COURANT. LEIDSCHE) i\°. 291» ISSO. ZATURDAG 11 DECEMBER. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, fr> 'sjaars, buiten de expeditickosten. Afzonderlijke nommers der Courant z- De prijs der Advertcntifn is van 14 rf BINNENLANDSCHE BERIGTËiN. LEIDEN, 10 December. Bij kon. besluit van 7 December jl. is tot 2«° luitenant bij de dienstd. schutterij alhier benoemd J. A. M. A. Grondhout. thans schutter. De heer burgemeester dezer gemeente heeft het hem aangeboden be schermheerschap van de alhier gevestigde Typographische Vereeniging Lourens Jz. Coster aanvaard. -- Naar men ons doet opmerken, is de hoogleeraar Prins op 7 December, namens het Nederlandsche Zendelinggenootschap, niet door den heer Neur- denburg, maar door den voorzitter des hoofdbcstuurs, ds. VV. Francken, toegesproken. De kunstbeschouwing, gisteren avond in de Stads-zaal door de afd. Leiden en omstreken van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde haren leden met hunne dames aangeboden, was zeer druk bezocht. Dank der welwillendheid van "Ars Aemnla Naturae", dat voor dezen avond den hoogst doelmatigen toestel voor beschouwing en verlichting had afge staan. bood de zaal, hoe vol het er soms ware, toch voor ieder voldoende gelegenheid aan om de schoone en rijke collectiën aquarellen en lithographiën van planten en vruchten, op de lessenaars tentoongesteld, van nabij te be schouwen en te bewonderen. Niet het minst trokken daarbij de prachtige naar de natuur genomen teekeningen van tropische gewassen, door den baron Sloet van de Beele ter bezigtiging afgestaan, de aandacht. liet was een onophoudelijk komen en gaan, waarbjj, door de doeltref- I fende maatregelen van het bestuur, de orde geen oogenblik verbroken werd hoewel menigeen het zeker betreurd zal hebben, dat door de vele bezoekers de gelegenheid om van de rijke verzameling botanische prachtwerken, die aan het einde der zaal ter bezigtiging gesteld waren, kennis te nemen, van zoo vlugtigen aard moest zijn. Veilig mag men aannemen, dat de zoo hoogst gunstige uitslag van deze eerste proeve om de leden kennis te doen maken met wat de kunst ook op het gebied der plantkunde in vroeger en later tijd heeft gewrocht, het be stuur der afdeeling tot herhaling er van nopen zal, waardoor niet alleen den leden maar ook hunne dames een aangename en tevens leerrijke avond wordt bereid. Men meldt ons uit Leiderdorp: Een vijftigtal belangstellenden waren gisteren avond ten huize van den kastelein van'Ingen Schenau. alhier, bij eengekomen, om te beraadslagen over het wenschelijke om eene afdeeling Leiderdorp—Zoeterwoude der Holl. Maatschappij van Landbouw op te rig- ten. Nadat de heer Sillevis den aanwezigen het welkom had toegeroepen en verzocht had zich omtrent dit voorstel te verklaren, waarvan het wen schelijke door niemand werd betwist, gaf hij het woord aan den heer W. A. van Rjjn, die, ook namens zijne medeoprigters, in een schrijven aan het hoofdbestuur de aanleiding had gemotiveerd. Deze was te vinden in de laatstgehouden vergadering der afdeeling Leiden en omstrekenwaarover onderscheidene leden zich gekrenkt gevoelden, en den naijver op andere kleine afdeelingen, die met beperkte middelen meer uitrigttcn dan Leiden met een groot aantal leden tot nog toe had gedaan, terwijl hel altijd met geldgebrek te kampen had. Het hoofdbestuur had bij schrijven van den 3d™ dezer dien heer geluk gewenscht met de oprigling dier afdeeling en haar gedoopt als Leiderdorp—Zoeterwoude en omstreken. Alstoen werd overgegaan lot het benoemen eener commissie, die, in af wachting der verkiezing van een definitief bestuur in Januarij e. k.de zaken der nieuwe afdeeling zal behartigen. In die commissie werden be noemd de heeren i. P. Bakker, W. A. van Rijn en P. J. M. Boonekamp, te Zoeterwoude, en L. Sillevis en J. Buys Jr.te Leiderdorp, liet aantal toe- getredenen bedraagt 46. Vanwege de Hollandsche Maatschappij van landbouw zijn de bepalin gen vastgesteld voor de beproeving van zaaiwerktuigendie zullen worden ingezonden op de algemeene tentoonstelling der maatschappij in September 1881 te Schagen zullende de beproeving plaats hebben in het voorjaar van 1881 op nader te bepalen plaats en tijd. Bij het programma voor de alge meene tentoonstelling in September 1881 zullen als prijzen voor zaaiwerk tuigen worden uitgeloofd: le prijs ƒ200, 2e prijs ƒ100, 3e prijs ƒ50, 4e prijs ƒ25. Bij de opening der inschrijvingsbilletten voor de pacht der restauratiën op verschillende stations van den Rijnspoorweg, is gebleken dat o a. het He prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p. f 2. nco p, p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 in verkrijgbaar voor 5 cents. ;els 1.— iedere regel meer 25 cents. hoogst is ingeschreven: voor de restauratic te Amsterdam door F. Koeleman aldaar, ad 7000; Utrecht door W. v. d. Heer te Rotterdam, ad 16200; Arnhem door W. v. d. Heer te Rotterdam, ad ƒ12016; alles per jaar. Bij hel examen voor apothekersbediende, te Kampen, zijn toegelaten: mej. O. Posthuma en mcj. G. Posthuma, beiden te flarlingen, en mej. N. Veen te Koog a/d. Zaan. Te Alphen zijn Maandag nacht bij den bouwman L. de koeijen, die op stal stonden, door onbekenden uitgemolken. Te Amsterdam heeft gisteren de heer Perk, pred. bij de Waalsche gemeente aldaar, zijn vijf-en-twintigjarig jubilé gevierd. Tal van geschenken en bewijzen van belangstelling uit verschillende plaatsen van ons land vielen den jubilaris ten deel. Op de Zuiderzee, nabij Hoorn, is eergisteren een tjalk, met steen kolen geladen, gezonken. De schipper en zijn knecht zijn door een schip per van Marken gered. Door den heer Mulder, hoofd der bijzondere school te Veenendaal, is een brief ontvangenwaarin hij onder bedreiging aangemaand werd om ƒ350 te bezorgen binnen drie dagen in »l)e Pauw" te Arnhem. De brief is door den geadresseerde gesteld in handen van den burgemeester. Een zin in den brief doet aan eene misplaatste aardigheid denken. Door de politie te Arnhem is een onbekend persoon aangehouden, die in het bezit werd gevonden van een aantal boor- en breekwerktuisen, kaarsen, groote bossen sleutels enz., benevens eene wclligt van diefstal afkomstig fijn lederen met satijn gevoerde damesportefeuille, inhoudende een aantal Amsterdamsche omnibuskaartjes. Bij onderzoek bleek, dat hij drie sleutels in den zak had, afkomstig uit de woning, waarin des nachts inbraak was gepleegdterwijl de indrukselen van zijne voetstappen volko men pasten. Bij den landbouwer G. R., te Vuren, is Zondag 11. uit een bureau eene portefeuille, met 300 aan bankpapier, ontvreemd. Men heeft vermoeden op een vreemdeling, die kort te voren een dronk water was komen vragen en daarna welligt ongemerkt in de kamer is geslopen, waar hjj zijn kans heeft waargenomen. Te Zwolle is de politie op het spoor gekomen van een diefstal van cichorei, ten nadeele van den schipper W., van Zwolle op Dalfsen. Twee personenbelast met het brengen van eene hoeveelheid cichorei naar het station, zouden daarvan een vat hebben achtergehouden. Een 50-tal pakjes cichorei zijn o. a. bij een winkelier in beslag genomen. Te 's Hertogenbosch is in het gedeelte van het gouvernements-gebouw, bewoond door 'skonings commissaris, een stoute diefstal gepleegd. Uit een der slaapkamers namelijk is een goudeti horloge met dito ketting ontvreemd en, naar men zegt, worden meer voorwerpen gemist. Naar aanleiding van de door de commissie van rapporteurs op hoofd stuk V der staatsbegrooling voor 1881 voorgestelde amendementen, heeft de minister van binnenlandsclie zaken eene nota ingezonden betreffende enkele toelichtingen waarvan die amendementen vergezeld zijn. Bewaart die nota omtrent eenige het stilzwijgen de kamer, zegt de minister, gelieve daar uit niets anders af te leiden, dan dat hij meent zich te haren aanzien te mogen gedragen aan hetgeen bij zijne memorie van toelichting of beant woording ten aanzien dier voorstellen is gezegd. Verder debat daaromtrent scheen hem overbodig; terwijl hij zich vleit, dat hetgeen in de overgelegde nola ter wederlegging der voormelde toelichtingen wordt gezegd, veel kan bjjdragen tot bekorting der discussie over credieten, die in 's lands belang zijn aangevraagd tot de bekende bedragen en tol welker vermindering de minister uit dien hoofde niet mag medewerken. In deze nota wordt nog nadere inlichting omtrent verschillende posten gegeven. Wat het ziekenhuis le Leiden aangaat, werd reeds meermalen door de regering te kennen gegevendat hel uit den aard der zaak onmogelijk is vooraf eene juiste raming te makendaar de uitgaven afhangen van hel getal der patiënten en der verpleegdagen. Het scheen raadzaam de tekorten, die zich dikwerf voordedente voorkomen door een hooger bedrag toe te staan. Uit den post van ƒ6000 (art. 110) worden de toelagen ad ƒ1000 ieder bestreden der drie jongelieden, die buiten 's lands voor het geven van landbouwonderwijs, of om werkzaam te zijn bij het proefstation te Wageningen, worden op geleid. Door hel wegvallen van dezen post zou der regering de gelegenheid worden ontnomen, om, op den door de ondervinding nuttig gebleken weg

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1