BUI TUtN LA ft DSCUli BKltlGTEV Op 1 January zal per Koningin Emma van Amsterdam naar Indië vertrekken een detachement troepen, onder hevel van den lr0 luit. der in fanterie Tissot van Palot. liet weekblad de Huisvrouw deelt een adres mede, door de dames jkvr. J. de Bosch Kemper, L. F. Wijnaendt, P. II. Wolterbeek, N. Testas, M. M. van der Rooy-Blskanter en D. Rueb aan den minister van binnenl. zaken gerigt ter zake van het onderwijs in nuttige handwerken. Zij verklaren met de grootste ingenomenheid het voorschrift van art. 2 der wet van 17 Augustus 1878 te hebben begroet, volgens hetwelk het onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes onder de verpligte leer vakken is opgenomen; doch ontveinzen zich niet het gevaar, dat het onder wijs in dit vak niet zelden aan onbekwame en ongeschikte personen zou worden toevertrouwd, daar toch, krachtens art. 15 lilt. a en art. 85 le lid van genoemde wet, het onderwijs in de nuttige handwerken kan worden opgedragen aan personen, die nooit eenig bewijs hebben gegeven van de daartoe vereischte bekwaamheid en geschiktheid. Zij meenen, dat deze omstandigheid alligt aanleiding zal geven tot ge ringschatting van dit vak door de examen-commissie, die daarom bij het examen, bedoeld in art. 60 van genoemde wet, onvoldoende bekwaamheid in de nuttige handwerken niet als een reden zal beschouwen om de acte van hulponderwijzeres te weigeren, indien de kundigheden in de overige vakken voldoende zijn. Daarenboven loopen zij, die in het bezit zijn eener acte van hulponderwijzeres, maar geene aanteekening hebben voor de nut tige handwerken, hoe bekwaam en geschikt ook, gevaar van achtergesteld te worden bij minder bekwame en geschikte onderwijzeressendie zoodanige aanteekening bezitten. Adressanten achten het daarom zeer wenschelijk dat er alsnog gelegenheid gegeven worde, om zoodanige aanteekening te ver werven, overeenkomstig art. 89 van de genoemde wet, en verzoeken den minister: 1». dat van de overgangsbepaling in art. 89 der wet van 17 Augustus 1878 worde gebruik gemaakt om lot 1 Januarij 1883 aan de bezitster van de acte van bekwaamheid als hulponderwijzeres volgens de wet van 1857, de gelegenheid te geven tot het afleggen van een examen in de nuttige hand werken voor meisjes; 2'. dat in het vast te stellen programma voor het examen, omschreven in art. 60 der wet van 17 Augustus 1878, de nuttige handwerken voor meisjes worden opgenomen onder de hoofdvakken in dien zin. dal aanhaar, die in ilii vak geene voldoende bewijzen van bekwaamheid hebben gegeven, de hegeerde aete niet kan worden uitgereikt, gelijk dit bij kon. besluit van 28 Mei 1879 Stbl. n". 106) ten aanzien van het examen, bedoeld in art. 63 derzelfde weiis bepaald bij onvoldoende bewijzen van bekwaamheid in de Ncderlaiidsche ta dhet rekenen en de theorie van onderwijs en opvoeding. Als een bewijs, dat de Nederlandsche regering bij het nakomen harer verpligiiug tot terugvoer der kolonialen, die na het verstrijken van hun diensttijd uit Indiö lerugkeeren, ook de menschlievendheid niet uil bet oog verliest, wordt gemeld, dat een Fransch koloniaal, die zwaar ongesteld wgs, aan boord van het onlangs binnengekomen stoomschip Voorwaarts per tele gram van het ministerie van kolonieu vergunning bekwam zich le Marseille te ontschepen en aan de zorgen van onzen consul aldaar werd aanbe volen. {Hbl Te Rijnsburg is een berg, met hooi en koren gevuld, eenc prooi der vlammen geworden. Te Maassluis is men zeer bezorgd over hel lange uitblijven van een onzer vischschepenill. de logger Den Els houtschipper C P. Boog, den 25,len October jl. voor de 6Je reis ter haringvisschei ij vertrokken en tol lieden niet teruggekeerd. -- Herhaaldelijk werden in den laalsten lijd voorwerpen gestolen uit de goederenwagens aan het station van de llollaiidsche IJzeren Spoorweg maatschappij te Haarlem. Kaar aanleiding daarvan heeft er by eenige ver dachte werklieden huiszoeking plaats gehad, en bij twee hunner zijn by die gelegenheid een aantal goederen, van verschillende diefstallen afkomstig, gevonden en iu beslag genomen, lie schuldigeneen los werkman en een hulp-wisselwachter, zijn onmiddellijk in hunne betrekking geschorst. Voor de «Heiberg" der studenten aan de Vrije Universiteit te Amster dam is eene tierde gift van ƒ1000 ingekomen. Daardoor aangemoedigd, hel beo 'Me directeuren dan ook reeds tot de oprigting van zulk een Hospi tium besloten. De daarvoor benoodigde som kan rp ruim ƒ80000 worden geschal. Voor de bibliotheek werd voorts aangeboden eene belangrijke col lectie gereformeerde literatuur, tol dusver deel uitmakende van de boekerij van een Duitsch geleerde te Stuttgart. -- Het Ctïll. P. iV. deelt het volgende mede: Eene julvrouw te Amster dam, al te bevreesd voor dieven, vertrouwde haar vermogen nergens beter dan I-ij zichzelve. Hare woning was nog niet secuur genoeg om haar schat te btrgen. Toen zij eene visite ging maken, pakte zij al wat zij bezat, en dat nogal aardig wat is, bij elkander en stak het in den zak. Toen de visite was atgeloopen en z(j huiswaarts gekeerd was, bespeurde zjj tot haar niet geiingen schrik, dat zij èn zak èn alles wal daarin was verloren had. Terstond deed zij aangifte bij de politie in de hoop, dat de «eerlijke" vin der eerlijk genoeg zou wezen, haar eigendom terug te geven; te vergeefs Een paar dagen later echter ontving zij een pakje, herkomstig uit Haarlem, waarin zich, neijes verpakt, al hare effecten bevonden, benevens eenige fami liepapieren en testament, waarin de zender het adres gezien had. Het geld, bestaande in eenige bankbillettenwaaronder van ƒ1000 en eenige gouden tientjes, te zauien ruim ƒ8000, kwam niet teregt. Later bleek wie de eer lijke vinder was. Eene jonge schoone had den gelukkigen, of zoo men het noemen wil den ongelukkigen zak gevonden; eene vriendin was bij het vinden tegenwoordig geweest. Men toog met den schat huiswaarts, en de vader van de vriendin kreeg een subliem idee. Het geld konden zij wel gebruiken, maar aan de papieren en effecten hadden zij toch niets. Het was dus maar beter, die aan de eigenares, wier adres bij de papieren ge vonden werd, terug te zenden. En om ontdekking te voorkomen, zou men die uit Haarlem toezenden. Zoo gezegd, zoo gedaan; men reisde naar Haarlem en zond het bewuste pakje aan de eigenares. Het geld werd ge. deeld; geen haan kon er naar kraaijen, meende men. Een der begiftigden slak het geld in een zaakje, en dat gedeelte is nog aanwezig, maar de andere partij leefde als vrolijk Fransje, kocht een hout- en turfzaakje en verteerde verder wat van het bedrag was overgebleven; van hem is niet meer over dan de gekochte affaire. Door eene kleine aanwijzing kwam de politie op het spoor; een onderzoek werd ingesteld, de waarheid kwam aan het licht. Te Arnhem zijn in eene der r. k. kerken twee personen door den koster betrapt, terwijl zij bezig waren door middel van hjmhoutjes de of ferbussen te ledigen. Een hunner is aangehouden; hij was in het bezit van lijm en van een aantal muntstukken met sporen van lijm. Zijn mak ker is op de vlugl gegaan. Omtrent den persoon, die aangehouden is als schuldig aan de inbra ken van de laatste weken, meldt de Arnh. Ct., dat hij in het najaar van 1874 veroordeeld is door het hof van Gelderland tot 6 jaar tuchthuisstraf wegens diefstal met binnenbraak. Dal die man zoolang buiten liet bereik der politie is gebleven, moet men hieraan toeschrijven, dat hij behoorde tot de reizende en trekkende boeven. Zoo kwam hij meestal Vrijdags te Amsterdam, om Zaturdag in den vroegen morgen naar Arnhem terug te keeren, en als hij daar gewerkt had. ging hij elders heen. Men zocht hem dus altijd waar hij niet was. Na zijn mislukte inbraak te Arnhem heeft hij voor een enkelen keer die tactiek, van zich le verwijderen, verlaten, en dit is hem slecht bekomen. De politie te Zutphen waarschuwt tegen drie personen, vermoedelijk Amsterdammers, die in de herbergen onderling met drie kaarten om geld spelen, en alsdan één hunner belangrijk laten winnen, waardoor de aan wezige herbergbezoekers verlokt worden om mede te spelen, hetwelk niet dadelijk, doch later, als eene gunst wordt toegestaanterwijl het voormelde driemanschap de nieuw aangekomen spelers in het eerst iets laat winnen, doch daarna op schandelijke wijs afzet. Uit Tilburg meldt m<n: Een gedeelte der Fransche Trappisten zal zich, naar men verneemt, le dezer slede vestigen op de zoogenaamde Ko ningshoeve, door den eigenaar, den lieer C. Houben, aan deze kloosterlin gen, als tijdelijk toevlugtsoordkosteloos aangeboden. Bij de tweede kamer is ingekomen een wetsontwerp, strekkende tot verlenging der bestaande wet betreffende den yk van iu gebruik zymie weegwerktuigen en gasmeters, en wel tot 1 Januarij 1882. Tot toelich ting van dit ontwerp wordt door den minister van waterstaat enz. o. a. aangevoerd Nu de herziening der wet van 28 December 1879 niet tol stand is ge komen, zal eene nadere tijdelijke voorziening noodig zijn, om te voorko men, dat door hel buiten gebruik stellen van een aantal weeg werktuigen en misschien ook nog van eenige gasmeters ongelegenheid ontsta. Van de bedoelde wcegwerkluigen is nog slechts een betrekkelijk gering aantal voor den ijk aangeboden. Voor de gasmeters zou die voorziening welligt kunnen worden nagelaten, aangezien in December 1879 nog maar 17639 öngeijkle meiers in gebruik waren, van 1 Januarij tot 1 November jl. 16642 van die werktuigen zpn geijkt, en hetgeen hier nog te doen overblijft, waarschijnlijk wel vóór 1881 zal kunnen geschieden. Het is itiiusschen mogelijk, dat in eenige gemeenten nog gasmeters zijn overgebleven, die in het wiuierjaargelijde niet zonder ongerief le veroorzaken naar een der jjkkantoren tot onderzoek zouden kunnen opgezonden worden, waarom liet verkieslijk schijnt, het uitstel, dat voor de weegwerktuigen onvermijdelijk noodig is, ook voor de gasmeters toe te staan. 'sGRAVENHAGE. 13 December. De heer J. W. II. Bauduin, te Maastricht, is voor het jaar 1881 be noemd lot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te 's Hertogenbosch. Aan D. J. C. Scheele is eervol ontslag verleend als opziener der domei nen iu de provincie Zuidhollandterwijl hij benoemd is tot ontvanger van het sluisgehl aan de Staphorster schutsluis te Zwartsluis. De ministers van financien en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer ntr. Bahlmann, na het afleggen der gevorderde eedenzilting genomen. De be raadslaging over hoofdstuk V is voortgezet. Bij de algemeene discussie over het onderwijs constateerde de heer lleydenrijck, dat de eventuele belasting- verhooging, volgens de eigen verklaring van den minister, gegrond zou zijn op de uilgaven voor de uilvoering der schoolwet. Bij het hooger on derwijs werd hel amendement van de commissie, om de kosten van het onderhoud van het akademisch ziekenhuis te Leiden met ƒ22000 te vermin deren, aangenomen met 61 tegen 9 stemmen. Heden wordt eene avond- zitting gehouden. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur alhier werd heden aan besteed het bouwen van eene rijkskweekschool voor vroedvrouwen met kraaminrigting te Botterdam. Van de 25 inschrijvingen was de minste die van de heeren J. J. Vink en 1. van Proijen, le Rotterdam, voor ƒ81880. BELGIS. Zekere B. F. de Frend, indertijd notaris te Aalst Belg'fë)die zich twee jaren geleden met ruim 2 millioen frs uit de voeten maakte en zich in Beijcren schuil hield, is thans te Aken gevat en aan den procureur- generaal te Gent overgeleverd.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2