0 U It AIV T. LEIDSCHE DONDERDAG 25 NOVEMBER. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. V. 877. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad J.85, 'sjaars, buiten de expeditiehosten. Afzonderlijke nummers der Courant z De prijs der Advertent iën is van 1—4 ri LEIDEN, 24 November. Verkiezing van 3 leden van de tweede kamer der staten-generaal. Hoofdkiesdistrict Maastricht. In de plaats van den heer C. A. baron de Bieberstein Rosalia Zawadsky, die overleden is. Uitgebragt 1669 stemmen, waarvan 1625 geldig. Gekozen jhr. mr. G. Rnys de Beerenbroeck met 1199 stemmen. Baron F. van Pelser-Berensberg bekwam 384 stemmen. Hoofdkiesdistrict Tilburg. In de plaats van jhr. mr J. li. A. .1 M. Ver- heijen. Uitgebragt 2067 geldige stemmen. Herstemming tnsscheu mr. B. M. Bahlman die 951, en J. 11. A. Diepen, die 935 stemmen verkreeg. Hoofdkiesdistrict Sneek. Gekozen de heer van Blom met 1865 van de 3615 uitgebragte stemmen. De heer Oppedijk bekwam 1717 stemmen. In de vergadering van den raad van state, afdeeling voor de geschil len van bestuur, van heden, is o. a. mededeeling gedaan van een kon. be sluit, houdende beschikking op het beroep van mr. P F. Hubrecht. inge land van Rijnland, van eene beslissing van gedep. stalen van Zuid- en van Noordholland, op een door hem ingediend bezwaarschrift tegen een besluit der vereenigde vergadering van Rijnland, betredende het geven van subsidie voor de verbetering van den Noorder-Lekdijk. De adressant is niet ontvan kelijk verklaard in zijn beroep. Voor eenige dagen, meldt het Fad.deelden wij mede, dat tij den raad van state een wets-ontwerp tot verbetering van de Keulsche vaart aan hangig is. Thans vernemen wij nader, dat het plan van verbetering op zeer groote schaal zal worden ondernomen, dal tal van bogten zullen worden af gesneden, en dat de stad Utrecht, die thans door de Keulsche vaart wordt doorsneden, op vrij groeten afstand van den Nieuwen Waterweg zal komen. Het project van de regering moet door verscheiden hoofdingenieurs zijn goed gekeurd. Volgens genoemd blad is bij het departement van koloniën een telegram ontvangen met het berigt, dal in Atjeh zware overstroomingen hebben plaats gehad. Verscheidene menschen zijn daarbij omgekomen terwijl belangrijke materiële schade is veroorzaakt. De minister van buitenlandsche zaken wederlegt in antwoord op het voorloopig verslag over zijn begrooling de ongunstige beoordeeling van het tractaat met Noord-Amerika, tot wederzijdsche uitlevering van misdadigers. Met betrekking tot onzen veeuilvoer wordt vermeld, dat het verbod, be halve in Pruissen, thans ook is opgeheven in Bremen, Hamburg en Olden burg. In Engeland is de regering niet gezind veeuilvoer uit Nederland toe te latenzonder de slagting aan de losplaats weder vrij te latenzoolang niet alleen de longziekte, maar ook mond- en klaauwzeer hier niet geheel zjjn geweken. Nu een en ander óf geweken is. óf krachtig wordt bestre den, mag worden verwacht, dat ook in Engeland de beperkende bepa lingen op den invoer van Nederlandsch vee hun langsten tijd gehad hebben. Een zestiental leden der Nederlandsche dierkundige vereenigiug heb ben zich Maandag avond in de Rotterdamsche diergaarde vereenigd, onder voorzitterschap van den heer A. A. van Bemmelen, die de vergadering opende met een verslag over den toestand der vereeniging. Deze bleek zeer bevre digend te zijn; de verzameling en bibliotheek gingen gedurende het alge- loopen jaar veel vooruil. De commissie voor het zoölogisch station bragt vervolgens haar jaarverslag uil en dat deze instelling zich bij voortduring mag verheugen in veler belangstelling, werd duidelijk bewezen, en door de uitbreiding, die zij in verschillende rigtingen onderging en door de groole lijst van personen, die er in den afgeloopen zomer weder gebruik van maakten. Tot commissie voor het volgende jaar werden de hh. dr. A. A. W. Hubrecht, dr. R. Horst, d'. G. C. J. Vosmaer, dr. J. van Rees en dr. F. P. C. Hoek herbenoemd. Tol leden van het bestuur werden herbenoemd de hh. d'. II. J. Velh en dr. P. P. C. Hoek. Wetenschappelijke mededeelingen van de hh. dr. W. J. VigeliusL. J. Boltemanne en dr. P. P. C. Hoek besloten deze vergadering. Te Amsterdam was gisteren in het lokaal Pictnra de verkoop van de tabak- en snuifdoozen Hit de verzameling van wijlen J. Josephus Jitta. Van heinde en verre waren de handelaars in curiosa en gouden en zilveren werken opgekomen. Onder de oude horloges en dergelijke kostbaarheden bragt eene kleine "nécessaire" hoog 16 centim.. van onyx. versierd met drie geëmailleerde beeldjes, en verder met juweel en drijlwerk, ƒ1800 op, buiten de opcenten. Een kleine zakflacon van émaillewerk gold 585 en een ivoren figuurtje, door Dinglinger vervaardigd, ƒ300. Door wijlen vrouwe C. A. van der Linden, weduwe van den heer Sun- dorflf, is een legaat van 5000 vermaakt aan het gesticht van lielde St. Ber- nardus te Amsterdam. Uil Vreeswijk meldt men van 22 November: De vrees, dat het water boven schutpeil zou komen, is geweken. Niet alleen voor de scheepvaart, maar vooral ook voor dat gedeelte van den Lekdijk, waar de vei zakking is ontstaan, komt dit zeer ten goede. Sedert gisteren is de dijk slechts 4 cM. gezakt. Meer dan 100 personen zijn op die plaats werkzaam. De meest krachtige maatregelen worden door hel dijkbestuur genomen, om de verzakking verder te voorkomen. 1 e prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. 2. nco p. p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 n verkrijgbaar voor 5 cents. els 1.— iedere regel meer 25 cents. Te Wilp werd dezer dagen een moordaanslag gepleegd. Rij een land bouwer aldaar werd des nachts, terwijl deze met zijne vrouw rustig lag te slapen, een schot door hel raam gelost in de bedstede Uit de gevonden korrels bleek, dat het geweer met zwaren hagel geladen was. en slechts aan het toeval, dal het schot enkele duimen te hoog was gemikt, is het te danken, dat de toeleg mislukte. De dader is niet gevat. Nabij Ameland is het Nederl. schip Catharinakapt. Arkema, van Riga naar Delfzijl, gestrand. Zoodra de zeeramp den burgemeester was berigt, spoedde hij zich met de reddingboot van Nes naar de strandingsplaalsom streeks 3 uur van zijne w oonplaats gelegen. In weerwil van de allerhevigste branding en terwijl de golven over hel schip sloegen, werd de boot, bemand door negen zeelieden, dadelijk bij aankomst in zee gebragt, en mogten zij er in slagen alle opvarenden, ten getale van zes, ofschoon dan ook met ach terlating van al hunne goederen, en terwijl het schip reeds begon uiteen te slaanin de boot over te nemen en aan land te brengen. Te Kropswolde, in Groningen, is eergisteren nacht brand uitgebroken in de boerenhuizing van den landbouwer Kruize, welke brand zoo spoedig iu lievigheid toenam, dat de geheele behuizing, 16 koeijeu, 2 paarden en eenige varkens eene prooi der vlammen is geworden. Te 's Hertogenbosch is een spoorwegwerkman, terwijl hij bezig was wagens te verzetten, met de borst tusschen de buffers beklemd geraakt. Hij moet inwendig ernstig gekneusd zijn. Bij bevelschrift der arrond.-regtbank te Middelburg is tegen A. R.laatst ontvanger der registratie en domeinen en bewaarder der hypotheken en van het kadaster te Goes, wegens misdrijven, strafbaar met criminele straflen regtsingang verleend, met bevel, dat hij zal worden gevangen gehouden tot nadere beschikking in het huis van arrest te Middelburg, ter zake: onder meerder, dat hij in zijn genoemde qualiteit heeft ontvangen geldenzoo voor reglen verschuldigd w egens overgang van hier te lande gelegen vaste goede ren aan vreemdelingen toebehoorende, als voor koopsommen, kosten en inte resten van door den staat verkochte onroerende goederen, welke door hem niet verantwoorde gelden zijn verduisterd en ten eigen bate aangewend; voorts het valschelijk in strijd met de waarheid afgeven van bewijzen van onbezwaardheid van verschillende percelen lands, welke goederen nog met hypotheek ten behoeve van den staat waren bezwaard. De buitengewone vergadering, gisteren avond door de afd. Leiden en omstreken der Nederl. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde voor de leden met hunne dames gehoudenwas niet zoo druk bezocht als men met het oog op den gttnsligen roep. die ook van elders omtrent de voor dragten van den heer W. Boomkamp van Noordwijkdie daarin als spreker zou optreden, uiiging, grond had te mogen verwachten. Menige jougedochter heeft daardoor eene aangename gelegenheid om wen ken omtrent planten en hare aankweeking te ontvangen laten voorbijgaan, en voor vele huismoeders waien de raadgevingen, die door den spreker omtrent aankoop en bereiding van talëlgroenten gegeven werden, zeker hoogst nuttig geweest Gebonden aan de betrekkelijk beperkte ruimte van ons blad, kunnen wij slechts een kort, en uit den aard der zaak onvolledig, overzigt geven van de zeer bevattelijke impiovisatie van dien spreker over het reeds door ons aangegeven onderwerp. Na aangetoond te hebben, welken onberekenbaren invloed de bevordering der kennis van tuinbouw en plantkunde in het algemeen op het stoffelijk en zedelijk geluk van ons menschen uitoefent, en daarbij de ontwikkeling van die kennis tot op onzen tijd te hebben nagegaan, trad de spreker in eene uitvoerige beschouwing omtrent het leven van alle en den aard van sommige plantensoorten. Hij behandelde daarbij tevens den onderscheiden aard van den bodem, als zand-, veen- en klei-grondenen wees den grooten invloed aan, dien het verschil van grond op den groei en de ontwikkeling der planten uitoefent. Hij verzuimde niet de gunstige positie te doen uitkomen, waarin wij te dien opzigle ook tegenover andere landen, b. v. Engeland, verkeeren. "Maar hoe zullen wjj de wijze van voeding en verzorging der planten iu beoefening brengen als wjj ze niet kennen Dit toonde spreker, met lal van voorbeelden uit eigen ervaring aan het plantenrijk ontleend en door teekeningen op het bord toegelicht, aan. Iloe licht, warmte en lucht op den groei der planten werken, en welke resultaten men bij eene doelmatige i toepassing van een of meer dezer, voor de ontwikkeling der planten zoo onmisbare factoren, verkrijgt, werd door zijne hoogst bevattelijke mede deelingen voor ieder duidelijk gemaakt. Evenzoo slaagde hij er in zijnen hoorders óók door teekeningen op het bord eene bijna aanschou- K; welijke voorstelling der bevruchting van verschillende plantensoorten te i geven, en stelde daarbij in het licht, hoe dit op verschillende tijden en onder vaak afwijkende omstandigheden geschiedde. Sommigen zijn daar voor slechts op den middag, anderen weder alleen in den vroegen morgen of in het latere namiddaguur vatbaar. Na de pauze zette hij zijne beschouwingen over de plantenwereld voort, nu niet meer uitsluitend over de bloem-pianlenmaar meer bijzonder over sommige voor ons dagelijksch onderhoud zoo onmisbare groenten. Wees

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1