onzedelijke, onwettige en onnutte handeling te brandmerken, verklaart dat het voortzetten van dat onderzoek, mits goed geordend en geregeld, uit een sanitair oogpunt hoogst wenschelijk is", aangenomen met algemeene stemmen op één na. In den nacht van Dingsdag op Woensdag heeft er een diefstal met braak plaats gehad in een der bureaux boven het centraal-station te Rot terdam. Onderscheidene lessenaars zijn opengebrokenmaar de dief ol dieven hebben daaruit slechts 6 kunnen medenemcn. Zij hebben beproefd de ijzeren geldkist open te breken, doch dit is niet gelukt. Door hel geregtshof te Amsterdam is heden notaris Dijkstra vrijge sproken. Dezer dagen is te Amsterdam eene vereeniging van uitgevers tol stand gekomen, genaamd «Nederlandsche uitgeversbond", tot welks leden kunnen aangenomen worden zijdie van het uitgeven van boekwerken hun bedrijf maken. Het doel van den bond is om orde en regelmaat in den boekhandel te bevorderen en een nuttigen en aangenamen band te vormen tusschen de leden onderling. Een landbouwer te Riesberkamp, in Drenthe, had twee zijner kinde ren onder loezigt van de tweede meid, de andere leden van het huisgezin waren afwezig, tehuis gelaten. Terwijl de beide kleinen in de schuur aan het spelen waren, legde het jongste, een jongentje van 2 jaar, de hand op de haksel-machine en daar het oudste, een jongentje van 5 jaar, tegelijker tijd hel rad omdraaide, werd het handje er bijna geheel afgesneden. Naar men verneemt heeft de heer Rijkens, directeur der rijks hoogere burgerschool te Warlïum, uit 'sGravenhage een gedrukten brandbrief ont vangen, waarin hij met den dood wordt bedreigd. Geld wordt niet gevraagd. Uit 's llel logenbosch meldt men aan de Amst. C.: Naar wij verne men zullen de volgende week vier bereden manschappen van het corps maréchaussées onder commando van een wachtmeester naar 'sGravenhage vertrekken, om bij de teregtstelling van de Jongh dienst te doen. Wil men misschien ook het wordt gezegddat uitstekend politie-corps van meer nabij leeren kennen, om het ook elders in dienst te brengen? In Noord- llrabaut zijn de maréchaussées veel meer gezien dan veldwachters en politie agenten; ook heeft de bevolking veel meer vertrouwen in hen datt in an dere dienaren der politie. Het lid van bet geregtshof uit 'sGravenhage, dat vroeger zitting had in het hof te 's Hertogenboschweet dal natuurlijk, en van hem zou dan ook de maatregel, waarvan hierboven gesproken wordt, zijn fhitgegaan. Men mt-ldt uit Vlissingen: Het stoomschip Amsterdam heeft alhier aangebragt 7 zeeliedenbehoord hebbende tot de bemanning van het En- gelsche barkschip Miedat op reis van Quebec naar Cardiff in de Golf van St. Lawrence den 22s1"1 November door een zwaren storm lek werd, vol water liep, en daarna omsloeg. De kapitein, de 2de stuurman en 6 matro zen verdronken, terwijl de 1>1® stuurman, benevens 8 matrozen, op het met hout beladen wiak klommen. Na bijna zes dagen in de vreesseljjksle positie te hebben doorgebragt, werden zij, geheel uitgeput, met bevroren handen en voeten, uit hunnen deerniswaardigen toestand gereden aan boord genomen van de Eng. bark Queen of India aldaar liefderijk ver zorgd en den 101,n December overgezet op het Ned. stoomschip Amsterdam. Een der geredden stierf aan boord van de Queen of India, terwijl één volslagen krankzinnig werd, waarom de kapitein het onraadzaam oordeelde hem op de Amsterdam over te brengenzoodat hij aan boord bleef. Den 15 December stierf een der ongelukkigen op de Amsterdam-, de overigen zijn in een beklagenswaardigen toestand hier aangekomen. De mijnwerker I. P. M., te Kerkrade, in Limburg, werd op den be taaldag 's avonds verraderlijk door een onbekend persoon aangevallen, die hem met de rugzijde van eene bijl een slag op bet hoofd en vervolgens, nadat hij was nedergevallenmet den scherpen kant eene wonde vanlOcM. diepte aan den hoofdschedel toebragt. Toen men den gekwetste vond, waren de op dien middag ontvangen ƒ24 arbeidsloon verdwenen. De toe stand van den gekwetste laat geen hoop op zijn behoud. De Luxemburgsche kamer heeft het wetsontwerp tot oprigting van een gedenkteeken ter eere van wijlen koning Willem II aangenomen. 'sGRAVENllAGE. 16 December. Door Z. M. is aan den tijdelijk bij het leger in Nederl. Indië aange- slelden officier van gezondheid 2' kl 11. C. Stort, vergunning verleend tot hel dragen der Dnitsche herinneringsmedaille voor den veldtogl tegen Frank rijk in 1870 eu 1871. Z. M. heelt den lieer D. L. graaf van Bylandt, doctor in de staats wetenschappen, benoemd tot attaché bij het Nederlandsch corps diplomatique. De heer J. van Sandbergen Buwalda, controleur der directe belastin gen te Jotire, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Goes. De heer 11. J. Kreu'er is benoemd tot hulponderwijzer bij de opleiding van jongens aan boord van een der daartoe bestemde oorlogsschepen. Door Z. M. zijn benoemd tot 2®° luitenant: bij het wapen der infanterie: bij het 1® reg.de sergeanten D. W. de Jager, van het reg. grenadiers en jagers, E. J. van de Pol, van het 6", en A. A. J. C. Hoorn, van het 8' reg.: bij het 2' reg., de sergeanten B. J. Land. van het 8e rpg.D. J. Schater. van het instructie-bat., W. S. N. van Bockom Maas en J. J. M. A. Mommers, beiden van het 5'reg,F. J. Ouden dal. van het reg. grenadiers en jagers, en de sergeant A. F. Meijer, van het 4reg.; bij het 3® reg., de sergeanten J. Th. Rijkens, van hel instructie bat.L. W. Cli. G. van der Garden, van liet 4', II. G. van Diermen, van liet 5rn A. Ducroix, van het 7' reg.; bij het 4® reg., de sergeanten W. F. Johannes, van het 6® reg., en J. C. Sommer, van het instructie-bat.; bij het 5' reg., de sergeanten J. van Delft en K. M. Leenderlz, beiden van het instructie-bat., en A. J. II. W. Hanssen, van het 2' reg.; bij hel 6® reg. de sergeanten F. Brilt, van het 8® reg., 0. H. J. M. de Suarz. van het reg. grenadiers en jagers, en F. F. F. Fuhrhop, van het 8e reg.; bij hel 7' reg., de sergeanten 11. Jacobs, van het 1®, en J. M. L. Bellaardvan het 8' reg., alsmede J; J. Sluiter, van het instructie-bat.; bij het 8' rt; de sergeanten L. J. H. Habbema, van het le, en W. H. B. Stoof, tj het 7' reg; bij het wapen der cavalerie: bij het 1® reg. huzaren, de wachtmeesii titulair H. J. M. C. Schreuder, van het 4®, alsmede de wachtmeesters S, van Overveldt en Ph. P. H. Tielens, beiden van het 2' reg. huzaren; bijh 3® reg. huzaren, de wachtmeester J. S. F. van Hoogstraten, van het cog, bij het personeel der militaire administratie, lot 2<" luitenant-kwart» meester: bij liet 2' reg. infanterie, de sergeant J. D. de Bloeme, van het reg. infanterie; bij het 3® reg. infanterie, de sergeant J. J. van Hille, het 5' reg. infanterie; bij hel 4' reg. infanterie, de sergeant D. J. M. Resterenvan hel corps; bij het 7' reg. infanterie, de sergeant-schrijii W. F. 11. Schoenmaker, van de II® afd. vesting-artillerie; bij het 8® reg. fanlerie, de sergeant J. G. de Jong, van het 5® reg. infanterie. De minister van binnenlandsche zaken zal Zalnrdag aanst. geen gehot verleenen. De leden van de eerste kamer der staten-generaal zijn ter vergaderin bijeengeroepen legen Maandag den 27®"" December e. k., des namiddag ten half drie ure. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn aangenomei verschillende ontwerpen, ook eene suppletoire begrooting voor het dep. waterstaat, 1880. Bij het voortgezet debat over hoofdstuk V der begrooting zijn verschil, lende amendementen tol vermindering aangenomeno. a. het subsidie vooi de kerken te Gouda en Kampen, en voor hel tractement van den directeur van het ethnographisch museum te Leiden. Het geheele hoofdstuk Binnenlandsche zaken is ten slotte aangenomen met 45 tegen 30 stemmen. De commissie van rapporteurs over hoofdstuk IX (waterstaat enz. der staatsbegrooting voor 1881. heeft, met het oog op den tegenwoordigen stand onzer financiën, verschillende amendementen voolgesteld, tot vermin dering van: art. 2, Jaarwedden enz. met 5850art. 4, Reis- en verblijf kosten en daggelden met ƒ2000; art. 5, Jaarwedden van den hoofd-iuspec- teur enz. met ƒ72000; art. 10, Waarneming van waterhoogten enz. niet ƒ16000: art. 42, Onderhouden enz. met 100,000, en art. 95, Kosten van het toezigl op de spoorwegdiensten met ƒ2565. Ook de commissie van rapporteurs over het ontwerp houdende vaststelling der begrooting van uitgaven voor den aanleg van slaatspoorwcgen dienst 1881heeft als amendement op art. 1 (uitbreiding van hel personeel) eene vermindering van ƒ15000 voorgesteld. MJlTKiNLAiMlSCliK ÜKIilC I KV 1IELGIE De syndicale kamer van tuinbouwkundigen te Gent heeft besloten, b(j gelegenheid van hel huwelijk van prinses Stéfanie met den Oosieiirijkschen kroonprins, aan de bruid een monster-bouquet van uitsluitend fljne bloemen aan te bieden, welke op waardige wijze de Gentsche bloemencultuur in hare volle pracht en rjjkdom vertegenwoordigen zal. ENCiELAN». LONDEN, 15 December De jongste ministerraad, die door bijna alle leden van het kabinet werd bijgewoondduurde ongeveer 3% uren. De heer Forster, minister voor Ierland, deed den ministerraad het voorstel, om aan de lersche uit voerende magt de bevoegdheid te verleenen tot het nemen van dwangmaat regelen en later aan liet parlement daarvoor een crediet te vragen. Dit voorstel werd bestreden door de ministers Bright en Chamberlain, die met hunne aftreding dreigden, wanneer men zoo ver ging om den onderkoning van Ierland nu reeds te vergunnentot maatregelen over te gaan van ge lijken aard als die, welke in de vroegere //peace-preservation act" vervat zijn. Eerst na de bijeenkomst van het parlement zou van het verleenen van eene dergelijke magtsbevoegdheid sprake kunnen zijn. Te gelijker tijd met de indiening vau een indemniteits-bill zou dan aan het parlement de legale bekrachtiging van eene dergelijke politiek gevraagd worden, hopende men, dat het intusschen tot 6 Jan. e. k. in Ierland niet zoo erg zou loopen. Wanneer eventueel tot repressive maatregelen besloten mogt worden, waar onder in de eerste plaats zou hehooren de schorsing van de «Habeas cor pus-act", dan zou te gelijker tijd worden ingediend eene herziening van de regeling van hel grondbezit, hetzij in den vorm van een wetsontwerp hetzij in dien van koninklijke besluiten. De Times acht het zeer wel mogelijk dal de Land-League, in plaats van zich te laten verschrikken, haar terrorisme nog zal uitbreiden. Zoo de toestand al te ongerijmd mogt worden, kan de regering, natuurlijk op hare eigene verantwoordelijkheid, buitengewone maatregelen nemen. Uit Afganislar. wordt gemeld, dat de stand der zaken merkelijk ver betert en men weldra mag verwachten, dal Abdurrahmans gezag zich tot Kandahar zal uitbreiden. Het land is in zoover rustig, dat karavanen ge regeld en ongestoord van Kabul naar Kandahar kunnen trekken en de Emir moet reeds bevel gegeven hebben om zijne vrouwen van laatstgenoemde plaats naar Kabul te zenden, hetgeen wel voor de bevestiging van zijn ge zag pleit. In de gevangenis te Newgate werden Maandag twee doodvonnissen voltrokken. Het eerste op den 29-jarigen George Paney, een gehuwd man en vader, die onder afschuwelijke omstandigheden een 11-jarig meisje, Ada Shephard, te Acton had vermoord. Na zijne veroordeeling heelt Paney eerst zijn schuld beleden. Vrijdag nam hij afscheid van vrouw en kind; hjj heelt voor zijn dood een brief geschreven aan de ouders van zijn slagtoffer, om hun vergiffenis af te smeeken. Het andere doodvonnis werd voltrokken aan William Herbert, die zjjne schoonzuster Jane Mersenger vermoord moet

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2