UUITKNLAlSLkSCllI- BEIUGTKV PER TELEGRAAF. ISurgctlijkc JSfl.inb hij daarbij aan de vele voedings-bestanddeelendie b. v. de ui bevat, en betreurde hij het dat deze, daarom zoo aanbevelenswaardige groentenog te vaak aan den disch van den werkman en den arbeider wordt gemist, hij gaf daarbij ook aan de huismoeders bij het opdoen van de winterprovisie en liet bereiden der tafelgroenten menigen nuttigen wenk. Men behoefde den aardappel niet in gekookten toestand te beoordeclen. men kon dit ook raauw doen. Wanneer hij ons tot dat doel werd aangeboden, behoefde men er slechts ée'nof enkelen, uit den voorraad te nemen en ze met een mes door te snijden: die snede moest men kunnen hóóren. gelijk spreker proef ondervindelijk aantoonde. Ging het mes er als door boter henen dan kon men ze veilig at keuren. Ook het dunne schillen vond in hem een waardigen pleitbe zorger. Onmiddellijk toch onder de zoogenaamde kurkscliil werden de beste voedingsbestanddeelen aangetroffen, en deze gingen door het dikke schillen, waaraan onze dienstboden zich uit gemakzuchi zoo dikwijls schuldig maken, verloren. De bijvoeging van zout, steeds op den geschikieu tijd, was op de smakelijkheid, van deze zoo onmisbare tafelvrnctit van niet geringen invloed. Ook de bereiding van andere moesgroenten, zooals andijvie enz., werden door hem op gelijke wijze behandeld. Toevoeging van zout zoo laat moge lijk Wanneer dit er eenmaal was bijgedaan hielp het z. g. //stoven" toch niets meer enz. enz. Spreker maakte hieruit de gevolgtrekking hoe nood zakelijk, ook voor de Nederlandsdie huisvrouw, de kennis van een en ander, vooral wal op den groei, bloei en ontwikkeling der moesplanteu betrekking heeftwas, en hoopte dat wetenschap en practtyk hier elkander meer en meer zusterlijk de hand zouden reiken. Zijne inderdaad leerrijke improvisatie werd door de aanwezigen met aandacht gevolgd en aan het slot naar waarde toegejuicht. 'sGRAVENHAGE24 November. Tot bewaarder van de hypotheken, hel kadaster en de schecpsbewijzen te Goes, is benoemd jhr. I'. N. F. Flugi van Aspermont, thans inspecteur der registratie en domeinen 2' kl. in de divisie van inspectie Dordrechttot ont vanger der registratie en domeinen te Oss, is benoemd de heer A. Westra, thans in dezelfde betrekking te Venlo. De minister van koloniën zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Sedert gisteren loopt het gerucht, dat de heer jhr. mr. van Karnebeek, commissaris des koniugs in Zeeland, iu aanmerking zou komen voor de ver vulling van de betrekking van gouverneur-generaal van Nederl. Indië, ter vervanging van den heer van Lansberge. Met leedwezen verneemt men. dat de heer mr. J. Heemskerk Bzn., lid van den raad van state, gisteren in het Hotel Paulez aan tafel willende plaats nemen tot gebruik van het middagmaal, door een toeval werd getroffen, waardoor de geachte staatsdienaar gedeeltelijk het bewustzijn verloor. De toestand van den staatsraad gedoogde niet zijn vervoer huiswaarts, zoodat hij op aanraden van den geneesheer iu het Hótel Paulez is verblevenwaar hem de meest zorgzame behandeling is verzekerd. Op Donderdag 2 December a. s. zal in het Hótel de l'Europe een diner plaats hebben, aangeboden door de leden van de eerste kamer der staten- generaal aan den president van dat staatscollegie, jhr. van Eysinga. Onderscheidene leden van het corps diplomatique te dezer stede heb ben eeue iiilnoodigiug ontvangen tot deelneming aan een diner, door den minister van huilenlandsche zaken aanstaanden Maandag te geven. De heer Gouweuberg, civiel-ihgenieur alhier, heeft aan den ge meenteraad mededecling gedaandal het hem gelukt is ten stoomomuibus te vervaardigen en heeft de leden uitgenoodigd hel model daarvan te komen bezig tig en. Iu de vergadering van heden nam de raad eene beslissing ten aanzien der verandering van de beweegbare spoorwegbrug der Holl. ijzeren spoorweg maatschappij over den Trek vliet. De bezwaren tegen de gestelde voorwaar den door burg. en wclh. voor het maken eener vaste brug werden echter nog nader ter sprake gebragt. De heer Eyssell deed zelfs nog een nieuw voorstelde strekking hebbende om de toegangen lot de stad te verminde ren eu alleen door één tunnel over den Rijswijkschen weg den toegang met rijtuigen te behouden. Dit voorstel weid evenwel verworpen, waarna liet voorstel van burg. en vyeth. om te berusten in hel verzoek der Holl. ijzeren spoorwegm rat schappij om de bestaande beweegbare brug door een vaste te doen vervangen, onder de door hen gestelde voorwaarden, in zijn geheel met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Voorts maakte een punt van langdurige beraadslaging uit hel voorstel lot restauratie van den ouden voor- en zjjgevel van het raadhuis met den toren, een merkwaardig monument uit het tijdvak der Nederlandsche renaissance, waarvan het herstel in het oorspronkelijk karakter uil het oogpunt van kunst, zoowel naar het gevoelen van deskundigen als naar dat van burg. en weth.geëiscot wordt. Het dagelijksch bestuur adviseerde tbans alleen om tot eene uitwendige restauratie van den toren, den zij- cn den voor gevel te besluiten, dii werk in driejaren te doen uitvoeren en voor het jaar 1881, alleen vo r de werken aan den toren, een crcdiel van 12000 te verleenen. Dit voorstel ondervond eene zeer ernstige bestrijding. Iu den loop der beraadslagingen deed de heer van der Gon Netscher, die iu eene restauratie niets anders zag dan lapwerk en liever had gezien een voorstel tot het bouwen van een geheel nieuw raadhuis, hel voorstel om burg. en weth. te verzoeken nogmaals een plan in te dienen in verband met de reeds voorgestelde restauratie, ook wat de uitbreiding van het inwendige betreft cn in den bestaanden stijl Dit voorstel werd met groote meerder heid van stemmen aangenomen. ENGEliAND. LONDEN, 23 November, De «lord Chief-Justice", de lieer Alexander Cockbrun, is plotseling overleden. Men verliest in hem een der uitstekendsic leden van de regler- lijke magt. Hij schitterde aan het hoofd der balie door zijne scherpzinnig heid, zijne klaarheid van uiteenzetting en zijne welsprekenheid. Onder de gedingen, die hij als resler behandelde, was ook het betaamde Ticiiborne- proces, dat 188 dagen duurde. -- Volgens de sG»uj njid IVariCms. heeft lord Napier van Magdala den minister van oorlog eene memorie toegezonden betreffende de wcnscheljjk- lieid eener duurzame bezetting van Kandahar. Genoemd blad verklaart tevens, dat generaal majoor sir Roberts zich bereid heeft verklaard, het hem aangeboden com nando der troepen te Madras te aanvaarden en zich in bel begin van het volgend jaar naar zijn nieuwen post te begeven, ont sir Neville Chamberlain al' te lossen, die waarschijnlijk tol opperbevelhebber van liet Indisch leger benoemd zal worden. Men verneemt ook, dat sir ltobcrts benoemd zal 'worden tot luitenant-generaal. De veldmaarschalk sir Yorkr, kummandant van den Tower, is Zatur- dag overleden. Deze veteraan, die den veldtogt in Spanje en den slag vart Waterloo medemaaktezou eerstdaags zijn 90'" levensjaar bereikt hebben. FUANHKIJK. De regterzijde van den senaat heeft besloten, tegenover de door de linkerzijde gestelde cartdidaiuur van generaal Farre. te stemmen op den candidaat, dien de groep-Dufaure voor het lidmaatschap van den senaat stellen zal. Op deze wijze hoopt zij de linkerzijde en het kabinet een nederlaag te bereiden. In sommige sleden der departementen is een bond opgerigt van vrou wen, welks leden zich verbinden hare salons te sluiten voor de mannen, die in betrekking staan lol de regering, en om bij hare inkoopen en werk verschaffing uitsluitend goede katholieken te begunstigen De kardinaal-aartsbisschop van Parjjs had van de proteslantsche ver- eeniging de //Eenheid der Engelsche kerk", te Londen, een schrijven ont vangen, waarin geprotesteerd werd tegen de maatregelen door de Fransche regering tegen de congregatiën genomen. De kardinaal betuigt iu een schriftelijk antwoord te grooter ingenomenheid met dit bewijs van deelne ming te koesteren, omdat het afkomstig is van een godsdienstig genootschap, dat op zoovele punten met de katholieke kerk iu meening verschilt. Deze geschilpunten, schrjjlt de kardinaal, zullen met den tijd ophouden te be staan en ik verlang van ganscher harte naar het oogenblik, dat er slechts één herder en ééne kudde zal zijn. Volgens de berekening van de Gas. de France zijn door de regering tusschen 1 en 19 November 37 processen tegen conservative bladen inge steld. DU ITBC II LAND. Te St. Petersburg heeft men een uitgebreiden handel in gestolen of vervalschte Dnitsche reispassen ontdektdie voor 100 1000 roebels per stuk verkocht werden. Over deze zaak wordt eene drukke briefwisseling gevoerd met het Russische gezantschap te Berlijn. 008TENRIJ K. Uit Agram meldt men, dat er eigenlijk geen dag voorbijgaat, waarop de grond geheel in rust is; dag en nacht voelt men telkens meer of minder hevige schokken. Gelukkig doen zij niet veel schade meer aan de gehou wen maar de bevolking blijft daardoor in voortdurende onrust en eiken dag verlaten nog altijd honderden de stad, die geheel uitgestorven zou schijnen, indien niet ook eiken dag ontelbare vreemdelingen kwamen om de verwoesting in oogenschouw te nemen. Deze wagen het echter niet in de herbergen hun intrek te nemen en verlaten eiken avond weder de stad. In de eerste helft dezer maand scheepte zich te Alexandrië op de Ooslenrijksche Lloydboot Espero de 113-jarige Russische priester Bctsch- nailari in naar Jaffa, om van daar een peigrimstogt naar Jeruzalem te maken. De grijsaard stierf evenwel gedurende den overtogl en werd te Jaffa begraven. PARIJS, 23 November. De kamer nam de resolutie aan tot hel instellen vau een onderzoek naar de handelingen van generaal de Cissey. Het debat over het lager onderw ijs werd tol Donderdag verdaagd. WEENEN, 23 November. Aan de Pol. Corr. wordt uit Athene gemeld, dat graaf Radowitz gisteren daar aangekomen is. llij had terstond een langdurig onderhoud met Coumondouros, wien hij namens de Dnitsche rege ring den raad gaf de belangen van Griekenland niet door overijlde hande lingen op het spel te zetten. De vertegenwoordigers van eeltige andere groote mogendheden sloten zich bij de vertoogen van Radowitz aan. AGRAM, 23 November. Sinds gisteren is er geen aardschok meer waar genomen. Heden zjjn de straten weder met gas verlicht. MADRID, 24 November. Een koninklijk besluit in de Gacela magtigt tot het aanbieden der coupons van de staatsschuld, om betaald te worden in Januarji a. s. LONDEN. 24 November. Officiële dépêches uit Kaapstad van 20 Novem ber: //Den 13d"1 November werd Carriugion. terwijl hij met 1500 man ko loniale troepen eene patrouille deed. door 5000 Basnto's van drie kanten tege- lijk aanbevallen. Hij sloeg hen echter af, en in het gevecht verloren de Ba- suto's 300, de kolonialen 6 man". CORK, 24 November. Naar men verneemt zijn heden ochtend 14 perso nen in hechtenis genomen wegens deelneming aan den optogt der fenians uit Welthemwaarbij op de politie geschoten werd. PARIJS. 23 November. Humbert en Cipriani, die, bij de aankomst van Louise Michell te Parijspolitie-agenlcu belcedigd hebben, zijn heden ver oordeeld: de eerste lot 15 dagen, de tweede tot een maand gevangenisstraf, en ieder tol 200 fr. boete. KONSTANT1NOPEL24 November. Derwisch-pacha rukte gisteren Dnl- cigno binnen, na eene ligle botsing. De Monienegrijneu zullen eene over eenkomst teekenen dat zij Dulcigno zullen bezetten onder bescherming der internationale vloot, na het vertrek van Derwisch-pacha. BERLIJN, 24 November. De bondsraad nam, na eerste en tweede lezing met algemeene stemmen het voorstel van Pruissen aan tot verlenging van den kleinen staal van beleg voor Berlynhet stads-district Potsdam, Char iot lenburg enz. voor het nog loopende jaar. AKAPEMIE-XIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 24"" November de heer C. Snouck llurgronje, geb. te Oosterhout, in de Semitische letterkunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Het Mekkaansche /eest. Van 18 tot cn met 24 November 1880. BEVALLEN: F. Dee, geb. Jasperse. D. - A. I'ikaar. geb. Slingerland, Z. J. Bulleman, geb. Zevenhek, D. P. Onwerkerk, geb. Sierag, Z. II. v. d. Nat, geb. Teugels, D. J. Zitman, geb. Webbers, D.A. Overmeer, geb. v. d. Djjk, D. J. Barthen, geb. Kooreman. D. M. v. d. Linden, eeb. Turcnhont, D. W. v. Leeuwen, geb. v. Leeuwen, Z. -- J. M. Kanbier, geb. Blansjaar, D. M. B. Schuddemat, geb. Ncukerk, Z. - S. Gaastra, geb. de Water. D. J. M. v. Oerle, gel>. Rietbergen, D. J. Bey. geb. Sloos. Z. M. C. Marcelis, geb. Monnee, Z. M. v. d. Kaay, geb. Kreft. Z. G. W. v. 't Hooft. geb. v. Biederode, Z. - H. Rietkerk, geb. Hoorn. Z. A. Hamerling, geb. v. d. Burg, 1). J. M. v. d. Mark, geb. Landesbergen, Z. J. Hassrlbach, geb. v. d. Heust, I). S. van Frank,

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2