m;iti:nlandsghk ri :rir,r k\. per telegraaf. KIGEI;AND. LONDEN, 13 December; Uit Ierland blijven de berigten steeds van denzelfden aard. Donderdag avond werd een geregtsbeambte, die voor eene hoeve van lord Heavly een bevel lot uitzetting had over te brengen, in de nabijheid van Castle Island, graafschap Kerrydoor eene bende gemaskerden aangevallenvan zijne papieren beroofd en ten slotte, aan handen en voeten gebonden, aan eene brugleuning opgehangen, waar hij geruimen tijd later door eene patrouille polilie-agenten in bewusteloozen toestand werd gevonden. De aanhangers van de /'Land-league" te Killeilla, graalschap Galway, vernomen hebbende dat eene hoeve, die sedert lang onbewoond was geweest, door een pachter betrokken zou worden, die niet tot de «League" behoort, trokken des avonds, 200 man sterk, naar de hoeve, liepen de deur van het huis open en staken den boel in brand. Op eene den volgenden dag gehouden meeling werd besloten, legen alle gereglsdienaars en agenten het Boycott-systeem toe te passen, zoo zij niet tot de «Land-league" loetraden. De pachter, die den deurwaarder te Coakstown, in Ierland, heeft doodgeschoten, is gevonden. Hel is een man van zestig jaar; hij had zich in zijn eigen huis verborgen. FRANKRIJK, Bij gelegenheid van de viering van het vijftigjarig bestaan van de «Association polytechnique", in de oude gehoorzaal der Sorbonr.e op Zondag II., heeft de heer Gambetta eene redevoering gehouden. Reeds bij zijn op treden werd hem eene ovatie gebragt en zijne rede, die blijkbaar met zorg was overdacht, werd met de meeste voldoening gevolgd. De hoorders wer den ook niet weinig geboeid door het vuur waarmede Gambetta ook nu weder sprak. De bedoelde verceniging werkt voor de verbreiding van het onderwijs ouder den arbeidenden stand. De regtbauk der Seine heeft in een breedvoerig gemotiveerd vonnis zich bevoegd verklaard om uitspraak te doelt in de zaak der te Parijs uit verschillende kloosters verdreven ordebroeders. De prefect is natuurlijk tegen deze beslissing in verzet gekomen en de republikeinsche bladen laten niet na de voorbeeldelooze verstoktheid der regterlijke magt tegenover de bekende beslissingen van het «Tribunal des conflits" te veroordeelen. De hertogin van Cl.evreuse is in hooger beroep gekomen van het von nis, waarbij zij wegens verzet legen de politie bij de uitdrijving der Bene dictijnen van Solesmes tol 200 fr. boete is veroordeeld. Mevrouw Thiers is Zaturdag tegen middernacht overleden aan de ge volgen van de ziekte, die zij drie maanden geleden had opgedaan Ie St. Germain, bij de onthulling van het standbeeld voor haar echtgenoot. Tot G ure in den namiddag waren de vrienden des huizes nog aan de zieken- sponde toegelaten. Mevrouw Thiers ontving nog baron Adolphe de Roth schild, den heer Meny, oud-maire van Belfort, gravin de Montalivet, prinses de BeaufTremont en admiraal Pothuau. Tegen 7 ure verergerde de toestand merkbaar. De zieke verloor haar bewustzijn en ongeveer kwart voor elven blies zij den laatsten ademtogl uit. De overledene had den ouderdom van 58 jaren bereikt. Zaturdag avond werd in het Thédtre des Nations een drama opge voerd, getiteld «Garibaldi", een stuk dat weinig succès had. De zooge naamde engelenbak scheen het mooi te vinden en wierp met rotte appelen, boonen, korsten brood, ook met steentjes, spijkers, stukken glas, naar de stalles, waar het gemunt was op eenige journalisten, inzonderheid op Au- guste Vitu, den tooneel-criticus van Figaro, en anderen, die hun ongenoe gen over bet drama te kennen gaven. De prefect van politie heeft den enge lenbak moeten doen ontruimen, en eerst toen kon de voorstelling ten einde worden gebragt. I UGITSCHLAHD. De keizer heelt een bezoek ontvangen van den koning van Saksen en zjjn broeder, den vermoedelijken troonopvolger. De keizer is met zijne gasten op de jagt gegaan, hoewel de geneesheeren het Item ontraden had den daar Z. M. pas ongesteld geweest was. Te Siegen, in Westphalen, heeft zich dezer dagen het geval voorge daan van een moordaanslagop een commissaris van politie gepleegd door een zijner agenten. Deze wachtte den commissaris 's avonds op toen hij naar huis ging, antwoordde op de vraag wat hij daar uitvoerde, dal hg zijne ronde nog moest doen, en loste daarop, nadat de commissaris hem voorbij was, twee pistoolschoten, die wel beiden trollenmaar niet gevaar lijk. De dader verdween in de duisternis, maar werd later in zijne wo ning. toen hij rustig lag te slapen, in hechtenis genomen. Hij beweert onschuldig te zjjn. Naar men uit St. Petersburg aan de Köln. Zeil. meldt zouden er in Rusland groote veranderingen te verwachten zijn. Met het Russische nieuw jaar zou de opperste staatsraad, onafhankelijk van den Czaar. de beslissing krijgen over alle regeringszaken, behalve over vrede en oorlog. De groot vorst-troonopvolger zou voorzitter van den genoemden raad worden, die verder onder zijne voornaamste leden zou ffellen de ministers van financien en oorlog en binnenlandsche zakendus ook graaf Melikoff. Prinses Dol- goroucki zou, onder den titel van hertogin van Holstein-Gottorp, die ook aan hare kinderen zou worden toegekend, tot de regtmatige gemalin ver heven worden van den Czaar, die zich geheel van de staatszaken wil terug trekken. OOSMNDIR. BATAVIA, 11 November. Hel kanon kondigde dezen morgen der bevolking hel vertrek naar Aijeh aan van mr. T. II. der Kinderen, lid in den raad van lildië. Batavia wordt op dit oogenblik bezocht door Carlotta Patti en haar echtgenoot E. de Munck, violoncellist. Op 22 September brak, ten gevolge van onvoorzigtigheideen hevige brand uit in de kampong Kota Gedang (residentie Padangsche Bovenlanden), waardoor 68 huizen, 191 rijstschuren en andere kleine gebouwenbenevens vele voorwerpen van waarde, eene prooi der vlammen werden. De schade bedroeg volgens opgave der betrokken iulandsche hoofden p.m. 1300,000. Dit ongeval is daarom zeer te bejammerenomdat daardoor de schoonste en rijkste kampong van dit gouvernement, beroemd om hare fraaije iuland sche woningen, nagenoeg geheel verwoest werd. Uit Probolingo wordt gemeld, dal door een der gezagvoerders van een aldaar ter reede liggend schip, dat gouvernements-koflïj laadde, een bedrog op groote schaal ontdekt is. De praauwen. die de kollij langs zij van hel schip bragten, waren behoorlijk verzegeld, en toch bleek hel den gezag voerder dat van elk der halen, een picol moeiende inhouden, 3 a 4 katies ontbraken Op slechts 10 mille balen zou dit tekort reeds 3 a 4 honderd picols kollij, vertegenwoordigende eene waarde van circa tienduizend gul den, beloopen. Uit Samarang wordt gemeld: Singojoedo, een inwoner van Singen-koelon, was sedert 16 dagen verdwenen, toen zijne vrouw daarvan aan den ioerah kennis gaf. Waar hij gebleven was wist niemand, maar na een paar da gen kwam er berigt, dat men hem dood gevonden had op het gral van een man uit den ouden lijd, namelijk van zekeren Kiabi Santri, werwaarts vélen zich begeven, die zich in moeijeljjke geldomstandigheden bevinden. Door aldaar 40 dagen lang te vasten en te bidden, beweren de inlanders, wordt hun al wat zij wenschen als van zelf toegeworpen. Men vermoedt dat ook Singojoedo dat zware proefstuk heelt ondernomendoch van den honger bezweken is eer de helft van den gesteldcn ijjd verstreken was. Door den gouverneur generaal van Ned.-Indié zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Ontslagen: eervol, de inspecteur-generaal, chef van de dienst der staatsspoorwegen op Java I). Maarschalk, ouder dankbetuiging voor de vele en goede diensten door hem als chef aan den lande bewezen, en de ambtenaar op wachtgeld R. Siudken. Benoemd: bij de post- en telegr.-dienst, tot kantoorchef 3* kl., de commies 1' kl. N. J. J. Marlier de Routen te Soerabajja; tot kantoorchef 4' kl., de commiezen 2' kl. N. C. Vlaanderen te Weltevreden, G. W. M. van Bemmel te Soerakarta en L. A. Nijvenheim te Soerabajja: tot adjunct-commies, L. G. van der Schraal te Samarang; voor den tjjd van drie jaren, tot directeur van de Javasche bank, D. Groeneveld, thans die betrekking bekleedende; bij den raad van justitie te Makasser ontslagen: eervol, als lid, H. C Knappert, en benoemd: Ch. II. Clt. Bijvanck, agent van de factorij der Ned. handelmaatschappij. Bevorderd: bij de in- en uitvoerregten en accijusen, tot boekh. 2' kl., de boekh. 3" kl., standpl. Batavia, F. A. Lubeck. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan de kaptt. der inf. W. G. van den Bergh en H. Roelofsz. Ontslagen: èérvol, de kolonel der inf. P. R. de Rochemont; de majoor der inf. W. F. van Vugtde 1' luit. der inf. T. T. E. Pex; de burg. schrjjver 5e kl. bjj de mil. administr. 11. Treeth. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, tot kolonel, de luit.-kolonel E. D. C. Middelaer. Benoemd: lol kommandant der 3' mil. afd. op Java, de kolonel der inf. E. D. C. Middelaer, thans plaatsel. kommandant van Batavia. LONDEN, 13 December. De hertog van Cambridge en de minister van oorlog hebben heden in het departement van oorlog eene conferentie ge houden. Naar men verzekert, zijn de noodige beschikkingen genomen, om nog twee regimenten naar Ierland te zenden. De kabinetsraad is heden namiddag vergaderd geweest. Alle ministers waren er aanwezig. Omtrent het verhandelde is nog niets bekend. LONDEN, 13 December. De staatkundige kringen zijn lieden druk in de weer over de onverwachte bijeenroeping van den ministerraad en het ge-, rucht, dat Forster stellig overtuigd is van de onmogelijkheid om voort te gaan met Ierland te besturen, als niet onmiddellijk toestemming wordt ver leend tot het gebruik maken van dwangmaatregelen. PARIJS, 14 December. Daar de begrooting van ontvangsten naar de ka mer van afgevaardigden moet teruggezonden worden, zal de zitting eerst tegen 24 dezer kunnen worden gesloten. LONDEN, 13 December. De ministerraad heeft heden nog geen besluit genomen. Een definitief besluit wordt eerst verwacht in den raad. welke tegen morgen is belegd. Naar men verzekert zouden de heeren Bright en Chamberlain willen aftreden wanneer tot dwangmaatregelen in Ierland wierd overgegaan. LONDEN, 14 December. In den gisteren gehouden ministerraad kwam men lot het besluit, dat er geene noodzakelijkheid bestond de uitvoerende magt in Ierland te magtigen buiten de bestaande wetten te gaan of het par lement lot goedkeuring van nieuwe repressive wellen terstond bijeen te roe pen; Iegelijk besloot men eenparig, in geval de toestand van Ierland op 6 Januarij inderdaad niet verbeterd was, krachtige maatregelen, de opheffing van de habeascorpus-acte daaronder begrepen, te nemen, evenwel met voor stellen tot verbetering van de betrekkingen ten opzigte van den grondeigen dom. Heden zal in een kabinetsraad de lerscbe landqiiaestie verder over wogen worden. AKADEMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCUE UNIVERSITEIT. Den 14'I,D December de heer G. Wildehoer, geb. te Amsterdam, in de godgeleerdheid, na openbare verdediging van zjjn akadeoiisch proefschrift: De waarde der Syritche Evangeliën, door Cureton ontdekt en uitgegeven.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3