BUITEN LANDSCI1E BE BIC. TEN verzoekter zake van in en door de dienst ontstane ligehaamsgebre- ken, op pensioen gesteld, en zijn bevorderd: tot kapitein-luit. ter zee, de luit. ter zee 1« kl. J. M. H. Bervoets; tot luit. ter zee le kl., de luit. ter zee 2e kl. H. 0. Feilh; lot officier van administratie 1* kl., de officier van administratie 2kl. C. J. Lagaay; tot officier van administratie 2' kl., de officier van administratie 3e kl. H. J. Knottenbelt. Bij het personeel der militaire administratie zjjn benoemdbij de intendanten, tot intendant 1« kl.de intendant 2' kl. W. F. Meyl, van dat personeel, toegevoegd aan den kommandant der 3e divisie infanterie; bij de kwartiermeesters, tot 1<® luit.-kwartiermeester bij het 1« reg. infanterie, de 2* luit.-kwartiermeester J. M. van Baakvan hel corps. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is het hoofdstuk Buitenlaudsche zaken aangenomen met 57 tegen 7 stemmen. De antirevo lutionaire leden onthielden zich van stemming, als protest tegen het hoofd van het kabinet. Aangenomen werd een amendement van den heer Kerkwjjgi, om een crediet toe te staan voor de vestiging «an een of meer consulaten in Rumenië. De behandeling van het hoofdstuk Justitie is aangevangen. Voor eenige jaren werd de timmerman W. van C., le 'sGravenhage, verklaard iu slaat van faillissement. Hij had den achteruitgang zijner vroe ger blneijcnde zaak aan wangedrag en vooral aan misbruik van sterken drank te wijten. Reeds lang voor zijn faillissement had zijn vader, de heer \v. G. van C.het financiële beheer zijner zaken gevoerd. Nu en dan werd lusschen beiden afgerekend, en dan werd in een hiertoe bestemd boekje door den zoon achter het cijfer, hetwelk den vader ten goede kwam. zijne handteekeniiig VV. van C. geplaatst. De curator van den zoonjhr. mr. E. N. de Brauwbeschouwde den vader als lasthebber en dagvaardde dezen tot rekening en verantwoording over zijn gevoerd beheer. Die werd afgelegd, doch over enkele posten was men hel niet eens. De curator verklaarde nameljjk de handteekening van den gefailleerde achter een post van ƒ3000 iu het bedoelde boekje niet als echt te kunnen erkennen. Den vader werd hierop toegestaan de echtheid door deskundigen le bewijzen, doch hun rapport was in zjjn nadeel, daar zij lusschen de betwiste handteekeningen van den gefailleerde verschillende afwijkingen constateerden. Naar aanleiding van dat rapport werd het incident gisteren voor de regt- bank alhier bepleit, namens den vader door den advocaat mr. J. J. Bergsma, tegen den curator mr. de Brauw in persoon. De eischer wees er opdat de gefailleerde een zoo ergerlijke dronkaard was, dat hij in een geslicht voor dronkaards was verpleegd geworden en meende, dat hieraan de be weerde afwijkingen in de betwiste handteekening waren toe te schrjjven. llij concludeerde, dal men nieuwe deskundigen zou benoemen om de vraag te beantwoorden, in hoeverre de toestand, waarin de zoon ten gevolge van drankmisbruik verkeerde, de bedoelde afwijkingen kon verklaren en sub sidiair droeg hij den curator ten aanzien van de echtheid der handteeke ning den beshssenden eed op. De curator verklaarde zich omtrent het ver langde nieuwe onderzoek aan het oordeel der regtbank te refererendoch betoogde, dat de verlangde eed hem als curator niet kon worden opgelegd. De gemeenteraad alhier hield gisteren eene langdurige vergadering, waarin in de eerste plaats tot uitvoerige beraadslagingen aanleiding gaf een voorstel om aan de hoogere burgerschool voor meisjes twee klassen toe te voegen. De commissie van toezigt op het middelbaar onderwijs was van gevoelen, dat het onderwijs aan de hoogere burgerschool voor meisjes niet aan hare besteraming voldoet, doordien de eischen voor hel toelatings examen, ofschoon niet te hoog gesteld, toch te hoog zijn voor de meeste leerlingen, omdat zij die zich aanmelden niet in alle vakken voldoende zijn voorbereid. De commissie schreef dit toe aan hel het nog steeds ontbreken eeuer school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes, tot de op- rigting waarvan de raad reeds 12 Maart 1878 besloot, zonder welke voor bereidende school eene burgerschool met 3-jarigen cursus nimmer goede vruchten kon afwerpen. Om nu in den bestaauden toestand verbetering te brengen was zjj van meeuing. dat van die gedachte meisjesschool voor meer uitgebreid lager onderwijs de twee hoogste klassen moesten worden afgeno men en toegevoegd aan de middelbare school. Daardoor zou de middelbare school meer onafhankelijk zijn van de voorbereiding op de lagere scholen en de bloei van de middelbare school zou dan geen kans loopen iu gevaar te komen. Hieraan was door burg. en weth. toegevoegd de intrekking van het raadsbesluit van 12 Maart 1878 tot oprigting van de bedoelde school voor meer uitgebreid lager onderwijs. Nadat op voorstel van den heer Evers afzonderlijk over beide deelen was gehandeld, werd ten slotte zoowel tot de toevoeging der twee klassen als tot de intrekking van hel raadsbesluit van 12 Maart 1878 besloten, zoodat. zoolang de behoefte aan eene school voor meer uitgebreid lager onderwijs niet wordt gevoeld, zjj ook niet komen zal. Het andere punt, dat de aandacht van den raad bezighield, was het be kende plan tot restauratie van hel raadhuis. Ook nu kwam het te dien opzigte lot geene beslissing. -Het nationaal kinderfeest, ter eere van «het kleine prinsesje" georga niseerd door de vereeniging »het Nederlaudsch tooneel", bij gelegenheid van St. Nicolaas, Werd gisteren avond in den kon. Hollandschen schouw burg in tegenwoordigheid van een overgroot aantal kleinen gevierd. Be halve vele kinderen, die, door ouders ol betrekkingen vergezeld, zich ge lukkig gevoelden bij eene voorstelling van het Ned. Tooneel. waren daartoe genondigd de weezen der Lulhersche en Israëlitische gestichten, de kinderen der Louisa-stichting, benevens 250 jongens en meisjes van de tien gemeen tescholen voor onvermogendenwaarvan 50 van Scheveningendie per tram voor rekening van de vereeniging "het Ned. tooneel" naar den schouw burg gebragt en naar Scheveningen teruggebragt werden. Aan die allen werden koslelooze plaatseu aangewezen. ENGELAND. LONDEN, 7 December Aan de Daily News wordt uit St. Petersburg gemeld dattijdens dc laatste reis van den Czaar van Livadia naar de hoofdstad zijns rijks, tien boeren en twee soldaten per werst als bewakers langs den spoorweg ston den, zoodat van Sebastopol tot St. Petersburg 36000 man te voet en 1700 te paard den weg bewaakten. Daar zij twee dagen en één nacht de wacht hadden, is het waarschijnlijk, dat er bovendien nog personen waren om de wakers af te lossen. De kosten dezer bewaking met die voor de heenreis van den Czaar naar Livadia worden op 145.000 roebels geschat. Het congres der Vereenigde Staten is Maandag te Washington geopend met eene boodschap van den president. Hjj wensclit het land geluk met de toenemende welvaart en met het vreedzaam verloop van de presidentskeuze. H(j pleit ten gunste van strenge wetten tegen de veelwijverij der Mormonen. De buitenlandsche betrekkingen zijn zonder voorbehoud van vredelievenden aard. De regering zal den senaat om verlenging van den ratificatie-termijn voor het consulaire tractaat met België verzoeken. De financiële toestand is uitermate gunstig. De inkomsten van het laatste jaar waren 333, de uit gaven 260 millioen dollars. De inkomsten van het loopende jaar worden op 350 en de overschotten op 90 millioen geraamd. De gelegenheid is gunstig om het overschot voor de conversie der 5 en 6 pCts bonds le be steden. De president beveelt de slaking der aanmunting van de zilveren dollars van 412 grein aan. doch wil ze in gelijke waarde als de gouden dollars laten aanmunten. Hij stelt eindelijk voor Grant tot kapitein-generaal van het leger te benoemen. FRANKRIJK. De generaal der artillerie de Reflyë is in den ouderdom van 59 jaren overleden. Hij stond aangeschreven als een zeer bekwaam artillerie-officier. HU was de uitvinder van de mitrailleuse. Aan de bewaking der ontruimde kloosters in de provinciën wordt streng de hand gehouden en de autoriteiten dulden nietdal er iemand anders iu vertoeft dan de als bewaarders daariu geplaatste monniken. Zoo kon pater Balmont, die als zoodanig in het Maristenklooster te Lyon gebleven is, geen vergunning krjjgen om nachtverblijf te verleenen aan den Engelscheu bisschop Redwood, lid der orde, die op zijne reis naar Rome eenige dagen te Lyon vertoefde. Het blad Lyon républicain heeft het volgende berigt uil Tournon ontvangen: "Ziedaar nu reeds drie maanden, dat ik mijn best doe om voor dien armen Dusserlden smid te Louvesceen bestaan te vinden. Dussert is in een wanhopigen toestandde haat der clericalen vervolgt hem meê- doogenloos. Indien de regering hem niet spoedig te hulp komt, dan weet ik niet wat er van dien armen werkman moet worden". Dussert, zegt de Univers. is de smid te Louvesc, die door de regering in het werk gesteld was bij de toepassing der Maart-besluiten, en vestigt er met het oog opeen vroeger gezegde van de Temps de aandacht op. dat zelfs in onzen tijd de civile gevolgen van den ban zjjn waar te nemen. De Événement Parisien is wegens onzedelijke artikelen en (rekenin gen in beslag genomen. Ter drukkerij werden de vormen verbroken, de cliché's in beslag genomen en de deuren verzegeld. De hoofdredacteur, de administrateur en de gérant bevinden zich in hechtenis. De bekende communarde Louise Michel houdt redevoeringenten einde een fonds bjjeen te brengen voor eene jonge-meisjesschoolwaarvan zij de leiding op zich wenscht te nemen. Opmerkelijk is de steeds toenemende menigte toehoorders. De toevloed, schrijft de berigtgever der Indépendancc is ontzaggelijk ja ongelooflijk. De eeredienst voor dit revolutionaire man wijf is tot dweepzucht gestegen. In de zaal Léviswaarin zij Zaturdag optrad, waren driemaal meer menschen zaamgepakt, dan waarvoor eigen lijk ruimte was, en omstreeks tweeduizend verdrongen zich daarbuiten, zoodat de omnibussen een anderen weg moesten nemen. Naar men uit Madrid meldt is in een hotel aldaar een reiziger, zich noemende Alexander Niehofl uit Denemarken krankzinnig geworden. Rij het nazoeken zijner bagage bleek dit een valsche naam te rijn. Iljj is de Zweedsche postbeambte Almdie op den loop is gegaan met een bedrag van 72000 kroonen, hetwelk hij voor de bank van Christiaanstadt had moeten verzenden. Men vond bij hem nog een bedrag van 60,000 kroonen. Onder toezigt van den Zweedschen gezant is hij voorloopig naar een krankzinni genhuis gebragt. Een ambtenaar der Zweedsche politie is op reis gegaan, om hem naar Zweden over te brengen. DUITMCnLAND. In de beide hertogdommen Mecklenburgwaar de party van den vooruitgang maar weinig aanhangers telt, heeft de ridderschap vier jaar achter elkander telkens te vergeefs op de afschaffing van het verpligt bur gerlijk huwelijk aangedrongen. Ditmaal heeft de regering voor de reactie gezwicht en verleden week kreeg de Mecklenburgsche landdag berigt, dat het gouvernement zich met die zienswijze vereenigde en in dien geest hij den bondsraad haar invloed zou trachten le doen gelden. Ofschoon de woekerwel reeds een half jaar in werking is, zijn er nog personen, die hel woekeren tot een middel van bestaan maken, gelden tegen buitensporig hooge renten uilleenen en bij wanbetaling de tractemen- ten der leeners in beslag nemen. Voor zoover ambtenaren en militairen bij zulke personen teregt komenheeft het stedeljjk bestuur daaromtrent een maatregel genomen. Aan alle plaatselijke autoriteiten is gelast, wanneer een woekeraar aanvraag doet om beslag op een tractementonmiddellijk eene aanklagt bjj den strafregter in te dienen, onverschillig of de schulde naar al of niet eene gcreglelijke vervolging legen zijn schuldeischer verlangt. Zekere Tissot, agent voor assurantiën, is door den krijgsraad te Straatsburg veroordeeld tol driejarige vestingstraf, wegens landverraad.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2