15 Januarij 1881, bij gezegeld request, tot liet dep. van koloniën wenden. Aan die betrekking is verbonden een activileitstraeiemeiii van 000's maands met vier driejaarlijksche tractements-verhoogingenelk van ƒ100 's maands, tot een maximum-tractemeiit van 1000 's maands. benevens vrije woning of eene geldelijke sehadeloossielling deswege. -- De gemengde commissie voor de sienograpbie uit de beide kamers der staten-generaal heeft bekend gemaakt, dat de jaariijksche cursus van steno graphic den 31eD Januarij 1881 zal geopend worden. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den heer Steger, eersten stenograaph, te 'silage, die de leer lingen aanneemt tot 29 Januarij De heer P. M. G. van Hees, sinds eene reeks van jaren algemeen secre taris van het hoofdbestuur der Maatschappp lot Nut van't Algemeen, is voor nemens die betrekking neder te leggen. De commissiebelast met het afnemen ven de practische examens voor apotheker, heeft aan het einde van hare eerste zitting het diploma afgege ven aan de navolgende heeren: C. P. H. ten Houten Jr., geb. te Winters wijk; P. F. 11. M. Schrijnen, geb. leVenlo, en II. J. Taverne, geb. te Leiden. Door de commissie, zitting houdende te Kampen, is als apothekersbe diende toegelaten de heer J. de Jong, van Leiden; twee candidaten werden afgewezen. De boogleeraar Harting doet in het V. D. de volgende oproeping aan zijne landgenooten »l)e bewoners van de Transvaal zijn in gewapend verzet gekomen tegen het Jegens hen gepleegde onregt, Zij hebben hetzelfde gedaan, wat onze gemeenschappelijke voorvaders voor drie eeuwen gedaan hebhen. Zullen wij met onverschilligheid aanzien, dat dit regtmatig verzet in bloed gesmoord wordt? Dat kunnen, dat mogen wij niet, zoolang wij nog een warm, voor regt kloppend hart in den boezem dragen. Feitelijke hulp kunnen noch mo gen wij verleenen. Ook van onze regering mogen wij niet verwachten, dat zij zich in deze zaak zal mengen. Toch zijn wij niet geheel magteloos. Een beroep van hel vrije volk van Nederland op het regtvaardigheidsgevoel van het vrije volk van Engeland kan nog misschien iets uitwerkenmits dit beroep van velen uitga en spoedig geschiede. In Engeland zelf beseffen velen, dat er tegen de Transvaal onregt is gepleegd. Misschien gelukt hel, dezen te bewegen eene nieuwe poging te doen, out dit onregt te doen her stellen voordat het te ;laat isen daardoor het gevaar af te wenden van eenen ongelijkenj strijd die eene schande voor onze eeuwniet het minst voor Engeland zelve zou zijn". De boogleeraar noodigl voorts uit tot onderteekening van een adres, dat door eene bevoegde hand in het Engelsch overgebragt en dan gedrukt en aan de voornaamste Engelsche dagbladen toegezonden zal worden. Ilij stelt aau hen, die zich met het adres kunnen vercenigen, voor, binnen acht da gen aan hem of aan het bureau van hel Utr. Dagblad hunne duidelijk ge schreven namen onder vermelding hunner qnalileit toe te zendenopdat deze tijdig onder het adres kunnen worden geplaatst. Het stoomschip Gelderland, van Amsterdam naar Batavia, is op 23 December Aden gepasseerd. De justitie heeft te Barneveld een onderzoek gedaan naar een vermoe- delijken kindermoord, welke aldaar, onder Achterveld, door eene onge huwde moeder zou zijn gepleegd. Gisteren nacht is door inbraak uit de drukkerij van de Arnh. C. eene bus ontvreemd, door een der meesterknechts in zijn lessenaar bewaard, waarin ongeveer zestig gulden voorhanden was, de zoogenaamde ziekenbus der werklieden uitmakende. Men meldt uit Zwolle van gisterenDe IJssel teekende heden morgen 8 uur 3.11 M. A. P., dus 11 cM. boven schutpeil, zoodat de communicatie te Katerveer gestremd is. Het Zwarte Water is betrekkelijk laag. Het voorgevallene op de vorige weekmarkt met een paar runderen, die aan mond- en klaauwzeer zouden geleden hebben, is overdreven medege deeld. De gezondheidstoestand van den veestapel is iu deze streek uitmun tend, waarvan de gunstige certificaten van onzen rijks-veearts voor uitvoer naar Duitschland druk getuigen. De zoogenaamde rolpoolziekte onder de schapen (niets anders dan klaauwzeer by runderen) is geheel geweken. Men meldt uil 's Hertogeubosch van gisteren: Langzaam blijft het j water stijgen. De was, die in de laatste dagen op de Boven-Maas en op den Rijn werd waargenomenzal zich waarschijnlijk eerst heden nacht of morgen hier doen gevoelen. Deskundigen beweren, dat het water hier min- stens tot 6 a 6.10 meter stijgen zal. Met dien stand zijn reeds vele straten overstroomd. De ingezetenen hebben bereids maatregelen genomen om hunne meubelen voor schade te vrijwaren. De Maasdijk onder Oijen was op een punt in de laatste dagen minder gunstig. Mogt de dijk bezwijken, dan ware de ellende hier niet te overzien. Uit Maastricht meldt men, dat geen Maastrichtenaar, hoe oud ook, zich ooit herinnert een schouwspel beleefd te hebben als thans die stad aan biedt. De passage is op een groot aantal punten door het nog steeds was sende water verbrokenvelen kunnen hunne woning niet dan langs groote omwegen hereiken. De soldaten zijn er letterlijk door het water geblok- keerd. Vele kinderen kunnen de scholen niet bezoeken onderwijzers hun huis niet verlaten. De toestand in de stad is dus bedroevend, voor veleu i hoogst gevaarlijk. De Maas beukt met ontzettende woede onze oude Maas brug. Eene massa voorwerpen wordt door de Maas in baar dolle vaart j onder de brug doorgesluwd: balken, manden, vaten, stukken van wagens, j takkebossen, tuinvruchten, o. a. eene groote hoeveelheid kool, ziet men i er onophoudelijk doorstroomen en dit heeft een aautal lieden, die voor het oogenblik niets helers aan de hand haddenbedacht gemaakt om er hun j voordeel mede te doen: wat maar bereikt kan worden, wordt met haken en koorden buitgemaakt. Donderdag ochtend werd eene kleine daling in den waterstand met vreugde opgemerkt. Door de zorg van de politie is in de overstroomde stralen eene dienst met wagens georganiseerdom de pas- santen over Ie brengen. Een overgroot getal winkels, koffijhuizenherber gen, bakkerijen, spekslagerijen en wat dies meer zij blijven gesloten. Op vele punten der stad staat de nering stil. 'sGRAVENIlAGE24 December. Door Z. M. is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855, en een loffelijk ge tuigschrift, toegekend aan: M. 0. lleerens, te Amsterdam; den 1'" luit. A. Bogaerlgedetacheerd bij het koloniaal werfdepot te Hardewijk, en den sergeant C. W. F. von Schleicher bij de 1' compagnie van het koloniaal werfdepot, thans naar Oost-Indië vertrokken; D. J. 11. Doijer, te Amster dam; A. Engers, te Assen, wegens het redden van drenkelingen. Door Z. M is aau den lieer II. B. Kip. bij besluit van 31 Mei jl.op de meest eervolle wijze ontheven van het ambt van gouverneur van Guracao, op zijn nader verzoek, verleend een eervol ontslag uil 's lands dienst, onder toekenning van buitengewoon pensioen. üc heer Arthur Donner, bij Zr. M'. besluit van 19 Oct. II. benoemd tot consul der Nederlanden te Palermo, is in die hoedanigheid door de Ita- liaansche regering erkend. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagl is be noemd tot reserve-officier van gezondheid 2' kl. de burgergenecskundige dr, D. Gorter, arts te Almelo. De kapitein S. C. Rijnbende, directeur van 's rijks hospitaal te Utrecht, is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, onder toekenning van den rang van majoor; voorts zijn benoemd: tot administrateurs van de militaire hos pitalen 1' kl.respectivelyk te 's Gravenhage, te Amsterdam en te Utrecht, de kapiteins W. N. Kreyger, F. van Thiel en A. E. 11. Knaap, thans direc teurs van de garnizoens-hospitalen, respectivelijk te 's Gravenhage, te Am sterdam en te Bergen op Zoom; lot administrateur van de militaire hospi talen 2' kl., respectivelijk te Bergen op Zoom en te Breda, de kapiteins jhr. J. 11. C. W. von Schmidt auf Allenstadt, thans hospitaal-directeur op non-activiteit, en W. F. A. Schoevers, thans directeur van hel garnizoens hospitaal te Breda. De luit. ter zee 2d" kl. R. A. Eekhout, uit O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2dt kl. I'. S. R. VVolterbeckdienende aan boord van het ramschip Stier, wordt op non-activiteit gesteld en ver vangen door den luit. ter zee 2de kl. G. J. Sluyterman. Iu de avoudzitting van gisteren der tweede kamer is de begrootiug voor Curasao aangenomenna aanneming van een amendement van den heer de Casembrool oai het traclemeut van den havenmeester vau Curasao op den bcstaanden voet te behouden. Hoofdstuk Koloniën eu de Onvoorziene Uitgaven, zoomede de suppletoire begrootiug voor de spoorwegen voor 1880 werden met algemeene stemmen aangenomen. Eveneens de Middelenwet, nadat de minister van financiën verklaard had, dal, ondanks de hoogere opbrengst der middelen, vermeerde ring van belastingen volstrekt nuodig is te achten, zoowel uiet het oog op het wisselvallige van vele inkomsten als op de iu volgende jaren te wach ten uitgaven. Het tekurt door schalkistbilletleii te dekken werd verminderd tot 20 inilliocn. De kamer is op reces gescheiden. Proces M. Jl. DE JOAGH. Na afloop van het verhoor der door den procureur-generaal opgeroepen getuigen, op gisteren, werden de drie op verzoek van den beschuldigde op geroepen gettiigeu a décharge gehoord. De eerste had bij hel reg. grenadiers en jagers eenigen omgang met besch. De besch. was meer kalm en koel dan opgewekt en levendig. Zijn gedrag was ingetogen. Hij dronk weinig. De vraag, of hij een man van zijn woord was, kan hij niet direct beant woorden. Get. had daarvan geene ervaring. De tweede, die besch. sedert eenigen tijd heeft gekend, getuigde iu denzelfden zin. Besch. was jegens gel. altijd even hartelijk. Of besch. een man van zijn woord was, kan get. niet zeggen, liet was hem nooit voorgekomen. De derde getuige, directeur van de gevangenis, verklaarde omtrent den toestand van besch in de gevan genis, dat deze van het eerste oogenblik al lol 11 December altijd zeer kalm is geweest, den dag toen hij een bezoek van zijne zuster heelt gehad en een glas stuk gebeten had, en dat dit zich heeft herhaald op 17 December, toen hij een bezoek van zijne moeder heeft gehad. Besch. had get. gezegd, dat hij er tegen opzag zijne familie te ontmoeten. Get. erkent, dat de besch. hem gezegd heeft, dat de verdediger hem een brief heeft voorgehouden en dat hij, besch., daarop gezegd heeft dat hij niet de dader was. De voorzitter wees op het gewigt dezer verklaringenomdat in de dag bladen is gemeld, dat besch. op zijne volledige bekentenis zou zijn terug gekomen. De proc.-gen. zeide, dat nu de verdediger, ook na de bekentenis heden ter tereglzitting door den besch. afgelegd, wil voortgaan te beweren, dat de besch. niet schuldig is, ook aan hem, proc.-gen., het regt toekomt om dit op éclatante wijze tegen te spreken. Hij heeft voor zich een brief van de zuster van besch.waarin wordt aangedrongen alsnog mede te dcelen wat hij weet en te zeggen wie het gedaan heeft, nu hij niet de schuldige is. De voorzitter maakt de opmerking, dal de brief niet in het geding is. De proc.-gen. requireert, dat de brief in het geding worde gebragl, aan welk requisitoir wordt voldaan. De proc-gen. requireerde, dat de officier van justitie mr. Palijn, in de regtzaal tegenwoordig, alsnog worde gehoord. M'. Patijn, als getuige gehoord, gaf eene omstandige mededecling van de houding van den besch., toen get. hem den brief overhandigde van zijne zus ter. waarin deze hem aanmaande de medepligtigen te noemen, indien hij die had, dat de besch. hem evenwel reeds bij de tweede bladzijde zeide de volle waarheid te hebben gezegd. Daarna heelt de voorzitter den besch. andermaal ecnige vragen gedaan. Op nieuw erkent de besch. den dreigbrief te hebben geschreven den knaap te hebben afgehaald, gebonden en dat de woorden van Marins Bogaardt, dat

Leydse Courant | 1880 | | pagina 6