mogelijk met de tegenwoordige contributie de maatschappij aan hare veel omvattende roeping kan voldoen". Een en zeventig afdeelingen hadden hare algevaardigden gezonden. De slotsom der langdurige beraadslaging, waarbij -t-ii een aantal amendementen werden ingediend, was, dat het voorstel met 665 tegen 173 stemmen werd verworpen. Daarbij werd een voorstel van Alphenom de contributie te brengen op 3 (met 1.90 daarvan voor de algemeene kas), aangenomen met 474 tegen 277 stemmen. In dezè ver gadering werd mededeeling gedaan van eene afwijzende beschikking der hooge regering op het verzoek der maatschappij om de proefnemingen en onderzoekingen aan de proefstation te Wageningente haren behoeve en ter openbaarmaking voor het algemeen gedaankosteloos te doen ge schieden. Op de aanbevelingslijst van benoembaren voor de betrekking van leeraar in de reken-, stel- en meetkunde aan de hoogere burgerschool te Leiden, voor zooveel de drie laagste klassen betreft, zijn geplaatst de hh. 0. de Haas Jbz.leeraar ui de wiskunde aan de zeevaartkundige school en aan de akademie van beeldende kunsten en technische wetenschappen te Rotterdam; C. J. Francois, gepensioneerd luitenant ter zee, leeraar in de wis-, natuur- en werktuigkunde aan de burgeravondschool te Arnhem. NR.C Te Rotterdam zijn door de politie aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld twee arbeiders in dienst bij den staatsspoorweg, die zich schuldig maakten aan verscheidene diefstallen uit collis, die door genoemde spoorwegmaatschappij werden verzonden. Eergisteren avond is nabij den Ringdijk buiten Amsterdam een man door den trein van den Ned. Rijnspoorweg overreden, liet hoofd van den ongelukkige werd van den romp gescheiden. Onder 'sGraveland zijn de kleederbleekerjj van L. Bogaard en twee belendende arbeiderswoningen eene prooi der vlammen geworden. De ge houwen waren voldoende verzekerd, de inboedels, waarvan slechts een ge deelte is gered, echter niet voor de volle waarde. Te Rennekom is in den loop dezer week de Prins Alexander-slicbting geopend. Deze inrigting, een asyl voor blinde kinderen beneden de zes jaren van iedere geloofsbelijdenis, tot hiertoe eenig in Nederland, heeft ten doel de jeugdige ongelukkigen voor te bereiden voor opleiding aan het Instituut tot onderwijs van blinden" te Amsterdam, waarin zij met hun C* jaar kunnen worden opgenomen. Onder Bunnik is eergisteren avond eene groote hofstede afgebrand; 11 paarden en 17 koeijen zijn in de vlammen omgekomen. In de stoom-pannenfabriek van de hh. Derick en Geldens te Drillen heelt ecu ontzettend ongeluk plaats gehad. Bij het uitgaan der fabriek is een oppassend jongeling van 21 jaren van een der verdiepingen op eene gloejjende plaat gestort; hel ongeval werd niet terstond opgemerkt, en ongeveer een uur later is zijn lijk bijna geheel verbrand gevonden. Naar men zegt, had de ongelukkige door zijn val den hals gebroken. -- Een opkooper, die zich voordeed als agent van eene firma Jonker uit Leiden, kocht te Rhenen en in de omstreken eenige duizenden hectol. aardappelen, legen ƒ2.50 a ƒ3.25 per hectol. Eenige verkoopers leverden hunne aardappelente zamen 119 hectol., aan den tot ontvangst gereed liggruden schipper af. in de verwachting terstond bij de aflevering hun geld te zullen ontvangen, zooals dit gebruikelijk is; doch zij zagen zich hierin bedrogen, doordat de opkooper met de noorderzon vertrokken was, tevens den logementhouder v. D. te vergeefs latende wachten op de betaling van 2 dagen en nachten logies, alsook op de teruggave van ƒ10, die bjj bij hem geleend had. Te Arnhem is in 82-jarigen ouderdom overleden de heer E. C. Enklaar, a's wetenschappelijk beoefenaar vau den landbouw en schrijver gunstig bekend. De heer Jhr. M. A. Snoek, het eenige protestantsche lid in het collegie van regenten over de Godshuizen en de algemeene armen te 's llertogen- hosch heelt als zoodanig zijn ontslag genomen, op grond, dat in het groot burger-gasthuis aldaar de verpleging der lijders is opgedragen aan geeste lijke zusters, behoorende tot de orde van den H. Borromeus, een maatregel, die naar de overtuiging van genoemden heer Snoek in een onder het open baar gezag staand gesticht geen reden van bestaan beeft. Uil Hoofdplaat (Zeeuwsch-Vlaanderen) meldt men aan de N.R.C.: Verleden week werd onder Retranchement, in het zoogenoemde 'Hazen- gras", een moord gepleegd op den rijksveldwachter de Pon, en deze week, onder Ooslburg een schaapherder, hier te lande veelal ook gebruikt als nachtwacht bij de kudde, om het leven gebragt. Door de Luxemburgsche regering is indertijd eene opneming bevolen van de vruchtboomen, die den vorigen winter door de strenge koude schade geleden hebben. Voor het grondgebied der hooldstad is gebleken, dat 3037 boomen dood, 1889 kwjjneude en 6457 gezond gebleven zijn. 'sGRAVENHAGE. 2 December. Tot ontvanger der directe belastingen zijn benoemd: te Charlois de heer G. J. van Keikwjjk, thans Ie Katwijk, en te Wijk bij Duurstede de heer II. J. van Microp, thans te Winterswijk. De heer dr. H. P. M. van der Horn van den Bos, thans leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Tilburg, is benoemd lot directeuren leeraar aan die school; tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen zijn benoemd de hh. 11. 51. Leopold en C. W. Nolting en aan die te Warf- fum, de heer J. Bakker Lz.thans lijdelijk leeraar aan die school. Aan den heer in'. G. G. van llarencarspel, gewezen lid van den raad van Nederlandsch Indië, laatstelijk op wachtgeld hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienstonder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen goede diensten. De eerste kamer heeft in hare heden gehouden zitting een 25-tal kleinere ontwerpen aangenomen, o. a. de bekrachtiging van prov. belastin gen; grensverandering van Hengelo en Lonneker, bekrachtiging van een onderhandschen verkoop van vestinggrond te Groningen en Nieuwe Schans en eenige naturalisatie-ontwerpen. Voorts heeft de kamer bepaald, aanst. Zaturdag ten 1 ure de beraadslaging zal plaats hebben over de bt grooting voor den arbeid der gevangenen in 1881bepalingen omtrent dei accijns op zout en het voorstel nopens de behandeling van het Wetboek van Slrafregl. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft de heer Schaep. man de algemeene beraadslagingen over de staatsbegrooting geopend me eene beschouwing over 's lands toestand en over de staatkunde door dt regering gevolgd. De toestand liet zich, zijns inziens, hierin zamenvatten dat wij staan voor een deficit, dat onze gewone inkomsten niet toereikendil zjjn tot dekking der gewone uitgaven. Hoe groot en hoe klein het ook moge wezen, wij staan voor een deficit, met al zijne ellende en bitterheid en deze liggen niet in het hooge bedrag van het te kort komende cijfer. Het gevaarlijke ligt hierindat het deficit er is; wij hebben niets meer en geene kans om iets meer te krijgen. Onze Indische melkkoe is veranderd in een vogel in de lucht. In eene geringe overschrijding van de raming der middelen ligt het redmiddel niet. Een lichtpunt in dien donkeren toe stand ligt in het streven naar zuinigheid, waarvan het onderzoek der staatsbegrooting getuigde. Het bedrag van eenige honderd duizenden, die door beknibbeling van tractemcnten zullen worden verkregen, zal geene redding brengen tot vermindering van het deficit, hoezeer spr. de zucht tot bezuiniging en het tegengaan van weelde in de staatsdienst eerbiedigt. Waarin ligt dan het kwaad? Z. i. hierin, dat wjj eene slechte politiek hebben gevolgd. Onze politiek is slecht geweest: onze staatsmanskunst is gedemoraliseerd, en daardoor is de schatkist uitgeput. Het bewijs daarvoor ligt in de wetten, die in het Staatsblad slaan of daarin ontbreken. Er zijn wetten gemaakt, waarbij geene rekening is gehouden met de behoef ten. Dat alles is gedaan zonder te vragen naar het geld. Niet alleen niet de redelooze wet op het lager onderwijs, maar ook met die op hel middel baar en op het hooger onderwjjs hebben wjj onze financiën bedorven. De welvaart, de beschaving en de vooruitgang, die men daarvan verwacht, staan nog uitgetrokken voor memorie. Spreker wil toestemmen, dat spoor- wegwerken de productiviteit des lands verhoogen, maar als een bewijs van zeer slechte politiek wijst hij op het kegelspel, met den minister van oorlog gespeeld, dien men wel den tijd liet millioenen te verspillen, maar niet om met de millioenen iets te doen. Deze staatkunde heeft in al die jaren geen enkelen last van het volk verminderd; men heeft integendeel bij liet volk eene soort van wrevel tegen de nieuwe belastingen, inzonderheid tegen de successie-belasting in regie lijn, opgewekt, liet volk wil geene nieuwe belastingen meer, het is het gezeur over belastinghervorming moede. Niet alleen is de financiële toestand niet verbeterd, maar men heeft ook niet voldaan aan zijn verzoek om meer regt. Spr. heeft daarbij het oog op de kieswet. Dat alles heeft men Ier zijde gelaten en zoo is de slechte politiek gevolgd Hij beslist niet. aan wien de schuld ligt. Waren de liberale re geringen ligtzinnig en roekeloos, de anti-liberale partij was een ligchaam zonder kracht. Die politieke toestand slaat gelijk met regeringloosheid, zooals hel hoofd dezer regering erkent. Wat heeft nu deze regering ge daan? Deze regering heeft meer willen doen dan zaken afdoen. Zij zegt boven de partijen te staan. Maar waarom heeft de regering dan niet eene partij gevormddie om en door haar bestond Zij zegt te staan boven de partijen en voert de noodlottige parlijwet op het lager onderw jjs uit. Welke gewigtige wetten heeft dit kabinet tot stand gebragt Een strafwetboek zeer zeker eene groote en magtigc daad. llij brengt l ulde aan den minister van justitie voor de wijze van verdediging van het weiboe'.; zijne verdedi ging was de beste commentaar voor het nageslacht. Ook brengt spreker lof toe aan de vastheid van overtuiging van den minister van oorlog. Ove rigens kent hjj geene enkele daad dan de uitvoering der schoolwet. Wal had de regering dan moeten doen? Optreden met een programma, beant woordende aan de werkelijkheid. Zij had de regeringloosheid, waarvan de minister van buitenlandsche zaken op 27 September II. gewaagde, moeten bezweren, die hierin bestond, dat eene onzuivere verhouding tusschen de partijen, de kamer en het land was ontstaan. Zij heeft de behoeften van het volksleven over het hoofd gezien. Zij heeft de schoolwet uitgevoerd, zij heeft tegen de kieswet delatoire exccptiën aangevoerd, zij dreigt steeds met nieuwe belastingen. Zij heeft getracht zaken af te doen, maar de politieke toestand van Nederland is geene beurs, waar men zaken doet Wat spreker betreft, hij heeft op deze regering geene hoop. want zij wijst met trots alle vragen af. In die overtuiging zal hij zijne stem weigeren aan de begrooting van buitenlandsche zaken, omdat deze die tan het hoofd van het kabinet is; van binnenlandsche zaken, omdat deze minister de man is der schoolwet, en hij zal stemmen tegen de begrooting van financiën, omdat de minister de regeringloosheid blijft bestendigen. In de zitting van heden is de begrooting discussie voortgezet. De finan ciële toestand werd door den heer Schimmelpenninck en den lieer van Hou ten niet, door den heer Blussé en den heer Corver Hooft wel ongunstig geacht. De hh. Borgesius en de Bruyn kops bestreden den achteruitgang van den middenstand. De hh. van Houten en Tak achtten Grot.dw et-tier- ziening noodig. De lieer van Kerkwijk betwistte de opportuniteit daarvan. De heer Tak drong aan op eene krachtige bevordering van water- en spoorwegen om de concurrentie met het buitenland mogelijk te maken. De vier knapen uit Rotterdam, die in de vorige week voor het gcregls- hof te 's Gravenhage teregt stonden, onder beschuldiging van verschillende diefstallen onder llillegersberg en omstreken, zjjn lieden te dier zake ver oordeeld: de twee oudsten ieder tot een jaar gevangenisstraf en de twee jongslen ieder tot een jaar opsluiting in een verbeteringsgestichl. Alhier heeft eene opligterij plaats gehad, welke ter waarschuwing mededeeling verdient. Een dienstmeisje meldde zich aan in de woning van den heer v. S. (Kerkplein), uit naam van een der bekenden van de eclitge- noole van den heer v. S.voor een dag ter leen vragende de naaimachine. Aan dat verzoek werd welwillend voldaan. Toen echter mevr. v. S des

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2