ZATURDAG 18 DECEMBER. ST A.D S- BERICIITEN. L5I.N ,N EN L.\ NIJSC11E I5EKIGTE.N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uiig standerd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.60, franco p, p. /2* met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat, ingevolge- art. 12 van het Koninkl. besluit van 9 November 1851 (Staatsblad n*. 142), in verband met Zr. M*. besluit van 11 Augustus 1859 (Staatsblad n*. 80). de herstemming ter benoeming van drie leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, zal plaats hebben op Zaterdag, den 18" December a. s.des middags van 12 tot 2 uren en dat de verkiezing van één lid dier Kamer, ter vervulling der vacature ontstaan door hel bedanken van den heer A. 11. EIGEMAN voor de op hem uitgebrachte benoeming, op hetzelfde tijdstip zal geschieden. Den kiesgerechtigden wordt medegedeeld dat voor eerstgemelde vacatures, ten wit en voor laatstgemelde vacature een rood biljet moet worden ingevuld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 6 December 1880. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van W. J. Van Harteveld, houdende verzoek om in het pakhuis in de Kennewegsteeg, gelegen achter het pand in de Haarlem merstraat n". 35, eene likeurstokerij te mogen oprichten; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bjjlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrgdag den 31,tM1 December aanst.'s voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER Burgemeester. Leidbn. 17 December 1880. E. KJSTSecretaris. LEIDEN, 17 December. Den 22"" dezer maand zal het 25 jaren geleden zijn, dat een onzer meest geachte geneesheeren, de heer J. C. Kist, aan de Leidsche hooge- school tot doctor in de geneeskunde werd bevorderd. In politiebewaring is gesteld de 14-jarige B.die op gisteren het zoontje van C. eene verwonding onder het oog heeft toegebragt, welke handeling weder het gevolg is van vechtpartijen door jongens van verschillende scholen. Ook heden is een jongengenaamd P. J. S.wonende onder de gemeente Qegstgeest, in politiebewaring gesteld, die met andere jongens aan de Aal markt aan het veehteu was. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen eenige perso nen, die jl. Maandag avond van eene vergadering komende, ten getale van 50 a 60, voor de woning van verschillende werklieden vroeger leden hun ner vereeniging, straatschandaal gemaakt hebben, zelfs bij zekeren O aan de Waardgracht, die niet te huis was en wiens vrouw reeds te bed lag, ondanks haren wilde woning zijn binnengedrongenen zich binnenshuis zoo misdragen hebben, dat genoemde vrouw, die zwanger is, thans onder geneeskundige behandeling is. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, belast met het af nemen van het eindexamen voor de hoogere burgerscholen in Zuidholland in 1880. Aan het slot van dat verslag wordt gezegd: De commissie heeft ook bg dit examen een gunstigen indruk gekregen van de vruchten, die door het middelbaar onderwjjs worden gekweekt; dat van de 65 candida- ten, die den cursus eener hoogere burgerschool hadden afgeloopen, slechts 10 moesten worden afgewezen, levert het bewjjs, dat die vruchten vrij vol doende zijn te noemen. Volgens mededeeling van de Fransche regering zal van 1 Augustus tot 15 November 1881 te Parijs eene internationale tentoonstelling op het ge bied der electriciteit gehouden worden. Tot het verkrijgen van inlichtingen worden belanghebbenden verwezen naar de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid, te Haarlem, aan welke het algemeen reglement voor de tentoonstelling is toegezonden. Door de commissie zitting houdende te Kampen is als apothekersbe diende toegelaten de heer J. C. van der Wal, te Schagen. Een candidaat is afgewezen. De gemeenteraad van Noordwjjk heelt concessie verleend aan den heer r S. A. Klaasen, te Utrecht, voor den aanleg en de exploitatie van een stoom tramweg van Noordwijk aan Zee over Noordwjjk-Binnen, Voorhout, War monderhek naar Leiden. Te Delft geraakte gisteren het dochtertje van de W., al spelende, in de gracht aao het Rietveld nabij de Raambrug. Aanvankelijk door niemand opgemerkt, verkeerde het meisje weldra in levensgevaar, toen haar oudere broertje, een knaapje van 7 jaren, te harer redding te water sprong. De kans van een ongeluk werd natuurlijk daardoor nog vergroot; doch nu kwamen twee personen le hulp, die weldra het genoegen smaakten de j kleinen op het drooge te brengen. Te Rotterdam is gisteren in de zitting van den gemeenteraad' doqr borg. en weth. ingediend eene missive van de directie der Rotterdamsche llandels-vereenigingbegeleidende eene concept-overeenkomst. Deze missive houdt in het verzoek, dat de gemeente baar te hulp zal komen, ten einde haar val en geregtelijke tusschenkomst van buitenlandsche schuldeischers te voorkomen en wel op de volgende wjjze: De gemeente leent aan de R. ll.-V. i 6millioen, betaalbaar 1 Febr. of op nader vast te stellen termijnen. 'S tegen annuïteit ƒ292,500 of 4y2 pCt. voor intrest en aflossing, te betalen gedurende 66 jaar in halfjaarljjkschc termijnen, de eerste 1 Augustus 1881. Deze geldleening zal geen voortgang hebben dan wanneer de gemeente op gelijken voet eene leening tol stand brengt, waartoe het consortium «Banqne Centrale d'Anvers" bereid is volgens eene mede overgelegde verklaring. Deze oflerte van de «Banque Centrale" bljjlt van kracht tol 15 Januarij a, s. behoudens geval van Europeschen oorlog. Het jaarlijksche voordeel der ge meente zou bedragen ƒ15000. De leening aan de H.-V. geschiedt tegen depót van al hare hypothecaire obligatiën, terwijl de gemeente eene com missie van toezigt zal benoemen op het beheer der financiën door de R. H.-V. In de eerstvolgende vergadering zullen burg. en wetji. hierover rapport uitbrengen, In de gisteren le Amsterdam gehouden veiling van de uitgaven der liquiderende boekhandels-firma G. L. Funke zijn de werken van Cd. Busken Huet, nameljjk diens Litterarische studiën en critieken, 25 deelen en deeltjes vormende, met den daarvan aanwezigen voorraad overgegaan, voor ƒ9000, aan den heer 11. D. Tjeenk Willink, te Haarlem. Die van Multatuli, vor mende 16 deelen, waaronder zgn 7 bundels «Ideën". «Max Havelaar,", //Minnebrieven" enz., bragten met den voorbanden aanzienlijken voorraad op ƒ20000. en werden gekocht door den heer Jac. G. Robbers, te Rotterdam. Te Amsterdam zijn gisteren in den stoomrijst-pelmolen op Wittenburg, door het springen van een zwaren pelsteen, onderscheidene knechts ge kwetst. Twee werden naar hel gasthuis vervoerd, van een werd door een stuk steen het been verbrijzeld, terwijl nog een paar ligte wonden be kwamen, Te Nijmegen is, naar de Nijm. Nieuwsbode meldt, eergisteren nacht een vreesseljjk treurspel afgespeeld. Een korporaal, 17 jaar oud, kind van fatsoenlijken huize, had liefde opgevat voor een meisje in een publiek huis. Begrijpende, dat hunne betrekking nooit tot een huwelijk leiden kon, zjjp beiden lol het wanhopig besluit gekomen om een eind aan hun leven te maken. Eergisteren avond tegen 10 uur begaf de ongelukkige jonge ling zich naar zijne geliefde, nadat hij ten 8 ure een revolver met zes patronen had gekocht en verder den avond bij een der leden zijner familie in schijnbaar opgeruimde stemming doorgebragt had. Nadat zij wijd en breed overlegd hadden, hoe de daad te verrigten, schreven zjj een door beiden onderteekenden brief, waarin zij rekenschap gaven van de beweeg redenen hunner daad. Nu schoot de korporaal zijne geliefde door het hart, zoodat zij onmiddellijk een lijk was. Hij zelf trachtte driemalen qchtereen zich zeiven door een revolverschot te doodeu, doch geen der wonden vyasopgeq- blikkelijk doodelijk. Een der bewoonsters van het huis, door een onge woon geraas gewekt, kwam toesnellen en vond liet meisje dood in de armen van den zwaar gewonden jongen man. Hel lijk werd naar het zie kenhuis, de korporaal naar de infirmerie vervoerd. Er bestaat geen hoop op behoud van zijn leven, Voor het hof te 's Hertogenhoscb stond gisteren leregt J. Fagg, schrij ver van een brandbrief aan den burgemeester van Maastrichtden heer H. Pijls, waarin hij den burgemeester met moord bedreigde, zoo deze hem niet ƒ200 gaf. De brief luidde: "Brussel 21 October. Mijnheer. Wilt u zoo goed zijnen betalen aan den brenger dezer brief de somme van twee honderd gnl.dens

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1