BIJVOEGSEL, befioorendc tot de Leidsche Courant van Maandag <Ü7 December J880, iF". 303. STA.DS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen Ier kennis van belanghebbenden, datmet wijziging van hef bepaalde bij de aankondiging van 18 December Jl., door hel invallen van den Eersten Kerstdag cn den Nieuwjaarsdag op Za terdag, de gewone wekelijksche markten zullen worden gehouden op Vrydag den 34»"» en den 31s'"> December 1880, terwijl de vee markten, anders op die dagen gehouden, zullen plaats hebben op Woens dag den 22<l en den 29s,en December bevorens. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 20 December 1880. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCIIK BERIGTEN. LEIDEN, 24 December. De twintigste openbare les en prijsuitdeeling der Burger-Zangschool van het dep. Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen had gisteren avond in de Sladszaal, in tegenwoordigheid ecner groote schare ouders, genoodigden en verdere belangstellenden, plaats. Onder de genoodigden merkte men in de eerste plaats op den burgemeester, en verder commissiën uit de muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst en uil verschillende inrigtingen van hel Nnts-depariement. Dank zij hel uitmuntend onderwijs en de goede leiding van de beide onder wijzers, de heeren Wetrens en Taylor, voldeden de door de verschillende klassen der school, zoowel voor als na de pauze, uitgevoerde allerliefste zangstukjes algemeen, zoodat het dan ook telkens aan luide toejuichingen van het talrijk publiek, dat de zaal vulde, niet ontbrak. Vóór de uitvoering van het laatste nommer van het programma betrad de voorzitter der commissie, de heer W. P, Wolters, de estrade, en sprak de aanwezigen volgenderwijze toe: n Dames en fteeren! Wij zijn gekomen tot de prijsuitdeeling, en tevens rust op mij de taak de namen te vermelden van die leerlingen, die eene loffelijke vermel ding verdiend hebben. Voor ik echter daartoe overgaben ik zoo vrij een enkel oogenblik uw aandacht te verzoekenvoor een kort woord dat ik tot u wensch te rigten. Ik zal bij deze gelegenheid niet de orde volgendie anders door de beschei denheid mij zoo worden voorgeschrevenom in de laatste plaats te spreken van commissarissen. Ik zal daarmede met deze gelegenheid beginnen, en de commis sarissen, die tegenwoordig het toezigt voeren, knnnen zeker zijn op uwe deelneming te mogen rekenen wanneer ik den naam noem van den manaan wien ook deze inrigting door een zorgvuldig en juist beheer zooveel verschuldigd is: van den be treurden overleden commissaris Stokhuyzen. Wij zijn echter gelukkig genoeg geweest om zijne plaats vervuld te zien, en ook eene andere plaats die in ons midden werd ledig gevonden. Znmen hebben wij de handen ineen geslagen, en wij verblijden ons dat wij in dit najaar of beter ge zegd in dezen winter niet als de vorige December-maanddoor eene epidemie zijn verhinderd geworden de prijsuitdeeling, op den bij de wet bepaalden tijd te doen plaats hebben. Dat op dezen avond dit lokaal zoo ruim is gevuld met belangstellendenmet ouders en anderen die in het zangonderwijs van het opkomende geslacht zooveel belang stellendoet ons hopendat wij op de voortdurende pogingen die door ons worden aangewend, de goedkeuring der burgerij van Leiden te verwachten hebben Maar wij commissarissen moeten ook bij deze gelegenheid weer verklaren wat wy reeds meermalen hebben verklaard dat de goede uitkomsten van het onder wijs indien zij ten minste ook dezen avond ann u, geachte toehoorders en toe hoorderessen, zijn gebleken inderdaad niet te danken zijn aan ons alleen al zijn wij ook met den besten ijver voor deze schoone inrigting bezieldmaar aan onze beide onderwijzers, aan wien wij tot op dit oogenblik trouw blijven, en waaraan wij hopen dat wij tot uwe algemeene goedkeuring, en ondersteund door uwe sym pathie, trouw zullen blijven. Wij hebben het genoegendames en heerenom op dezen avond ook in ons midden te zien het hoofd van het gemeentebestuuren het past ons bij deze gelegenheid onzen oprechten dank te betuigenniet alleen voor zijne tegenwoordig heid alhier, maar ook voor de voortdurende ondersteuning welke wij van gemeente wege mogten genieten door de beschikbaarstelling van een lokaal, en wij vergeten daarbij niet, dat, wanneer wij dit dankbaar vermelden, wij dit gevonden hebben in de school van den heer Japikseen wij ook van dien heer steeds zooveel bereid willigheid ondervindenwaardoor het les geven voor de onderwijzers zooveel gemak kelijker wordt gemaakten de administratie voor ons commissarissen. Wij zien tevens van verschillende inrigtingen alhier, de autoriteiten vóór onsen wij mogen niet nalaten ons steeds in hunne voortdurende belangstelling aan te bevelen. En nu wij zoover zijn gekomen zal ik eerst overgaan tot het nitdeelen der prijzen en loffelijke vermeldingenom ten slotte nog een enkel oogenblik uwe aandacht te verzoeken voor ietsdat zeker, voor hen die goed den titel van het programma zullen gelezen hebben op dezen avond wordt verwacht." De volgende leerlingen werden bevorderd Van de 1ste naar de 2de klasse, (meisjes) J. Plemp, E.Schmier, J. van Linden, J. Steenhauer, S. Steenhauer. J. Oudshoorn, D. Oostdijk, M. van der Reyden, G. Cunseus. E. Jongmans, Emma Jopgmans, J. van der Kaay, P. van Hoeken, H. C. de Ileger, M. Oppelaar. C. van Benten, J. Roodenburg, G. C. Planjer, J. Japikse, H. Japikse. C. van Rhijn, G. W. Dagevos, N de Koster, G. Filippo, C. van Rnoyen, M. E. Florijn, M. Meerburg, C. Rating, J. Rating, (jongens) A. Gubbi, J. Jongmans, A. Roodenburg, J. LadageF. Beens, P. Smit, P. van der Hoeven. Van de 2de naar de 3de klasse, (meisjes) M. HasselbachM. Bremmer, M. Jollie, C. G. Roodenburg, H. M Poelman. M. G. van der Grift, C. H. Scheffer, M. J. Scheffer, F. F. Duy verman, S. M. A. Blote, S. J. Oudshoorn, C. Simonis, E C. A'cntz, D. Los. A. C. Verhoeff, (jongens) W. F. Privé, W. A. Couvée, A. P. ostdijk K. A. Felix, D. II. van Leeuwen, F. W. G. Veldhuyzen, J. T. Terburgh. De volgende leerlingen werden eervol vermeld: lste klasse, (meisjesl .1. van Linden, J. Steenhauer, A. Ladage, S. Steenhauer, S. van Pinxteren, J. Hessels, J. Milders, J. Japikse, II. Schretlen, L. S. For- tnyn Harreman, M. Oppelaar, J. Rodbard, C- de la Bije, N. de Koster, W. van lthijn, O. Fontein, A. van DuurenA- Dumortier, G. W. Dagevos, C. Sala. A. Fortuyn Harreman, (jongens) A. Gnbbi, G. Cnneeus, D. vanEldik, P. Ladage, J. Springer. G van der Hoeven, A. Waasdijk, N. Brnmmelkamp. 2de klasse, (meisjes) S. M. A. Blóte, C. Simonis, jongens) J. J. Planjer, It. L. de Haas Az.J. M. A. Gnhbi, N. Brnmmelkamp, W. F. Privé, W. A. Couvée, A. P. Oostdijk. 3de klasse, (meisjes) G. Visser. Aan de volgende leerlingen werden prijzen uitgereikt: lste klasse, (meisjes) J. Plemp, E. Schmier, D. Oostdijk, G. Filippo, M. van der Reyden, G. Cunteus, C. M. Ladage, C. Eigeman, E. Jongmans, Emma Jongmans, J. van der Kaay, P. van Hoeken, J. Rating, C. Rating, W. C. de Ileger, C. Verhoeven, M. Meerburg, H. F. de Haas, C. van Benten, J. Rooden burg, C. *an Rhijn, G. C. Planjer, C. van Rooijen, 1'. Fonteyn, M. E. Florijn, L. Bruggeman F. de Jong, (jongens) A. J. van Hoeken J. Jongmans, E Cunseus, J. Ladage, A. Roodenburg, P. van der Hoeven, J. Hasselbach, F. Beens, P. Smit. 2de klasse, (meisjes) M. Hasselbach, J. A. A. CoeberghE. J. Couvée, K. BruggemannN. Bremmer, M. Jollie, C. G. Roodenburg, II. M. Poelman, C. H. Scheffer, M. J. Scheffer, II. Hasselbach, E. C. Arentz, D. Los, A. C. Ver- hoeff, (jongens) J. Bots J. van Izenhurg, D. II. van Leeuwen, F. W. G. Veld huizen J. T. Terburgh. 3de klasse, (meisjes) M. J. E. van Eldik, S. C. vap. Loghem, J. M. Proot, M. H. II. van Linden, A. F. de Haas, E. J. Plemp, E. M. J. Krulder, L. C. It. Springer, M. II Florijn, E. M. J. OndshoornA. A. J. Schretlen, M. den ilouter, C. II. L. Planjer, (jongens) P. J. Hasselbach, M. de Haas. C. Rooden burg, II Convce. Na allocp hiervan vervolgde de spreker: Dames en Heeren! Nog een oogenblik vraag ik uwe aandacht. Ik heb daar straks gezegddat ik zou eindigen met uwe aandacht te vestigen op iets dat op het titelblad van het programma voorkomt. Ik stel mij voor dat het zeer goed mogelijk is, dat dit nog eens door u herle zen is, en daar bij gedacht: -wij kunnen niet begrijpen wat er op het titelblad staat dat bijzondere vermelding zou verdienen I" Commissarissen op ééne enkele uitzondering na, zouden dit een paar we ken geleden óók niet geweten hebbenmaar wij hebben het geluk een secretaris te hebben, een secretaris, die volgens besluit van het departement gelukkig telkens weêr herkiesbaar is, een trouwen, een ij verigen secretaris 1 en daarom zou ik verzoe ken dat uit deze vergadering een krachtig applaus opging, omdat wij zoo veel aan hem verschuldigd zijnzoowel de onderwijzers als zijne mede-commissarissen (luide toejuiching). Ik bedank de vergadering welen kan haar betuigen dat dit applaus verdiend is. Wij zijn blijde het te weten, het is de twintigste openbare les en prijsuitdeeling welke door deze inrigting mogt worden gehouden. Toen de tiende plaats had is er een groot feest gevierd. Dat staat in de notulen en kon dns de secretaris allée'n weten. Toen is de vraag bij commissarissen gere zentweemaal tien is twintig!" of het niet goed was nu ook een groot feest aan te leggen, maar toen hebben wij gedacht, en mogten de goedkeuring der burgerij daarop erlangen.wij hebben dit jaar toch reeds tweemalen prijsuitdeeling I" en het kwain ons daarom beter voor te wacbten tot het 25 jarig bestaan. Geachte hoorders en hoorderessen! Of wij dhn feest zullen vieren? Dat hangt niet van ons af, maar van de burgerij. Wij hebben ons volstrekt niet te beklagen over gemis aan belangstelling, maar het getal leerlingen moet nbg grooter worden. Ik eindig dus mijn toespraak met den wensch dat het aantal leerlingen zal toe nemen, en de Leidsche burgerij ons in staat zal stellen, de heeren die dhn commissarissen zullen zijn de gelegenheid te geven, om het 25-jarig feest zóóveel luister bij te zetten dat het feestgezang dan door dit gebouw zal weêrgalmen en daveren" Na deze schoone improvisatie, die daverend werd toegejuicht, werd. eveneens onder luid applaudissement, het slotnommer van het programma gezongen, en keerde ieder der aanwezigen huiswaarts, zoo wij mogen ver onderstellen met den indrukdat de Burgerzangschool een waar sieraad is van de instellingen van hel departement Leiden der Maatschappij tot Nul van 't Algemeen. Op de spoorwegiijn Leiden Woerden zijn in de maand November vervoerd 10211 reizigers. De opbrengst was 5426.89 en met inbegrip van die van bagagebestel- en vrachtgoederen enz. ƒ8342,45. De kapitein A. P. J. Bulten, van het 3e reg. inf., is overgeplaatst bjj het 4' reg. inf. alhier. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat een onzer stadgenoo- ten, de heer II. J. Taverne, op den jeugdigen leeftijd van 21 jaar hel examen als apotheker heeft afgelegd. Hij zal zich als zoodanig hier Ier stede vestigen. De personen van J. F. en J. K., die verdacht worden zich in hel be gin dezer week aan diefstal mcL insluiping ie hebben schuldig gemaakt zijn op lieden naar de gevangenis te 'sGravenhage overgebragt. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgeiionienen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 60 tot 81 volwassen personen en 12 lot 15 kinderen. Men meldt ons: Niet weinig voorzorg eu bekommering verwekte de aankondiging van een vroegtjjdigen winter. Reeds in September behoorden eenige merkbare teekenen, zooals het vroegtijdig vertrek der zwaluw, hierbij in acht genomen te worden. Kersmis is nu echter aangebroken met nog geen winter hoegenaamd. Dat hij zich in October en November even deed gevoelen, kan niet in rekening komen. De maand December heeft zulke schoone, zachte, dikwjjls zonnige dagen voorlgebragtdat men zich in de vroege lente verplaatst waande, terwijl het madeliefje nog niet opgehouden heeft bij menigte te bloeijen. De weilanden zijn nog groen en zelfs in die langs de duinstreken zou nog wel vee kunnen loopenomdat zij geenszins nog van gras ontbloot zjjn. Had November den landman niet genoopt zijn vee naar stal te halen, waarschijnlijk zou het met Sint-Nieolaas nog in de weide gemolken hebben kunnen worden. Of de winter ophanden is. streng zal zjjn of lang zal duren, is onzeker, doch de voorspelling van een vroeg- lijdigen winter is in allen gevallen dit jaar ten eeiiemalc gelogenstraft. Om dezen tijd van het vorige jaar hadden sneeuw en ijs reeds heel wat beslommering gebaard. Men schrijft ons uit Zevenhuizen: Maandag II. werd er liisschen onze gemeente cn Rotterdam eene stoombooidienst op de Rotte geopend De on dernemers. de heeren A. J. Stal, W. van der Schilt en G. Warnaar.hebben daardoor in eene reeds lang gevoelde behoefte voorzien, liet schijnt dat deze zaak wel levensvatbaarheid heeft, daar er door genoemde heeren eerlang eene tweede boot in de vaart zal gebragl wordendie. behalve personen en goe deren ook vee zal vervoeren. Voor de dienst der krankzinnigenverpleging in Ncderlandsch lntlië is nootlig een arts, die spoedig derwaarts zal moeien vertrekken. Deskundi gen. die genegen zijn zich als arts voor de krankzinnigeuverpIcBins aan 's lands dienst in Nederlansch Indii1 te verbinden, kunnen zich lot en niet

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5