in: IT EN LA NDSCIIE BEK IGTE.N. bouwer Blom te Rietveld, bij Woerden. Twee hooibergen en eene schuur zjjn afgebrand. Te Haarlem had Zaturdag een begin van brand plaats in de stoom- verffabriek van den heer W. Leur aan het N. B. Sparen, ontstaan door het springen van een vat met harstolie, waarbij vuur moest worden gebruikt. Een werkman heeft daarbij verscheidene brandwonden bekomen en werd bovendien door een gedeelte van het vat getroffen, dat zijn regterbeen ver brijzelde De brand is spoedig door eigen personeel gebluscht. In de laatste vergadering van den algemeenen kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Amsterdam is ingekomen een verzoek van diakenen dier gemeente om tot dekking van het tekort der diaconale rekening te beschik ken over eene som van ƒ200,000 2% pCt. Inschrijving Grootboek. Na lang' dnrige beraadslaging werd besloten het verzoek toe te staan en de noodige magtiging aan het classicaal bestuur aan te vragen. Door de politie te Helder is een 22-jarig jongeling aangehouden, die zich te Amsterdam had schuldig gemaakt aan diefstal van gouden voorwer pen bij een juwelier. Hoewel hij niet in den Helder tehuis behoorde, meende hij daar eens een kijkje te moeten nemen. Het bleek iemand te zijn, die wegens andere feiten reeds tuchthuisstraf heeft ondergaan. Naar men uit Vollenhoven meldt is aldaar Donderdag middag, tusscben 2 en 3 ure, een schok als van eene aardbeving gevoeld. De rigtiug van den schok was van het westen naar het oosten. Te lleino liepen gisteren ochtend omstreeks 6 ure twee zandtreinen nabij het station zoodanig tegen elkander, dat drie wageus vernield wer den. Een der locomotiven werd ook eenigzins beschadigd. Uit Oldeboorn meldt men aan de dsser Cour.: In verschillende cou ranten worden verhalen gegeven van de door onzen burgemeester als ambte naar van den burgerlijken stand onbevoegd verrigte handelingen. Geen van die verhalen heelt echter de eigenschap met de waarheid overeen te komen. De zaak is deze: Om ambtenaar van den burgerlijken stand te wezen, moet men zijn óf burgemeester óf lid van den raad. Nu trad onze burgemeester, (geen raadslid) af op 18 April II. Het besluit zijner herbenoeming was vóór dat tijdstip genomen; de nieuwe beëediging had vóór 18 April plaats. Fei telijk bleef hij dus in functie: tusschen zijne af- en optreding bestaat geen oogenblik. Onder deze omstandigheden ging de burgemeester, bij zijne op- nediog als zoodanig benoemd tot ambtenaar van den burgerijken stand, op de gewone wijze zijn gang met het teekenen van acten van den burgerlijken stand, vol rok huwelijken etc., zonder dat er ook maar een oogenblik gedacht werd aan het onbevoegd zijn daartoe. Nu wil men weten eene ministeriële uitspraak geeft die wetenschap dat met de aftreding van den burgemeester het radicaal als ambtenaar van den burgerlijken stand verviel en dat ondanks voorafgaande beëediging de raad den burgemeester als x ambtenaar van den burgerlijken stand moest herbenoemen, zouden diens handelingen als zoodanig waarde, kracht van wet, hebben. Het gevolg hiervan is. dal 16 paren moeten hertrouwen, en tal van acten van ge boorten en overlijden op nieuw moeien worden ingeschreven. Of deze uit spraak echter eene praclische is, valt te betwijfelen, want Utingeradeel zal zeker niet de eenige gemeente in Nederland zijn, waar dat verzuim heeft plaats gehad. Hier is dat gemakkelijk te herstellende paartjes zijn reeds weder in ondertrouw opgenomen, maar in gemeenten waar het verzuim reeds lang geledensedert jarenplaats haddaar zal men voor vraagstuk ken komen te staan, die hunne oplossing moejjelijk zullen vinden. 'sGRAVENHAGE. 6 December. Door Z. M. zijn benoemd: lot griffier bjj het kanlongeregt te Almelo, de heer mr. J. D van Kuyk, thans griffier bij het kanlongeregt te Enschedé; lot griffier bjj het kantongeregt te Enschede, de heer mr. II. Crommclin, advocaat en procurenr te Ztiipheu. -- De heer T. B. Granprc Molière, met verlof in Europa, laatstelijk veld prediker voor de dienst bjj de protestantsche militairen van het leger in Nederl. Indië, is benoemd tot predikant bij de protestantsche gemeente daar te lande. De heer II. J. G. Modderman, door Z. M. benoemd lot consul der Ne derlanden vpor Liberia, is door de regering der republiek als zoodanig erkend. Bjj het wapen der cavalerie zijn tot 1" luitenant benoemdbij het 1° reg. huzaren, de 2e luit. J. C. Camcrling llelmoli, van het corps; bjj het 2' reg. huzaren, de 2' luit. G. Ph. A. G. H. Itömer, van het corps, bij het 3' reg. huzarende 2' luitl. A. Th. I,ucassen en J. Eek beiden van hel corps. Z. K. II. prins Frederik zal vermoedelijk de Kersdagen te Neuwicd door brengen. 11. K. II. prinses Marianne is gisteren uit Voorburg naar Duitschland vertrokken, f De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden de Indische begroo ting met algemeene stemmen aangenomen, na een uitvoerig bebat over dg conversie, tusscben den heer Fransen van de Putte, die de jongste circu laire bestreed en op regeling aandrong, en den minister van koloniën, die de onzijdigheid der circulaiie verdedigde en wees op de moeijelijkheid om vaste regelen te stellen, zonder in te grjjpcn in de inlandsche huishouding. De kamer is op reces uiteengegaan. Bjj de algemeene beraadslagingen over de staatsbegrooting in de zitting van de tweede kamer van Zaturdag heeft de minister van financiën zijne Vrjjdag afgebroken rede voortgezet. Hij deed eenige mededcelingen omtrent den staat der schatkist in den aanvang dezes jaars, waarvan de toestand op dit oogenblik weinig afnjjkt. daar thans ook een kas-saldo van 30 mil- lioen aanwezig is. Uitvoerig zette de minister zijne bedenkingen uiteen tegen het denkbeeld om niet alleen zich Ie onthouden van verhooging van belastingen, maar zelfs om tot vermindering van beslaande belastingen over te ga: n. Splitsing van de begreoting in gewone en buitengewone uitgaven acht de minister evenzeer bedenkelijk. Hij vreest van de toepassing van dit beginsel eindeloos gehaspel in de vertegenwoordiging over de vraagwat tot de gewone of tot de buitengewone behoort. De minister merkt in ver band hiermede op, dat in zeker opzigt wordt voldaan aan het verlangen naar splitsing door eene afzonder!jjke begrooting voor het veslingslelsel, de staatsspoorwegen en het onderscheid tusschen gewone en buitengewone uitgaven op hel oorlogsbudget. Ook moet men niet uit het oog verliezen het bezwaar, dat de behandeling der staatsbegrooting langer zou duren. Bezuiniging zou voor goed verdwjjnen en het «après nous le déluge" zou ten volle worden toegepast. De minister van koloniën releveert het protest van den heer Keucbenius tegen het koloniaal beleid in verband met de gemoedsbezwaren tegen de vaccine. De minister zeide, dat de zaak van eenvoudigen aard is, daar de Indische regering er sedert jaren naar streeft om door toepassing der vaccine de pokziekle te verminderen. Bij het allerlaatste besluit betreffende de vaccine worden de hoofden van gewestelijk bestuur uitgenoodigd de bepalin gen daaromtrent streng na te leven. Nu heeft een zendeling misbruik ge maakt van zjjne bevoegdheid door de ouders tegen den heilzamen maatregel der vaccine in te nemen; door zijn toedoeu is bjj de bevolking opgewekt zeker verzet legen de voorschriften naar aanleiding waarvan aan de In dische regering verklaard is, dat, wanneer die zendeling daarmede voort ging, hem dan het regt tol uiloefening van zijn beroep zou worden ont nomen. Waar zou hel heengaan, wanneer zendelingen of particulieren de bevolking aanspoorden om aan voorschriften van de regering niet te ge hoorzamen? Meermalen is verklaard, dal de zendelingen bondgenooten van het gouvernement zijn, maar dat verbond mag slechts gesloten worden op voorwaarde, dat zij de inlandsche bevolking niet opwekken tot overtreding der regeringsvoorschrilten. Onderscheidene leden hielden repliekeno. a. de heer Schaepmandie zjjne meening handhaafde, dat het land in een toestand van regeringloosheid verkeert. Verder meent spreker, dat de minister van financiën, eenmaal bezongen als de //mijmerende schepper van IJmuiden", beter zou doen zich wederom aan letterkundige studiën over te geven dan door uitbreiding van het onvrij territoir en het heffen van eene rentebelasting. De aangekondigde motie van den heer Keuchenius luidt aldus: //De kamer, van oordeel dat de toelating van eenen Christen-zendeling tot de uitoefening van zijn dienstwerk in Nederl. Indië niet behoort afhankelijk gemaakt te worden van de gemoeds- of andere bezwaren, bjj hem of derden tegen vaccinatie en revaccinatie bestaande, gaal over lot de orde van den dag". In de zitting van heden is hoofdstuk I aangenomen met algemeene stem men, na een debat over het in gebruik nemen der koninkljjke stallen en verklaring van den minister van financiën, dal hij daarvoor geen gelden meer zal aanvragen. Bij hoofdstuk II is met 44 tegen 27 stemmen verwor pen een voorstel van de commissie van rapporteurs om personele toelage en tractements-verhoogingad ƒ1150, voor commiesen, griffier en ambtenaren der kamer, te weigeren. Daarentegen is aangenomen haar voorstel tot ver mindering der begrootiqg met /10O, ten behoeve van twee boden. Hoofd stuk U is aangenomen. Morgen is het hoofdstuk buitenlandsche zaken aan de orde. Morgen zal de gemeenteraad alhier wederom behandelen het voorstel tot restauratie van den voor- en zijgevel met den toren van het raadhuis, in verband met de aangenomen motie van het raadslid van der Gon Netscher. Naar aanleiding van de aanneming dier motie, hebben burg. en weth. in de vorige vergadering de teekeningen aangeboden voor eene gedeeltelijke en eene geheclc verbouwing van het raadhuis. De kosten van eene verbouwing, met behoud en restauratie van het bestaande, bedragen minstens ƒ297,000. terwijl een geheel nieuw gebouw, ingerigl op de wijze als het daarvan opgemaakte ontwerp aangeeft, eene uitgaaf zal vorderen van 865,000. waaronder eene som van ƒ800 0 is begrepen voor onteigening. Onder me- dedeeling van het vorenstaande nemen burg. en weth. de vrjjheid hun voor stel, tot restauratie van den voor- en zijgevel met den toren, te handhaven en weder aan de orde te stellen, daar dit werk huns inziens onafhankeljjk is van de inwendige verbouwing van het raadhuis en gevoegelijk kan wor den uitgevoerd zonder dat tegelijkertijd die verbouwing wordt ondernomen. Aangezien burg. en weth. meenen, dat vooralsnog tot eene gedeeltelijke of geheele verbouwing niet moet worden overgegaan, wenschen zjj het nemen van het initiatief in deze aan den gemeenteraad over te laten. Het stoffelijk overschot van den oud-minister van marine, den heer L. G. Brccxwerd heden op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Aan de geopende groeve werd eene hartelijke hulde aan de nagedachtenis van den overledene gebragt door graaf van Limburg Stirum en door den zwager van den ontslapene, den heer Brutel de la Rivière. ENGELIND, LONDEN, 5 December, Reeds is gemeld, dat de Iersche parlementsleden, die in slaat van be schuldiging zijn gesteld, uitstel hebben gevraagd van de behandeling hunner zaakopdat zij aan de discussiën van het parlement zouden kunneii deel nemen. De Iersche bladen verwijten der regering, dat zij met opzet de vervolgingen heeft vertraagd en de bjjeenroeping van het parlement ver vroegd, ten einde den heer Parnell en zijne collega's te verhinderen over de Iersche wellen mede te beraadslagen. Kapitein Boycott heeft den volgenden bcdreigbief ontvangen: //28Gros- venor Gardens, London, S. VV.22 Nov. 1880. Aan kapitein Boycott. Mijnheer! Maak uwe doodkist gereed; gij hebt niet veel dagen meer te leven. Wanneer gij u op straat vertoontzult gij door de inwoners van Clanmorris worden doodgeschoten. Zoo ik van lieden af nog eene maand in leven ben, denk ik u drie ons lood in den kop te jagen. Ik ben een

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2