LEIDSCHE I KSO. DÏNGSDAG 14 DECEMBER. STADS-BE RICHTEN. (232) IBNNENLANBSCHE BKHIGTEN H i' Mi J1- ii W, 203. ti'ii i. r. 'i jJüii,- a i fiw; tn rr. - - ITTT' Be,, Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.60, franco p. p. 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad, f 1.86, franco, p.,p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditie/,nsten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor .5 cents. -. -r De prijs der AdverlentiPn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. I II I I II Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Donderdag 16 December 1880, des namiddags te 2 uren. 1». Benoeming van een derden onderwijzer aan de Jongensschool 1"« klasse. 2*. Idem van een derden onderwijzer en eene derde onderwijzeres aan de school der 4d< klasse n". 1. (235) 3*. Idem van een derden onderwijzer en eene derde onderwijzeres aait de school der 3de klasse n«: 2. (236) 4» idem van eene tweede onderwijzeres in de handwerken aan de scholen n*. 1 der 3de en 4J" klasse. (237) 5". Idem van een ambtenaar belast met het toezicht op.de honden. (238) 6» Idem van een lid der Raadscommissie in zake het Utrechlschc Jaagpad. 7'. Idem van een adjunct stads-genees- en heelkundige. (210) 8*. Verzoek van C. Schoutenom ontslag als hulponderwijzer aan de school n°. 2 voor onvermogenden. (226) 9". Idem van mej. S. Winkler, als onderwijzeres aan de Kweekschool voor onderwijzers. (228) 10'. Voordracht tol het verleenen van afschrijving of restitutie van plaatse lijke directe belasting. (227) 11'. Idem tot het beschikbaar stellen van gelden voor de waarhcmiiig van de armenpraktijk met slaat van'af- en overschrijving. (229 en 234) 12". Idem tot het verleenen van een? toelage aan den leeraar in de Engel- sche taal aan bet Gymnasium en de Kweekschool voor ouderwijzers. (230 en 234) - 13". Snppletoire staat van begrooling, dienst 1880, lot verhooging van den post, onderhoud der stralen. (231 en 234) 14°. Voordracht tot wijziging van de begrooting voor 1881 in verband met de kosten voor het onderwijs. (239) 'J LEIDEN, 13 December,, Door het gemeentebestuur alhier werd lieden ten raadhuize aanbesteed: 1°. liet driejarig onderhoud der gebouwen en het ameublement der open bare scholen, in vier percelen. Als minste inschrijver is het werk aange nomen door den brer J. II. Carlier, timmerman alhier, te zamen voor de sont van 3390 per jaar. De hoogste inschrijving bedroeg ƒ4310. 2». Het maken van acht brugwachiershnisjes, waarvan de gunning is aangehouden. Omtrent de op 6 December gehouden besteding van de levering van schrijfbehoeften ten dienste der gemeente-secretarie en openbare lagere scho len, waarvan de gunning werd aangehouden, is .besloten die levering te gunnen aan mej. de wed. J. N. Geijer, winkelierster alhier., Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ20, ƒ4 20 en /2, de laagste ƒ20, ƒ4 en ƒ2. Gisteren vierde de Evang. Luthersche gemeente alhier »het feest barer lempelvernieuwing". Zij mogl voor het eerst weder bijeenkomen in haar inwendig geheel vernieuwd kerkgebouw. Ds. A. M. L. Riimke hield bij die gelegenheid eene rede naar aanleiding van Joh. X22. Aan het slot zijner rede bragt hjj dank aan de leden der gemeente, die naar vermogen hadden bijgedragen om het werk tot stand te brengen en aan de wakkere kerk- rentmeestersinzonderheid aan de leden der bouwcommissiedie zich daar toe veel moeite hadden getroost. Ook bragt hij hulde aan den bekwamen bouwmeester, die het plan voor het werk had ontworpen, en aan het lid der gemeente, die het, zoozeer tot aller genoegen, ten uitvoer had gebragt. In den vorm eener buitengewone vergadering voor de leden met hunne dames, bood de onderofficiers-vereeniging //Door vriendschap vereenigd" aan de oud-strijders van 1830/31 Zalttrdag in de Stads-zaal een feestavond aan, die, op slechts enkelen na die door ongesteldheid verhinderd werden, door allen die hier wonen werd bijgewoond. Bij de Opening der vergadering, toen de voorzitter de talrijke aanwezigen een harlelijken welkomstgroet bragt, vestigde hij reeds dadelijk de aan dacht op dit feit, en terwijl bij de heldendaden bij Hasselt en Leuven door deze oude kameraden bedreven in herinnering riep en herdacht hoe menig een van die braven sedert reeds overleden was, verheugde hij er zich over, dat er nog betrekkelijk zoo velen aan de uitnoodiging om dezen feestavond bij te wonen hadden kunnen gehoor geven. Hij hoopte, dat nog lang het eermetaal hun borst mogt sieren en wenschte verder aan hen en allen, die tegenwoordig waren, waaronder men ook den overste llollius, den luit.-adj. Werner en eenigc andere officieren opmerkte, een genoegelijken avond toe. De muziekuitvoering, waartoe de slalmuziek van het 4e reg. infanterie welwillend hare talenten beschikbaar had gesteld, en waarmede het pro gramma aanving en besloten werd, verdiende allen lof en vooral de solisten, die door de aanwezigen luide werden toegejuicht. Het blijspel Doris Knoopcnschaar van A. Ruyschdat daartusschen ten tooncele werd gevoerd; voldeed niet minder aan de verwachting die men zich daarvan had voorgesteld. Men kon zich uaauwelijks voorstellen, dat hier slechts dilettanten en geen geoefende acteurs de planken betraden. De mise en sccne, actie en mimiek, lieten werkelijk weinig te wenschen ove rig. Vooral de rustende ambtenaar Kroon en hij die de titelrol vervulde, verdienen, zonder daardoor aan de talenten der anderen te kort te doen. met eere te worden genoemd. Toen Doris Knoopenschaar na het einde van het eerste bedrijf werd terug geroepen, en onder daverend applaudissement de laatste door hem gezongen coupletten werden gebisseerd, reciteerde hij, tot aller verrassing en vooral van de aanwezige oud-strijders, in plaats daarvan een door hem vervaardigd gedicht, dat wij hier in zijn geheel laten volgen: Burgermoed aan trouw vereenigd Tintelde in ieders borst En de eed weerklonk door Holland 't Is thans vijftig jaar geleden Dat de kreet- «te wapen!" klonk, Dapper werd er tóen gestreden Strijdlust had het hart ontvonkt. Men zag dra de dappre scjigren, Op bet roemvol veld van eer, Weer de vlag voor sniet bewaren, Even dapper als weleer. HassëltLeuven kunnen spreken Van Oud-Hollands tronw en moed. Enal werden ook die streken Mild gedrenkt met heldenbloed, Blijde klopt thans ieders harte Bij 't herdenken aan dien tijd, Elk vergat zijn lichaamssmarte 't Leven was den vorst gewijd. «Trouw aan vaderland en vorst 'k Zie hjer velen van die braven Frijkend met het eermetaal Als herinn'ring aan dié dagen, 't Roemvol eerkrnis van metaal. Draagt nóg lang dat dierbaar kleinood, Dunr gekocht met Hollandsch bloed I Hoe de jaren ook vervliegen, 't Blijft het loon voor uwen moed. «Trouw aan vaderland en koning!" Leest men op dat eermetaal, Draagt nog lang en ons ten voorbeeld; - 't Sehoone eerkruis vaD metaal! Aan het slot vielen hem op nieuw luide toejuichingen ten deel, wat even eens bij het einde van het tweede bedrijf ook ten opzigte van al de overige acteurs het geval was. Met een zeer geanimeerd bal, dat tot laat in dei) nacht werd voortgezet, werd deze feestavond besloten. lieden is door de politie alhier naar de gevangenis Ie 's Hage overge- bragt eene vrouw, genaamd J. N., die zich in deze gemeente aan bedelarij had schuldig gemaakt. Gisteren namiddag, omstreeks 1 uur, is ten huize van den koffijhuis- houder F. aan de Breêstraat een schoorsteenbrandje ontstaan, dat door de politie met behulp van kardoezen is gebluscht. 's Lands middelen over de elf eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt 93.872 210.33, zijnde 3,723,246.98 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1879. U/12 der raming bedroeg ƒ90,132,242.86. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge bragt, dat in den loop der maanden Januarij, Fcbruarij, Maart, April, Mei en Junij e. k. gelegenheid zal worden gegeven lot het afleggen van de practisclie examens van arts en tandmeester, vermeld in de artt. 2 en 8 der wet van 25 December 1878. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die lot de examens wenschen te worden toegelaten voor 1 Mei, mceten daarvan voor 1 Januarij e. k.; zij, die het examen na 1 Mei wenschen af te leggentnsschen 1 en 15 April schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hooglceraar d'. L. G. van Goodoever, te Utrecht. De commissie, benoemd voor het afnemen te Middelburg van de exa mens van apothekers-bediende, lieeft aan twee candidate» eene acte van bevoegdheid uigereikt, zijnde de hit. E. M. II. Timmermans, geboren te Roermond, en P. van As, geboren Ic Rotterdam, terwijl twee candidalen werden algewezen. Door de commissie te Kampen zijn als apothekersbediende toegelaten J>. Wisse, te Arnhem, en B. J. H. Grevens, te Deventer. Afgewezen 1. Hel stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, vertrok op 11 December van PorGSaïd. De Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, vertrok op dien dag van Suez. De Prins van Oranje, op weg naar Bata via passeerde op 11 December Kaap Roca.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1