LEIDSCHE C 0 lit 1 1880. r. 283. DONDERDAG 2 DECEMBER. BI NNENL IN DSCIIE BEB10TEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.60, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85franco p. p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 1 December. In de maand November werden door den Lcidschen tramway vervoerd 25548 personen. Sedert de opening der lijn bedraagt bet aantal vervoerde reizigers 471,382. Er zal, te rekenen van 1 December 1880, gelegenheid bestaan tot in vordering van gelden op quitanliën door tusschenkomst der postkantoren in het verkeer met België op dezelfde voorwaardenals sedert 1 Augus tus jl. in het verkeer met Frankrijk geschiedtbehoudens de navolgende bepalingen: De quitanliën worden met een borderel door den afzender in een open omslag aan het postkantoor van afzending aangeboden. De ambte naar verzegelt den brief, na den inhoud te hebben nagezien en in orde bevonden, en verzendt dien aangeteekend aan het kantoor van bestemming. Dezelfde afzender kan quitanliën voor verschillende schuldenarenwonende binnen den kring van hetzelfde postkantoor, in eenen omslag bij elkander voegenmits zij te zamen de som van 500 franken niet te boven gaan. Op 'srijks postkantoren zijn verdere inlichtingen te verkrijgen en de noodige borderellen en omslagen, de laatste voorzien van een postzegel van 10cents, op aanvrage te bekomen. Door den gemeenteraad van Oegslgeest zijn tot onderwijzeressen aan ■de openbare scholen) dier gemeente benoemd mejufvronw R. Damsté, te Al melo. en 1 E. Kleyn, te Leiden. In eenc te Amsterdam gehouden vergadering van tegenstanders der verpligte vaccine is besloten naar de internationale zamenkomst, die op 11, 12 en 13 December a. s. te Parijs zal gehouden worden, af te vaardigen de professoren Hoedemaker en Fabius, alsmede den heer de Jonghe, em.-predikant. Tevens is eene commissie benoemd, bestaande uit de beeren dr. Datema, mr. Fabius, dr. Kuyper, d». Lindeboom en dr. Mor.nik tc Vorden om ie overwegen, in hoeverre hel raadzaam zijn zou, ook hier te lande de bestrijders van den vaccinedwang in een corps te vereenigen. Sedert gcruimen lijd is eene commissie uit het Nederl. zendelingge nootschap hier te lande, op aansporing van den heer P. van der Crab, oud- resident van Menado, werkzaam geweest, ten einde de noodige gelden bijeen te brengen tot stichting van eene kost- en dagschool voor meisjes te Me nado op Celebes. Het hoofddoel was aan de hoofden onder de inlanders eene gelegenheid te openenom aan hunne dochters eene Christelijke op voeding te verschaflen. Eindelijk is de commissie er in geslaagd het onmis bare fonds voor dergelijke slichting bjjeen te brengen (ongeveer 20000) waarbij nog de jaarlijksche bijdragen komen van ƒ434. Tot directrice van genoemde school is benoemd mej. Krockonderwijzeres aan de normaal school te Zetten. De heer J. H. A. Diepen heeft verzocht bij de aanstaande herstem ming voor een lid der tweede kamer te Tilburg niet in aanmerking te komen, en verklaard, dat hij eene eventuele benoeming niet zou aan nemen. Te Amsterdam is in een der stegen op de Pijpenmarkt uitkomende eene oude vrouw deerlijk gebrand. Bjj hel uitblazen harer petroleumlamp sloeg de vlam benedenwaarts, deelde zich aan hare kleederen en haar bed mede, en in een oogwenk stond zij in vlam. Toen de buren te hulp kwa men, was de ongelukkige reeds bewusteloos en deerlijk gezengd. Zij werd nog zoo spoedig mogelijk naar het gasthuis gebragt, doch haar toestand is hopeloos. Eergisteren morgen begaf zich de knecht van een kruijer te Amster dam met een wissel, ter waarde van ƒ2800, naar de Kasvereeniging, om dien tc gelde te maken. Hij ontving daar twee bankbilletten van ƒ1000 en andere kleine billettendie hij gezamenlijk in eene portefeuille en vervol gens, onvoorzigtig genoeg, in den buitenzak van zjjn jas verborg. Van de Kasvereeniging ging hij niet verder dan de Driekoningenstraat, toen hg tot zjjn schrik bespeurde, dal hij de portefeuille niet meer bezat. Van de zaak is bij de politie aangifte gedaan. Door wjjlen vrouwe C. Oinck, wed. H. Emmig, is. een legaal van 2000 vermaakt aan de diaconie der Ned. herv. gemeente te Amsterdam. De commissaris van politie te Deventer is tegen 8 December a. s. ge dagvaard voor de openbare teregtzitting der regtbank te Ztiiphen, ter zake van moedwillige mishandeling. Uit Onstwedde wordt gemeld: Christiaan Boonekamp, van Loosterheide, had Donderdag tegen den avond waarschijnlijk in eene vlaag van krank zinnigheid, zijne woning verlaten, medenemende een paar kussens uit zijn bed, welke denzelfden avond nog te Terwupping op den weg gevonden zijn. Den volgenden ochtend vonden hem te Onstwedder Tange eenige kinderen, in stervenden toestand, en toen er eenige oogeublikken later andere lieden bijkwamenhad de ongelukkige man reeds opgehouden te leven. De man was doornaten volgens verklaring van zijne familie had hij in eenige dagen zoo goed als geen voedsel tot zich willen nemenzoodat het zeer waarschijnlijk is, dat hij ten gevolge van koude en uitputting is om gekomen. Tc Annerveenschkanaal was Zaturdag de landbouwer L. met een anderen landbouwer op de jagt gegaan. Nadat zij eene poos geloopen haddenbleven zij bij een persoondie hen ontmoettestaan praten. L. leunde op zijn geweer, met het noodlottig gevolg, dat dit afging, en het schot hem door het hoold is gegaanzoodat hij dadelijk een lijk was. Te Langezwaag, in Frieslandwaar alleen bij hoog boezemwater zich eene Ijsvlakte kan vormengeschikt voor het aanlegsen van hardrijders- en bijhanen, is een stuk land, ter grootte van pl. m. 2 hectaren, met een dijkje omzoomd en daarop een molentje geplaatst, ten einde, zoo noodig, het land onder water te kunnen malen. Op deze wijze zal men spoediger en veiliger dan op kanalen en diepe wateren ijsfeesten kunnen organiseren. In de vorige week heelt zich te Groningen opgehouden zekere F. W. Strucksberg, uit Dusseldorf, vischhandelaar, en, zooals hij opgaf, verkooper van heiligenbeelden. Bij verschillende katholieke ingezetenen had hij giften ingezameld voor eene katholieke missie te Altona, en gaf daarbij voor, door den pastoor aldaar hiertoe te zijn gemagtigd. Naar gelang van de giften gaf hij dan eene groote of kleine afbeelding van den een of anderen heilige ten geschenke. Ondervraagd, ontkende hij giften te hebben inge zameld maar bleef zjjn beweren volhouden enkel de platen te koop te hebben aangeboden. Om zekerheid te bekomen, werd omtrent de identiteit van Strucksberg naar Altona getelegrapheerd. Van daar kwam evenwel het berigt, dat Strucksberg geenerlei magtiging had van den katholieken missionaris om dergelijke prenten voor rekening der missie te verkoopen, noch om voor haar liefdegiften in te zamelen. De man heeft dus, onder den schijn voor een liefdadig doel werkzaam te zijnvelen tot het geven van groote en kleine geldsommen bewogen. Om het publiek gunstig te stemmen, vertoonde hij bij zijne bezoeken verschillende aanbevelingsbrieven voorzien van zegels en van de handteekeniug van den Pfarrer Frintrop uit Altona, benevens een boek met eene massa hatidteekeniogen van katholieken, door het gansche land verspreid. Hieruit bljjkt, dat hij op deze wijze zich meester heeft welen te maken van zeer belangrijke sommen. Bevreesd voor een naauwketirig onderzoek zijner handelingen, heeft hij het raadzaam ge oordeeld zich daaraan Ie onttrekken, en is, met achterlating van zjjne bagage enz., spoorloos verdwenen eer de mcdedeeling uit Altona was aan gekomen, die den waren stand van zaken blootlegde, en die waarschijnlijk eene strafvervolging wegens bedriegelijke opligting, zoo niet wegens valsch- heid in geschrifte, zou hebben ten gevolge gehad. Te Brouwershaven zijn door kapitein Upham van de bark Karnak, aangebragt 10 man en de kapitein van het schip Imperokapt. J. Telfer, van Philadelphia, geladen met mais, bestemd naar Limerick. Het was op 40 30' NBr. en 44'45' WL. verlaten met 12 voet water in het schip en ver lies van zeilen en tuig. De schipbreukelingen hadden tien dagen in de boot doorgebragt en werden in hulpeloozen toestand gevonden en opge nomen. In het antwoord van den minister van binnenlaudsche zaken op het verslag der tweede kamer over hoofdstuk V der staatsbegrooting, komt nog het volgende voor: De regering is gaarne bereid iets meer te doen in het belang van het zeevaartkundig onderwijs; het overleg der ministers van waterstaat en van binnenl. zaken heeft hel wenschelijke doen inzien om dat onderwerp bij de wet te regelen. Daar wijziging der wel op het middelbaar onderwjjs eer lang moet volgen, acht men het weinig raadzaam die wet inmiddels aan te vullen met bepalingen omtrent het zeevaartkundig onderwjjs. De regering is overigens gezind de gemeentelijke of bijzondere inrigtingen voor dat onderwijs te steunen Het is eene dwaling, dat gemeentebesturen, aan gelokt door rijkssubsidie, scholen hebben gesticht, waar de gemeente-finan- ciën niet in staat waren de uitgaven te dragen. Nergens is uilzigt gegeven op subsidie, voordat de plannen gereed waren; de meeste subsidiën zijn zelfs eerst, ioegekend nadat de school geruimen tjjd zonder subsidie was

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1