PER TELEGRAAF. ruimen, doch wegens de onzekere houding van Ayoub-Khan en den onrus- tigen toestand in Centraal-Azie zal dit niet onmiddellijk geschieden. Op ecne te Dublin gehouden vergadering van de groote loge der «Orange Society" in Ierland werd besloten een beroep te doen op den adel van het Vereenigd koningrijk, om de ordelievende bevolking in afgelegen districten van Ierland de middelen tot zelfverdediging te verschaffen. In het graafschap Monaghan zijn reeds geweren uitgedeeld. De Land-League heeft op hare wekeljjksche vergadering instruction vastgesteld, die tot riglsnoer zullen moeten dienen voor de onder-afdeelingen. Met de grondgeigenaars. zoo wordt bevolen, mag geen overeenkomst of schikking gesloten worden. Alle gewelddadighedendreigbrieven en ver minking van vee worden inlusschen afgekeurd. Te Cork zijn de heer Healy, lid van het parlement, en zekere Walsh, beschuldigd van het doen van bedreigingen tegen een pachter, vrijgespro ken, doordat de pachter, zekere Manning, weigerde iels legen hen in te brengen. Des avonds werd aan Healy en Walsh eene serenade gebragt. De runderen en schapen van den heer Bence Jones zijn te Dublin aan gekomen, om met een der stoomschepen lusschen die plaats en Glasgow vervoerd te worden. Naauwelijks echter waren deze dieren naar de kade gedreven, of al de andere veehandelaars begaven zich naar de directie der stoomboot-maatschappij, om te verklaren, dat zij hun eigen vee niet zou den inschepenindien dat van den heer Jones aan boord genomen werd. De directie boog het hoofd voor deze bedreiging en de beesten van den heer Jones bleven aan den kant slaan. Er was zelfs niemand te vinden die aan de dieren wat hooi en water "durfde brengen. Het vee van den heer Jones zal nu door eene maatschappij te Liverpool verscheept moeten worden. In middels blijft het onder bewaking der politie in de open lucht, daar nie mand het stalling durlt te verleenen, FRANKRIJK. De commissie der kamer, belast met het onderzoek van het wets voorstel, om schadevergoeding te geven aan de slagtoffers van den staats greep van 2 December, heeft den minister van binnenlandsche zaken ge hoord. Deze heeft verklaard, dat de registers der gemengde commission zjjn geraadpleegd, en daaruit is op te maken, dat het aantal slagtoffers, die nog in leven zijn, 26500 bedraagt. De minister voegde er bij, dat hij binnen eene maand in staat zal wezen aan de commissie de inlichtingen te verschaffen die hij te dier zake van de prefecten gevraagd heeft. Hij zeide verder, dat hij middelerwijl aan de behoeftige slagtoffers ondersteuning zal doen toekomen. Daarop heeft de commissie in beginsel besloten, dat alleen aan de behoeftigen eene schadeloosstelling dient Ie worden verleend. Met dat doel zal zij voorstellen, dadelijk aan de regering een crediet toe te staan van 400.000 a 500 000 frs. Door de regering is bij de kamer van afgevaardigden ingediend het voorstel tot verkooping van een'deel der kroonjuweelen zonder historische waarde; de opbrengst zou strekken tot stichting van een fonds ten behoeve van nationale museums. De kamer nam de urgentie van dit voorstel aan. Daarop werd de door den senaat gewijzigde begrooting weder in behande ling gebragt; al de daarin gebragle veranderingen werden verworpen; het voorstel om 81000 frs. meer uit te trekken voor het honorarium der kar dinalen en bisschoppen, met 300 tegen 130 stemmen; dal om 25000 frs. meer toe te staan als subsidie aan kerkelijke instellingen, met 348 tegen 128 stemmen; dat om het bedrag voor de inwendige dienst der kathedralen van 440,000 op 515.000 frs. te brengen, met 313 tegen 124 stemmen en dat om 300 000 frs. te besteden lot onderhond der oude gedenkteekens in Bretagne. met 365 stemmen. Het geheele budget werd daarop nogmaals goedgekeurd en zal nu andermaal aan het oordeel van den senaat worden onderworpen. Voorts heeft de kamer zich vereenigd met de door den senaat gebragte wjjzigingen in de wet op het middelbaar onderwijs voor meisjes. De voor naamste wijziging strekt om, met goedkeuring van den gewestelijken raad, de school buiten den gewonen leertijd voor de geestelijkheid beschikbaar te stellen tot het geven van godsdienst-onderwijs aan de meisjes, wier ouders het verlangen. De kamer had aanvankelijk beslist, dat het gods dienst-onderwijs niet in het schoolgebouw, maar in de kerk ol in de ker- keraadskamer gegeven zal worden. De kamer houdt zich verder bezig met de wet tot invoering van den leerpligt en van neutraal onderwijs. De parlementaire commissie van onderzoek naar het bestuur van ge neraal de Cissey als minister van oorlog heeft Mac Mahon gehoord. De aandacht van het publiek blijft nog steeds gevestigd op de quaestie Gambetta-Bochefort. De Voltaire beeft thans eene serie van brieven ont vangen van den broeder van Albert Joly en uit diens nalatenschap, waaruit daghelder blijkt, dat de veel besproken stap, bij Gambetta voor Rochefort gedaan, is geschied op verlangen van den laatste. Eveneens blijkt, dat de brief aan Gambetta in de laatste dagen van Juli 1871 door Joly is bezorgd aan Gambetta's adres, en dat Gambetta er dadelijk mededeeling van heeft gedaan aan Thiers. De soldaten, die onlangs den heer Baudry d'Ausson uit de vergaderzaal der kamer verwijderde, stonden onder bevel van kolonel Riltdie, naar aan leiding van het gebeurde, van sommige bladen scherpe hekelingen te ver duren had. De kolonel heeft die bladen in reglen betrokken en dientenge volge zijn veroordeeldde gérant der Monde-Parisien tot 2000 Ir. boete en 2000 fr. schadeloosstelling; de gérant van het weekblad Triboulet tot 1000 fr. boete en 1500 fr. schadevergoeding; de gérant van het gelijknamige dagblad tot gelijke straf als die der Monde-P arieienallen benevens de kosten en openbaarmaking van het vonnis in vijf verschillende bladen. Eene 16-jarige bonne, door Rochefort uit Zwitserland in Frankrijk medegebragt, heelt zich wegens bet verlies van een billet van 100 fr. door kolendamp om het leven gebragt. Haar meester, ofschoon nog niet zeker van haren dood, werd door zoo hevige zenuwaandoeningen aangetast, dat zijne vrienden hem moesten verwijderen en hem nog geruimen tijd door ver zonnen berigten van beterschap moesten nederzetten. DUITICHLAND. Volgens de Nd. Allg. Zeil. is bij den bondsraad een voorstel inge diend tot het sluiten eener leening van 54 millioen mark, ten behoeve van uitgaven voor postwezen, telegraphie, marine en leger. De gemeenteraad van Berlijn zal 200,000 M. besteden aan de versie ring van de hoofdstad bij den feestelijken intogt van prins Wilhelm met zijne jonge gemalin. Eene nieuwe Palti, en even als deze en Nielson, een leerlinge van Strakosch, is uit Amerika te Wcenen aangekomen en door de critiek be groet als eene zangeres, die sedert Jenny Lind door niemand in den con certzang wordt overtroffen. De naam van de nieuwe ster is Emma Thursby. TURKIJE. De inwoners van Dulcigno, die eerst voorgesteld werden zoo hevig tegen inlijving bij Montenegro gekant te zijn blijken zich weldra in hun lot te schikken. Eene deputatie van 11 notabelen is te Cattaro aangekomen en zou naar Cettinje vertrekken, om namens de bevolking der havenstad, vorst Nikolaas hulde te brengen. De vorst is van plan de inwoners van Dulcigno als vergoeding voor al wat zij in de laatste tijden te lijden hadden op verschillende wijzen te begunstigen; het ministerie Ie Cettinje houdt zich reeds met de uilwerking der daartoe noodige plannen bezig; waarschijnlijk zullen de inwoners voor zekeren tijd van alle belastingen worden vrjjaesteld. De Turksche regering gaat harerzijds voort met het in bedwang houden der Albanezen op de grenzen. LONDEN, 17 December. Volgens de Pall Mall Gas. is het berigt in de Uaily Telegr.betreffende de afkondiging van de krijgswet in Ierland, ge heel uit d^ lucht gegrepen. Uil Parsonstown wordt gemeld, dat aldaar bevel ontvangen is om pa trouilles van militairen des nachts op de been te houden, totdat de vei ligheid er hersteld zal zijn. Uit Killarney meldt men, dat 300 arbeiders, die werkten op hel land goed van lord Kenmare, ontslagen zjjn, omdat de pachters weigeren de ge wone pacht te betalen. WEENEN, 17 December. Naar uit Rome aan de Pol. Corr. gemeld wordt, heeft het denkbeeld van oplossing der Grieksche quaestie door middel van een Europeesch scheidsgerigt in de jongste dagen in zóóver ingang ge vonden, dat het thans brj de Europesche regeringen een punt van overwe ging uitmaakt. LONDEN, 18 December. De regering heeft den admiraal sir Beauchamp Seymour haren dank betuigd voor de wijze, waarop hij als bevelhebber van de vereenigde vloot der mogendheden de demonstratie voor Dulcigno geleid heeft. MOSKOU, 18 December. Gisteren middag kwamen 3 a 400 studenten in de medicijnen voor het universiteitsgebouw aldaar bijeen en riepen om den rector, ter opheldering van eenig misverstand lusschen de studenten en de professoren Snepreff en Sernoff. Daar de rector niet verscheen, begaven zjj zich naar den gouverneur-generaal. De hoofdcommissaris van politie, spoe dig op de plaats aanwezig, beval den studenten uiteen te gaan. doch zij weigerden hieraan gevolg te geven. Naar men zegt zijn daarop vechtpar tijen gevolgd. De politie en de gendarmes sloten daarop het plein af; zjj namen al de studenten gevangen en bragten hen naar het huis van arrest over. De uitspraak in strafzaken hij het Kantongeregt alhier, op heden, zal in het volgend nommer worden opgenomen. ZWOLLE, 17 December. Tarwe 10 50 k ƒ11; rogge ƒ8 b J 8.25; boekweit f 6.75 k 7; gerst ƒ6 k 6 75; paardeboonen 3 k ƒ8.50; aardappelen 2 k 2.70, alles per HL. Boter. Aanvoer 300/8 en 450/16 vaten, benevens 240/2 KG. stukgoed. Totaal 21240/2 KG. Middelmarkt ƒ1.30 per KG. Handelswaarde ƒ27612. Notitie van heden: per KG. 1.15 k ƒ1.40; per 20 KG. of J vat prima kwal. 29 a 31; afwijkende soort 25 k ƒ27 en tweede soort ƒ20 k ƒ22. Eijeren /4.50 k f 6 per 100 stuks. ZWOLLE, 17 December. Vee. Stal-, voor- en weekmarkt waren deze week willig tot stationaire prijzen. Aanvoer p. m. 2000 stuks. Verhandeld ruim 1500 stuks. Varkens. Aanvoer op heden p. m. 300 biggen en ruim 200 overloopers. Biggen gelden ƒ1.50 k 2 per week. Overloopers en vette varkens in e'cn doen. Huiden, tte eerste helft van Dec. heeft in de prijzen der versche huiden geen ver andering gebragt. Schors en Talhout. De handel is williger. Men noteert Graaf schapper schors ƒ5.20 k ƒ5.50; IJssel dito ƒ4.75 k ƒ4.90, alles per 65 KG. Talhout eerste soort 9 k ƒ11 en tweede soort ƒ4.50 k ƒ5.75 de vim of 104 bossen. Wild. De markt heeft deze week eenige verhooging ondergaan. Hazen ƒ2.25 k ƒ3; patrijzen ƒ1 k ƒ1.50 per stuk. Wol. Markt stil. Prijzen vast. Honig en was. Inlandsche honig 25 k ƒ27; nitlandsche dito ƒ20 k ƒ22; tafel dito ƒ70 a 75 en was 80 a ƒ85; alles per 50 KG. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 6