LEIDSCHE C0URA1T. 1880. ZATURDAG 27 NOVEMBER. N„. 27». STA.DS-BERICHTEN. binnenlandsciie berigten. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, lie prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.5Ö, franco p. p. ƒ2. met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p.p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijg haar voor f 2.50 'sjaars, buiten de coepeditiekoslen. Afzonderlijke notnmers der Cour did zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat het 1« suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting voor 1880 is goed gekeurd door de Gedeputeerde Staten dezer provincie, bij besluit van 22 No vember 1880, en op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering ter hand gesteld, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 26 November 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 26 November. Bjj de gisteren gehouden aanbesteding voor bet maken der kunst werken en het leggen van den aarden baad voor den stoomtram Leiden Katwijk van de RijnlandSche stoomtram way-maatschappij zijn ingekomen 16 billenen. Laagste inschrijvers waren de Wed. G. Camesi C°.te Botterdamvoor 38555. Heden morgen is op de Beestenmarkt aan den persoon van D. J. B. knecht in een kruidenierswinkel, door een voor een karretje gespannen paard een slag tegen de kin tocgebragt; hij had zich te digt bij en dus onder het bereik van de achlerpooten van- het paard gewaagd. Door de politie naar het akademisch ziekenhuis gebragt, kon hy zich, na te zijn verbondenhuiswaarts begevendaar zjjne wonden niet van' ernstigen aard waren. De minister van hinneniandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat de betrekking van leeraar in natuurkunde en cosmo- graphie aan de ry ks- hoogere burgerschool te Tilburg is opengevallen. Jaarwedde ƒ2000. Zijdie voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór of uiterljjk op 10 December e. k. aanmel den bij den hoogleeraar inspecteur van het middelbaar onderwijs d M, Salverda te 's Gravenhage. De Staatscourant bevat een overzigt van de zamenstelling der com mission voor de eindexamens der hoogere burgerscholen in 1880, van den duur en uitslag dier examens. De verslagen der eindexamens zullen achter eenvolgens in die courant worden opgenomen. Een wels-onlwerp tot verhooging van hoofdstuk VIII der staatsbe- grooling voor 1880 strekt om te kunnen voldoen aan de verpligting, die op den staat (depart, van »orlog) rust, om de gedeelten van den Lekdijk- Bovendams, onder zijn beheer, en de in dien dijk gelegen militaire inunda tie-sluizen in den toestand te brengen, die voor het geheel van dien dijk. als waterkeering, noodig geoordeeld en door het bestuur van dien dijk, in overleg met dat van Rijnland, tot stand gebragt is. Ingevolge het kon. besluit van 7 Sept. jl. zullen, er militaire hospi talen der le klasse gevestigd zyn te Amsterdam, 'sGravenhage en Utrecht, en der 2' klasse te Haarlem, Leiden, Arnhem, Breda, Leeuwarden en Bergen-op-Zoomterwijl er 22 hospitalen in de kleinere garnizoensplaatsen zijn aangewezen. Aan het hoofd van ieder militair hospitaal staal een officier van gezondheid met den titel van «chef van het militair hospitaal". De administrateurs van de militaire hospitalen zullen bjj die der 1klasse alleen den rang van kapitein; bij die der 2e klasse den rang van 1" of 2" luitenant, of den graad van adj. onderofficier bekleeden, en bij die der 3e klasse uitsluitend den graad van adj.-onderofficier. Het hoofdbestuur der maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft een uitvoerig adres aan Z. M. den koning gerigt, inhoudende het verzoek het zeevaartkundig onderwijs tot staatszaak te maken. Het bestuur der Nederl. Juristen-vcreemging maakt bekend, dat voor de a. s. algemecne vergadering te Arnhem aan de orde zyn gesteld de navolgende onderwerpen I. Welke wijzigingen behooren in de procesorde gebragt te worden, om, zonder aan de noodige waarborgen voor goed regt te kort te doen, eene spoedige afdoening der processen le bevorderen en opzettelijke belemmering en vertraging zooveel mogeljjk tegen te gaan II. Welke wijzigingen zijn wenschelijk in de bepalingen onzer wet be trekkelijk de vennootschappen onder firma lil. Is het wenschelijk, dat' speciale regtscolleges oórdeelen óver misdéjj- ven, door militairen gepleegd? Zoo ja, over al die misdrijven? Ëd hoe moeten die colleges dan zijn zamengesteld Gisteren hééft in de cellulaire gevangenis te Rolterd'am een' treurig ongeluk plaats gehad. In de zoogenaamde cenfraalhald. i. de ruiitifé onder het koepeldakwaarop de verschillende vleugels uit'loopen', is één hooge steiger, voor het doen van reparaties daarin geplaatst, niet de ziéh daarop bevindende werklieden ingestort, met het ongelukkig gevolg, dut vier man ernstig gewond' werden. In de aniiquiteilenveiling-Jilta te Amsterdam is nóg verkocht: Een I achthoekige beker van bergkristal met goud gemonteerd, voor ƒ450; eén kleinfe kelk, eveneens van bergkristal met verguld zilver gemonteerd, voor f 295een portret van admiraal de Ruyter in bergkristal gegraveerd met inscriptie, voor ƒ465; een beker uit agaat, mét twee handvatsels, 1260 twee kandelaars van Ooslersch agaat, met zilver gemonteerd, ƒ310; drië kleine kopjes met schoteltjes van kornalijn 525; een vaas M'édicis van lapis lazuli, op een gedreven koperen voetstuk, 355een draak van Oos lersch onyx 340; een lepel van jaspis ƒ345; bas-relief in hout, voorstel lende een veldslag van een Romeinsch leger, ƒ500; een dito. voorstellende liet binnenrukken van een overwinnend leger in eene veroverde stad355; een klein uit palmhout gesnedën altaar, stijl Albert Durër. ƒ2800. Men meldt uit Vreeswijk aan het V. D., van den 24"eDHeden is een der groote stoombaggermolens van den Rotterdamschen Waterweg met een aantal zandbakken hier aangekomen en in werking gesteld tot het opbag geren van zand uit de rivier de Lek voor den le leggen zWaren berm achter de verzakking in den Noorder Lekdijk beneden Vreeswijk. ÖSdeJijk na het ontstaan der verzakking begon een groot aantal werklieden' gfl'odd aan te voeren om het opgekomen binnen maaiveld te belasten en niét hel' aanleggen van den berm een begin te maken. Sedert ee'rgisieren iS geelV verdere zakking Waargenomen. Door de politie te Arnhem wordt een peteoon gezochtdie een brand brief gerigt heeft aan den heer van N. aldaar. In den brief werd, onder bedreiging, eene som geêischt van ƒ25000, welke den schrijver Zondag door eene vrouw op den Apeldoornschen weg moest gebragt worden. Wer kelijk begaf zich eene vrouw met een pakket, dal evenwel geene waarde bevatte, op het bestemde uur, op weg, doch wandelde verder door dan haar was aangeduid. Toen nu de verdachte het pakket in ontvangst nam en zich snel verwijderde, konden de rijksveldwachters, die op post waren gesteld om zich van hem meester te maken, hem niet inhalen, en wist hij in Klarcndal aan de justitie en de politie le ontsnappen. In bedoeldeu briel moeten die duizenden zijn gefiischl dóór eéh per soon. die de pracht, bij het trouwen van de dochter van den' héér N. teh toon gespreid, had gezien en die de verwachting koesterde, dal eenige duizenden meer of minder hem niet zouden schaden. Het géregtshof te Arnhem heeft J. Brouné, gepêhsiouéërd O.-I. militair, wonende te Velp, schuldig verklaard aan poging'tot m'óordi door uiterlijk bedryf gebleken en tot een begin van uitvoering gekomen, welke niet dan door toevallige en van des daders wil onafhankelijke omstandig heden hare uitwerking heeft gemist, veroordeeld tot 5 jaren correctionele i gevangenisstraf. Onder sterk geleide is te Doetinchem zwaar geboeid aangekomen, om verder naar Arnhem getransporteerd te worden, een persoon, naar men verneemt een Belg, die op last der justitie aangehouden zou zijn. Te Zwolle is bij het rangeren van wagens, nabij de veelading, de voer man llassink tusschen de buffers van twee spoorwegwagens beklemd geraakt. Hij was zoo zwaar gekwetst, dat de dood spoedig volgde. Men schrijft uit Groningen: Donderdag en Vrijdag viert de flankeur- compagnie der Groninger studenten haar gouden feest. Van de 130 leden, waaruit zij bestaan heeft, zijn er nog 55 in leven, en van deze hebben 41 zich bereid verklaard het feest mede te vieren. Er zijn echter onder deze oud-gediendenvan wie de meesten de 70 lang achter den rug hebben, eenigenvoor wie de verre reis in liet herlstweèr te mOcijclijk zal zijn. Toch is reeds menige oud-strijder in deze stad verschenen en in de eerste plaats de commandant der flankeurs, de wakkere dr. A. Rutgers van der Loeff, em. pred. van Leiden. Deze feestviering zal echter waarschijnlijk de laatste zijn, daar er bjj de waarschijnlijkheid, dat eene volgende vjjfjarige reünie slechts zeer weinige overlevenden zou zamenbrengeneen voorstel ter tafel is gebragt om thans de compagnie te ontbinden.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1