en het dorp der moordenaars verwoestte, waarbij een matroos gedood en een :ander gekwetst werd. Zondag II. is in Schotland eene aardbeving waargenomen. In ver scheidene plaatsen, zooals Inverary, Oban. Callender, Bute, Stornoway en Sandwich, werden de huizen merkbaar geschud; pleister viel van de muren «n de klokken sloegen aan. De schok duurde slechts enkele seconden, maar veroorzaakte niettemin grooten schrik. De aanslaande president der Vereenigde Stalen heeft op eene vergadering -van republikeinen te New-York de gewigtige belofte gedaandat hy maat regelen zal beramen om te voorkomendat voortaanbij wisseling van .president, bekwame ambtenaren ontslagen worden. Zulke maatregelen zou den wel in het algemeen belang zijn, doch men vreest, dat Garfield daarbij op onoverkomelijke bezwaaren zal stuiten. Nabij Guelato, iu Mexico, is een meer. dat een omtrek heeft van 4000 meter, welks water, lot grooten schrik der bijgeloovige bewoners van die streek, plotseling eene bloedroode kleur heeft aangenomen. 25 jaren gele den heeft zich hetzelfde verschijnsel voorgedaan, zonder dat men er in slagen mogt de oorzaak te verklaren. Thans is er eene commissie belast met het scheikundig onderzoek van bet water. FKAKkHIJK. In de kamer van afgevaardigden heeft de aangekondigde interpellatie omtrent de buitenlandsche politiek der regering plaats gehad. De minister Barthélemy St. Hilaire heeft, na een hertigen aanval van Perschell op de demonstratie der vloten de noodzakelijkheid verklaard, die er voor Frank rijk bestond om deel te nemen aan de beraadslagingen van het congres te Berlijn. Hij zou een aanval begrepen hebben, als Frankrijk zich van de andere mogendheden had afgescheiden. Wat de demonstralie der vloten be trof. Engeland had het initiatief genomen. Hg las een document daarover voor. De kamer nam ten slotte een votum van vertrouwen aan met 307 tegen 107 stemmen. Op voorstel van den heer Talandier, heeft de kamer eene commissie benoemd om de slagtofl'ers van den coup d'élat van den 211"1 December op te sporen en schadeloos te stellen. Deze commissie heeft zich geconsti tueerd en den heer Escarguel lot voorzitter verkozen. Van oordeel zijnde, dat eene enquête noodig is alvorens zij der kamer het vaststellen van een definitief crediet voor de beoogde schadeloostellingen kan voorstellen, heeft zij besloten voorloopig een crediet van 1 millioen aan te vragenten einde in de dringendste behoeften te voorzien. Het Journ. des Déb. meent, dat met dit millioen de voet gezet zal worden op een volstrekt onbegaanbaren én allergevaarlijksten weg. In den senaat heeft de minister Farre. bij de behandeling van de be grooting voor oorlog, in antwoord op verwijten over het ontslag van ver schillende kommandanten bij het territoriale leger, gezegd, dat hg geen mannen aan het hoold van het leger wil laten, die de republiek willen omverwerpen. Sprekende over het gebruiken van het leger bij de uitvoering der decreten, zeide hg, dat het hier te doen was om de wet te doen uit voeren, en dat hg nooit aarzelen zou het leger te gebruiken in dienst der wet. De personen, die deelgenomen hebben aan de commune-manifestatie op de begraafplaats te Levalois-Perret, zgn reeds voor de reglbank verschenen. Drie hunner zijn tot gevangenisstraf veroordeeld, wier duur afwisselt van zes dagen lot eene maand. Een dergenen, aan welke het maximum der straf werd opgelegd, omdat hij »Leve de commune!" had geroepen, herhaalde dezen kreet op hel oogenblik, dat hg de geregtszaal verliet. Onmiddellijk teruggebraglkreeg bij een nieuw vonnis van eene maand opsluiting. Pater Monsabré zal. wegens de heftige rede, die hij in de kerk van Sainl-Augiistin gebonden heelt ter gelegenheid van den verjaardag van bet overlijden van pater Lacordaire. geregtelijk vervolgd worden. De graaf van Chambord heeft voor 1000 fr. ingeschreven op de lyst ten behoeve der uiteengedreven geestelijke orden. De bekende uit Caledonië teruggekeerde Louise Michel heeft in de zaal Graffard eene conférence gehoudendie door een talryk publiek werd bijge woond. Hare rede was eene aaneenschakeling van aanvallen tegen den bestaandeu toestand der maatschappij. Het nommer, dat de tuchthuisge- vangenen gedragen hebben, zeide zij. zou eenmaal hun roemrijkste titel wezen. Aan de tegenwoordige regeringspersonen droeg zij de verachting toe, die zg verdienden. Aan de spreekster werden twee roode bloemruikers aangeboden, die zij aannam uit naam der sociale revolutie. UVITICULAXD. Gp ééne uitzondering na hebben de Pruissischc universiteiten zich aan alle deelneming aan de beweging in zake dc Joden-quaeslie onthouden. Eene uitzondering daarop maakt de universiteit te Leipzig, waarzy. zooals de tXat. Zeit. mededeelt, een levendigen bijval vindt. Studenten dier uni versiteit hebben zich aan het hoofd dier agitatie gesteld. De tegenwoordige rector magnificus dier hoogeschool, de theoloog Lttthard, schijnt die zaak krachtig te bevorderen. In eene circulaire door den minister van openbare werken uitgevaar digd. naar aanleiding der jongste spoorwegongelukken, wordt op grond van onderzoek geconstateerd, dat bijna altijd door overtreding van ondubbelzin nige en genoegzaam bekende voorschriften van den kant van beambten die ongelukken ziju ontstaan. De minister dringt daarom aan op krachtiger handhaving der discipline en geeft daaromtrent nadere voorschriften. Te Berlijn is zekere Wetzel, een sigarenmaker met slechts één been, tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij, in botsing geraakt met een nachtwacht, zijn kunstbeen had losgegespt en daarmede den dienaar der politie een pak slaag had gegeven. T r K K IJ E. Op 28 November kwam de Turksche ministerraad, onder voorzitting van den Sultan, bijeen, om te beraadslagen over eene nota aan de mogend heden betreffende hel Grieksche vraagstuk. Daarin wordt verklaard, dal de Porie door den afstand van Dulcigno een bewijs heeft gegeven van haar goede trouw. De Porie vVenscht de Grieksche aangelegenheid op vredelie vende wijze te regelen, op den grondslag der demarcatjelynonlangs aait het oordeel der mogendheden onderworpen. Zij doet ten slotte een dringend beroep op deze laatstenten einde Griekenland tot eene vredelievende schik king te stemmen. De Porie heelt besloten om hare troepenmagt aan de Grieksche grenzen thans op 115,000 man te brengen, ten einde op den naburigen staat een zedelyken druk te oefenen. PER TELEGRAAF. WEENEN2 December. Volgens de Pol. Corr. is er een voorstel van de Britsche regering bij de mogendheden ingekomen, dat de verschillende eska ders bepaalde, elkander mede te deelenhavenplaatsen zuilen opzoeken of in vooraf bepaalde rigiingen zullen kruissen, zoodat eene soort van zamen- hang tusschen de vloten blijft bestaan. De Russische regering sloot zich bg dien voorslag aan. PARIJS, 2 December. Na uien we verklaringen van Farre, die zeide, dat hg de politiek van het leger wil uilsluiten, werd de bcgrooting van oorlog aangenomen. LONDEN, 3 December. ParnellBeggar Sullivan, Sexton en Dillon zullen morgen uiistel der behandeling van hun proces vragen, omdat de tydsbe- paling daarvan, nl. 28 December, hen beletten zal hun consiiiutionneel regt uil te oefenen en deel te nemen aait de werkzaamheden van het parlement. NAPELS, 1 December. Ten een ure heden ochtend of nacht brak een brand uit in de gouvernement; tabaksfabriek. De brand barste uit in de benedenverdieping, die moeijelyk met de bluschmiddelen te bereiken was. Al dadelijk zag men dat redding hopeloos was, en alle maatregelen der autoriteiten strekten om het vuur te localiseren, met het doel de digibewoonde buurt te behoeden. Daartoe werden de gevaarlijkste huizen neêrgehaald, terwijl een 30 spuiten op het gebouw speelden. Groot was het gejammer der ongelukkigen. vrouwen en kinderen, in de straten; zoo vele huisge zinnen toch werden broodeloos. Dc brandweer was natuurlyk ter plaatse en druk werkzaam; er waren ook troepen en zeelieden opgeroepen. De geestelijkheid met den aartsbisschop aan het hoofd was ter plaatse om waar zjj kou hulp en troost te brengen. De schade bedraagt vele millioenen doch daar alles was geassureerd lijdt het gouvernement geen verlies als de assurantie be taald wordt. De verliezers zijn de werklui en hunne gezinnen. Op eene vraag van den hertog Sandonato hieromtrent heeft de minister van financiën heden in de kamer verklaarddat hg maatregelen nam om in hun nood te voor zien. De naburige kerk van San Pietro Martire, met hare kostbare schil derijen uit de Vlaamsche school, heeft men gelukkig kunnen isoleren en behouden. 4fi EEN GOEDKOOP GENEESMIDDEL. ledereen weet hoe moeielijk gewoonlijk verkoudheden, bronchitis en an dere kwalen van dien aard te genezen zijn, vanwege hare hardnekkigheid en hoeveel aftreksels, stroopen en andere geneesmiddelen men moet gebrui ken, om die ziekten kwijl te raken. Daarenboven weet een ieder dat een verwaarloosde verkoudheid heel licht in eene bronchitis ontaardt, ja zelfs soms in longtering overgaat. De talrijke ondervindingen hebben sinds lang bewezen, dat de zuivere Noorweegsche Teer, goed toebereid, een bijna wonderdadige uitwer king heeft op de genezing van de genoemde ziekten. De Teer kan niet in substantie gebruikt worden vanwege haar onaangenamen smaak en kle verige bestanddeelen. Een pharmaceut te Parijs, de heer GUYOT, is op het denkbeeld gekomen die leer Ie omgeven met gelatine, ter grootte van een gewone pil. Niets is gemakkelijker om iu te nemen. De capsule lost zich terstond op en de teer doet hare werking. Elke flacon bevat zestig capsules.; dc geheele behandeling komt dus slechts op vyf of zeven en een halve cent daags en ontheft van het gebruik van afkooksels, patés en siropen. Otn zeker te zijn dal men de echte capsules Goudron de Guyot heeft, moet men op de driekleurige handicekening van den heer GUYOT, op hel etiquette, letten. Te verkrijgen in de voornaamste apotheken. Met zekerheid hebben wy vernomen, dat aan verscheidene personen, die aan verkoudheid, bronchitis of longlering leden en in zekere apotheken teercapsules vroegen, niet uit onze fabriek afkomstige capsules zgn ver kocht. Wij meenden den patiënten daarom in herinnering Ie moeten bren gen, dat alle teer op verre na niet op dezelfde wijze is samengesteld en de uitwerking er van dus ook niet hetzelfde kan zijn. Geen verantwoordelijkheid op ons willende Iaden, welke niet op ons rust, verklaren wij bij deze, dat wy alleen kunnen instaan voor de kwaliteit en bijgevolg de geneeskrachtige eigenschappen van de echte teercapsules van GUYOT, die op bel etiquet van de flesch van onze in drie kleuren gedrukte handtee- kening voorzien zijn. AKADEMIE-NIEVW§. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 3d'° December de heer P. Vermeulen, geb. te Alphen a'd. Rijn, inde geneeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Over de secretie van het darmslijmvlies onder den invloed van cathartica. Gehouden Vcrkooping van onroerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Vrijdag 3 December. Notaris Mr. J. L. Klaverwijdex. De percelen Wei- en Hooiland, met een daarop staand Watermolentje en steenen Schuur, alsmede een perceel Esschen- en Elzenhout ol' Boschland eu Watering, een en ander gelegen aan de Dolgnslootonder de gemeente Val kenburg, zonder Sectie, nos. 570, 648. 649, 662, 663, 670. 671, 673 lot en met 685, no. 991 tol en met 998, en in den Burgerlaansclieii poider. onder de gemeente Wassenaar, Sectie B, nos. 379, 380 en 392, te zameu ter grootte van 17 heel., 73 aren, 19 centiaren, gecombineerd. Kooper de Heer 0. II. Baron van Pallandt, te Wassenaar 131519.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3