LE1DSCHE €0(1 RAMT. r. 278. 188ft. 72»' VRIJDAG 26 NOVEMBER. ST ADS-BERICHTEN. mi\i\fc]NLAi\i)saiH: dkrigïen. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdl>e prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. ƒ2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85/runco p. p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat, ingevolge art. 11 van het Koninkl. besluit van 9 November 1851 (Staatsblad n*. 142), in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Augustus 1859 (Staatsblad n°. 80), op den 3Öt0 November a. s., 's middags te twaalf uren, op bet Raadhuis eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden gehouden om de plaatsen aan te vullen van de Heeren: P. 1. DE FREMERY, Mr P. DU RIEU, J. I. VAN WENSEN, A. H. EIGEMAN, en v C. J. LEEMBRUGGEN, die met het einde dezes jaars als leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken moeten aftredendoch ingevolge art. 7 van eerstgemeld besluit op nieuw benoembaar zijn; dat de lijst van kiesgerechtigden, waarlegen bezwareu kunnen worden ingebracht bij het gemeentebestuur, gedurende acht dagen, te rekenen van den dag der aankondiging, ter inzage ligt op de Secretarie dezer gemeente en dat de inlevering der stembriefjes op boven- genoemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren, waarna de bus geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 29 October 1880. DE KANTER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. LEIDEN, 25 November. Er beslaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ne- dcrlandsch-lndiëdoor middel van het stoomschip Gelderlandwaarvan het vertrek uit Rotterdam op 27 November a. s. is bepaald. Behalve naar Ba tavia wordt met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang verzonden. De brieven en verdere stukken behooren óp den dag van ver trek van het stoomschip, uiterlijk 's morgens voor 10 ure, te Rotterdam aangekomen te zjjn. Blijkens een bij het dep. van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, van 22 dezer, heeft in Groot-Aljeh eene overstrooming plaats gevonden, ten gevolge waarvan de Kraton en omstreken onder water geloopen zijn, belangrijke schade aan dijken, we gen en gebouwen toegebragt is, en drie soldaten benevens drie inlanders verdronken zijn. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergade ring houden. Door de geneeskundige staatscommissie zijn bevorderd: tot arts de bh. L. J. Hage, med. doctorandus, en U. Riedel. Het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen is uitgereikt aan de hh. A. W. van Toorenenbergenmed. doctor, en A. van Selmscandidaat-arts. De in het synodale reglement op het hooger ouderwijs in de godge leerdheid gemaakte nieuwe bepalingen zijn door de provinciale kerkbesturen met 36 legen 30 stemmen verworpen. Woensdag II. zjjn de examens van de laatste adspirantcn van den hoofdcursus te 's Bosch en te Kampen voor den rang van 1' luitenant der infanterie afgeloopen. De laatste twee onderofficieren Montagne, van het 4e reg. infanterie, en Bueninck. van het instructie-bataillon, van den hoofd cursus te Kampen, wier examen, wegens ziekte, lot deze week was uitge steld, hebben aan het mondeling onderzoek voldaan Van de 56 adspiranten uit Kampen hebben 31 voldoend examen afgelegd om tot 2' luitenant der infanterie te worden benoemd. Onder Hoogvliet is de bouwmanswoning van G. Lengkeek met al wat er in was geheel afgebrand. De bewoners zijn met moeite gered. Men meldt uit IJmuiden: De lieer Creighton uit Leiden, de uitvinder om lampen gedurende een twintigtal dagen te laten branden zonder er iels aan te doen. is thans druk bezig met liet opstellen en klaarmaken van de vuurtorens der beide havenhoofden, daar het nu vast besloten is, deze met den lt,,D December te verlichten. Men meldt uit Denekamp: Het water heeft hier eene ongekende hoogte bereikt. Ten gevolge eener doorbraak der Dinkel slaan zelfs bouwlanden onder water. In een paar woningen werd men genoodzaakt de levende have naar buren in veiligheid te brengen. De Prov. Dr. Ct. meldt, dat te Zevenwolde een vader zjjn vijfjarig j zoontje twee glazen jenever heeft laten opdrinken. Te Kuyk heeft een goudsmid, zekere Haas, een jongeling, die zich te zijnen huize bevond, verscheiden sneden met een mes toegebragt aan het hoold en den hals. De gekwetste verkeert in een zeer bedenkelijken toestand. Door de te Middelburg gestationeerde maréchaussee is Zondag 11., in eene herberg aldaar, aangehouden zekere J. A. B., die zich speciaal op den paardenhandel toelegde en op wien reeds geruimen tijd het oog der justitie gevestigd was. Hjj is thans, onder verdenking zich aan opligterjj en valsch- lieid in geschrifte te hebben schuldig gemaakt, in arrest genomen. D». I. Montagne te Monnikendam heeft het beroep naar de hervormde gemeente te Vlissingen aangenomen. Bij brief van 23 November heeft de minister van justitie zijne memorie van antwoord ingezonden op het kamer-verslag over het begrootingshoofd- sluk van dat departement. De zienswijze der meerderheid, dat van staats- commissiën als die tot herziening van het Burgerlijk Wetboek en het Wet boek van Koophandel, met het oog op het doel waarmede zij zijn ingesteld, weinig resultaten te verwachten zijn, deelt de minister geenszins. Tegen over deze geringe verwachting stelt hij het gewigt der ervaring, laatstelijk met den arbeid der staatscommissie voor het Wetboek van Strafregt opgedaan. Ter voldoening aan de gedane toezeggiug, is het gevoelen der regterlijke collegiën ingewonnen omtrent de werking der wet tot wijziging der rege ling van de kosten in burgerlijke zaken en van de bevoegdheid der procu reurs tot het bepleiten dier zaken. Uit een resumé bljjkt. dat van eene algemeen gunstige ervaring nog geen sprake kan zjjn. De minister acht het voorzigtig over de werking der wet van 1879 het oordeel nog een weinig op te schorten, tot uitspraak waarvan de noodige gegevens zullen worden verzameld. De minister deelt voorts mede, dat in onderzoek is een voorstel der com missie tot regeling van den regtstoestand der zoogenaamde vicariën, tot het nemen van maatregelen om te voorkomen, dat, hangende haar onderzoek, de vicarie-goederen aan hunne bestemming worden onttrokken. De minister vleit zich, dal de titel van het Bttrgerljjk Wetboek, betreffende regtsper- sonen (zedelijke ligchamen en stichtingen), bij afzonderlijke voordragt aan het oordeel der stalen-generaal zal kunnen worden onderworpen. De minister verstrekt eene opgave, waaruit blijkt, dal de preventive hechtenis meer of minder wordt toegepast, naarmate de regtbanken geves tigd zjjn in grootere of kleinere centra van bevolking. De minister bljjft eene wet tot beperking der preventive hechtenis, voor zoover het algemeen belang dit toelaat, urgent achten. Het betrekkelijk ontwerp zal nog in dit zittingjaar inkomen. Hij vertrouwt, dat nog in den loop van dit zitting jaar een wels-ontwcrp tot bevordering van de verdeeling van markegronden zal kunnen worden ingediend. De klagt over onvoldoend toezigtdoor het openb. ministerie over de notarissen uitgeoefend, kan de minister niet toegeven. De minister erkent, dat de laatste slap Ier bezuiniging van de kosten op het regtswezen door hem nog niet is gedaan. De werking der nieuwe instelling van het openb, min. bij de kantongeregten laat z. i. niets te wenschen over. De vraag omtrent de opheffing van het hoog militair ge- regtshol kan z. i. eerst na herziening van het militair strafregt wor den overwogen. Eene wettelijke regeling der politie wordt ook door den minister noodzakelijk geacht. De kosten van de regterlijke magl onder gaan bij nota van wijziging eene vermindering van ƒ2500, wegens bet onvervuld laten eener onlangs opengevallen regtersplaats in de regtbank te Almelo. 'sGRAVENHAGE. 25 November. De heer jhr. C. W. von Weiier, ontvanger der directe belastingen te Elburg, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Venlo. Aan den heer J. M. ter Laag is, op zjjn verzoek, ten gevolge zjjner benoeming tot ontvanger der directe belastingen voor het vijfde kantoor te Amsterdam, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van referendarisbjj het dep. van financiën. Aan den lfl1 luitenant op non-activiteit J. S. G. van Karnebeek, van het wapen der infanterie, is, op zijne aanvrage, eervol ontslag uit de mili taire dienst verleend. De kapitein-luit. ter zee A. ,1. baron van Geen en de luit. ter zee 2e

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1