Het -hof te Leeuwarden heeft arrest gewezen tegen N. v. d. M., die teregl stond, omdat hij in dronkenschap bij een horlogemaker eene glasruit verbrijzelde en 30 a 40 horlogies wegnam, welke hij echter allen op straat heeft laten vallenbehalve eenhetwelk de politie in zijn zak vond. Het hof had bij het onderzoek niet het wettig en overtuigend bewjjs verkregen, dat die wegneming arglistig was geschied en sprak hem vrij van diefstal met inbraak en inklimming, maar vond wel binnen de grenzen der beschuldiging bewezen, dat hij uit vernielzucht eene glasruit heeft verbrijzeld en veroor deelde hem daarom tot 15 dagen celstraf. Tc Leeuwarden is door de politie aangehouden en aan de militaire autoriteit overgegeven een deserteur van het corps pontonniers, sedert 1876 als zoodanig afgevoerd en gesignaleerd. Naar men verneemt, moet door den universelen erfgenaam van wijlen mr. P. Heringa Cats, te Oranjewoud, ruim 5 ton aan successieregt betaald worden. Bovendien moeten de velenwie hunne schuld is kwijtgeschol den persoonlijk de successieregten storten. Bctrefïende het legaat, door wijlen dr. L. F. W. van Cooth aan de ge meente Breda vermaakt, verneemt men nader het voigende: De overledene heelt aan de stad Breda gelegateerd eene som van 330,000 onder de na volgende voorwaarden: 1\ Dat in de gemeente Breda zal worden opgerigl eene ambachtsschool. Voor den bouw der school mag niet meer dan ƒ30000 besteed worden. Eene som van 235,000 moet in een der Grootboeken, worden ingeschreven, ten einde uit de rente daarvan te voorzien in de bezoldiging der leeraren en andere noodige uitgaven. 2°. Eene som van 40000 moet worden ingeschreven in een der Grootboekenom uit de ren ten daarvan jaarlijks premiën uit te keeren aan de drie verdienstelijkste en door goed gedrag uitmuntende leerlingen uit iedere klasse en alle afdeelin- gen van alle openbare neutrale scholen van lager en meer uitgebreid lager niiderwjjs, zoowel van arme als van burgerscholen en van de ambachts school. 3°. Eene som van 25000 moet worden aangewend om, voor zoover nQodig. daarvoor te bouwen 12 arbeiderswoningen met open plaats op een goed gi legen gedeelte der gemeente Breda. Burg. en welli. van Breda be palen. aan welke ijverige en bekwame werklieden die woningen in gebruik zullen afgestaan worden. -- lu het nabij Venlo gelegen gehucht Bistard is een oppassend wever genaamd Pollsen. hel slagtoffer geworden van eene wraakneming, die op en ander gemunt was Een boer, met name Bekkers, had legen zeker iemand een wrok, en meenende zijn vijand voor te hebben, joeg hij Poll- stn twee kogels in het lijf, die hem doodelijk troffen. Bekkers is in han den der justitie. Een Amerikaansch regtshlad. The Albany Laic Journal, meldt, dat d'. Adolph L. Pincoffs, van de universiteit te Leiden, te New-York voor de leden der balie in het Engelsch voorlezingen houdt over het Bomeinsche regt. Volgens dat blad, is dat regt in Amerika nagenoeg onbekend. De minister van justitie heeft, bij missive van 11 dezer, aan de eerste kamer der staten-generaa! in afschrift toegezonden eene mededeeling van den waarnemeuden consul-generaal van Nederland in Zwitserlanddd. 29 daar-, aanvolgende, n°. 499, betreffende den stand der doodstraf-quaestie in Zwit serland. Uit deze mededeeling van den consul-generaal blijkt, dat hij gelooft zich niet te bedriegen, wanneer hjj voorziet, dat binnen een niet ver verwij- neid tijdstip de doodstraf in de meeste Zwitsersche kantons zal zrjn hersteld. t Pieeds is dit in 4% kanton het geval en in verschillende andere wordt het vraagstuk behandeld en is de bevolking ten voordcele van het herstel gestemd. De statistiek heelt het bewijs geleverd, dat de gevallen van moord sedert de afschaffing tier doodstraf zijn toegenomen. De vermeerdering wordt zelfs sedeit 1874 op 50 pCt. berekend en het is zeker, dat het jaar 1880 eene aanzienlijke vermeerdering zal opleveren. Intiisschen is er geen stellig be wijs volgens den briefschrijver te leveren«lat de ouwederlegbare vermeer dering van het geial misdaden in Zwitserland het gevolg zou zijn van de afschaffing der doodstraf. Ook gelooft hij, dat men aannemen kan, «lat de voorstanders van de alschaffing voor het grootste gedeelte belmoren tot de geavanceerde partij alsmede tot hel beschaafde publiek en dal de voorstan ders van liet herstel over het algemeen zijn ingezetenen ten platten lande of leden van de conservative of van de ultramoniaansche partij. 'sGHAVENHAGE14 December Door Z. M is de heer P. II. Everts benoemd tol burgemeester der gemeente Sevenum. ten einde die betrekking gelijktijdig waar te nemen met die van burgemeester van Grubbenvorsl. Tot k au tonreg ter-plaats ver vanger te Gouda is benoemd de heer m'. W lleiusiogom vanger der registratie en domeinen aldaar. Tol directeur van een der rijkstelegraafkantoren is benoemd S. E. Henkers, thans telegrafist 2* kl. De officier van administratie 3® kl. II. .1. Knottenbelt, dienende aan boord van liet wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld. De minister van marine zal Vrjjdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is, geljjk gemeld is, de post voor hel akademiscli ziekenhuis te Leiden op voorstel van de j commissie van rapporteurs, met /22000 verminderd. De heer Sickesz lichtte j het amendement toe, hetwelk ten doel had de hooge uitgaven voor gemelde instelling cenigzius te breidelen. Zoowel de stichting als het jaarlijksche onderhoud dezer iurigting leverde een vernieuwd voorbeeld van buitenge wone overschrijding van oorspronkelijke ramingen. Bjj gebreken van ver dere toelichting of specificatie was het onmogelijk na te gaan, in hoever deze stijging van uitgaven gewettigd is. De kosten van aanbouw, aanvan kelijk geraamd op 250,000hebben thans ƒ800,000 bedragen, blijkens de door den minister in si ukken a'gelegde verklaring. De vermindering maakte den post gelijk met het bedrag, iu 1879 onder buitengewone omstandighe den uitgegeven. De heer VVintgens wees op de weelderige iurigting van het akademisch ziekenhuis en op de behoefte van meer specificatie van een a ui'al posten, betrekking hebbende op hel materieel van het geneeskundig onderwijs. Naar zijne gedachte ging het voorstel tot vermindering van het artikel niet ver genoeg. De minister merkte op, dat verschillende ministers j zijn vervallen in het euvel van opdrijving der kosten van gebouwen. H|j schrijft dit hieraan toe, dat men begint te bouwen zonder te weten wat men noodig heeft. De minister heeft als vasten regel aangenomen, dat een volledig programma vóór het bouwen moet worden overgelegd. De raming voor het onderhoud ad ƒ110,000 is getaxeerd op die van het vorige jaar, terwijl de minister verzekerde, dal aan de administratie, onder toezigt van een verantwoordelijk ambtenaar, de meeste aandacht wordt gewijd. De heer Rombach waarschuwde legen de aanneming van het amendement. Men had hier te doen niet met een gasthuis, doch met eene rijks-leerinrigting waarin vele en kostbare middelen moeten worden aangeschaft. Het amen dement der commissie van rapporteurs werd met 61 legen 9 stemmen aan genomen. In de avondzitting werd behandeld art. 86 (jaarwedden der hoogleeraren aan de universiteit te Utrecht), waarop twee amendementen waren voorge steld: 1°. van de commissie van rapporteurs tot vermindering van ƒ700, zijnde de verhoogingen van de jaarwedden van den adsistent. conservator bij het kabinet van natuurlijke historie en voor den amanuensis en den be diende bij de akademische bibliotheek; 2". van den heer Corver Hooft tot vermindering met ƒ2000, zijnde de jaarwedde van den lector in het Sans kriet, welke betrekking spr. wenscht te supprimeren. Na discussie werd het laatste amendement verworpen met 36 tegen 30 stemmen, en het amen dement der commissie aangenomen met 45 tegen 21 stemmen. Op art. 87 (akademische gehouwen te Utrecht) stelt de heer Corver Hooit een amendement voor lot vermindering met ƒ32750, aangevraagd voor aan koop en verbouwing van het Ridderschapshuis te Utrecht lot het verkrijgen van meer ruimte voor verzamelingen. Dat amendement werd verworpen met 41 tegen 25 stemmen Op art. 101 (subsidiën aan gemeenten ten behoeve van hare gymnasia en pro-gymnasia) werd door de commissie van rapporteurs een amendement voorgesteld om den post te verminderen met ƒ30000, strekkende om den post van ƒ84763 voor nieuwe en verhoogde subsidiën te verlagen tol 54768. De minister beschouwt den post als een credietpost, waarop het cijfer noodig voor 1881 niet is aan te geven. Na de verklaring der commissie, dat zij den minister niet wenschte te belemmeren in de uitvoering der wet, nam de minister, ook ter besparing van tjjd, het amendement over, zich voorbehoudende later bij een afzonderlijk voorstel aan te vragen de nog noodige sommen voor subsidiën en gymnasia. Het gewijzigd artikel werd dus goedgekeurd. Daarna werd de beraadslaging geopend over het middelbaar onderwijs. In de heden gehouden zitting is de beraadslaging over het middelbaar onderwijs voortgezet. De minister verklaarde spoedig de wel op het mid delbaar onderwijs te zullen herzien, maar intiisschen niet eene pariiële herziening van het zeevaartkundig onderwijs te kunnen toezeggen. Alle amendementen tot schrappen van subsidiën zijn verworpen. Bij de beraad slagingen over het lager onderwijs bestreden de hli. Schaepmanvan Nispen van Wassenaer Catwyck, Keuchenius, van Asch van Wijck en de Jonge sterk de schoolwet en hare uitvoering, zoomede de benoeming van de personen met het toezigt belast. De minister verdedigde de onpartijdigheid der be noemingen en meende dat men zich aan de wet moest houden. Morgen voortzetting. Het geregtshof alhier heeft gisteren arrest gewezen in de op 10 Nov. jl. bepleite zaak van den heer v. II., tegen zijne vrouw de 11., te Rotterdam, waarbij het betreft eene vordering lol vernietiging van koopovereenkomsten van het aandeel van genoemde jufvrouw en dal van haren overleden broe der in hare vaderlijke nalatenschap, aangegaan nadat zij van den kanlou- regter te Goes vergunning had bekomen om zonder haar man zelfstandig tot de scheiding van de vaderlijke nalatenschap te mogen medewerkenop grond, dat hel verdijf van haar echtgenoot haar onbekend wasmaarwelke vordering door de regtbank te Middelburg was ontzegd, omdat niet tevens de vernietiging van de beslissing van den kantonregler te Goes was ge vraagd. Het hof heeft beslist, dal de appellant gehuwd was en woonde te Rotterdam, dat gedurende het huwelijk zijne woonplaats niet te Goes is geweest en derhalve de kantonregter te Goes onbevoegd was eene vergun ning te verleenen. Het oordeelde wijders de vrouw onbekwaam om zonder roedewerking van haar man overeenkomsten te sluiten en vernietigde mits dien het vonnis der regtbank te Middelburg, de beschikking van den kan tonregler tc Goes en de overeenkomsten door de vrouw zonder den bijstand haars mans gepasseerd. In den toestand van den heer J. Heemskerk Bzn. is weinig verande ring gekomen. De lijder heeft Zaturdag avond eene neusbloeding gehad hetgeen hem blijkbaar eenige verligting en rust heeft aangebragt. lieden werd aan het depart, van marine aanbesteed, ten dienste der kustverlichting op Tandjong Berikat (Banka): 1». een Ijzeren kustlichttoren; 2°. het ijzer- en houtwerk, benoodigd voor het etablissement: alles met den aankleve van dien. Minste inschrijvers waren: voor het 1« perceel de hh. Peun en Bauduinte Dordrecht, voor 49250; voor het 2' perceel de Kon. Ned. grofsmederij. 1e Leiden, voor ƒ9900. Deze stad, die reeds onderscheiden groote etablissementen van nijver heid bezit, is weder met eene nieuwe industriële inrigting verrjjkt. De firma Diks en van Veen, industriëlen te dezer stede, hebben eene overeen komst getroffen met den heer J. van Praag, oud-diamantslijper te Amster dam, ten einde hunne fabriek, waarin reeds met vrucht eene stoom-hout- zagerij en draaijerij in werking isook voor diamantslijperij in te riglen. Genoemde firma liet niets onbeproefd om dit etablissement geheel aan de eischen eener diamantslijperij naar de jongste werkwijze te doen beantwoor den en mogt de voldoening smaken, dat eene eerste proeve, door den heer van Praag genomenmet het meeste succes is bekroondzoodat deze in rigting als voor goed gevestigd mag worden beschouwd.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2