liet bijzonder op dit concert, iri de verwachting nóg velen uit te lokken een vroeger verzuim te herstellen en kennis te maken met hel zoo zeld zaam voorkomend kunsttalent dezer dames. Het stoomschip Torrington, van Batavia naar Rotterdam, is op 19 December te Suez aangekomen. De Madura, op weg naar Batavia, vertrok op dien dag van Aden. Een berigt, dat dr. M. Snellen, directeur van de afdeeling van de waar nemingen te lande bij het kon. Nederlandsch meteorologisch instituut te Utrecht, aan het hoold zal staan van eene Nederlandsche expeditie, die in liet aanstaande voorjaar naar de Noordpool zal vertrekkenom daar gerui- men lijd (men spreekt van twee jaren) te vertoeven tot het doen van waar nemingen is bljjkbaar weder eene verwarring van den onderzoekingstogt der fFillem Barents met de groote internationale expeditiedie in 1882-83 zal plaats hebben. Intusschen hopen wij van harte, dat dan dr. Snellen zich met de leiding zal belasten. UB.) Het Dagbl v. 'sGrac, meldt: Naar wij vernemen, hebben zich in de zaak van W. M. de Jongh niet-onbelangrijke incidenten voorgedaan. Het eerste incident zou zijn het vinden van een ongebruikt gebleven brief, ge- dagtcekend /'Amsterdam 16 Oct.", onderteekend "...Spiegel" (de schrijfster zegt echter zelve, dat dit haar ware naam niet is), waarin deze o. a. ver klaart te zijn het meisje, dal zich indertijd vervoegde bij den heer Ubbcns; zich te hebben onttrokken aan medepligtigheid van de wandaad van 23 Sept., waartoe men haar wilde overhalen, en dal de nu beschuldigde niet de eigenlijke dader der misdaad zou zijn. liet tweede incident: dat de Jongh, verrast bij hel hem vertoonen van den bcwuslen brief, verklaringen zou hebben afgelegd in overeenstemming met den inhoud van dien brief; maar al spoedig daarna geweigerd heeft nadere inlichtingen te verstrekken. Op smeekbeden van zijne zuster en moeder moet hij geantwoord hebben, niet te kunnen spreken, en daarbij in afwijking van zijne vroegere houding van de vreesselijkste ontroering hebben blijk gegeven, zoomede van een grooten inwendigen strijd en van een zwaar lijden. Omtrent de noodlottige gebeurtenis, te Utrecht voorgevallen, deelt hel II. het volgende medeSedert jaren hebben de leerlingen van de hoo- gere klassen der rijks hoogere burgerschool aldaar eene vereeniging, «Kandati" gihceten, tot beoefening van gymnastiek en schcrmkuust, onder leiding van <leu heer Baatsen Op Donderdag avond worden die oefeningen gehouden in de zaal //Olympia", Zaturdagsavonds met verlof van den directeur der rijks hoogere burgerschool in het gymnastiek-lokaal dezer inrigting. Zoo hadden ook verleden Zaturdag van 6 tot 7 ure de leden van "Kandati" zich in het schermen geoefend en bleven zij daarna bijeen, om van hel afgeloopen jaar den staat op te maken en voor 1881 een nieuw bestuur te kiezen. De jongeling H. N. S. was tot president herkozen, en de andere bestuurders waren aangewezen waarna eene zamenspreking over een te houden con cours zou volgen, toen een drietal leerlingen der hoogere burgerschool geen leden van «Kandati" op het open terrein voor het lokaal kwam om eeuigc vrienden af te halen. S. ging naar buiten en zet: «wij zijn zoo klaar; wacht even, dan ga ik meè". Een der kennissen, v. Z. J., vroeger elders wonende en eerst sedert September leerling dezer school, vroeg hem of liij herkozen was. Toen S. dit met ja had beantwoordwilde zijn vriend eru' revolver uit den zak van zijn overjas halen om een vreugdeschot te lossen, maar de trekker haakte aan dien zak, en zoo ging het schot af. dat den ougelukkigen S. zoodanig in de regterborst trof, dat hjj, bin nen de oefeningszaal teruggekomenvoorover neêrviel en stierf. Oogen- blikkclijk werd de hulp ingeroepen van geneesheerendie niet anders kon den dan den dood constateren. Uit Wageningen meldt men: Door den hoogen waterstand zijn de kaden langs bet toegangkanaal tot de haven overstroomd; de weg onder- langs den NVageningschen berg naar Rcnkum is eveneens overstroomd; de steenfabrieken zijn alleen over de zomerkaden te bereiken; de overtogt aan het Lekskesveer is nog onbelemmerd. Het water staat ruim 1.50 M. hoog tegen den dijk. In sommige streken van Gelderland zjjn de uiterwaarden door den sleiken was van het water bijna alle overstroomd. Hierdoor zijn vele werk zaamheden moeten gestaakt worden, zoodat vele arbeiders thans zonder werk zijn. Naar de Nijm. Nieuwsbode verneemt is de korporaal, die zich 11. Dingsiiag zoo zwaar verwondde, nog altijd in leven. Zijn toestand is in de lailste dagen niet ongunstiger geworden. Waarschijnlijk heeft hij een. der longen geraakt. Voorts wordt gemeld, dat die vrouw, welke hjj op haar eigen dringend aanhouden gedood heeft, eene Poolsche van af komst was, die via Duilscbland en 's Hage te Njjmegen was gekomen en wier afkeer van hare levenwijze eerst in den laatsten tijd door haar om gang met genoemden jongeling gewekt was. Te Leeuwarden is eene Friesche rederijkerskamer opgerigt onder den naam «Gijsbert Japiks" en onder de zinspreuk «Ruicht en Sluicht". In de vergadering mag niets anders gesproken worden dan Friesch. Het doel is om den Friesclien zin aan te kweeken en wel door het voordragen en spelen van echt Friesche stukken. Zaturdag avond 11 ure wenschicn twee korporaals der artillerie, in beschonken toestand verkeerendc, overgezet te worden van Woudrichcm naar het fort Loeveslein, en begaven zich daartoe naar het huisje, waar de veerman, die van jongs af blind is. den nacht alleen doorbrengt. Na hem met groot geraas uit den slaap gewekt te hebben, eischlen zij. dat hij hen zon overbrengen. Door hel onstuimige weder en den hoogen water stand was hel hem onmogelijk dat werk alleen te verrigten, en verzocht hij hun om zijn oom, die met hem het veer bedient, in de stad te gaan roepen. Daartoe hadden zij geen lust en zouden dan zelf maar overvaren. Om dit te voorkomenstond de arme blinde van zijn bed op. Buiten de deur komende, kreeg hij met een stok een slag, die hem bewusteloos deed nedervallen. Wat er verder is voorgevallen kan de man zich niet herinne ren. Hjj werd des ochtends ten 5 ure, kermende van pjjn, gevonden, en toen bleek het den ontboden geneeskundige, dat een zjjner beenen op twee plaatsen gebroken was. De justitie heeft zich onverwijld de zaak aange trokken, en op last van den garnizoens-kommandant is een dier korporaals, die de schuldige zoude wezen, in arrest genomen. Men meldt uit 's HertogenboschHet water is hier weder op onrust barende wijze gewassen; de stand bedraagt reeds 5.05 meter boven A. P. De bovenmond der Beersche Maas werkt met 15 centimeter; de overlaat te Rossum-St. Andries met 27 en die te Bokhoven met 50 centimeter. De rivier correspondentie langs de Maas is heden ingesteld. Te Tilburg is gisteren nacht bij eene vechtpartjj een gehuwd man, zekere Meelissen, door zes messteken gewond en aan de gevolgen overleden. Een ander persoon werd de arm opengesneden. De dader, Oerlemans ge naamd, is in verzekerde bewaring genomen. Deze personen waren alle drie zoutsmokkelaars en hadden reeds op den dag twist gehad, die later door het gebruik van sterken drank werd aangewakkerd. Omtrent de schipbreukelingen van de Engelsche bark Niledie Ie Vlissingen zijn aangebragt, wordt berigt, dat van drie hunner de toestand zeer bevredigend is, dat een hoogstwaarschijnlijk de amputatie van een zjjner voeten zal moeten ondergaan, een ander in zeer bedenkeljjken toe stand verkeert en een den dag na aankomst is overleden. In den nacht van 16 op 17 December zjjn door den gemeente-veld wachter Ie Cocq, te Zaamslag, twee beruchte dieven geval, woonachtig te Boschkapelle. Zij waren juist bezig om het gestolene, eene hoeveelheid tarwe, aan een landbouwer ontvreemd, naar huis te dragen. 'sGRAVENHAGE. 21 December. Door Z. M. is, op hun verzoek, aan de Oost-Indische ambtenaren J P. Strieker, laatstelijk leeraar aan de landbouwschool, tevens amanuensis bjj 's lands plantentuin te Buitenzorg, thans met verlof hier te lande, en J. W. Kroon, gewezen havenmeester te Samarang, thans met verlof in Europa, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Tot kantonrester-plaalsvervanger te Druten zjjn benoemd de lilt. T. E. W. Gefken, burgemeester dier gemeente, en J. ter Pelkwijk, ontvanger der registratie aldaar. De officier van gezondheid le kl. dr. J. D. de Boer, dienende aan boord van het wachtschip te Amsterdam, wordt overgeplaatst aan boord van de instructieschip Zeehond. In de avondzilting der tweede kamer van gisteren werden" de alge- meene beraadslagingen voortgezet over hoofdstuk VIII. De minister van oorlog verdedigde uitvoerig zijne plannen, betoogde dat de voorgestelde organisatie van het militieleger onvermjjdelijk is. daar de tegenwoordige toestand geheel onvoldoende is, dat van vaststelling daarvan invoering van andere onderwerpen afhangt. Definitive legerorganisatie is natuurlijk echter :eerst mogelijk na vaststelling van militie- en schutterij-wetten. Deze be grooting prejudicieert op de beslissing daaromtrent niets en bindt de kamer geenszins. De militie-wet is bereids in den thinisierraad aanhangig en aan de schutterjjwet wordt de laatste hand gelegd. Uitstel van de voorgestelde organisatie is voor den minister onmogelijk, wil hij zjjne taak naar eisch voortzetten. Na replieken werd het algemeen debat gesloten. Door den heer Lenting zijn de volgende amendementen op het hoofd stuk oorlog voorgesteld: 1°. Te doen vervallen: de voorgestelde verbetering der Willemskazerne te Arnhem ƒ22000. 2°. Hel bouwen eener kazerne voor de bereden wapens te Amersfoort le termijn 180,000. 3». Het bouwen eener kazerne voor de pontonniers op rijks grond te Dordrecht, le termijn ƒ100,000. 4". Het vergrooten der kazerne voor de torpedo-afdeeling op rjjks grond te Brieile ƒ60000. De strekking is om die posten weg te laten omdat de minister in de stukken verklaard heeft, dat eene volledige begrooting van kosten voor de uitvoering van deze algemeene regeling der kazernering vooralsnog niet op gemaakt kan worden. In de zitting van heden zijn bjj het voortgezet debat over de begroo- ling voor oorlog aangenomen de amendementen der commissie van rap porteurs, om 350,000 le schrappen voor den kazernebouw le Arnhem en te Haarlem. Bij de vestingbegrooting zijn eveneens aangenomen de amende menten der commissie om 5ya ton te schrappen voor de stelling Amsterdam en de werken aan het Hollandsch Diep en te Willemsdorp. De vestingbe grooting is aangenomen met 69 tegen 10 stemmen. De oorlogsbegrooting is aangenomen met 52 tegen 29 stemmen. Voor het geregtshof alhier werd heden in hooger beroep behandeld de zaak van den Leidschen student van D., die door de regtbank alhier tot 3 dagen celstraf werd veroordeeld, wegens het toebrengen van een slag aan een politieagent. In deze teregtzilling had een geheel nieuw getuigenver hoor plaats. Vier getuigen a charge en zes a decharge legden verklaringen af. De beide agentendie iu den nacht van 23 September voor de Stads gehoorzaal op surveillance waren, hielden ook nu vol, dat bepaaldelijk de bekl.ten gevolge van een bevel van leden der feestcommissie, uit de zaal was verwijderd en hij het was, die den slag had toegebragt. De twee an dere getuigen a charge, leden der bedoelde commissie, konden alleen ver klaren, dat hel in gezegden avond bijzonder rumoerig was, dat op hun last jongelui zij weten niet wie waren verwijderd, maar dat niettegen staande dit, ten laatste lot eene ontbinding zoowel van het concert als van het bal is moeten worden overgegaan. Wat de verklaringen van de getui gen a décharge belrelt, deze strekten alleen om aan eene persoonsvergissing te doen gclooven. Sommigen hunner waren zelfs in hunne verklaringen pertinent van oor-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2