BUlTEiNLANDSCIlK ÜEItlGTEN. den vloed bedolvendat de bewoners nj,ets anders dan een onvermgdelijken dood voor oogen zagen, daar niemand eene poging tot redding van de on- gelukkigen durfde wagen. In dezen wanhopigen toestand kwam de voor man der wagensmeden bij den Noordbrabaniscli-Duitschen spoorweg, A. J. van de Valloud onderofficier van het 3' reg. vesting-artillerie, op het denk beeld. om van vier petroleumtonnen een vlot te vervaardigen, en hel mogt hem gelukken dit te water te brengen. Met dit vlot waagde' hij zich op den onstnimigen vloed, en had de voldoening, met groot gevaar voor eigen leven, en daarmede voor liet beslaan van zijn gezin, in twee dagen bijna een twintigtal menschen aan een anders wissen dood te ontrukken, terwijl hjj er ook nog in mogt slagen een deel hunner have te redden. Te Curacao is de tijding ontvangen van het overlijden te Maracazbo van dr. Ervvin Stammonn, Duitsch minister-resident in Venezuela, belast met de bescherming der Nederlandsche belangen. Uit een overzigt van de in de wets-onlwerpen tot vaststelling der staatsbegrooling voor 1881 gebragie verhoogingen en verminderingen blijkt, dat die begroeting geraamd was op 126.231.781.14% en dat zij in de tweede kamer is vasigesteld op een bedrag van 125.066,946 14%Uil hel eindverslag der eerste kamer over hoofdstuk I dier begrooting (Huis des Konings) blijkt, dal men zich op dit oogenblik wenschte te onthouden van algemeene beschouwingen ook wat den provincialen toestand betreft, en zich bij dit en de beide andere hoofdstukken der staatsbegrooling, in de afdeelin- gen behandeld te bepalen tol enkele opmei kingenspeciale punten betreffende, onder voorbehoud om bij de behandeiing van de andere hoofdstukken der begrooting meer in liet algemeen den financiëlen en polilieken toestand des lands te bespreken. Ten aanzien van hoofdstuk 1 werd de mededeeljng der regering, dat de nieuwe koninklijke stallen weldra in gebruik zouden wor den genomen, met genoegen ontvangen, liet zoude toch te betreuren zijn indien liet geld voor de daarstelling van dit kostbare gebouw, door de natie opgebragtzoude blijken vruchteloos te zijn besteed, te meer omdat er voor het rijk groote behoefte bestaat om te kunnen beschikken over de gebouwen, die thans als koninklijke stallen worden gebruikt. 'sGRAVEMIAGE. 29 December. Door Z. M. is aan den gepens. luit.-generaal G. M. Verspyck, adjudant- generaal van Z. M. den koning, vergunning verleend tot het dragen van de versierselen der orde van den Kouden Adelaar 1' kl., hem door Z. M. den keizer van Duitsclilaudkoning van Pruissen, geschonken. Door Z. M. is, op hun verzoek en met dankbetuiging voor de bewezen diensten, eervol ontslag verleend aan de hh. M Mazure als burgemeester van Grcede en Nieuwvliel en D. Bekaar als burgemeester van IJzendijke, Biervliet, Hoofdplaat en Waterlandkerkje; voorts is benoemd tot burgemees ter der gemeenten Veere en Vrouwepolder G. 1'. Wijnmalen, le luit. van het Oost-Indisch leger. -- Tot kantonregter te Gorinchrm is benoemd mr. J. Off'erhaus, vroeger kantonregter te Winschoten. Tot commies ter inspectie van de directe belastingen, invoerregten en accijnsen zijn benoemd: te Maastricht, G. H. W. A. Lautensurnumerair derzelfde middelen aldaar; te Middelburg, J. J. G. van Wicheren, surnume rair der/elfde middelen aldaar. Tol commies der posterijen 4' kl. is ber.oemd G. van Wieringhcn Bórski, thans surnumerair der posterijen. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen 1'» luit. der infanterie van liet leger in Nederl. lndië, G. P. Wijnmalen is, wegens finale-tonge- schiktlieid voor de verdere waarneming van de active militaire diensf, hel gevolg van verwonding in den strijd, eervol ontslag verleend uit dé mili taire dienst. Aan J de Boer, gepensioneerd adjudant-onderofficier-kwartiermeester van bet Oost-Indische leger, is tijdelijk opgedragen de betrekking vai op- zigler bij 's rijks kust verlichting op Ameland. II. M. de koningin van Zweden zal morgen voormiddag uit Amsterdam herwaarts komen, ten einde een contra-bezoek le brengen aan 1111. MM. dcii koning eu de koningin. De Zweedsche vorstin zal ten hove hét de jeuner gebruiken. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn aangenomen de hoofdstukken I en VII A en de middelen der staatsbegrooling voor 1881. De minister van financiën bleef bezwaar maken tegen de uitbreiding van het kapitaal in muntbillelten. De afschaffing der staatsloterij moet gelei delijk voorbereid worden. De minister gelooft niet, dal er overwegend be zwaar bestaat voor de rijksontvangers loten beschikbaar te stellen, voor verkoop; wel had hij bezwaar om hen als collecteurs le bezigen. Voorts zijn aangenomen de ontwerpen betrcflende de provinciale belastin gennaturalisationruiling van grond te Amsterdam, onteigening voor de verbetering van het Meppelerdiep en verschillende suppletoire begroolings- ontwerpen. Bij dat tot wijziging van hoofdstuk V (subsidien lager onder wijs) verzekerde minister Six, dat het budgelregt der kamer niet geschon den was, daar aan de aanvragende gemeenten geen mededeeling gedaan wordt dat zij subsidiën krijgen, voordat de middelen zijn toegestaan. Wijziging van hoofdstuk IX is verworpen met 17 tegen 8 stemmenwegens subsidiën aan het waterschap Hooghemaal en üijen, ofschoon de minister van waterstaat die, als door buitengewone omstandigheden geregtvaardigd, verdedigde. De onoogclijke loods, die sinds eenige jaren het Plein ontsierde, is thans opgeruimd, waardoor liet nieuwe gebouw van het departement van justitie zich in zijne geheide uitgestrektheid aan liet oog vertoont. -- De gerestaureerde Stadshouderspoort en het zijpoortje zullen eerst daags voor het publiek verkeer worden geopend. Bij den heer B. in de Laan Copes van Cattenburg alhier is ingebro ken. De dieven hebben zich door den naastgelegen tuin toegang lot de achterzijde van hel tijdelijk onbewoonde buis welen te verschaffen; vervol gens zijn zij door het verbrijzelen van eene ruit der veranda binnengedron gen. Na de voordeur door den ketting aan de binnenzijde te hebben geslo ten, hebben zij de geheele benedenverdieping doorgesnuffeld en o. a. een daar aanwezig scbrijlbureau op de ruwste wijze opengebroken, terwijl ook de bovenverdieping, waar echter alles gesloten was, sporen van hun bezoek droeg. Eene luttele som gelds, die zich in hel schrijfbureau bevond, is het eenige wat hunne moeite beloond heeft. BELGIË Ofschoon het water dalende is, blijft de toestand op verschillende plaatsen, o. a. te Namen en te Lier, nog zeer treurig. Lier ligt als een eiland in een meer. Alleen een gedeelte, de oude stad. is droog geblev^ Te Cureghem is ten gevolge van den watervloed een gebouw der bierbron werij van de vereeniging Pauwels ingestort; men had handen vol werk om de honderden biervaatjes op te visschen. welke de Senne in haren stroom medesleepte. ENGELAND. LONDEN, 27 December De Times heeft berigten ontvangen uit Durban, volgens welke fc strijd van de Boeren tegen de Engelschen op barbaarsche wijze wordt ge. voerd. Er wordt berigt, dat. terwijl een Boer te Potchefstroom de repu- blikeinsche vlag heesclihij een schot in den arm kreeg van den Engelschej kapitein Lambarldie daarop onmiddellijk werd doodgeschoten. Ook ver. scheidene kolonisten lieelen door de Boeren in koelen bloede vermoord te zijn. De Pall Mall Gaz. komt tegen deze beschouwing der zaak op. De Boeren, zegt dat blad, sommeerden het detachement om zich over te geven. Tot antwoord grepen de soldaten naar hunne wapens. Dat zij daarna klop kregen, velen der hunnen verloren, en krijgsgevangen werden gemaakt, jj een zeer gewone loop van zaken op het oorlogsveld. Daarin is niets wat aanleiding kan geven tot het schreeuwen over verraad eu moord. De tegenwoordigheid van een groot aantal troepen in Ierland heelt dit uitgewerkt, dat de bevolking in verschillende streken de wet durft handhaven tegen de belemmeringen, die de agenten der Land-League den pachters in den weg leggen, wanneer deze hunne producten op de markten te koop willen aanbieden. Ook lezen andere daden van geweld durft men reeds in verzet komen. De regerings-autoriteiten worden thans ook krachtiger door de plaatselijke besturen ondersteund. Op eene conferentie van llome-rulers te Dublin is besloten, dat de Iersche leden hunne plaats in het parlement zullen innemen en zich onder de oppositie scharen, om de aanneming van uitzonderingswellen voor Ier land zoo mogelijk te verhinderen. Zij zullen een amendement voorstellen op het adres van antwoord en daarin- voorstellen de staatkundige processen in Ierland te staken gedurende de behandeling der landwet. Te Dublin had Zaturdag avond eene vechtpartij plaats tusschen onge wapende dragonders en een hoop gepeupel. «Voor Engeland en de koningin!" riepen de soldalen. «Weg met de Engelschen! Denkt aan het jaar 1798!" schreeuwde het volk. Te Portadown zijn twee boerenhoeven tot den grond toe afgebrand, omdat de bewoners het gewaagd hadden hunne pacht le bepalen. Een man, die de politie geholpen had bij hare uasporingenwerd met dolksteken afgemaakt. De insehrgvingten doel hebbende om kapitein Boycott schadeloos te stellen voor het verlies, hem door de Land-League berokkend, bedraagt reeds 12000. Te Plymouth is dezer dagen overleden de heer H. Gelde, ridder der orde van den Ned. Leeuw, gedurende ruim 43 jaren pred. bij de Ned. her vormde kerk te Londen. Hij bereikte den ouderdom van 75 jaren. Van het eiland Cyprus wordt gemeld, dat door het zwellen van de rivier te Limasoi op eersten Kerstdag eene zware overstroomiug heeft plaats gehad. Zestig huizen werden verwoest en in vele andere woningen werd groote schade aangerigt. Acht menschen kwaaien om. FRASHRIJK. De kamer van afgevaardigden heeft met 322 tegen 124 stemmen zich vereenigd met een voorstel, waarbij aan de regering een crediet van ruim 8% millioen toegestaan wordt voor een spoorweg in Senegambië. en daarna met een voorstel, strekkende om der regering een crediet van 1,700,000 fr. te verleenen voor den aanleg van een telegraafkabel van Dakar naar Saint- Vincent. Door den minister van onderwijs en fraaije kunsten zijn alle Fransche artisten, schilders, beeldhouwers, graveurs en architecten tegen 12 Januarij in eene algemeene vergadering bijeengeroepen, om eene commissie van 80 leden te benoemen, die met eenige hoofdambtenaren van het departement van fraaije kunsten in overleg zal treden ter regeling van den «Salon" van 1881. De heer Baudry d'Asson is in zijne aanklagt tegen den heer Gambetta en het bureau der kamer door den regter van instructie uiel-ontvankeljjk verklaard, op grond, dat de dignitarissen in het parlement, handelende ter uitvoering van hel reglement van orde, zoolang zjj de grenzen daarvan niet overschrijden, noch wanbedrijf, noch overtreding plegen. Dezer dagen had de begrootings-commissie van den Parijschen gemeen teraad voorgesteld de toelage van 5G000 fres.jaarlijks door de stad voor den «Grand Prix de Paris" ten behoeve der wedrennen verleend, te schrap pen. De raad heeft echter de toelage gehandhaafd, op grond, dal de wed rennen medewerken tol de evolutie van het paardenras met het oog op be paalde behoeften en dat deze door den mensch bewerkte evolutie eene van de belangrijkste wetenschappelijke proefnemingen onzes tijds uitmaakt. De ex-keizerin Euge'nie heeft de boekerij der Villa Eugenia te Biarritz, die 25000 deelen telt, aan het Asylum van Nótre Dame d'Anglet te Bayonne ten geschenke gegeven. DtriTlCHLANII. Te Bendnitz, met eene bevolking van 13000 zielen, nabij Leipzig, hebben bij de gemeenteraadsverkiezingen vier socialisten de meerderheid verkregen, ten gevolge van onecnigheid tusschen de andere partijen. Wegens het uitbreken van hel mond- en klaauwzeer le Miilheim is de in- en uitvoer van rundvee, alsook de uitvoer van hooi. stroo en mest al daar verboden. Veehandelaars, slagters en daartoe onbevoegde personen mogen niet op het erf van besmette stallen komen. Tevens wordt gewaar schuwd tegen het gebruik van ongekookte melk van dieren in besmette stallen. - Op den zolder van een huis te Essingen bij Landau is, naar gemeld wordt, onlangs een gewigtige vondst gedaan, bestaande uit een kistje met ongeveer 100 koperen platengegraveerd door Jan Luyken (geb. le Amster dam 1643 en aldaar overledeu in 1712) cn behoorende bij hel werk «Spiegel der Martelaars", dat in de tweede helft der 17e eeuw werd uitgegeven, en waarvan men mede een in varkensleder gebonden exemplaar vond. Een daglooner te Küdinghovcn, bij Bonn, een jongmensch van 26 jarenliet Zondag II. eenen vriend een geweer zien. Het wapen was ge laden ging onverhoeds af en de kogel doorboorde de eigen moeder van den onvoorzigtige het hoofd, zoodat zij op de plaats dood bleef. De ongelukkige zoon werd nog denzelfden dag te Bonn gevangen gezet. Op het meer van Zurich zijn drie schepen in ecu stormdie in de laatste dagen der vorige week woedde, vergaan; vijf personen kwamen daarbij om.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2