ADVERTENTl K IN Verkiezing van Leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken (c Leiden, P. I. DE FRRMERY. C. J. LEEMBRUGGEN. L. G. LE POOLE. A. HARTE VELT Jacsz. hebben, omdat zjj geweigerd had haar man te verlaten en den moordenaar naar Australië te volgen; hij heeft zjjn schuld niet voor zijn dood beleden. Zondag nacht zjjn ie New-York vier personen doodgevroren. FRANKRIJK. De regering heeft bij de kamer een crediet aangevraagd van 100.000 fr. voor een museum van pleislerafgielsels naar antieke beelden in hel paleis van het Trocadero. Deze verzameling zal in een vleugel van het gebouw worden opgesteldterwijl men in tien anderen vleugel druk bezig is met het bijeenbrengen van een museum van de gipsafgietsels der Franschc beeldhouwkunst. De minister Ferry heeft bjj de kamer een wets-ontwerp ingediend, strekkende om de wet van 1850 in dier voege te wijzigen, dat den slaat nieuwe waarborgen worden verschaft ten aanzien van het vrije middelbaar en lager ouderwijs. Volgens zijn voorstel zou, naar men in de Débats leest, van de directeuren en leeraren der vrije inrigtingen van middelbaar onder wijs het hezit van universiteits-diploma's, voor het minst van het «bachelicr"- diploma, ten vereischte worden gesteld. Zoodanige directeur zou bovendien, ofschoon in het bezit der bedoelde gradenzich moeten onderwerpen aan een siaats-examenten einde zijne geschiktheid als onderwijzer en opvoed kundige nader blijke. Voor het lager onderwijs zou het «brevet supérieur de capacilé" worden geëischt. Eindelijk zou het geven van onderwijs, «strijdig met de moraal of met de wet", door de akademische raden met sluiting der betrokken inrigting kunnen gestraft worden. De lieer Raspail heeft bij de kamer het voorstel ingediend tot verkoop van al de kroonjuweelen. De kamer heeft besloten het voorstel in over weging te nemen. -- Bij den senaat is een nieuw tegen-ontwerp op de regterlijke inrigting ingediend. Het is van den heer Tenaille-Saligny. Van eene schorsing der onafzetbaarheid van de leden der regterlijke magt is daarin geen sprake. Het bepaalt o. a dat liet aantal loven en regtbanken bij besluiten van den president der republiek, den raad van state gehoord, verminderd zal wor den tot het strikt noodige, en dat die vermindering zal plaats hebben bin nen een jaar. De magistraatspersonen, die ten gevolge der opheffing van hoven en regtbanken hunne betrekking verliezen, behouden hun titel en bezoldiging totdat zij op nieuw geplaatst zijn of den ouderdom bereikt heb ben waarop hun pensioen verleend wordt. -r- Rochefort heeft aan Joseph Reinach, die in den Follaire een brief van Rochefort aan Gambelia openbaar maakte, eene uitdaging gezonden. Reinach heeft echter aan Rochefort het volgende doen weten: «Ik publi ceerde in den Foltaire een brieldie van uwe hand afkomstig is en door u is oiiderteekendgij verklaart dat die brief beleedigend voor uwe eer is. Dat kan ik niet helpenbij gevolg heb ik u ook geen genoegdoening te geven en ben niet van plan u mijne getuigen te zenden. Joseph Reinach". Rochefort heeft op dit schrijven een zeer beleedigend antwoord gezonden. Bedoelde brief was geschreven door Rochefort tjjdens hy in 1870 groot gevaar liep gefusilleerd te worden en waarbij hij ten zijnen behoeve de tus- schenkomst van Gambelta inriep. Rochefort beweert, dat de brief, dien Joly hem in de gevangenis dicteerde, niet afgezonden is aan Gambelta, want dat er dan het visum van den directeur der gevangenis op moet staan, en dat die brief niets anders is dan een klad. gevonden in de papie ren van Joly. Men verzekert echter, dat Joly in persoon den brief van Rochefort aan Gambetta ter hand stelde in Julij 1871, en dat Gambetta daarop onmiddellijk de noodige stappen bij Thiers gedaan heelt ten behoeve van Rochefort. Dit zou overeenstemmen met het feil, dat Albert Joly later zes maanden geschorst werd als advocaat te Versailles, omdat hij brieven uit de gevangenis overbragt aan de betrekkingen der gevangenenzonder dat daarop het visum van den directeur der gevangenis stond. Volgens de Figaro zou het gebleken zijn, dal Gambetta 5000 fr. bij gedragen heeft in de kosten voor Rochefort's onlvlugting uit Noumea. Rochefort, die met den gezagvoerder van het schip, dat hem en zijne lot- genooten naar Sydney overbragtovereengekomen was eene som van 25000 fr. voor den overtogt te betalen, seinde onmiddellijk na aankomst aan den heer Edmond Adam, den voogd zijner kinderen te Parijs, om het noodige geld. Het geld werd afgezonden; doch nu blijft de vraag of de heer Adam alleen de som verstrekte, wat Rochefort beweert, terwijl uit de stukken zou blijken, dat de tegenwoordige president der kamer er deel aan genomen had. De National heeft ook een brief van Rochefort openbaar gemaakt, j door hem vroeger tot generaal Trochu gerigl en evenzeer in zeer ootmoe dige bewoordingen vervat. Een en ander doet Rochefort veel afbreuk in de oogen der ultra's en een aantal communards heeft reeds besloten hem ge heel Ie verloochenen, als hij zich niet voldoende kan regtvaardigen. Volgens de Evenement is de prachtige witte merrie, waarop de graaf van Chambord indertijd gehoopt had zijnen inlogt te Parijs te zullen doen, dezer dagen overleden. Het te Parijs gehouden internationaal congres legen vaccinatiedwang is verleden Maandag gesloten. Het volgende jaar zal, waarschijnlijk weder te Parijseen tweede congres worden gehouden. Men schat het persoonlijk vermogen van den heer Thiers op 20 mil- lioeuwaarvan de mijnen van Anzin een groot gedeelte uilmaken. Se dert den herfst van 1877 is het testament van mevr. Thiers gedeponeerd bij den heer Delapalme. Op dit tijdstip was zij zoozeer onder den indruk van den plotselingen dood van haar man, dat zij zelf bevreesd werd, en zich haastte om eenige bepalingen te maken. Hoewel dit testament in zijn ge heel voor ieder geheim gebleven is, zijn er toch enkele bepalingen van bekenddie door mevr. Thiers zelve zijn openbaar gemaakt. Zoo weet men, dat het hotel St. George aan de stad Parijs is vermaakt, onder be ding het tot een mtiseum-Tliiers in te rigten. Ook weet men, dat de eerste president bij zijn dood het vruchtgebruik zijner collectie bronzen aan zijne weduwe naliet, doch dat de eigendom daarvan na haar dood zou overgaan op de stad Parjjs. De beide meest begunstigde erfgenamen zjjn mile Dosne en generaal Charlemagne. Mile Dosne, de zuster van de overledene mevr. Thiers, is thans /ern stig ongesteld; zjj ontvangt geen enkel rouwbezoek. DV1TSCHEAND. In Zuid-Duitschland wordt een bijzonder streng toezigt gehouden op de socialisten. Er bestaat reden om te vermoeden, dat aldaar uitgebreide geheime vereenigingen bestaan. Te Mainz is de woning van een socialist, den heer Leyendecker, door de politie onderzocht en moeten vele belang rijke papieren in beslag genomen zijn. De werkliedenvereeniging aldaar is door de politie ontbonden en Frankfort wordt met de afkondiging van den staat van beleg bedreigd. RUSLAND. De Peterburgschc bladen melden, dat er weder een gevaarljjk nihilist in de handen der politie is gevallen, namelijk zekere Poliwanofl, een ge wezen luitenant, waarop reeds meer dan eene maand was geloerd. Hij werd gegrepen op het oogenblikdat hij zich de portretten van twee onlangs geëxecuteerde nihilisten zocht te verschaffen. Men vond proclama ties en revolutionaire geschriften in zijn bezit en nadat eene poging om Ie vlugten verijdeld en zijne woning opgespoord was, vond men daar nog onderscheiden verdachte voorwerpen, o. a. een koffer, dien men niet waagde te openen, omdat de gevangene verklaarde, dat dit zeer gevaarlijk zijn zoumen heeft die toen ongeopend in beslag genomen. PoliwanofF dreigde bij zijne arrestatie met de wraak zijner vrienden. PER TELEGRAAF. LONDEN, 15 December. Het comité voor de conversie der Venezuelaan- sclte schuldbrieven heeft te kennen gegeven, dat het hoopt de houders van de oude schuldbrieven in de tweede helft der maand Januarij voor de con versie te kunnen bijeenroepen. LONDEN, 15 December. De avondbladen melden het faillissement van de firma Josiah Caldwell, bouwondernemers. Het passief zou 500,000 bedragen. RAGUSA. 15 December. Matanovich, de gemagtigde der Montenegrijnen vertrok naar Scutari om de dorpen Kalcna en Lescovaz op te eischen. Bedry-bey heelt deze zaak verwezen naar de commissie voor de grensscheiding. llodgi-pacha. militair kommandant, en Derwisch-pacha zijn naar de berg bewoners van Hbuegrunda vertrokken om hun de ammunitie terug te geven, doch op voorwaarde, dat zij niet afgestaan wordt aan Montenegro. BUDAPEST. 15 December. Hongaarsche premiëntrekking: Serie 4100 n«. 12, 120.000 ff; serie 1549 n\ 29, 12.0000.; serie 2333 n°. 23, 5000 0. Voorts seriën 463, 567, 988, 1034, 1498, 1789, 1807, 2395. 2611, 2767. 2815, 2847, 3147, 3349. 3421, 3514, 3535, 3726, 4071, 4126, 4193, 4369, 4530, 4663, 4746, 4828, 5359, 5419 en 5645. LONDEN, 16 December. Het eerste bataillon der Schotsche fuseliersgarde en het tweede bataillon der brigade scherpschutters hebben bevel ontvangen naar Ierland te vertrekken. Al de verlofgangers van de in Ierland gekan- tonneerde troepenafdeelingen zjjn opgeroepen, en verlof wordt niet meer verleend. AKADEMIE-NIEVW». PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 16drli December de heer J. van Mens, geb. te Maasland, in de regts- wetenschap, na verdediging van zjjn akademisch proefschrift: Drie vragen betreffende curatele op eigen verzoek. Heden overleed, tot mijne diepe suiart, mijne geliefde Echtgenoote ANNA WILHELMINA JACOBA SANDERS, in den nog jeugdigen leeftijd van 33 jaren, mij drie jonge kinderen nalatende. Helmond. 13 December 1880. C. L. VAN BERCEEL. Te Amsterdam is eergisteren, na langdurige ongesteldheid, in den ouder dom van ruim 65 jaren overleden onze hartelijk geliefde Broeder en Behuwd- broeder Mr. PIETER JACOB SURINGAR, Lid van de Arrondissements- Rechtbank aldaar. D'. W II. D. SURINGAR. Leiden, 15 December 1880. M'. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 80 jaren, onze geliefde Moe der en Behuwdmoeder, Mevrouw de Wed. R. JESSE, geb. CATHAR1NA VAN GEER. Uit aller naam, Leiden. 15 December 1880. J. JESSE. op Zaterdag IS December e. k., van 12 tot 2 uren, opliet Raadhuis. Kiezers, stemt alsdan op het witte briefje de Ileeren Op hef ronde briefje, den Heer

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3