BUITENLANBSCHE BERIGTEN. voortgaande, aan deze opleiding meer uitbreiding te geven. Twintig ja ren lang heeft de staat het directeurstractement van het elhnographisch museum kunnen besparen, omdat dr. Leemans de function van directeur wel gratis wilde waarnemen. Het thans door hem gevraagd eervol ontslag kon niet worden geweigerd en is hem gegeven met dankbetuiging voor de door hem belangeloos bewezen diensten. De regering behoort thans in hel beheer te voorzien en kan de vervulling van dien pligt niet afhankelijk stellen van den geheel onzekeren uitslag eener opsporing van personen, die geneigd zijn zich zonder jaarwedde tot directeur te laten benoemen. Er heersclu geen onzekerheidnu de regering mededeeldedat in de normaal school onderwijs zal gegeven worden in de vakken, waarvan de kennis vereischt wordt bij de programma's M' en M2, behoorende bij het kon. be sluit van 28 Febr. 1868. De kosten worden geacht niet hooger te zijn dan de aangevraagde som. Eindelijk acht de minister toezigt, of de uil de schat kist verstrekte stihsidiën voor het onderhoud van onze monumenten behoor- ljjk worden gebruikt, onmisbaar. Te waken voor het juist gebruik der uit te geven geldenis mede een der regels van zuinig beheer. 'sGRAVENHAGE10 December. Door Z. M. is aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat H.J. Kreth. van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frankrijk in 1870 71. en van het onderscheidingsteeken 2' kl.voor dienst bg de landweer in Duitschland. De luit. ter zee le kl. A. van Hengel en die der 2' kl. NV J. Cohen Stuart en H. Flaes, uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteir gesteld. Tien kapiteins der verschillende corpsen en afdeelinsen artillerie, be nevens twee kapiteins der genie zijn alhier gedetacheerd tot bijwoning van eenen cursus in belegeringsocfeningen op de kaart, welke oefeningen de zelfde hoogst nuttige strekking hekben als hel reeds sedert eenige jaren in zwang zijnde krijgsspel. Bij dezen cursus, die 14 dagen zal duren, zulleu als onderwijzers en leiders optreden de majoor der genie K. Eland, directeur van de 2Je afd. der krijgsschool en de kapt. der artillerie A. L. W. Seylïardl. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft de minister van justitie, bij zijn antwoord op hetgeen bij de algemeene beraadslaging over het vierde hoofdstuk der begrooting was aangevoerd, zjjnen dank be tuigd voor den steun en de welwillendheid, sedert zijn optreden van beide zijden der kamer ondervonden, onder opmerking, dat het vaststaat, dat cp het gebied der justitie partijstrijd ten allen tijde moet worden ver meden. Een inisler van justitie heeft allen gelijkelijk te beschermen, niet het minst de minderheden. Naar aanleiding van het gezegde bij de al ge neen e beraadslaging, dat het ministerie niet zou regeren, maar geregeerd zou worden, verklaarde de minister, dat wie dergelijk ministerie verlangt, hem niet behoort te steunen. De minister laat zich uitsluitend leiden door eigen overtuiging. die in het minst niet veranderd is. Onder de verder door den minister besproken punten was ook de meer dere of mindere energie, waarmede legen de openbare veiligheid wordt ge waakt. De minister ontkende niet, dat zich dit jaar ernstige verschijnselen hebben voorgedaan door den moord te 's Hage en de voortdurende inbra ken te Amsterdam. Hij zal de kamer in het volgende jaar in de gelegen heid stellen maatregelen te nemen, ten doel hebbende om de inbraak-manie le verminderen. Voorts verzekerde h(jdat al het mogelijke wordt gedaan om de, schrijvers van brandbrieven te ontdekken. De minister had de overtui ging, dat de justitie in de bekende Delftsche zaak al het mogelijke doet. Over hét algemeen acht hij den toestand echter niet onbevredigend en hg, waarschuwt, toch vooral niet te zeer op dagbladberiglen af te gaan of oor deelvellingen te bouwen De minister constateerde, dat van 10 door de dagbladen medegedeelde berigten omtrent moorden acht waren totale verzin sels. céu cene poging tot moord en e'én eene mishandeling. Aan het slot zijner rede zeide de minister, dat, hoe optimistisch hij ook gestemd mogt zijn, hij erkennen moest, dat de toestand der maatschappij, dar wil zeggen der Enropesche maatschappij, hoog ernstig was. Met een: der grootste geschiedschrijvers dezer eeuw was dc minister het eens. dat mei geen profeet behoeft te zijn om het mogelijk, misschien waarschijnlijk ie achten, dat nog vóór deze eeuw ten einde is, Europa zoo niet wacht, dan toch dreigt eene sociale otnkeeting. waarhij alle politieke revolutiën maar kinderspel zijn. Wat kon er gedaan worden om dat gevaar te be zweren? Herziening van wetten misschien? De minister was daarvan niet afkrerig. maar men moet het juiste tijdstip weten le kiezen en voorzigtig zgn. zooals Porlalis dit leert. Doch lot diegenen, die mogteu gelooven. dat men door herziening van wetten alleen de zedelijke of maatschappelijke kwalen geuezen kan, zegt de minister: herziet u zelf. Neen, er is een ander middel en dut is: dat allen, voor wie de vaderlandsliefde nog iets anders en hoogers is dan aanhankelijkheid aan eene partij; - dal allen, voor wie de godsdienst nog iets hoogers is dan belangstelling in de dogmatirke en kerkelijke voorschriften; dat allen, voor wie het regt niet is een product van convèniëutie of van uieuschelijke slimheid, 'dat men kan fabriceren maar een objective magt, die wij scheppen en niet zoeken, dat die allen zich den lijd toch ten nutte maken lot bevordering van die hoogere eenheid, die hen allen verbindt en tot bewustheid brengt. Op den achtergrond trede al wat hen verdeeltop den voorgrond alles en het is zooveel wat hen vereenigt; de partijstrijd worde gezuiverd door onderlinge verdraagzaam heid. door wederzijdsche waardering, door regtvaardigheid èn jegens elkan der èn jegens de min bevoorregte klassen der maatschappij en dat zij, wat niet het minst teltal hun persoonlijke rancunes zullen doen opgaan in gemeenschappeljjkeu eerbied voor waarheid en regt. In de zitting van de tweede kamer van heden is, na verwerping van alle amendementen tot vermindering, het hoofdstuk Justitie aangenomen met 71 stemmen tegen 1, alsmede de begrooting voor Ommerschans en Veeuliiiizen met algemeene stemmen. lie behandeling van het hoofdstuk Binnenlandsche zaken is aangevangen. Bij het algemeen debat werd de houding van den minister ernstig afge keurd in zake de weigering tot publiciteit van de kohieren der plaatse lijke belastingen. De minister verdedigde zich en wees op de aangeboden wetsvoordragten dienende tol oplossing van hel verschil van gevoelen tus- schen de kamer en het gemeentebestuur van Amsterdam. Als advocaat en procureur heeft heden in dc zitting van den hoogen raad den eed afgelegd de heer mr. L. II. J. Lamberts Hurrelbtinck. De toestand van den staatsraad mr. J. Heemskerk Bzn. was heden iets verbeterd. In de Woensdag jl. gehouden vergadering der Vereeniging van en voor N'cd. industriëlen zijn lot leden van hel bewind herbenoemd de heeren A. II Eigcman11 L. Enthoven Lzn. en 'S. W. van der Noordaa. BELGIË, In de kon. Belgische akademie is door den conservator van de kon. bibliotheek het voorstel gedaanom door een gedenksteen in den gevel van dit gebouw, hetwelk thans voltooid is, het leit te vereeuwigen, dat het plan tot oprigting van dit gebouw te danken is aan wjjlen koning Wil lem I. Aan eene commissie is opgedragen een passend Latijnsch opschrift te ontwerpen. De «Bloemenkring van Antwerpen" heeft eene prjjsvraag uitgeschreven. Hij verlangt een werk over de kruidkunde, ten dienste der lagere onder wijzers. De antwoorden moeten vóór 1 Junij 1881 gezonden worden aan den heer Henri de Bosscheresecretaris van gemelden kring, te Ant werpen. ENGELAN». LONDEN, 9 December Volgens de Morning Post heeft zich op nieuw een verschil van gevoelen in den boezem van het kabinet geopenbaard. De jongste rede van den heer Parnell moet nu ook de voorstanders der lijdzame politiek tegenover Ierland er van overtuigd hebben, dat eene hervorming van de agrarische wetten Ierland niet bevredigen zal. De voorstanders eener politiek van dwang maatregelen, aan welker hoofd de heer Forster staathebben dientengevolge hun eiscli vernieuwd, dat nu zoo spoedig mogelijk scherpe maatregelen genomen zullen worden, om in Ierland de orde eu de rust te herstellen. Door de regering was eene commissie van onderzoek benoemd Ier opsporing van de oorzaken der kwaal waaraan Ierland lijdt, en tot het uitbrengen van rapport. Deze commissie heeft hare taak volbragt. In eene dezer dagen te Dublin gehouden vergadering heeft zij als hare meeuing te kennen gegeven, dat de beroering in Ierland op kunstmatige wijze is uit gelokt door personen, die het zich lot taak stellen de gemoederen op te winden, en deze beroering in hevigheid is toegenomen sedert de opheffing der "Peace preservation Act". De commissie vestigt de aandacht der regering op den staat van regeringloosheid waarin hel land verkeert en op hel gebrek aan openbare veiligheid. De pachthoeve van kapitein Boycott te Lough Mask is, sedert zijn vertrek en de terugroeping der militairen, door de dorpelingen met den grond gelijk gemaakt. De gezamenlijke walvischvaar.lers nit Dundee zijn thans van hunne ge wone jaarlijksche reis teruggekeerd. Zij vjschten met 13 schepen en hebben gezamenlijk 90000 zeehonden en 700 walvisschen gevangen, de eersten aan de kusten van Newfotiudlaiid <n Groenland, de laatslen in dc Havis-lraat. De walvisschen leverden 34000 centenaars traan eu 800 centenaars balein. Het bedrag aan geld beliep 110.000 tegen 130,000 in het vorige jaar. FKAHkH IJ 11. De commissie uit de kamer van algevaardigden, die rapport moest uit brengen over het voorstel van den heer Talandier lot toekenning' eener schadevergoeding aan de slagioflcrs van den staatsgreep van 2 December, heeft bepaald, dat zij geene beslissing zal nemen, voordat zij inlichtingen heeft ontvangen omtrent hel aantal personen, die bij dat voorstel belang hebben - De commissie uit de kamer, die onderzoeken moet. welke staatsbezit- tingen te gelde kunnen gemaakt worden, om de noodige fondsen voor het bouwen van schoollokalen te bekomen, heeft het oog geslagen op de vele onroerende goederen die den staat toebehooren. doch bij dc geestelijkheid in gebruik zijn, zonder dat het concordaat zulks voorschrijft en waarover dus eigenlijk door den staat beschikt kan worden. De waarde dezer goe deren bedraagt 67 millioen Irancs, waarvan 40 million» in gebruik zijn bij de geestelijke seminariën. ofschoon het concordaat volstrekt niet zegt. dal de staat deze vrije gebouwen moet verschaffen, üok acht men de wonin gen der bisschoppen veel te kostbaar. Men wil weten, dat dc regering aan de bisschoppen hecfi doen welen dat zij voortaan niet meer zal dulden, dal geestelijken van nict-erkcnde orden in de kerk de predikdienst vervullen. Tegen de bisschoppendie dit verbod in den wind slaanzal de regering met kracht optreden. De gemeenteraad van Pargs heeft ten aanzien van het verzoekschrift van Ilenri Kochefort en Olivier Pain c. s.om een standbeeld op te rigten voor de burgers, die gedurende den opstand van 1871 onwettig en zondcr gehoord te worden voor het geregt gefusilleerd zijn, met 33 legen 29 stem men besloten over le gaan tot de orde van den dag. De Imp. de l'Aisne verneemt van zeer geloofwaardige zijde het vol gende. dat te Viiry-le-Francais, in het departement Marne. dezer dagen moet hebben plaats gehad. Een klein meisje, welks dood behoorlijk was geconstateerd, lag des nachts gereed om gekist en den volgenden ochtend begraven te worden. Eene liefdezuster, die in het vertrek waakte, hoorde eensklaps gerucht in hel bed en sing doodelijk verschrikt den vader oproe pen. Op hetzelfde oogenblik hoorde zij eene zwakke slem roepen: //zoo koudzoo koudDe vader vloos naar het gewaande lijkjenam hel hij zich in bedwarmde het en het kind was gered. Uit Seuegamhië wordt gemeld, dat in het militaire hospitaal te Saint- Lottis de gele koorts is uilgebroken en dat zij groote verwoestingen aanrigt. Mej. Scotti. die bij Tortosa tweemaal op een gespannen koord over de Ebro was gegaan, is bij den derden gang op eene rots nedergevallen. Haar toestand w as hopeloos. DlIITICIlL.iND. Van officietise zijde zijn mededeelingen openbaar gemaakt betreffende de rijkshes rooting voor oorlog. Hieruit blijkt dat de vroeger verwachte verhooging niet alleen wordt bevestigd, maar in verschillende opzigten nog wordt overtroffen De verhoosde uilgaven voor de gewone eu dc buitenge wone begrooting klimmen tot 40% millioen mark. Hiervan zal vermoede lijk een bedrag van ongeveer 5 millioen worden gedekt door besparingen op de buitengewone lugrooling. maar niettemin blijft er een bedrug van 35% millioen, hetwelk door matriciilairc bijdragen moet worden gedekt. Pruissen heeft hiervan voor zijn deel 22 millioen mark. De socialistische partij had dezer dagen het plan beraamd, om een algemeene vergadering te houden te Elberfeld. Hoe heimelijk de zaak was aangelegd, kwam een herigt deswege ter oore van de politie, die onverwjjld de, middelen beraamde om den toeleg te verijdelen. Twee personen, ver moedelijk uil Mannheim herkomstig, werden in verzekerde bewaring geno men. Al de stations der spoorwegen in de rigting van Frankfort - Darm- sladt en Maintz—Darmstadt waren door de politie sterk bezet. Nadat eenige dagen geleden te Darmstadt vier socialisten onder be-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2