li; I its (in; COURANT. MNGSDAG 7 DECEMBER. ST ADS-BE RICHTEN. SMCS^- PH& wj>A$Êè±. '2%f ir. 28?. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Fe prijs dei Contant is ]ter vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p. ji. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 ccnls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat, ingevolge art. 12 van liet Koninkl. besluit van 9 November 1851 (Staatsblad n". 142), in verband niet Zr. M'. besluit van 11 Augustus 1859 (Staatsblad n". 80), de herstemming ter benoeming van drie leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, zal plaats hebben op Zaterdag, den 18e» December a. s.des middags van 12 tot 2 uren en dal de verkiezing van één lid dier Kamer, ter vervulling der vacature ontstaan door het bedanken van den heer A. H. EIGEMAN voor de op hem uitgebrachte benoeming, op hetzelfde tijdstip zal geschieden. Den kiesgerechtigden wordt medegedeeld dat voor eerslgcmclde vacatures een wit en voor laatslgemelde vacature een rood biljet moet worden ingevuld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 6 December 1880. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doel te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand ge steld een op den l'n December jl. invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht over het dienstjaar 1880/81, 2e kwartaal, zijnde een ieder ver plicht zijnen aanslag op den b(j de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging doorplaatsing in de Leidsche. Courant. De Burgemeester van Leiden, Leiden, 4 December 1880. DE KANTER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Dinsdag 7 December 1880, des namiddags te 4 uren. Adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal in zake de Ruïne. BINNENLANiSCll E BERIGTEN. LEIDEN, 6 December. Heden had alhier ten raadhuize de openbare verhuring plaats van: le. Het bevisschen van eenige wateren buiten de gemeente liggende, lot de vroonvisscherij behoorende. Als hoogste inschrijver is huurder geworden J. C. Spaargaren, vischhandelaar onder Oegslgeest, voor de som van ƒ2005 'sjaars. 2e. Het bevisschen van een gedeelte der Haarlemmer trekvaart, van het tolhek over den Rijnsburgervliet tot aan den achtkanten watermolen. Voor de som van ƒ60 'sjaars is huurder geworden J. C. Spaargaren voornoemd. 3e. De visscherij in de veslgrachten en andere wateren dezer gemeente, verdeeld in 16 percelen. Hiervan zijn bij afmijning onderscheidene perso nen huurders geworden, te zamen voor de som van ƒ169.25. 4*. Het stukje land, genaamd //het Galgeveld", gelegen buiten de Morsch- poort, onder Oegslgeest. Voor de som van 55 per jaar, is huurder gewor den M. v. d. Dop, warmoezier alhier. Van het stuk weiland, gelegen in den Peslhuispolder, langs de achter laan der militaire strafgevangenis, voorbij het wachthuis, onder de gemeente Oegslgeest; alsmede van de beweiding van het exercitieveld, gelegen in den Marendijkschen polder, aan den Maren-singel onder de gemeente Oegstgeest, is de huur niet gegund en besloten tot eene herverhuring over le gaan; terwijl de gunning van de levering van schrijf- en bureaubehoeften ten be hoeve der plaatselijke secretarie en van de schrijfbehoeften voor deopenbarc lagere seholen binnen deze gemeente, waarvan de openbare aanbesteding mede op heden plaats hadis aangehouden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partjjen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ40, 20, ƒ4.30 en 2, de laagste ƒ40, ƒ20, ƒ4 en ƒ2. Morgen zal aan prof. Prins, bij gelegenheid van zijn 25-jarig profes soraat, van wege het Leidsche studentencorps, eene serenade gebragt worden. De onderofliciers-vereeniging //Door vriendschap vereenigd" alhier zal Zaturdag aanst. in de stads-zaal eene buitengewone vergadering houden. Bij die gelegenheid zal ten tooneele worden opgevoerd Doris Knoopen- schaar", blijspel in twee bedrijven, door A. Ruysch. Bij afwisseling zal zich de muziek van het regiment doen liooren, terwjjl het geheel mcl een bal wordt besloten. Gisteren morgen trof de vrouw van den brugwachter aan de Paanw- brug liet ongeluk, dal bij het ophalen dier brng de pink van haar linker hand tusschen de ketting en een haak werd platgedrukt, Gisteren namiddag had L. v. d. W., kleèrbleeker, wonende op de 4e Binnenvestgrachthet ongeluk aan de Heerengracht in het water te vallen doordien hij zijn hond, die aldaar te water was geraakt, daaruit wilde halen. Beiden zijn door eenige daarbij komende personen aan wal gebragt. Gisteren avond, omstreeks 1154 ure, werd het gerucht verspreid, dat er in de Raamstceg brand zou zijn ontstaan, dat echter bleek een loos alarm te zijn, zoodat de spuit aan het weeshuis geplaatst, door de jongens derwaarts gebragt, weder huiswaarts kon worden gevoerd. Heden morgen, omstreeks 10 ure, is een wachtmeester der artillerie aan de Blaauwpoortsbrug van zijn paard, dat uitgleed, gevallen. Die val had echter voor hem geen nadeelige gevolgen. Bij het le 's Hage gehouden examen voor de betrekking van commies der posterijen zijn al de negen candidaten geslaagd, namelijk de hh.: jhr. P. F. A. J. van BönninghausenG. Bouricius, J. C Noorduyn, IC. Preuyt, G. J. Vcenhoven, J. D. Vissering, H. van der Wiel, G. van Wieringhcn Rorski en J. Goedkoop. Sedert ongeveer 7 jaren is op al de spoorwegen in Midden-Europa als regel aangenomen, dat de zomerdienst vijf maanden duurt (15 Mei-15 Oc tober) en de winterdienst zeven maanden. In de laatste jaren is echfer tusschen zomer- en winterdienst weinig verschil gemaakt, vooral wat het aantal treinen betreft, en dat was dan ook noodig, omdat zoowel in de laatste helft van October als in de eerste helft van Mei en ook reeds in April het getal reizigers nog zeer aanzienlijk pleegt te zijn. In de eigen lijke wintermaanden echter neemt het personenverkeer zeer af, behalve in de dagen voor en na Kersttijdzoodat menige trein nagenoeg ledig blijft. Ten einde die wanverhouding weg te nemen is nu het plan ter sprake ge bragt om de regeling om te keeren, en de winterdiensten te beperken van 1 November tot 31 Maart, maar dan met eene beperking van het getal treinen volgens de werkelijke behoefte van het winterverkeer. (/76/.) Zaturdag hield het IJsvaart-comité te Amsterdam eene vergadéring met de leden der sub-commissiën. In de vergaderzaal waren de keurige schetsen tentoongestelddoor den heer Louis Apol gedurende de laatsLe reis van de Willem Barcntz vervaardigd. Omtrent de derde reis van de Barents werd verslag uilgebragt door luit. ter zee Broekhuyzen, onder wiens opper bevel deze reis geschiedde. Hulde werd door de vergadering gebragt van het beleid en de stoutheid, waarmede de heer Broekhuyzen zijn schip uit het ijs had thuisgebragt, en voor de belangrijke waarnemingen door hem en zijne medgezellen gedaan. De voorzitter stelde nu voor in 1881 de Wil lem Barents andermaal uit te zenden en daartoe weder bijdragen te vra gen van het Nederlandsche volk, die hooger bedrag zullen moeten aanwij zen dan verleden jaar, daar de uitgaven grooter zullen zijn. Met algemeene instemming werd daartoe besloten. Met het stoomschip Drenthe zal op 25 December naar Indië vertrek ken een detachement troepen, onder bevel van den kapitein L. Bendeler; medegeleider de 2C luit. llissink. Het stoomschip Celebes is op 4 Dec. van Amsterdam vertrokken. De Conrad, op weg naar Amsterdam, is op dien dag van Napels vertrokken. De Madura, op weg naar Batavia, vertrok op 5 Dec. van Napels. Eene derde gift van 1000 is voor het op te rigten hospitium of con vict der Vrije Universiteit te Amsterdam ontvangen. D». J. H. Maronier, pred. bij de Remonslrantschc gemeente te Utrecht, heeft het beroep naar Rotterdam aangenomen. Bij het vertrek van den trein van 4.30 ure namiddag naar Emmerik, had Vrijdag 11. te Rotterdam iemanddie een der passagiers van den reeds in beweging zijnden trein nog in de haast een pakje wilde toesteken en daarom den trein naliep, het ongeluk tegen de ijzeren kolom bij de retirade te Ioopen, zoodat hij op zijde is gevallen en tusschen het perron en het plankier van den trein is lereglgekomenten gevolge waarvan zijn regter- arm werd verbrijzeld. Naar het stedelijk ziekenhuis overgebragt, is hij spoedig aan de gevolgen der verwonding overleden. Te Ilellevoetsluis is het berigt aangebragtdat de Engelsche brik Glencaimkapt. Knight, van Newcastle naar Rotterdam met steenkolen, op den Ooster is verongelukt. De equipage was door een Ostender vis- scherman gered. Zaturdag avond is er brand ontstaan op de hofstede van den land- t

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1