LEIDSCHE COURANT. W. 289. DONDERDAG 9 DECEMBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSE,HE BERIGTEN. 1880. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, He prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f2.—, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p.p. f2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, l/uiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentifn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4dM Mei 1872 Gemeenteblad N'. 11); Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen Inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwys, gelegen heid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude F est voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der le klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt; der 1' klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Doommarkt der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerk- straat der 2' klassevoor meisjesin het schoolgebouw aan de Breêstraat en wel van den 6d'° tot en met den 18d,° December e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfnegen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van halftwee tot twee uren des namiddags. En geschiedt biervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 2 December 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 8 December. In de maand November zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 132 kinderen, als: 73 zoons en 59 dochters. Overleden 91 personen, als: 13 mannen, 15 vrouwen, 41 zoons en 22 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 1. Gehuwd 52 paren. Gisteren avond werd, zooals wij reeds gemeld hebben, eene serenade aan den hoogleeraar Prins gebragt. De heer de Vicqpresident van hel sltnlenlen-corps, bragt den jubilaris de gelukwenschcn van hel corps over, waarop de heer Prins met eenige hartelijke woorden bedankte. Ook tot de buiten geschaarde studenten rigtte de hoogleeraar eenige woorden, waarbjj hij den wensch uitsprak, dat de goede verhouding, die tegenwoordig lus- sclien studenten en professoren hecrschte. immer zoo mogt blijven. Uit nabij gelegen woningen werd bij die gelegenheid met kwistige hand Ben- gaalsche verlichting en vuurwerk ontstoken. De kunstbeschouwing, Donderdag a. s. in de Gehoorzaal door de Leid sche afdeeling der Nederl. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde te houden, belooft inderdaad eene zeldzame kunstbeschouwing te zullen zijn. Behalve verschillende prachtwerken en platen, hiertoe door verschillende leden van het bestuur bestemd, wordt, naar wjj vernemen, voor dit doel een groot aantal op Java geteekende afbeeldingen door den heer baron Sloel van de Beele met de meeste welwillendheid voor dit doel beschikbaar gesteld. Deze afbeeldingende schoonste bloemen en vruchten van Insulinde voorstel lende, moeten, wat uitvoering betreftboven beschrijving prachtig zjjnzoodat hierdoor zoowel de kunst- als de bloemenliefhebber te genieten zal hebben, liet is wel eenigzins jammer, dal eene zoo zeldzame gelegenheid alleen voor de leden en hunne dames is opengesteld, maar het laat zich gemak kelijk begrijpen, dat, bij het aanzienlijke ledental, aan meer onbeperkten toegang niet kon gedacht worden, vooral met het oog op de kostbaarheid der ter bezigtiging te leggen werken. In het hoofdkiesdistrict Tilburg is tot lid van de tweede kamer der slateu-generaal gekozen de heer mr. B. M. Bahlmann, met I486 van de2532 uilgebragle geldige stemmen. De minister van financiën heeft bepaald, dat voorlaan, en zonder op het verledene terug le komen, de surnumerairs bij de belastingen, die. bij benoeming tol adjunct-controleur of ontvanger, alleen wegens het nog niet bereikt hebben van den 23-jarigen leeftijd moeten worden overgeslagen, op de ranglijst dier betrekkingen zullen worden geplaatst iu de orde hunner eerste aanstelling, en wel in dier voege, dat bij latere mededinging volgens de bepalingen van het kon. besluit van 20 Mei 1869 n°. 30, hun diensttijd gerekend wordt te zjjn ingegaan met den dag, waarop de surnumerair. die onmiddellijk op hem volgde, tot adju'nct-controlenr of ontvanger is benoemd. Uit het verslag der kamer over het ontwerp nopens het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren voor 1881 bljjkt, dat men wederom gewezen heeft op de toenemende wanverhouding, die tusschen de ontvangsten van dit fonds en de daaruit gekweten wordende pensioenen bestaat. Die ont vangsten worden voor 1881 berekend op 1.570.800, terwijl de uit te kee- ren pensioenen bedragen 260 000dat is nog in verre na niet de helft van hetgeen door de ambtenaren wordt bijgedragen. Naar het oordeel van eenige leden moet aan deze onregtvaardigheid een einde worden gemaakt, maar naar het gevoelen van andere leden verloor men bij deze redenering den eigenlijken aard van het in 1846 ingestelde pensioenfonds te zeer nit het oog. Men wenschte van den minister van financien eene zoogenaamde theoretische balans te ontvangen, ten einde te kunnen beoordeelen, of ook nu nog, na de afschaffing der doorloopende korting, niet tehoogebijdragen van de ambtenaren worden gevorderd. Eukele leden geven in overweging, om hier, evenals in Frankrijk, eene spaarbank voor ambtenaren met ge dwongen deelneming op te rigten. In dat geval zou men alle pensioenfond sen kunnen missen. Te Kampen zijn de examens begonnen voor apothekersbediende. Geëxamineerd ziju er 2, die beiden zjjn afgewezen. Er zijn ruim 60 ad- spiranten. Naar men verneemt zal met 1 Jannarjj 1881 op enkele dagen de och tendsoep bjj het leger worden vervangen door een ontbijtbestaande in brood met koffij en kaas. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, is op6 December te Marseille aangekomen Te Amsterdam is in den ouderdom van 72 jaren overleden de oud- hoogleeraar in de geneeskunde dr. J. van Geuns. Te Amsterdam zijn thans vjjf dames geplaatst als klerken bij den rijks telegraaf; allen doen dienst op de hulpkantoren. Door wijlen den heer F. Dage is een legaat van 1000 vermaakt aan de vereeniging van den H. Vincentius a Paulo te Amsterdam. De politie te Kuilenburg heeft twee vrouwen in hechtenis genomen, die behoorden tot een troep kermisgangers. komende met twee wagens uit Elzas-Lotharingen, met het doel om door het vertoonen van acrobatische toeren en goochelen in hun onderhoud te voorzien. De twee bedoelde vrouwen hebben hare bekwaamheid in het laatstgenoemde vak bij verschil lende winkeliers willen toonen. Te Slochteren is Zondag namiddag de hervormde kerk geheel afge brand alleen hel muurwerk is blijven staan. Het ongeluk is vermoedelijk ontstaan door het vuur van een der stoven, die bij de morgen-godsdienst oefening waren gebruikt. Te Meppel was men Dingsdag bezig met het lossen van een schip met balken. Een daarvan sloeg in hel ruim van het schip terug en trof den arbeider B. van Dijk, die dadelijk een lijk was. Te 's llertogenbosch is Zondag avond een kaasventer in de Binnendieze te water geraakt en verdronken. Maandag werd zijn lijk opgevischt. De,, ongelukkige laat eene zwangere vrouw en vier jeugdige kinderen na. Bij hel vernemen van het ongeval sprong de vrouw mede te water, doch werd gered. Te Maastricht geraakte eergisteren avond eene vrouw bij mistig weder in het zrjkanaal naar Luik. Op haar angstgeschrei schoten eenige lieden toe, waarvan een haar een bezemsteel toestak; de drenkelinge had de kracht niet meer om den stok aan te grijpen. Toen men haar een oogen- blik later op den oever haalde, gaf zij geen teeken van leven meer. Daar .niemand de vrouw kende is het lijk door de politie naar het burgerlijk ziekenhuis gebragt. 'sGRAVENIlAGE8 December. Door Z. M. is aan den ordonnance-officier van Z. M. den koning, F. van Straten vergunning verleend tot het dragen van het Militair Verdiensten- kruis III' klasse, hem door den vorst van Waldeck en Pyrmont geschonken. Tot burgemeester der gemeente Mcdemblik is benoemd de heer B. Baggerman van Houweningen. Tot lecraar aan de rijks hoogere burgerschool te Tilburg is benoemd de heer G. Pattisonthans tijdelijk leeraar aan die school. Door Z. M. is de kapitein-luit. ter zee K. W. E. von Leschen, op zjjn

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1