LEIDSCHE COURANT. ISSO. VRIJDAG 17 DECEMBER. STADS-BE RICHTEN. NATIONALE MILITIE. <9 RINNENLANBSCJJE BKRIGTKN. i\°. 2m. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. jr. 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p.p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.60 'sjaars, builen de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advcrlentifn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tin LEIDEN, Gelet op artikel 19 der Wet van den 19den Augustus 1861, (Staatsblad N°. 72), betrekkelijk de Nationale Militie; Herinneren hen, die op den l8leo Januari 1881 hun 19de jaar zijn ingetreden en alzoo de geborenen in het jaar 18OS, alsmede hen, die eerst na het in treden van hun 19de jaar, doch vóór het» volbrengen tan hun 208le, ingezetenen zijn gewordende verplichting tot het doen van de aangifte voor de nationale militie, in de maand Januari 1881. Zij geven daarbij kennis; dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, om schreven is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den l8ten Januari van het jaar hnn 19d* jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1®. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overle den, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28st€n Juli 1850 (Staatsblad n°. 44) 2®. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het inde eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maan den in Nederland verblijf hield 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, hehoorende tot cenen Staal, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 208le, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden, dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald hij art. 17, van den volgenden inhoud Voor de militie wordt niet ingeschreven 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Neder lander is 2®. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 3®. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont; dat, in welke gemeente men moet worden ingeschrevente vinden is in art. 16 der wet, waarbij is verordend: De inschrijving geschiedt: 1®. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2°. van een gehuwde of van een weduwenaar in de gemeente waar hij woont 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergela ten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4®. van den huiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, te vinden is in art. 18, hoadende het voorschrift Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den l8len en den 318len Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden ,zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Nog doen Burgemeester en Wethouders te weten dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voor- middags 10 tol des namiddags 3 uren, op Maandag den Januarivoor de bewoners van de wijken 1 2 en 3 X) Dinsdag 11 x> 4 en 5 f vp Woensdag 12 d »6, Donderdag 13 7, Vrijdag a 14 x> 8 en 9 of de buitenwijk, Eindelijk, dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behoor en over te leggen, da gelijks, de Zon- en Feestdagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van dés voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrij ging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant van den 17,IeD, den 24sten en den 318ten dezer maand afgekondigd. Bargemeester en Wethouders voornoemd, I eiden, 16 December 1880. DE k.ANTER, Burgemeester. F. KIST Secretaris, LEIDEN, 16 December. In de zitting van den gemeenteraad van heden is ingekomen eene missive van den minister van binnenlandsche zaken, houdende kennigeving, dat bij hem geen bezwaar bestaat tegen het reglement voor de hoogere burgerschool voor meisjes, en dat bet subsidie van ƒ4000 zal ingaan op den dag van de opening der school. Van gedep. staten is ingekomen de kennisgeving, dat volgens de uitkomsten der jongste volkstelling, medege deeld door de Staatscourantde stad 40799 inwoners telt en dus het getal raadsleden uitbreiding moet ondergaan. Gedep. staten stellen voor die aan vulling te doen plaats hebben op den derden Dingsdag van Juljj 1881bij gelegenheid der periodieke aftreding, en alsdan het rooster van a'treding daarmede in ovei»enslemming te brengen. Van den heer S. A. Andreson is ingekomen het verzoek om, na hel vertrek van dr. llus, belast te worden met het onderzoek der publieke vrouwen. Achtervolgens werden benoemdtot derden onderwijzer aan de jongens school 1' kt. M. A. J. Geluk, hulponderwijzer te Dinteloord; tot derden onderwjjzer aan de school der 4e kl. n°. 1. F. J. Blöle, tijdelijk die betrek king waarnemende; tol derd onderwijzeres aan dezelfde school mej. S. F. M. Bax, alhier werkzaam; at derden onderwijzer aan de school der 3e kl. n°. 2 F. L. T. Moene, tijd. lijk die betrekking waarnemende; tot derde onderwijzeres aan dezelfde school mej. M. Trago, mede tijdelijk die betrek king waarnemendetot tweede onderwijzeres iu de handwerken aan de scholen n°. 1 der 3' en 4' kl. mej. A. J. H. Boon, alhier werkzaam; tot ambtenaar belast met het toezigt op de honden T. Doornbos, onder-inspec teur van politie te Rotterdam; tot adjunct stads genees- en heelkundige D. J. Braakenburg. Voorts werd nog benoemd tot lid der raadscommissie in zake het Utrechtsche jaagpad de heer S. de Clercq. Ingevolge hun verzoek werd eervol ontslag verleend aan C. Schouten als hulponderwijzer aan de school n\ 2 voor onvermogendenen aan mej. S. Winkler, als onderwijzeres aan de kweekschool voor onderwijzers. Voordragten tot het verleenen van afschrijving of restitutie van plaatse lijke directe belasting aan onderscheidene personentot hel beschikbaar stel len van gelden voor de waarneming der armen-practijk, gedurende de ziekte en na het aftreden van dr. ter Laag, en tot het verleenen van eene toelage aan den leeraar in de Engelsche taal aan het gymnasium en de kweekschool voor onderwijzers werden aangenomen. Een snppletoire staat van begroo ting, dienst 1880, tot verhooging van den post Onderhoud der straten, werd goedgekeurd, en eene voordragt tot wijziging van de begrooting voor 1881, in verband met de kosten voor het onderwijs, werd met 12 tegen 3 stem men aangenomen. De wei-eerwaarde heer A. van Koolwijk, pastoor op het eiland Curasao door wiens welwillende tusschenkomst 's Rijks Museum van Natuurlijke His torie alhier herhaaldelijk geschenken ontving, heeft thans op nieuw van zijne belangstelling in den bloei dier inrigting doen blijken door de toe zending van een 25-tal exemplaren van koralen (Gorgoniden en Anlipathi- den), benevens eenige sponzendoor zijn wel-eerw. in de nabijheid van het eiland Curacao bijeengebragt. Heden morgen ontstond er brand op de kleederbleekerij van A. Dic- hen Wz.aan den Witten Singel nabij den Ilaagweg, onder Zoeterwoude. Op het eerste alarm rukte het jeugdige volkje van de nabij gelegen Kweek school voor Zeevaart met hunne brandspuit naar de plaats van het onheil, en door dezen ondersteund mogt men er in slagen den brand tot de droog- loods te bepalen, en toen een der spuiten van Zoeterwoude aankwam was men dien in zooverre meester dat deze geen water behoefde te geven. Na tuurlijk is de schade, aan het in de loods aanwezige goed toegebragt niet gering. De geneeskundige staatscommissie heeft tot arts bevorderd den heer W. de Langeen het getuigschrift voor het 1»< gedeelte van het arts examen toegekend aan de hh.J. M. 11. van Dorssen en R. van Beuningen van lielsdingen. De geneeskundige raad van Gelderland en Utrecht heeft, op voorstel van den lioogleeraar van Overbeek de Meijer, de volgende motie: "4e geneeskundige raad, met leedwezen vernemende, dat voortdurend pogingen worden aangewend om het geneeskundig onderzoek der prostilnées als eene

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1