LEIDSCIIE COURANT. l.SSO. ZATURDAG 4 DECEMBER. 2S5. BINNENENDSCNE BIDIG T EN De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, huiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentifn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 3 December. Aan den heer Krijn Haasnoot, aannemer te Katwijk aan Zee, is de uitvoering van de werken bet redende den aanleg van de lijn LeidenKat wijk met de daaraan verbonden kunstwerken opgedragen. Door bet kiescollegie der Ned. hervormde gemeente is, voor de vaca ture van predikant bij die gemeente, uit het vroeger vermelde zestal predi kanten, het volgende drietal gevormd: dd. D. Rijnders, pred. te Middelburg; J. Langhout, pred. te Anjum; P. Deelman, pred. te Kampen. Al de hoofden der lagere scholen in deze gemeente werden gisteren aangenaam verrast door de toezending van eenige exemplaren van een lief gedichtje, ter gelegenheid der geboorte van de prinses gemaakt door onze hooggeachte stadgenoote M. C. L. L. Deze exemplaren zjjn bestemd ter uitreiking aan de leerlingen, en misschien zullen deze coupletten in meer dan eene school op de wjjze van "Wien Neerlandsch bloed" worden gezongen. Gisteren en heden zjjn door de politie een viertal jongens in bewa ring gesteld, ter zake van kleine diefstallen bij winkeliers alhier gepleegd. In den afgeloopen nacht, omstreeks 11% ure, werd een jongeling, genaamd S. P. W., oud 20 jaren, door zijne moeder uit eene tapperij aan de Lammerenmarkt gehaald, die daarover zoo ontevreden scheen te zijn, dat hjj van hare zjjde aan den Ouden Singel in het water sprong; hij werd spoedig door daarbjj komende personen gered en naar het politiebureau ge- bragt, waar zijne kleederen werden gedroogd, zoodat hij een paar uren later, zeer gekalmeerd, naar de ouderlijke woning aan de Uiterstegracht kon vertrekken. Tegen de 17-jarige H. VV. V. is door de politie proces-verbaal opge maakt ter zake van diefstal in dienstbaarheid. Heden is door de politie naar de gevangenis te 'sGravenhage overge- bragt de persoon van S. K.die zich ten uadeele van een winkelier alhier had schuldig gemaakt aan opligterij. De aanbevelingslijst van leeraren in de reken-, stel- en meetkunde, opgenomen in ons blad van gisteren, betreft niet de hoogere burgerschool te Leiden, zooals verkeerdelijk is gedrukt, maar die te Delft. (IV. R. C Door wijlen den heer P. van Keppel, gewoond hebbende te Doesburg, is vermaakt: aan het It. C parochiaal kerkbestuur Ie Doesburg eene som van f 3000; ten behoeve der R. C. school aldaar eene som van 1500 en eene erfstelling, beslaande in de nalatenschap, ba aftrek van IcgaLen en kostenbedragende 12000 onder den last van uitkeering aan daarbij ge noemde instellingen. De heer med. dr. L. F. VV. van Coolh, dezer dagen te Breda over leden, moet aan die gemeente bij testament vermaakt hebben ƒ330,000, ten einde daarvan ƒ300.000 te besteden voor het oprigten eeuer ambachts school en 30000 voor het bouwen van arbeiderswoningen, met bepaling, dat die woningen kosteloos ter bewoning zullen afgestaan worden aan per sonen, die geen misbruik maken van sterken drank. Men meldt uit NijmegenWoensdag morgen werden de bewoners der Ridderstraat op de onaangenaamste wijze verrast door geruchten omtrent eene vreesselijkc gebeurtenis, die in hunne onmiddellijke nabijheid badplaats gehad. Zekere J. d. B.mr. vleeschhouwer, een oppassend man, die met eene dienstbode op den hoek van de Ridderstraat en het Stokkumstraatje woonde, werd vermist. Eindelijk vond men zijn lijk in den regenput, nadat sporen van bloed en een mes, in de nabijheid dier plaats gevonden, de aandacht der zoekenden derwaarts gerigl had. Toen het lijk er was uitge haald, bleek het, dat het eene wonde in de borst en aan den hals had. Tot dusver ligt er over het gebeurde nog een digte sluijer. Er loopen vele geruchtenmaar men durft over hunne meerdere of mindere gegrondheid geen oordeel vellende zaak is in handen der justitie. Te Assen zag zekere d. G. sedert eenige dagen, dat zijn voorraad turf zonder zijn toedoen, gedurig verminderde. In overleg met een der politie agenten, werd een even practise!) als doelmatig middel bedacht om den vermoedelijken dief in den val te laten loopen. Men sloeg nl. in onder scheiden turven kleine spijkertjes, en toen heden van de daarmede gemerkte ontbraken, werd een onderzoek ingesteld en bleek zijn buurman d. V. in het bezit te zijn van turf, die veel overeenkomst had met die van d. G. dochhij had ze gisteren gekocht Op de aanwezigheid der spijkertjes niet bedacht, moest Lij wel lot de bekentenis komen, dat de turf 's nachts van de eene naar de andere schuur, die aan elkander staan, was over- gebragt. De dierentuin te Assen zal worden uitgebreid. Hel bestuur heeft met dat doel een gebouw en daarbij behoorend terrein voor ƒ4700 aangekocht. -- Te Appelscha is een 23-jarig jongeling in zijne woning, terwjjl vader en moeder afwezig waren, door den 18-jarigen jongeling P. W. V. onver hoeds aangevallen en met een mes zoodanig in den rug gesneden dat zjjn toestand niet zonder gevaar is. -- Dingsdag II. zijn de reizigers, die zich in den spoortrein van Tilburg naar Breda bevonden, aan een groot gevaar ontsnapt. De stoomtram, die van Breda naar Oosterhout vertrok, was juist door den gesloten sluitboom over den overweg van den spoorweg aan den Tetcringschen Steenweg heen- gestoomdtoen de trein van Tilburg, aldaar aankomende, hem rakelings passeerde. De reizigers kwamen met den schrik vrij. Te Bavel, in Noordbrabant, is Dingsdag avond 11. brand ontstaan bij een landbouwer, doordien de kat eene petroleumlamp had omgesprongen en brandende in het hooi van den stal was grvlugt. Weldra was het huis eene prooi der vlammen. De geheele inboedel, granen, eene koe, eene vaars en een kalf zijn verbrand. De schade wordt op 3400 begroot. Uit Zuid-Afrika deelt hel HU. de volgende bijzondere bcrigten mede: De stoutmoedige verovering van Lerothodi's sterkte heeft niet gestrekt om de Basutos te doen verflaauwenhel dorp werd later door hen weder bezet en generaal Clarke's poging om het te hernemen slaagde niet; de colonne moest zelfs eenigzins terugtrekken. Algemeen ontveinst men niet, dat het een hoogst ernstige, welligt langdurige krjjg is, die de weerkracht der Kaapkolonie tol het uiterste kan inspannen en vele opofferingen zafeischen. De oorlog is impopulair, maar tevens wordt die vooral door de Zuid-Afri kaners als noodzakelijk en pligtmatig beschouwd. Vandaar de spoedige opkomst der burgermagt en vrijwilligers; een 50-tal Duitschers zijn mede uitgetrokken en niet minder dan 24 studenten van de theologische kweek school te Stellenbosch. De Zuid-Afrikaansche organen dringen weder aan op medewerking van den Oranje-Vrijstaat tot bestrijding van een algemeen gevaar voor de Blanken, doch president Brand heeft andermaal ecue krachtige waarschuwing tot behoud van de onzijdigheid uitgevaardigd. Door de commissie van rapporteurs over hoofdstuk buitenlandsche zaken zijn twee amendementen voorgesteld: 1'. om ƒ2200 te schrappen wegens de verhooging der traclementen van het ambleuaarspersoneel, aan het depar tement aangevraagd, aangezien door de voorgestelde drie nieuwe attache's aldaar de werkkrachten van zelf versterkt zullen worden; 2». om den post gezantschappen met 30000 te verminderen voor de verhooging van de be zoldiging onzer diplomatieke vertegenwoordigers te Parijs, te Rome en te Konstantinopel en voor de bezoldiging van secretarissen van legatie te Rome en te Konstantinopel. Het lid der commissie, de heer Schimmelpenninck heeft zich met deze amendementen niet kunnen vereenigen. Bij bel sectie-onderzoek der eerste kamer van het voorstel lot wijzi ging van het reglement van orde voor de behand ling van het Strafwet-' boek, was de groote meerderheid in drie afdeelingen daarvoor gunstig, gestemd. De voorgestelde wijze van onderzoek gal groote zekerheid, dat men een gewenschl resultaat zal verkrijgen, ook voor de toekomst van blij vende waarde. Bovendien wordt zoodoende omslag en tijdverlies voorko men. Een lid achtte het voorslel in ieder geval niet noodzakelijk: een leiddraad kon ook worden opgemaakt, en het overleg met de regering zou weinig baten. Een ander lid achtte herhaalde uitvoerige behandeling van het Strafwetboek onnoodig. In eene afdeeling was men op dezelfde gronden eenparig tegen het voorstel. 'sGRAVENHAGË. 3 December. Tot directeur van hel postkantoor te IJsselstein is benoemd de heer H. Kiewit de Jonge, thans directeur van liet post- en telegraafkantoor te Woudrichem, en tot directeur van hel postkantoor te Woudrichcm de heer P. J. Kole. thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Venray. De Japansche gezant wordt den 10lltn dezer op zijn post alhier terug verwacht. Bij de algemeene beraadslagingen over de staatsbegrooling in de zitting van de tweede kamer van gisteren stelde de heer Schimmelpenninck de vraag; of werkelijk het dilemma bestaat, dat wij óf aanzienlijk de uilgaven,

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1