LFJDSCHE ('«I Kt\T. 1880. i\°. 200. DINGSDAG 21 DECEMBER. STADS-BE RICHTEN. BINNEN LA NDSGllE BEIUGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.60, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.60 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenlifn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, met wijziging van het bepaalde bij de aankondiging van IS December jl., door het invallen van den Eersten Kerstdag en den Nieuwjaarsdag <>p Za terdag, de gewone wekelyksche markten zullen worden gehouden op Vrijdag den 24"'1 en den 31"™ December 18SO, terwijl de vee marktenanders op die dagen gehouden, zullen plaats hebben op Woens dag den 33"'° en den 39"e" December bevorens. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, 20 December 1880. DE KANTER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. LEIDEN. 20 December. In verband met de reorganisatie van de dienst der brugwachters bin nen deze gemeente, had den 134'° December II. de openbare aanbesteding plaats van het maken van acht brugwachlershuisjes. Zooals reeds is mede gedeeld werd de gunning aangehouden. Thans hebben burgemeester en weihouders besloten het werk te gunnen aan den minsten inschrijver.-den heer P, van Vliet, aannemer te Woubrttgge, voor de som van 2846. De hoogste inschrijving bedroeg ƒ5325. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partjjen van 100. 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ40, ƒ20, ƒ410 en /2.05. de laagste ƒ40, ƒ20, ƒ4 en ƒ2. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de hierachter voorkomende aankondiging van de directie van den Leidschen tramway, betreffende de uitgiftemet 1 Jan. aanst.van abonnements-kaartjes van 5 cents. Het hoofddoel van de invoering dezer nieuwe abonnementen is, naar wjj vernemenom dit middel van vervoer voor het verkeer binnen den kom der gemeente meer dienstbaar te maken aan het algemeen belang. Tot heden toch moet voor elke rit 7% cent betaald worden; door deze nieuwe abonnements kaarten kan men zich dus binnen de grenzen Plantage—Paar- densteeg en Haven—Paardensteeg voor slechts 5 cents verplaatsen. Men kan alzoo van de Haven naar de Plantage rijden voor 10 ets, zijnde onge veer 3200 meter. De directie mag zeker wel vertrouwen dat door dezen maatregel het verkeer zal worden gebaat en van deze kaartjes een ruim gebruik zal worden gemaakt, b. v. door schoolgaande kinderen, bij het maken van visites, boodschappen door dienstboden, door ambtenaren enz. De kleur der kaartjes is roodbij afgifte in de rijtuigen aan de conducteurs ontvangt men als bewjjs van betaling een contramark van gelijke kleur. Tttsschen Beestenmarkt en station zijn deze kaartjes niet geldig Deze abonnementskaarten zjjneven als de bestaande, bij alle depothouders van tramway-kaartjes te verkrijgen. Zaturdag nacht, omstreeks hall een, werden de ingezetenen in hunnen eersten slaap gestoord door brandalarm. Weldra bleekdat bij den brood bakker G.aan de Haven alhier, brand in hel achterhuis, dat tevens tot pakhuis van brandstoffen, als spaanders, krullen, zaagsel enz, voorde bakkerjj benoodigd. gebruikt wordt, was ontstaan. Spoedig stond dan ook dit pakhuis in lichte laajje, en breidden de vlammen zich, door de ge noemde brandbare stoffen gevoed, met groote snelheid uit, zoodat het zich inderdaad dreigend liet aanzien. Door de spoedige hulp en doeltreffende maatregelen der brandweer gelukte het echter den brand tot het bovenge melde pakhuis te bepalen, en tegen twee ure was men dien zoover mees ter, dat de stoomspuit, hoewel op de plaats des onheils aanwezig, geen dienst behoefde te doen. Met een viertal spuiten werd de brand gebluscht. De oorzaak schrjjft men aan onvoorzigtigheid toe; terwijl, naar wij verne men, het uitgebrande perceel verzekerd was. Door de commissie zitting houdende te Kampen zijn als apothekers bedienden toegelaten mej. C. Lazarun, te Hilversum, ett mej. J. Kouwer, te Wormerveer. Een candidaat werd afgewezen. Door de commissie te Middelburg zijn toegelaten de hh. A A. D. van Dolder, geb. te Middelburg, en J. A. F. van den Iloute Willeros. geb. te Middelburg. Vier candidaten trokken zich gedurende het examen terug. Naar de Stichtsche Ct. verneemt zal de heer dr. M. Snellen te Utrecht aan het hoofd staan van eenc Nederlandsche expeditie, die over eenige maanden naar de Noorpool zal vertrekken, om daar geruimen lijd te verblij ven tot het doen van waarnemingen. Het monumentbestemd om opgerigt te worden op hel graf van wijlen den luit. ter zee L. R. Koolemans Beyuenis te Nieuwediep op 's rijks ma rinewerf aangebragt, en zal door het stoomschip der marine Koningin Emma der Nederlanden naar Macassar worden overgebragt. De Heraut meldt, dat eene nieuwe gift van ƒ1000 is ingekomen voor de vrpe universiteit, en meer bijzonder voor het op te rigten hospitium voor studentenvan den heer Lensink te Arnhem. Door Z. M. den koning is het uitdrukkelijk verlangen te kennen gege ven, dat bij gelegenheid van een bezoek, hetwelk Hunne Majesteiten mor gen aan II. M. de koningin van Zweden en Noorwegen te Amsterdam zul len brengen, geene officiële plegtigheden, hoegenaamd ook, zullen plaats hebben. Een Haagsche correspondent van het Paleis van Justitie berigt, dat W. M. de Jongh sedert eenige dagen zijne bekentenis grootendeels herroepen heeft, en thans weder volhoudt, dat hij wel den brandbrief heeft geschre ven, maar den moord niet heeft bedreven. Verder weigert hij zich over de zaak uit te latenzelfs tegenover zijn verdedigeren hij belooft op de tereglzitting alles wel behoorlijk te zullen zeggen. Men meldt uit Hazerswoude aan de N. R. C.Twee jaar geleden ontstond hier aan den Hoogett Rijndijk brand in eene boerderij, die geheel werd in asch gelegd ten gevolge eener onbekende oorzaak. Spoedig was deze boerderjj in schooner vorm dan te voren weder nienw opgebouwd, en kreeg tot bewoner een anderen huurder. Voor acht dagen ontstond in den hooiberg dierzelfde boerderij andermaal brand, ten gevolge, zeide men, van uit den schoorsteen eener passerende stoomboot uitgewaaide vonken. Deze brand kon echter spoedig gebluscht worden. Gisteren in den vooravond brak ten derden male in die boerderij in den hooiberg brand uit, die ge lukkig door drie naburige brandspuiten kon bedwongen worden, en zich enkel lot een goed deel van den hooiberg bepaalde. Vrijdag avond ontstond brand in de longroom van het wachtschip der marine te Nieuwe Diep. Doordien alles aan boord van zulk een schip zeer droog en gevernist is, dreigde de brand eene onrustbarende uitbreiding te krijgen. Op het eerste alarm snelde echter de bemanning van al de nabijliggende oorlogschepen met haar brandspuiten naar het bedreigde punt en mogt, met inspanning van alle krachtenhet gevaar bedwingen. Eergisteren avond heeft een der leerlingen van de rijks Itoogere bur gerschool te Utrecht, zekere v. S., met een revolver een schot in dat ge bouw willen lossen ter eere van zijn vriend en medeleerling S.die- lot voorzitter van een hunner clubs herkozen was. Hel schot trof S bij on geluk in de borst. De te hulp geroepen geneeskundigen konden niets anders dan den dood constateren. Te Apeldoorn had Donderdag II. vrij wal opschudding plaats. Drie als wilddieven bekende personen waren des morgens voor den kantonregter als beklaagden verschenenen kregen daar een wrok tegen een getuige. Zij zochten dezen des middags, na dapper gedronken Ie hebben, op in zijne woning, en sloegen daar alles kort en klein. De politie verwijderde hen, maar hierin hadden zij zoo weinig lust, dat het een formeel gevecht werd, waarbij de woestelingen met de messen begonnen. Een der politie-agenlen gebruikte uit tegenweer zijn sabel, waardoor een van de drie zwaar ge wond werd. Daarna werden de beide anderen overmand en in bewaring genomen. Te Lobith is een bootje, waarin twee schippersknechts zaten, omge slagen. Een hunner, 20 jaar oud, is verdronken; de ander hècftdoor zich aan de kettingen van een der bruggeschepen vast te houdenzich gered. -- Door den kantonregter te Assen is ter zake van openbare dronken schap o. a. een persoon veroordeeld, die reeds minstens 200 vonnissen we gens deze overtreding lot zijn last had. Door de Paters-Jeznïten te Bergen-op-Zoom is, naar men aan de H. C. meldt, te vergeefs moeite gedaan oui door aankoop in het bezit te komen van het door hen gehuurde landgoed «Goeree". Daar ook hunne pogingen schipbreuk hebben geleden om binnen die gemeente een paar groote ge bouwen in eigendom te krijgen, zullen zij binnen kort weder naar elders vertrekken. Op last van den minister van waterstaat, handel- en nijverheid ziet

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1