Amersfoort; J. Hollhuizen, te Noordwoldc; E. R. de Vries, te Haarlem; J. Bietsema, te 's Gravenhage; A. van der Werf, te Leeuwarden; C. Wondergein, te Groningen; J. Groeneveld, te Assen, en L. J. Krook. te Amsterdam, thans adspirant-landmeters. De ontwrichting, die Z. K. H prins Frederik aan den duim heelt be komen en door dr. Metzger te Amsterdam geneeskundig behandeld wordt, is, raar wij vernemen, het gevolg van een val op den dag van zjju jong ste bezoek aau de koningin van Zwedenin de hoofdstad. Het gereglshof alhier deed heden uitspraak in de zaak van den Eit- gelschman John T.die jl. Donderdag tereglstond ter zake van valschheid van twee en hel gebruik maken van nog meerdere valsche chèques. Het hof heeft hem alleen aan de uitgifte der twee valsche geschriften schuldig verklaard en met aanneming van verzachtende omstandigheden tot 18 maan den celstraf en vier boeten van 50 veroordeeld. Naar men verneemt zjjn de Scheveningsche reeders overeengekomen geen concessiën aan de visschers te doen, maar de bepalingen dir statuten van de vereeuiging //Eendracht" te bljjven handhaven. Bjj de voornaamste reeders zou liet voornemen beslaan, dit saizoen niet te laten visschen, het geen voor de visschers wel eene harde, doch niet onverdiende straf zou zjjn. De schade. Maandag avond toegebragl, is bjj enkelen nog al aanzienlijk en beloopt tusschen de 4 en 5 honderd gulden. In de sociëteit //Nrplunus" werden ballastslcenensommige 40 kilogram zwaar, tot achter in de zaal door de spiegels van het buffet heen geworpen. De vrouw van den kaste lein van de sociëteit werd bewusteloos door den schrik in het hotel Ranch opgenomen. Sedert de baldadigheden op Maandag avond ji. is de rust te Scheveningen niet verder verstoord. Ook gisleren is de avond rustig voorbijgegaan. Volks- ophoopingen van nieuwsgierigen hebben op straat niet plaats gehad. Wei blijft het strand nog de verzamelplaats van wsschersvolkdoch hun aantal was gisteren avond reeds tot een troepje van 30 gesmolten, dat bij de nadering der patrouilles politie en marechaussées, die de vloot bewaken, uiteenging. De uit den Haag gezonden versterking is ten half twee in den afgeloopcn nacht alhier teruggekeerd en wordtna het herstel der orde, te beginnen met heden, gaandeweg verminderd. Intusschen zal vooreerst het politie-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2