Overigens is het aan de leeraressen en leeraren sub a. 4, c, il en e verboden, buiten toestemming van den Gemeenteraadeenige bezoldigde betrekking aan te nemen aan andere dan gemeente-instellingen. Art 7. De directrice, leeraressen en leeraars worden benoemd door den Gemeen teraad die vooraf eene aanbevelingslijst van benoembaren ontvangt, door Burge meester en 'Wethoudersna verhoor van de Commissie van Toezicht en van den Inspecteur, opgemaakt. Zij kunnen door Burgemeester en Wethouders worden geschorst. Deze geven zoo spoedig mogelijk rekenschap van hun besluit aan den Gemeenteraad. Zij worden ontslagen door den Gemeenteraad, Burgemeester en Wethouders, de Commissie van Toezicht en den Inspecteur gehoord. Art. 8. De schorsing van de directricede leeraressen en leeraren geschiedt hoog stens voor 3 maanden. i Het besluit tot schorsing bepaalt of zij geschiedt met behond dan wel met gedeel telijk of geheel verlies der bezoldiging. Art. 9. De directrice, leeraressen en leeraren, uit hunne betrekking wenschend» te v.orden ontslagen, zijn verplicht zich daartoe 2 maanden vóór het tijdsti»| waarop dat ontslag moet ingaanschriftelijk tot den Gemeenteraad te wenden. 'Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden in zijne openbare vergadering van Üen Uilen November 1880. De Burgemeester, DE KANTER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde deze Verordening goedgekeurd door den Minister van Binnenlandse lie Zaken, bij zijne beschikking van den 23sten December 1880, La. U, afdeeling En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 6den Januari 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. CBJ. j, BI INNEN L.ViM>SG11E BËIUGTEN LEIDEN6 Januarij. De minister van binnenlandsche zaken heeft vastgesteld de lijst van de verzamelingen en hulpmiddelen voor het onderwijs aan rijks-universileiten. Wat beirelt de rijks-universiteit te Leiden komen daarop voor: Bibliotheek met de daartoe behoorende verzameling Oostersche handschriften. Ana tomisch kabinet. l'hysiologisch laboratorium. Ziekenhuis. Instru menten voor heelkunde, oog- en oorheelkunde, klinisch onderzoek en ob stetric. Verzamelingen van pltarmacognostischeobstetrische en patholo- gisch-anatomische voorwerpen en praeparaten. Natuurkundig kabinet. Sterrewacht. Hortus. -- Botanisch laboratorium. Herbarium. Zoóto- misch laboratorium. -- Geologische en mineralogische verzameling.Museum van natuurlijke historie. Scheikundig laboratorium. Museum van oud heden. Elhnographisch museum. De leden der Maatschappij voor Toonkunst te Leiden zijn tegen Vrij dag avond den 14'1'" dezer in eene buitengewone vergadering bijeengeroepen. Aanleiding daartoe is een door 21 leden der Maatschappij aan het bestuur gedaan verzoek om ingelicht te worden omtrent de aanleiding tot het ge vraagd ontslag van den directeur, den heer A. .1. Wetrens. Hoewel reeds eenigen tijd geleden verscheidene geruchten omtrent dé redenen, die oen heer Wetrens noopten dit ontslag in te dienen, de ronde deden, willen w|j op de in die vergadering door het bestuur te geven in lichtingen thans niet vooruit looped, maar wenschen onzen lezers, bjj de nieeslen van wie de heer Wetrens èn als musicus èn als meusch zeer zeker boog staat aangeschreven. omtrent hetgeen op die vergadering behaft- -| deld zal worden te zjjner tijd mededeeling te doen. In den a'gcloopen nacht, omstreeks 12ure, ontstond er een begin van schoorsteenbrand bij den koffijhuishouder D.aan de Vischmarkt. De brand, die vermoedelijk ontslond door het te fel stoken der kagchelis spoedig door een agent van politie met behulp der bewoners gebluscht. -— Er is overal, meldt men ons, val in het water. De oostewind jaagt liet tiaar zee. Binnen weinige dagen bragt Bjjnlaud een halven Rijnl. vcet val in den boezem. Ook Delfland is met gunstig gevolg van het water be vrijd. Tot in het late voorjaar bevatte anders dat heemraadschap polders:, die onder hel water als bedolven lagen Hel hing voor zulke polders van wind af. mn te kunnen malen; voor Delfland werd bijna alleen de ooste wind gevorderd om te kunnen loozen. De opgerigte stoomwerktuigen brag- ten voor beiden verbeterden afvoer. Het water beperkt zich tol dal in de slooten en het weiland is droog. Men meldt ons uit Boskoop: Heden avond 5 Jan. werd de Christ. Geief gemeente alhier eene genotvolle ure bereid, daar haar nieuw orgel aan zijne bestemming gewij l werd. Het speeltuig strekt den maker, den licir .1. van Gelder, orgelmaker te Leiden, tot eer Hij verdient alle aan beveling. Hot tijdschrift Eigen Hnard heeft den jaargang 1881 op eene waar dige wyze éeopend. In n°. 1 vinden wij een //Nieuwjaarsgroet", teekening vair Ch. B och lissen met een liedje van 11 de Veer, het portret van koningin Emma en de lengdige prinses, met bijzondere vergunning van H. M. door A. Gilbert naar eene photographic van M Verveer geteekei.d. Reinald II van Gelre en Alianora. door 4. lluf van Buren, met eene gravuren naar de schilderij van Willem Steelink het begin eener novelle van M. »an Walche*. rnt, getiteld Re>eda. enz De uitgever, die. gelijk, dit nomnter weder aan toont. voortgaat alles aan te wenden om zijn tijdschrift in belangrijkheid te doen toenemen, zal voorzeker uit eene steeds toenemende belangstelling van hei publiek ontwaren, dat zijn streven wordt óp prijs gesteld. .Hij.den minister van biniieulaiid.-clie zaken is berigt ontvangen, dat te Amsterdam de algemeene commissie voor de noodlijdenden door de jongste overstroomiiigen handelend is opgetreden. Van deze commissie is de bur gemeester van Amsterdam. mr. G. van Tienhoven, voorzitter, en mr. R. van Rees, secretaris. Die commissie beiast zich met de ontvangst en het he iteer der liefdegaven, die het Nederlaudsche volk tol dat einde zal willen bestetnmi li. Prof. P. Harting schrijft in het U. D.: Het adres aan de Britsche natie, voorzien van omstreeks 5000 onderteekeningenwordt heden afge drukt en zal zooveel mogelijk in Engeland en ook verder in Europa en N.-Amerika verspreid worden. Intusschen ontvang ik nog van veie zijden nieuwe adhaesiëu. Dat die meer en meer aanwakkerende geestdrift voor eene reglvaardige zaak mij zeer verheugt, zal ik wel niet behoeven te betuigen Doch de vloed mag niet overstelpend worden. Ik zal nog uiterlijk tot het einde dezer week voortgaan met het ontvangen van onderteekenin gen en deze zullen op eene nieuwe lijst gebragt worden. 01 het echter mogelijk zal zijn ook deze lijst te laten drukken en als vervolglijst aan de vorige toe te voegen, zal afhangen van de inlusschen ingekomen, voor •lit doel hcsteuide gelden. Eene gisteren ontvangen tijding, die de hoop wettigt, dat de hier te lande aangewende pogingen niet geheel vergeefsch zullen 2ijn, haast ik mij tio'g hier' mede te deeléh. De heer M., een geboren Rotterdammer, maar die reeds zestien jaren te Londen woont, heeft op mijn verzoek een exemplaar van het adres aan den vóór eenige dagen tot onder-minister benoemden heer Courtney gezonden. De heer Courtney heeft, in zijn antwoord aan den heer M., dezen verzocht mij mede te deeien: dat zijne opiniën en sympathiën in de Transvaal-quaestie onveranderd blijven". De heer Frederik Muller, de zoo gunstig bekende bibliograaf en antiquaar, is te Amsterdam in 63-jarigen ouderdom overleden. o°k 'tot buitenland werd zijn naam met eere genoemd. De zeildag van het schroefstoomschip Koningin Emma der Nederlan den is vastgesteld op Zaturdag 15 Januarij aanst., of anders per eerste gunstige gelegenheid. Bestemming: Japan via Batavia om de Kaap. Te Dordrecht vervoegde zich Dingsdag avond aan het spoorwegstation een Engelschman, om een plaatskaartje naar Gent. Daar hij echter geene voldoende middelen bezat, kon aan zijn verlangen niet worden voldaan, waarop een agent van politie aanraadde met hem mede te gaan. als wan neer er den volgenden morgen met het vreemdelingen-transport wel gele genheid zou beslaan zijne reis te vervolgen. De man gaf hieraan gehoor en ging dus met den agent mede. Des avonds worden echter die vreemdelin gen lijdelijk overgebragt naar een voor hen bestemd lokaal in de voormalige gevangenis op het Stadhuis. Nadat lijj daar eenigen tijd had vertoefd, wer den echter de voorbijgangers opgeschrikt door een geweldig rumoer van "nederstortende glasscherven en bet geroep van moord en hulp. Het bleek toen dat onze vreemdeling zoo voor als achter in het lokaal, waar hem een verblijf was aangewezen, de vensters had stukgeslagen, waarbij hij zich geducht aan een der polsen had gewond, terwijl het geroep van moord door een paar andere met hem daar vertoevende personen was aangeheven. Toen de politie er bijkwamverkeerde hjj nog in dienzclfden opgewonden toestand, zoodat deze hem weder medenam naar hel politie-bureau, alwaar hjj behoorlijk gebonden werd en verder den nacht doorbragt. Gisteren mid dag is hij, nog steeds in denzelfden opgewonden slaat verkeerende (vermoe delijk leed hij aan //delirium tremens"), onder geleide der politie naar het krankzinnigen-gesticht vervoerd. Op Oudejaarsavond is de lichtwachtcr op den zuidelijken dam aan den Hoek van Holland, J. de Graaf, van den dam in zee gevallen en ver dronken. Hel lijk is niet gevonden; het is waarschijnlijk met het afgaande water naar zee gedreven. Te Amsterdam is gisteren namiddag een hevige brand ontstaan in liet antiquiteiten-magazijn van den heer van Perlstcin, in de Kalverstraat. Het middengedeelte van het perceel is geheel uitgebrand. Een paar dames wer den met veel moeite uit de vlammen gered. Een stafmuzickant, die 13% jaar geleden was gedeserteerd en nu onlangs aan boord van hel wachtschip te Willemsoord teruggekomen, is door den zcekrijgsraad gestraft met 14 dagen detentie. Te Amsterdam werd eergisteren door de politie in hechtenis genomen een persoon, die herkend werd in 1874 van het 7' reg. infanterie als soldaat gedeserteerd te zijn Te Utrecht zijn nog eenigë vlugtelingen uit Noordbrabant aangekomen en in het militair logement opgenomen, meest vrouwen en kinderen; onder de laatslen bevinden zich vele kleine kinderen zonder de ouders. Alles gaat geregeld: de leden van de commissie zijn een gedeelte van den dag daar werkzaam, aan de meeste verpleegden zijn de noodige kleedingstukken uit- gedèeld, daar zij in den nacht van de dijkbreuk, half- of ongekleed .hunne woning met hunne kinderen door hel water wadende hebben moeten ont- vlugtcn. Niettegenstaande al de ontberingen der katstc dagen, laat Je ge zondheidstoestand niets te wenschèn over. Te Welil werd Vrijdag II. door eene vrouw opgemerkt, dat haar oude 78-jarige buurvrouw de blinden van haar vertrekje nog niet geopend had. Toen zjj een onderzoek instelde en in de bedstede keek, zag zij het bed- degoed, enz. geheel naar beneden gezakt. Een ongeluk vermoedende riep zjj eenige mannen te hulp, die spoedig het beddrgoed er uittrokken en daaronder het bebloede lijk der ongelukkige vrouw te voorschijn haalden. Bij nader onderzoek bleek, dat z(j door de onderlagen naar beneden was gevallen. Zij sliep namelijk in eene bedstede met een keldertje er onder. Hoewel de onderlagenenz. slechts eenige jaren oud warenschijnen zij" door de vochtigheid van het keldertje geleden te hebben; want eenige er vatt waren doorgebroken In Utingeradeel verscheen dezer dagen een man op de secretarie, om mededeeling te doen van zijn voornemen om in het huwelijk Ie treden terwijl hij tegelijkertijd aangifte deeddat zijne aanstaande vrouw voor- loopig reeds bevailen was van 3 welgeschapen jongens. Naar men uit 's Bosch meldt blijft het water steeds vallenzoodat het gevaar voor doorbraken van dijken is geweken. De Benedenmond der Beersche Maas heeft opgehouden te werken. De buitengewone riviercorrespondeniie langs den Boven-Rjjn de Waal en de Merwede is opgeheven. Het vervoer van lerensmiddelen naar de overstroomde streken in het land van Heusden en Altena gaat geregeld voort. Verschillende leden der algemeeue waters- noodscommissie zijn op de meest geteisterde plaatsen gestationeerd. Van St. Agatha meldt men: De toestand is hier nog weinig verbeterd. Wel zijn eenige wegen weder vrij en de meeste woningen hoven wa(er, doch verder staat alles nog diep onder. Door de ingevallen vorst is alles met een jjskorst overdekt. Honderden mudden aardappelen zijn in de kuilen bedorven, gedeeltelijk doordien er geen lijd was om ze te bergen, gedeel telijk ook door nalatigheid. De schade is natuurlijk nog niet te berekenen doch zal zeker groot zijn. De bewoners der Ktiyksche heide, die Ie Kuyk ondergebragt warenzijn meest weder naar hunne woningen vertrokken die echter in een zeer ellendigen toestand verkeeren. Van alle kanten is er reeds veel aan geld en goed gezondendoch zeer veel is er nog noodig. Te midden der overstrooming, aan de Beersche Maas, tegenover Gassel. is Dingsdag avond eene boerenplaats met twee schuren eene prooi der vlam men geworden. De Courtier de la Meute, te Maastricht verschijnende, heelt thans reeds eene som van ƒ8024 voor de watersnoodlijdenden verzameld Uit Vlissingen meldt men aan de N. R. C., dat eergisteren avond, omstreeks 10 ure, aldaar een ongewoon luchtverschijnsel werd waargeno men. Uit het noorden steeg eene kolom licht omhoog tot aan hel zenith, doch werd aldaar zeer onduidelijk en eindigde in eene zuiver ronde schijf van circa 1 meter in doorsnede; deze schijf was in het midden tamelijk helder, doch werd naar den rand onduidelijk. Ongeveer 10% ure was het verschijnsel verdwenen, doch de lichtgloed was nog lang zigtbaar en breidde zich van liet noord-westen tot het noord-oosten uit. Op Nieuwjaarsdag werd te Grubbenvorst (Limburg) den herbergier Giezen een schot aan liet hoold toegebragt, terwijl zjjne dochter eene snede over den rug kreeg. De toeslaud van eerstgenoemde is zorgwekkend. De vermoedelijke daders, een zoon van den landbouwer A. aldaar en diens knecht H zijn aan de justitie te Roermond overgeleverd.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2