BUITEISLANDSCHK BtilllGTE.V ook de nuttige, moeten inkrimpen, óf de belastingen verhoogeti. Ware dat zoo, hjj zou by den reeds bestaanden druk aan het eerste de voorkeur geven. Maar sprekers financiële berekeningen hebben hem tot het resultaat gebragt, dat ▼oor openbare werken, voor productive geldbelegging, voor buitengewone defensiekosten 20 millioen uit de gewone uilgaven worden besleed. Welnu, dat is geen zoo onrustbarende toestand en daarvoor behoeven wij ons niet in te krimpen, maar kunnen wij voorloopig, in afwachting dat wij van de 14 millioen voor Atjeh afkomen, door vlottende, misschien wel door vaste schuld ons helpen. De heer van Houten bleel, wegens de wijze van optreding van dit kabinet en wegens het gemis aan constitutionele leiding tegenover de kamer bei den even bedenkelijk voor de kroon zjjn politiek wantrouwen in het ministerie volhouden. Zijn prestige heeft meer en meer geleden. Het is niet een cabinet d'affaires, maar het wordt gedreven door eenechambre d'affaires. In drie zaken heeft het ministerie nog eenige leiding aan het kahinet willen geven, doch niet in die rigling, welke spreker noodig acht. 1*. De quaestie der kieshervorming wordt ten onregte vastgemaakt aan belasting-hervorming, waarmede zij voor eene goede regeling niet kan wor den in verband gebragtgelijk spreker in het breede trachtte aan te too- nen, omdat de census altijd een hinderpaal zal zijn. 2'. De quaestie der defensie, waaromtrent geen goede regeling mogeljjk is, hetzij zonder grondwetsherziening, hetzij zonder de bepalingen der grondwet te forceren voor militie en schutterij. 3°. De quaestie der financiën. Met den heer Schimmelpenninck was spr. hel eens, dat wjj geen versterking van onze gewone noodig hebben. Voor onze openbare werken behoeven wij waarlijk de belastingen niet te verhoo- geu. Ja, versterking van middelen is gevraagd, maar sedert is dat geschied door de successie-belasting, sedert zijn onze middelen hier en die in Indië 'toegenomen en zijn de verwachtingen op de vermeerdering van de Indische territoriale inkomsten en van de koflij gunstig. 1 Alzoo eene nieuwe belasting is niet noodig en als er eene belasting op het roerend vermogen moet komen, waarvan spreker in beginsel een voorstan der is, dan moeten daartegenover andere belastingen worden afgeschaft. De heer Blussé betoogde, dat de ondervinding der vier afgeloopen jaren ruimschoots heeft bewezen, dat versterking van de gewone middelen noodig is, waarmede bezuiniging zeker kan gepaard gaan, maar die ook noodig is oin daartegenover andere lasten af te schaffen, als den suikeraccijns, dien op het zout, de zeep enz. Het denkbeeld van splitsing tusschen de gewone en buitengewone uitgaven verwierp spreker als een gevaarlijke "hocus poctis'. omdat men dan aan den eenen kant zou gaan rente verhoogen voor leeuiugen en aan den anderen kant voor het overschot op de gewone dienst belastingen zou gaan afschaffen. De heer de Bruyn Kops adhaereerde aan het betoog van den heer Blusse', dat splitsing in gewone en buitengewone uitgaven gevaarlijk te achten is en de maatschappelijke toestand verbetering behoeft door afschaffing van lasten, die den kleineren man drukken. De heer Corver Hooft bestreed de optimistische financiële beschouwingen, in zoover daardoor eene hoog noptjr zakeljjke inkrimping der uitgaven zou achterwege bljjven. De lieer Tak" betoogde in het breede, dat wij op hel voorbeeld van België en Duitschland de handelsontwikkeling moeten uitbreiden door verbetering van gemeen schapswegen te land en te water, door goede spoorwegtarieven, door waak zaamheid en loezigt van de regering op grootc handelsbelangen. De heer Bor- gesius betoogde, dal uitbreiding van de staatsuitgaven het gevolg is van den algemeenen geest van vooruitgang en zij dus onvermijdelijk is. In de zitting van heden is het begrootings-debat voortgezet. De hh. Lob man. Keiicheuius en van der Hoop bestreden de regering en de schoolwee De heer Gleichman hield voldat voor Juljj 1879 niet aan de grondwets herziening is gedacht. De minister van buitenlandsche zaken verdedigde de houding der regering en handhaafde in alle opzigten haar vroeger standpunt. De minister van financiën bleef versterking van middelendoor eene belasting op hel roerend vermogen, noodig achten. Werd zij niet toegestaan dan zou eene bestaande belasting moeten worden verhoogd. Morgen voorzetting. Gisteren heeft in het Hotel de l'Europe het aangekondigde diner plaats gehad door de leden der eerste kamer hunnen president, jhr. mr. van Eysinga, aangeboden en waarbjj als gasten tegenwoordig waren de voor zitter van de tweede kamer alsmede de griffiers van beide takken der wet gevende magt. Voor het geregtshof alhier stond gisteren teregt zekere W. v. M., uit Asperen, beschuldigd van valschheid in geschrifte en bedriegeljjke opligting. Nog geen jaar geleden was hem door het hof wegens gcljjk feit eene cel straf van 6 maanden opgelegd. Thans had hjj den naam zijns vaders ge bruikt om zijn doel te bereiken. Op een paar briefjes, die hjj met dien naam had onderteekend, wist hij bij een goud- en zilversmid te Gorinchem twee zilveren horloges te bemagtigen, lerwjjl hjj zich in een anderen win kel vier zilveren pepermuntdoosjes deed afgeven. Bedoelde voorwerpen wer den door hem gedeeltelijk voor een geringen prjjs verkocht en voor een ander deel weggegeven; een der horloges had hij bij zijne aanhouding nog in zijn bezit. Hij békende het hem ten laste gelegde volkomenmaar deed het voorkomen, dat, daar zijn vader Ijjdelijk afwezig was, zjjne moeder hem had gemagtigd op den naam van zijn vader de sieraden Ie vragen. Het was zjjne bedoeling geweest ze ook te betalenmaar zijne spoedige aanhou ding had hem dit belet. Adv.-gen. mr. Gregory eischte voor den besch. één jaar eenzame opsluiting. De verdediger, m'. baron van Tuyll van Seroos- kerken, geloofde, dat de opligting niet voldoende was bewezen, daar er geen bedoeling om te beuadeelen had beslaan. Op dit punt strekte zijne conclusie tot vrjjspraak. Wat de valschheid betreft, wees pleiter op ver zachtende omstandigheden en verzocht eene ligtere straf dan door hel O. M. was geretireerd. Uitspraak aanstaanden Maandag. Gisteren is alhier in den ouderdom van bijna 61 jaar overleden de lieer...L. G. Brocx, oud-minisier van marine. Een hartkwaal, waaraan hjj reeds lang leed, maakte een einde aan zjjn leven. Naar men verneemt zullen door het openb. min. in de zaak van W. M. de Jongh 49 getuigen worden gedagvaard. Bij eene heden aan het ministerie van marine gehouden aanbesteding ten behoeve van het corps mariniers was voor de levering van eene party wollen dekens minste inschrijver de heer H. J. van Wensen, te Leiden, voor ƒ482. Door de kamer van koophandel alhier is een adres aan den minister van binnenlandsche zaken gerigl, waarin zjj de aandacht vestigt op eene zinsnede, voorkomende in het bestek der te Utrecht te houden aanbeste ding wegens de verbouwing van het voormalig landbouwkundig kabinet al daar tot provinciaal archiefgebouw. Die zinsnede luidt woordelijk aldus: 18. Nota. De leveringen en wer ken, vermeld in 12, 13 en in 15 en aldaar aangeduid door de letters P. I., kunnen door de firma II. Pèris Isaac, ingenieur civielte Marchiennes, in België, tijdig worden geleverd voor de som van 24200, in welke som is begrepen de evenluëel voor de uitvoering noodige vermeerdering van ge- wigt of hoeveelheid der verschillende materialen. De gegadigden worden hier dus van regeringswege met den vinger ge wezen naar het buitenlandals de geschikst gekeurde gelegenheid om een aanzienljjk deel (ruim 30 pCt.) van het aan te besteden werk te doen ver vaardigen. Deze vingerwijzing heeft vrjj algemeen een pijnljjken indruk gemaakt. En dit kon moeijelijk anderswaar onze nijverheidinzonderheid op dit gebied, te klagen heeft over schaarschte van werk ten gevolge waar van inkrimping van werktijd en lijdelijk ontslag van arbeiders wederom zjjn ingetreden als zoovele verschijnselendie den Nederlandschen werkman een kommervollen winter voorspellen. Of zou die ontwerper inderdaad niet weten, vraagt de kamer, dat etablissementen als Fejjenoord, van de firma L. J. Enthoven en O. en de Prins van Oranje alhier, van van der Made te Amsterdam, van Schretlen C°. te Leiden, en zooveel andere in Nederland, over aanzienlijk meer werkkracht beschikken dan de zijdelingsch aanbevolen buitenlandsche firma 11. Püris Isaac? Dat dit hem dan bij dezen moge gezegd zijn; alsook dat eene der bovengenoemde firma's zich bereid verklaard heeft tot de be doelde levering, en zulks voor een aanzienljjk minder bedrag dan ƒ24200. Van die bereidverklaring is hel schrifteljjk bewijs in ons bezit. Het was onze pligt, zegt de kamer verder, om, ingevolge het verlangen der nijver heid, die wij vertegenwoordigen, de aandacht van den minister van bin nenlandsche zaken te vestigen op de krenking, haar noodeloos, onverdiend en vermoedelijk tot nadeel voor de schatkist, bij vernieuwing aangedaan. De bekende Maria Christine de Leeuw is thans voor de 64"« maal w e gens openbare dronkenschap veroordeeld tol ƒ20 boete, subsidiair 6 dagen gevangenisstraf en bovendien tot ƒ7.50 boete, subsidiair 8 dagen, benevens 5 dagen gevangenisstraf wegens het maken van burengerucht. Tot dezelfde boeten en straffen werd veroordeeld] A. T. Scheideler, die voor de 40e maal wegens dronkenschap teregt stond en mede burengerucht had ver oorzaakt. ENGELAND. LONDEN, 2 December Aan de Manchester Guard, wordt gemeld, dal onmiddellijk na den terugkeer van lord Dufferin te St. Petersburg met de Russische reg. ring onderhandelingen geopend zullen worden ter verkrjjging van een gemeen overleg in de oplossing van het groote Midden-Aziatische vraagstuk. Eene mededeeliug van dien aard is reeds aan den heer van Giers, den chef van het dep. van buitenl. zaken te St. Petersburgtoegezonden. De Standard verneemt, dat de lersche Land-League al hare gelden naar Parijs en Frankfort heeft gezonden en dat het de Frankfurter bank is geweest, waaruit ƒ60000 is genomen om daarvoor in Zwitserland geweren te koopen, die uit Italië naar Ierland verscheept zijn. De naam van het schip was Emmamaar daar de kapitein in hel bezit was van een dubbel stel scheepspapieren, zal de naam op zee vermoedelijk veranderd zjjn. De correspondent van de Standard meent zekerheid te hebben, dal het schip zich thans te Havre of te Duinkerken of tusschen beide plaatsen bevindt. De Land-League zou aan de Amerikaansche vrienden verzocht hebben, al hel geld, dal zjj voor de zaak bestemmen, niet direct naar Dublin, maar naar Parijs te zenden. De Dublin Gaz. bevat eene officiële bekendmaking, waarbij 1000 M wordt uitgeloofd voor mededeelingen die tot de ontdekking leiden zullen van den onlangs in het graafschap Limerick vermoorden landagent Wheeler. Voor de "High Court of Justice" te Londen is thans de quaestie aan hangig, of de Londensche telephoon-maatschappjj inbreuk maakt op het monopolie, dat de staal heeft voor hel verzenden van telegrafische berigtcn. De procureur-generaal wees er op, dat in de patentbrieven de telephoon omschreven werd als een werktuigdat door middel van electriciteit ge luid voortplant. De advocaat der maatschappjj deed uitkomen, dat toen de telegraph-act in 1869 werd gemaakt niemand nog aan den telephoon dacht. Men ziet met belangstelling de beslissing tegemoet. De admiraliteit heeft van commodore Wilson uit Adelaide een telegram ontvangen, waarin het berigt van den moord op den koa.mandant en vjjf leden der equipage van den oorlogschoener Sandfly, door inboorlingen van de Salomons-eilandenbevestigd wordt. De zeeofficier was met zijne man schappen juist bezig met de opmeting van de kust, toen hij door de woeste inlanders overvallen werd. Slechts een van de mannen, welke de komman- dant bjj zich in de boot had, redde zich door zwemmen. Het officiële berigt voegt er bij, dat de tweede officier Bradford landde, de lijken borg

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2