COURANT. LEIDSCHË 283. 1880. WOENSDAG 8 DECEMBER. BINNENLANDSCBE BERIGTEiN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, L'e prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p. p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenlifn is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 7 December. In eene heden namiddag ten 4 ure gehouden zitting van den gemeente- raad is het concept-adres aan de tweede kamer der staten generaal terzake van de Ruïne, ingediend door de commissie aan wie in de vorige zitting het ontworpen daarvan was opgedragen, goedgekeurd en vastgesteld. Dat adres deelen wij hierachter mede. Heden mogt de heer dr. J. J. Prins den dag herdenkenwaarop hij nu 25 jaren geleden het hoogleeraarsambl aan de hoogeschool alhier aan vaardde. Zijne leerlingen, oud-leerlingen, vrienden en vereerders gaven hem de ondubbelziunigsle bewijzen van deelneming in dezen voor hem zoo j gewigtigen dag. Ongeveer ten twee ure begaven zich de oud-leerlingen naar de woning van den jubilaris om hem hunne gelukwenschen over te brengenhetgeen zjj deden bij monde van dr. Knappert. Tevens werd hem eene prachtige boekenkast met tafel en stoelen als geschenk aangeboden. Ook de tegen woordige leerlingen bleven niet achter. Eene uit hun midden gekozen com missie, bestaande uil de heeren Herman de Ridder, Hoog en Kleynvereerde hem een bij uitstek fraaijen lessenaar, in denzelfden stijl als het vorig ge schenk. De president der theologische faculteit voerde hierbij het woord. Wij laten hetgeen door den jeugdigen redenaar gesproken werd hier volgen: "Hooggeachte jubilaris. Een feestdag is heden aangebroken, een feestdag niet alleen voor tl. voor uwe familie, voor uwe vrienden, doch een feest- dag ook voor uwe leerlingen, voor de Leidsche akademie. En op dien dag, waarop het 25 jaren geleden is, dat gij den leerstoel in de taculteit der godgeleerdheid alhier hebt aanvaard, willen ook wij, uwe leerlingen, tot u komen, om uiting te geven aan onze dankbaarheid en om onze heilwen- schen voor u uit te spreken, Wij verheugen ons met velen in den lande, dat 7 December daar is, dat wjj ti heden mogen begroeten, wij bovenal, omdat wij weten hoeveel wij aan u verschuldigd zijn. Dat uw onderwijs door ons allen op den hoogsten prijs wordt gesteld, gij weet het. doch dit moet gij daarbjj weten, dat wij in tl niet alleen eeren den hoogleeraar, die ons voortleidt op vaak moeije- lijke wegen, doch dat wij bovenal ook in u achten en liefhebben den vriend, den vaderlijken vriend, die toekomstige predikanten wil steunen en helpen, waar zijn steun en zjjne hulp worden vereischt. Die morgenuren, doorgebragt in een aan uw huis grenzend vertrek, die avondurenonder uw onderwijs gesleten in uwe woning, wij weten het, welke groote vruchten zij voor ons afwierpen, en eene diep gevoelde dankbaarheid daarover ver vult onze harten. Wat hebt gij door uw degelijk onderrigt in het N. T. ons een liefde weten in te boezemen voor die studie, ons bovenal weten te brengen tol een beter en klaarder begrip van Jezus' reine en verheven leer. Ja, hooggeachte Prins (sta mjj toe u voor een oogenblik zoo aan te spre ken en den scheidsmuur tusschen hoogleeraar eu leerlingen als omver te werpen, om in u slechts den ouderen vriend te zien), ja hooggeachte Prins, wij danken hel ook aan uwe voortreffelijke zorgen, dat wij ons meer eu meer versterkt gevoelen in ons voornemen, om die leer verder te verbrei den, om zclven ook overeenkomstig die leer te leven. Doch niet alleen om onze dankbaarheid te loonen zijn wij tot n geko men, ook om onze heilwenschen voor u uil te spreken. Wei is het de moeite waard te juichen by de herdenking van eene 25-jarige ambtsbedie ning, doch ook treuriger toonen moeten daarbij weérklinken. wanneer wij bedenken, dat wij ook 25 jaar nader lot het einde gekomen zijn. thans bovenal te spoedig daar, omdat eene wet, die reeds veel wrange vmehten heeft afgeworpen, u verhinderen zal nog vele jaren met de u eigene liefde en tocwjjding de professorale toga Ie dragen. Doch waartoe dien wanklank geuit op dezen uwen feestdag? Neen, blijven wjj liever bij hel tegenwoor dige, dat zoo regt leestelijk is. Terwijl wij gedachtig zijn aan wal wij u zjjn verschuldigd, dringt ééne bede zich in onze harten op, dat die jaren, die u nog geschonken zullen worden, u jaren mogen zijn van geluk, jaren van vreugde. God geve, dat ook in dien tijd, die door dien geheimzinnigen sloijer voor onze oogen verborgen is, dezelfde krachten, dezelfde lusten u mogen geschonken worden als tot nu toe, en wees gij er van overtuigd, dat ook onze liefde en achting voor u niet zal verflaatiwen. Nog een enkel woord ten slotte. Niet alleen door hier in grootcn getale op te komen, ook door een blijvend aandenken wilden wij u onze belang stelling toonen. De namen van hendie u eenvoor een geleerde naar onze meening onmisbaar, geschenk, een schrijfbureau, wenschen aan te bieden, zijn in dit album vervat. Wil gij liet aanvaarden als een bewjjs der opregte hulde van uwe dankbare leerlingen". Ook zijne vrienden en vereerders hadden geen oogenblik geaarzeld even eens aan deze feestvreugde deel te nemen. Als bewijs hunner deelneming boden zij den geachten jubilaris een bronzen pendule met coupes en licht kroon aan, waarbij door den heer ds. Scheller eenige hartelijke woorden gesproken werden. Ook werden den jubilaris gelukwenschen gebragt door den akademischen senaat, vertegenwoordigd door den recior-magniflcus dr. Zaaijer en den secretaris dr. de Goeje, door het provinciaal kerkheslunr van Ztiidholland, bij monde van den heer Segers, door het Nederlandsch Zendelinggenoot schap, bij monde van den heer Neurdenhurgdoor de Maatschappij van Welstand I bij monde van den heer Vorstman, alsmede door ds. J. lierman de Ridder. Allen betuigden hunne sympathie voor den beminden hoogleeraar en hunne vreugde over het welslagen van dezen dag. De jubilaris bedankte in hartelijke woorden voor de deelneming, welke hij van alle zijden bij gelegenheid van deze feestviering mogt ondervinden. Ook de bewoners van den Nieuwen Rijn hadden het hunne er toe byge- dragen het feest op te luisteren, door het uitsteken van vlaggen uit hunne woningen. Ook de bewoners van het weeshuis van de N'ed. herv. gemeente, waarvan de lieer Prins regeul is, hadden op die wijze van hunne belang- i stelling blijk gegeven. De heer A. P. L. Nelissen is heden «met lof" tot doctor in de regts- wctenschap bevorderd. Toen, nu enkele jaren geleden, de heer des Amorie van der Hoeven in zijne geestig geschreven brochure: «de cirkelgang der menschheid". beweerde dat oude toestanden en gebruiken Ie hunner tijd, zij het dan ook soms in eenigzins gewijzigden vorm, wederkceren om de plaats, die hun betwist werd, weer in te nemen. haalde menigeen voor die bewering half meêlijdend, half ongeloovig de schouders op. j Wie echter gisteren avond getuige was van het St. Nicolaasfecstdat de commissie der volksvoorlezingen aan de kinderen der bezoekers in de stads- zaal aaubood, had daarin kunnen zien dat van der Hoeven zoo groot geen ongelijk had. Meende men toch, nog niet zoo héél lang geleden, hij de jeugd het geloof in de verschijning van den goeden Sint zooveel mogelijk te moeten ondermijnen, in den laatslen tijd is men weer druk bozig, om, door prent en lied, de oude sage weêr op te rakelen en, in een nieuw ge waad gedost, hare aantrekkelijkheid voor de kleinen zoo mogelijk nog te verhoogen. De voorstelling evenwel, gisteren avond van St. Nicolaasgegeven, heeft zeer zeker de stoutste voorstellingen, die hieromtrent in een kinderhoofd en hart kon den opkomen verre overtroflen. Nadat zijne komst door den voorziter der com missie aan de levendige kleinen was aangekondigd, kwam, voorafgegaan door den traditioueelen zwarten knecht, die het, sierlijk roet brocaat bedekte, ros aan den toom hield, de goede Sint op het prachtigst uitgedost en met mijter en staf getooid, op een heuschen schimmel gezeten, onder luid ge juich van klein en groot de zaal binnen. De manden, die aan beide zijden van den zadel afhingen, waren ruimschoots van allerlei versnaperingen voorzien, die, met kwistige hand rondgestrooid, gretig door de kleinen werden opgevangen. Later waren ook de leden der commissie den grijzen bisschop en diens knecht in de verdere uitdeeling van sinterklaas behulpzaam. De zaal, in welks midden een soort manege, met zaagsel voorzien, voor den hoogwaardigen ruiter was afgesloten, was, behalve door de kleine ge- noodigden door hunne ouders en vele belangstellenden gevuld. Onder deze laatsten merkten wij ook den burgemeester op, die, door de commissie ontvangen en gecomplimenteerd, met blijkbare instemming dit kinderfeest bijwoonde. Wij twijfelen niet of de commissie voor de volksbijeenkomsten, die, bij hetgeen zij reeds zooveel jaren ten nutte der ouderen doet, ook van tijd tot tijd toont de jongeren niet te vergeten, zal in menig van vreugde stra lend kinderoog eene aanmoediging hebben gevonden om zoodanige feestjes nog eens te herhalen. Gisteren avond geraakte een dienstmeisje, door de duisternis misleid, in eene sloot aan den Zoelerwoudschen Singel, tegenover den molen "de Oranjeboom", te water. Op haar hulpgeroep schoten eenige aldaar wonende personen toe en het mogt den heer N. gelukken haar, ofschoon reeds be wusteloos, van een wissen dood te redden, hetgeen door dc aldaar heerschcndc duisternis met niet weinig moeijelijkheid gepaard ging. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen weck zijn weder 30 schuiten aangekomen te zauten met 395,800 stuks steur- en C05 kantjes pekelharing. Er werd besteed voor volle steurharing f 10.50 a 19 50 per 1000, ijle idem ƒ8 a ƒ10 per 1000, volle pekelharing 12 a 13 per ton. In de laatste 14 dagen, met aanhoudend stormachtig weer, werd er weinig haring gevangen. Nog eene schuit is afwezig. De minister van waterstaat enz. heeft omtrent de stempelmerken en hel alkeuringsmerk voor de maten, gewigteu, weegwerktuigen enz. be paald, dat het goedkenringsmcrkgedurende het jaar 1881 te bezigen, zal zijn: bij den ijk en herijk der maten en gewigtcn, de letter Q in den gewonen drukvorm, schuin gesteld; bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters, de koninklijke kroon; bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingen, eene vijfstralige ster. Het merk van het kantoor waar de eerste stempeling heeft plaats gehad, beslaat voor hel kantoor Leiden uit het cijfer 7. In hel tijdperk van 31 October lot 27 November 1880 zijn bjj het ministerie van binneulandsche zaken weder gecne ambtsberigten omtrent het voorkomen van gevallen van longziekte onder het rundvee ingekomen. De minister van binneulandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat de commissie, belast met hei afnemen van de practische examens van apotheker, zitting zal houden op Donderdag 9 dezer en volgende dagen te Amsterdam.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1