es c EiiA ar d. franrrijr. i g k i, t» 1» k LONDEN. 12 December. De ministers komen aanstaanden Woensdag of Donderdag bijeen om over de troonrede tot opening van het parlement te beraadslagen. De Daily News zegt, dat de aanstaande parlementszitting belangrijk zal zijn en cene merkwaardige bladzijde in de geschiedenis zal beslaan. De //Land-league" neemt maatregelen alsof zij met wettig gezag be kleed is. Z(j heeft regtbankcn ingesteld om vonnis Ie vellen over personen die zich niet naar hare voorschriften gedragendeze reglbanken leggen boeten op en bestraffen de verdedigers der regering. - Het uitvoerend comité der Liga heeft besloten in de graalschappen van het Noorden een manifest te verspreidenwaarin de medewerking van de bevolking in haar verzet tegen de regering verzocht wordt. Van hunne zijde hebben de heeren Parnell en zjjne medebeschuldigden besloten, op 5 Januari] c. k. uit Dublin te vertrekken en den volgenden dag in het lager huis te verschijnen, ten einde er, door een amendement op het adres van antwoord op de troonrede, cene discussie uit te lokken over de staatkundige vervolgingen, in Ierland. -- Een bijzondere correspondent van de Daily News in Ierland meldt, dat in het graafschap Kerry, waar hij thans vertoeft, een ware schrik heerscht onder allendie door het volk kunnen aangemerkt worden als staande aan de zijde der landheeren. Velen hunner vertrekken. Onder den titel "het schrikbewind" schelst de Limerick Chronicle het verschrikkelijke van den toestand. Geen nacht gaat voorbij, of men hoort 's morgens van cene nieuwe misdaad. De graafschappen Clare en Limerick staan geheel onder de heerschappij der rooverbenden. die in goede orde en flink gedisciplineerd hunne togtcn door de straten en op het platte land ondernemen en voor ieder zigtbaar zijn behalve voor de politie, die hen met opzet mijdt. Er heeft weder een ontzettend ongeluk plaats gehad in eene kolenmijn te Penygraig, in Wales. Op het oogenblik der ontploffing waren ongeveer 100 man in de mijn afgedaald en er bestond niet de minste hoop, dat er één levend naar de oppervlakte zou komen. De schok van de ontploffing werd mijlen ver in den omtrek gevoeld, en de bodem schudde als bij eene aardbeving. De mijn is liet eigendom van de heeren Rowland and Morgant, Een correspondent te Pontypridd meldt: De schacht, waarin de ont ploffing plaats greep, is 450 yards diep en men berekent, dat er op het oogenblik van de ramp 100 man aan den arbeid waren. De ontsteltenis is algemeen onder de bevolking van het district. De wegen en toegangen tot de mijn zijn bezet met jammerende vrouwen en jonge kinderen. Vrijwilli gers bieden zich van alle kanten aan om in de mijn af te dalen en hulp te verleenen, maar heden (Vrijdag) ochtend waren nog geen pogingen daar toe gedaan. Tc Durham is een werkman in hechtenis genomen, beschuldigd van, terwijl een kameraad van hem bezig was in den stoomketel iets te repa reren de kraan te hebben omgedraaidwaardoor het kokende water in den ketel binnendrong en de daarin aan het werk zijnde man omkwam. De bewoners van het stadje Maryhill, in Schotland, werden dezer dagen uit hunne huizen verdreven door heirlegers ratten, die als eene der plagen van Egypte plotseling zijn komen opdagen. Bij een der burgers heb ben deze ongenoode gasten in éénen nacht veertien biggetjes en veertig kip pen gedood en opgegeten, niets overlatende dan eenige zorgvuldig afge knaagde beenderen. Aan het departement van binnenlandsche zaken is dezer dagen eene commissie bijeengekomen, om te onderzoeken, of de administrative band insschen Algerië en Frankrijk naamver moet worden toegehaald, en in hoe verre de wetgeving der kolonie, tot nu toe bij besluiten geregeld, kan wor den gelijk gesteld met die van het moederland, liet hoofdpuntwaartoe deze commissie geraken zal, is eene wijziging van de bevoegdheid van den gouverneur generaal, aan wien men tegenover het parlement ministeriële verantwoordelijkheid zal toekennen. Tot nu toe moest de minister van binnenlandsche zakrn in de kamers de aangelegenheden van Algerië behan delen en toelichten. Laat men dat doen door den gouverneur-generaaldie op de plaats zelve de moeijelijkheden bestudeerd beeftdan vermijdt men een noodeloozen omhaal, die dikwijls tot bezwaren aanleiding gaf Het eerste nommer van den Napoléonorgaan van Jéröme Napoleon, is verschenen. Hel programma van dit blad is overeenkomstig de verkla ringen van de groep van het beroep op het volk. "Wenschende, zoo heet het, den openbare vrede niet op te ofTeren aan persoonlijke eerzucht, zullen wjj door niets, noch door eene stelselmatige oppositie hel bestaand gezag dat ons regeert verstoren, maar wij herinneren het aan het axioma van elke democratie, dat alles, waarin het volk niet regtstreeks toegestemd heeft, onwettig is". De heer Baudry d'Asson is thans, vergezeld van twee advocaten, voor het geregt verschenen, om eene aanklagt wegens gewelddadige gevangenzet ting in te dienen legen Gambetta, de quaestoren en de deurwaarders van de kamer van afgevaardigden. De tamboers, die afgeschaft zijn bij het leger, zullen, naar gemeld wordt, terngkeeren en wel uit overweging dat de wet bepaalt, dat bij het ontstaan van onlusten de irotn driemaal moet worden geroerd, alvorens de troepen vuur mogen geven. De dochter van wijlen de Persigny, minister van Napoleon III, is aan gehouden wegens het maken van valsche wissels ten bedrage van 100,000 frs. ten laste van hare moederprinses van de Moskowa. niUTICULAND. Te Agram is in den nacht van 9 op 10 December wederom een niet onbeteekenende schok van aardbeving waargenomen. Te Wiesbaden ge schiedde hetzelfde in den nacht van 8 op 9 December en die schok werd ook op andere plaatsen in den omtrek gevoeld. Te Thun in Zwitserland brandde dezer dagen een huis al; al de be woners, eene moeder en hare zes kinderen, kwamen in de vlammen om, Op 8 December beeft te Arendalin Noorwegen een brand gewoed waarbij het postkantoor en 18 huizen in de asclt werden gelegd. TTRRIdE Volgens den Parijschen correspondent van den Times zouden de mo gendheden weder een nieuw voorstel willen doen, ten einde de moeijelijk heden tusschen Griekenland en Turkije uit den weg te ruimen. Dat voor stel zou de volgende strekking hebben. Turkije en Griekenland zouden uilgenoodigd worden zich te onderwerpen aan de uitspraak der mogend heden. Daartoe zoudenop nader te bepalen plaats en tijdgevolmagtigden der mogendheden zich vereenigendie dc bedenkingen zoowel van Grieken land als van Turkije in overweging zouden nemen en dan bij meerderheid van stemmen uitmaken, welke grenslijn door beide partijen aangenomen behoort te worden Het voorstel gaat uit van de overweging, dat op het Berlijnsche congres alleen Turkije vertegenwoordigd was, ter conferentie van Berlijn noch Turkije, noch Griekenland. Het wordt billijk geacht beide partijen te lioorcu, voordat de definitive beslissing geveld wordt. PK 11 TELEGRAAF. PARIJS, 12 December. Mevr. Thiers is gisteren avond overleden. NEW-YORK. 11 December. De New-York-Times maakt een telegram uit Pensacola (Florida) openbaar, volgens hetwelk die stad voor 9/10 door brand vernield is; de schade wordt op 500,000 dollars geschat. KAAPSTAD, 9 December. Een detachement fourageurs in het district Leribe werd tot den aftogt genoodzaakt en heeft dertien man aan dooden verloren De slaat van zaken in Transvaal is érnstig. De boeren ver- éenigen zich in groolen getale en dreigen tot maatregelen van geweld over te gaan. LONDEN 13 December. In Ierland wordt de toestand ernstiger en dien tengevolge is heden onverwachts een kabinetsraad belegd. Een ieder weetwelk een heerlijk geneesmiddel de teer is in geval van bronchitis, lering, catarrhen. verkoudheden en in liet algemeen legen alle aandoeningen van brooches en longen. Vele zieken helaas, voor wie dit geneesmiddel uitstekend zou wezen, ge bruiken de teer niet, hetzij uit tegenzin tegen den smaakhetzij dat het hun verveelde om liet leerwater klaar te maken. Dank zjj het geniale denkbeeld van den heer GUYOT, Pharmaceut te Parijs, hebben al die min ol meer rechtmatige grieven van de zieken opgehouden te bestaan. liet is den heer GUYOT gelukt de teer te omseven met een licht bedek- sel van doorschijnende gelatine en er ronde capsules van te utaken ter grootte van een pil. Deze capsules kan men zeer gemakkelijk innemen op't oogen blik dat men gaat eten; ze hebben volstrekt geen smaak. Zoodra ze in den maag komen, smelt de gelatine en wordt de teer opgenomen. Deze teercapsules zijn zeer duurzaam, zóo zelfs, dal de capsules van een aangebroken flacon nog na jaren te gebruiken zijn. De teercapsules van GUYOT zijn een zeer rationeel geneesmiddel, dat niet meer kost dan vijl ol zeven centen daags en levens ontslaat van het gebruik van alle borstkruiden. De teer is een zeer samengestelde zelfstandigheidwaarvan de vervaardi ging aanmerkelijk afhankelijk is van de wijze van bereiding en vooral van de bestanddeelen waaruit men ze trekt. Onder andere trekt men teer uit 'Steenkolen, beuken-, pijn- en dennenbout enz.; het spreekt van zelf dat de .geneeskrachtige eigenschappen van «lil product afhankelijk zijn van zijn oor sprong en de wijze van bereiding. Met andere woorden iedere soort teer heelt .haar bijzondere eigenschappen. Daarom is het niet te verwonderen datuit ,ecn geneeskundig oogpunt beschouwd, alle voortbrengselen, die men met den naam van leer bestempelt, niet dezelfde uitkomst geven. Tot het vervaardigen zijner Teercapsules gebruikt de heer GUYOT niets anders dan de zoogenaamde "Noorweegsche teer", de eenigste die niet bran derig is en het gemakkelijkst verteerbaar. Hij kan slechts voor de qualiteit en bij gevolg ook voor de deugdelijkheid instaan van die capsules, waarvan de flacons op het etiquet de driekleurige handteekening dragen. Mijnheer de Redacteur' Onlangs berichtte hel Leidsch Dagblad dat de spuitgasten van spuit n'. 2 te Zoeterwoude. die bij den brand in de scheepmakerij van Uljee verzuim den hunne diensten te verleenen, voor het kantongerecht te Leiden gedag vaard waren, en levens dat hunne collega's van spuit u°. 3 niet vervolgd werden, omdat hunne hoofden ontbraken. Aan schrijver dezes is het bekend dat van vvege het bestuur dii r gemeente aan een der spuitgasten van spuit nu. 2, die ook niet bij den brand geweest is, wel 45 cents is bezorgd maar niet is gedagvaard, terwijl nog een rust bewaarder stil te huis kan blijven omdat hij als zoodanig niet op de lijst voorkomt. Met hoeveel maten werd hier dus wel gemeten bij de uitvoering eener verordening die op art. 192 der Gemeentewet rust en alwaar geschreven staat; Ter handhaving der openbare orde en in het algemeen belang kun nen de inwoners der gemeente lijdelijk lol het doen van persoonlijke diensten worden opgeroepen. Zou dat hier wel in weltelijken zin zijn toegepast en niet veeleer bedoeld worden dat als de gemeenteraad er toe overgaat deze diensten aan de inge zetenen op te leggen, zij ook van allen gelijkmatig moeten worden gevergd. X. Zitting van het Kantongerecht te Leiden op 13 December 1880. De uitspraak in strafzaken, bepaald op heden, werd uitgesteld tot Zater dag 18 December a. s. Burgerlijke Slattb. ONDERTROUWD: J. Sprey, jui. 20,j. en M. A. Mulié, jd. 23 j. J. G. Enders, jm. 34 j. en T. Middelkoop, jd. 22 j. - P. Werkman, jm. 29 j. en 11. J. J. Blanken, jd. 20 j. P. Shmmen. jm. 34 j. en J. H. de Moor, jd. 29 j. P. Ranselaar, jm. 21 j. en J. C. Neuteboom, jd. 22 j. AKADE91IE-NIEUWR. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den IS11'™ December de heer J. J. Gribliusgeb. te Leidenin de genees kunde, na verdediging van zijn akademisclt proefschrift: Urer de localisntie van motiliteits-stoornissen in den hersenkast en in het centrum ovale. Casuïstischc bijdrage. Denzelfden dag de heer W. J. M. U. van Hees, geb. ie 'sliage, in de geneeskunde, na verdediging van zijn akademisclt proefschrift: Over pes equino-rarns.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3