BUITLINLAINUSC11K BKÜIGTKN. een slok uil zijne veldflesch aanbood. Blijkbaar was de inhoud van die flcsch met een sterk werkend vocht vermengd, want de man viel dade- ljjk bewusteloos neder en toen hij weder bijkwam was hij zijn geld en horloge kwijt. De memorie van beantwoording op het Ie hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1881 ziet het licht. De regering verklaart zich tegen eene openbaar making van de stukken, betreflende de ministeriele crisis van het vorige jaar. Dat zou een precedent stellen, dat voor het vervolg in bedenkelijke male de vrije gedachlenwisseling tusschen den koning en zijne raadslieden zou belemmeren. Gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar onderwijs is niet denk baar zonder ondersteuning van de bijzondere scholen uit 's rijks schatkist, maar dit zou niet kunnen geschieden dan krachtens de wel en de wetge ver heelt bij de wet van 1878 daaromtrent uitspraak gedaan. Wat hel kiesregt belrclt verklaart de regering, dat zij het onderwerp niet uit het oog verliest, maar zij blijft volharden bij de meening, ten vorigen jare door haar uilgesproken, dat de wetten, die de directe belastingen regelen, en dat ceue beslissing over dc voorstellen lot aanvulling en wijzi ging dezer belastingen wenschelijk is alvorens tot eene verandering der kieswet kan worden overgegaan. lie minister van financiën hoopt niet teleurgesteld te worden in zijne ver wachting, dat dc veie leden, die in de voorgedragene begrnoting aanleiding zagen lot ernstige bezorgdheid over den toestand en de toekomst onzer financiëndoor het toestaan van nieuwe middelen tot verbetering van dien locstand zullen willen medewerken, daar het nadeelig verschil tusschen de ontvangsten cn uitgaven niet door besparingen kan worden weggenomen. Dc minister kan niet inzien, dat het onstaatkundig zou wezen te leenen, ook voor werken, die, al werpen zij geen regtstreekscbe voordeelen af, toch in 's lands belang noodig zijn, en die geacht moeten worden ook den nazaat ten goede te zullen komen. De toestand onzer geldmiddelen eischt ernstig overleg, maar geeft geen reden tot overmatige bezorgdheid. De minister meent voorts eene scheiding tusschen gewone en buitengewone begrootingen ernstig te moeten ontraden. Bij een naauwkeurig onderzoek van de onderdeden der verschillende be- grootinuswetten zal, naar de regering alsnog vertrouwt, aan het licht komen," dat zij noch aan eene neiging tot opdrijving der uitgaven, noch ann weelderigheid heelt toegegevenen dal de minister van financiën zich geenszins zwakheid tegenover de te hoog opgevoerde aanvragen zjjner ambt- genooten te verwijten heeft. Nu het vaststaat, dat voor het bekostigen der spnorwegwerken geld geleend moet worden, acht de minister het beter voor de spoedige voltonijing het noodige kapitaal in eens op te nemen. De regering is zicli het hoogst belangrijke van de quaestie der defensie in allen deele volkomen bewust. Daarom kan zij dan ook met gerustheid verzekeren, dat er van buitengewone opdrijving geen sprake kan zijn Wat voorgedragen wordt, is noodig, en de regering zou haren pligt verzaken, indien zij voor een onderwerp van zulk een groot en algemeen belang a!s! dat van 's lands weerbaarheid minder vroeg dan haar noodzakelijk voorkomt. De diensten tot en met 1879 zijn door de beschikbare middelen gedekt en die van 1880 doet op diL oogenblik naar eene voorloopige berekening, slechts een betrekkelijk gering tekorl verwachten, te meer omdat men over het loopende jaar hoogere opbrengst der middelen kan te gemoet zien. De financiële toestand eischt echter ernstig overleg en doortastend handelen wat de toekomst, reeds de naaste toekomstbetreft. De minister verklaart, dal hij de invoering van eene rente-belasting be schouwt als een noodzakelijken grondslag, waarop liet stelsel van belasting hervorming. dat hij zich voorgeteekend heeft, zal moeten worden opge trokken. Eene bewerking van een ontwerp tot vervanging van het patentregt door eene bedrijfsbelasting is reeds verre gevorderd. Er worden bouwsioflën verzameld voor eene herziening der belasting op het personeel, in verband met eene regeling van de verhouding van rijks- en gemeente belastingen in dezen zin, dat in plaats van gelijke percentsgewijze uiikeering aan elke gemeente, aan de gemeenten beschikking zal worden gegeven over een grooter of een geringer aandeel in verband met hare behoeften en vergunning aan de gemeenten te verleeuen om zoowel op de bedrijfsbelas ting als op de rentebelasling plaatselijke opcenten te heflen en als indirecte verbruiksbelasting binnen haren kring een debielregl (license) van sommige beroepen en neringen te vorderen. Voorts zal, wanneer de herziening van de belastbare opbrengst der onge bouwde eigendommen vnlbragt zal wezen, in overweging genomen moeten worden eene grondige herziening der wetgeving op dc registratie, vooral met het oog op dc mutatiereglen. Als de toestand van de seliatkist het gedoogt, dan moet de hand gelegd worden aan eene opheffing of verminde ring der meest drukkende accijnsen. Dal plan van belastinghervorming moet in geleidelijke orde met beleid en vonrzigtigheid tot uitvoering worden gebragt, ondit eene poging om alles Iegelijk te ondernemen, slechts ten gevolge zou hebbendat niets tot stand gebragt zon w orden. 'sGKAVEMlAGE23 November. De heer J. P. van Blarkom, raadsheer in het geregtshof te 's llertogen- bosch en onlangs aigetreden als schoolopziener, is door den koning-groot hertog benoemd tot ridder 3e kl. van dc orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Met intrekking van het kon. besluit van 3 November jl. is benoemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool ie Alkmaar de heer E. M. j, van Soest te 'sGravenhagcen de heer A. Galand, thans tijdelijk leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Leeuw ardenis benoemd tot leeraar aan die school. -- Door den minister van koloniën is de lieer J. W. Loysen Dillié, ge nees-, heel- en verloskundige Ie Gnrinchcmgesteld Ier beschikking van den gouverneur-generaal van Neder!. Indië, om te worden bestemd lot vervulling van eene der beschikbare plaatsen als burgerlijk geneeskundige in Nederl. Indië. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Aan het departement van buitenlandsche zaken wordt eene afzonder lijke regeling der consulaire pensioenen voorbereid. in de zitting van de tweede kamer van heden, na discussie over enkele punten en na verwerping van amendementen om de posten voor opmeting van nieuwe spoorwegen te schrappen en om de kosten der expedities naar Atjeh te verhoogenis de Indische begrooting met algemeene stemmen aan genomen. De kamer is daarop gescheiden tot Maandag aanstaande. lieden werd aan hel dep. van marine o. a. aanbesteed de levering van: 1500 meter voeringbaai en 1400 stuks wollen dekens. Minste inschrijvers waren: voor het baai de heeren G. Lomberts en Zn. te Tilburg a ƒ1.58 per meter; voor dc dekens de lieer 11. J. van Wensen te Leiden a /3.82ya per stuk. Gisteren middag, omstreeks twee ure, is op liet Loosduinsche strand, bij den vuurtoren, gestrand het Nederlandsch kolschip Janiine, van Pekela, geladen met hout, komende van Memel. De bemanning, beslaande uit zeven koppen, de vrouw van den kapitein en kind, zijn door de ankerboot en reddingboot, beiden van Scheveningengered. De reddingmiddelen van Loosduinen zijn aanwezig geweest, doch kwamen, wegens den verren al- stand van het stationte laat. BELGIË. Omtrent het ongeluk in de steenkolenmijn te Warquegnies, nabij Ber gen, waarbij 13 personen het leven verloren, deelt het Ilbl. v. Antw. nog de volgende bijzonderheden mede: Omstreeks 2% uur gevoelden de werk lieden, belast met het nederlaten der ophaalbakken een hevigen schok, ge volgd door een rukwind; zij bemerkten aanstonds, dat er een ongeluk ge beurd was en gaven hel alarmsein. Hunne vrees was maar al le zeer gegrond. De heer Legrand, de chef-opzigter Liénard en de opzigters Racheneurs, Blass en Sliévenard daalden in den put, met gevaar van hun leven. De ontploffing had plaats gehad in de gaanderij, gelegen op C00 meiers diepte; de slag moet verschrikkelijk geweest zijn. Al het timmerwerk was weggeslagen en slechts met de grootste moeite kon men de gekwetsten he reiken en wegbrengen. De onder-ingenieur Legrand en dc opzigter Stié- venard liepen meer dan eens gevaar onder het puin begraven te worden. Het was nog nacht, toen de eerste gekwetsten boven gehaald werden. Deze zijn teil getale van vijftien. Dertien werklieden zijn door de ontplof fing onmiddellijk gedood. Hunne lijken werden allen voor den middag op gehaald. Meest allen zijn verschrikkelijk verminkt en verkoold. ENGELAND. LONDEN. 22 November De koningin en prinses Beatrice, die tegenwoordig op Balmoral ver toeven maken reeds dagelijks sledevaarten in de omstreken van het kas teel waar de wegen reeds dik met bevroren sneeuw bedekt zijn. Het vriest vinnig in Schotland. Het bestuur der City van Londen is voornemens aan generaal sir Fred. Roberts, uit erkentelijkheid voor zijne in Afganislan bewezen diensten, liet eereburgerschap der City met een eeredegen aan te bieden. De treurige zekerheid is verkregen, dal ter hoogte van Kaap St. Go- van, niet ver van Milford, is gestrand het stoomschip Ailsa, eene ijzeren schroefboot le kl. De uit 20 personen bestaande bemanning en 7 passagiers vonden bun graf in de golven; 8 lijkeu zijn reeds aangespoeld. De mail boot Corisio. den 19*" van de Wesikust van Afrika le Liverpool binnenge- loopenbragt' daar de lijding, dal ter boogie van Grand Bossa een schoe ner is gezonken. Van de 36 personen aan boord w erden slechts 4 gered. FRANRKIJH. In dc kamer van afgevaardigden is. daar de ministerpresident Ferry in den senaat meest zijn, dc behandeling der interpellaiie-LavieJIe. over het plaats nemen van den admiraal Clorié in hel ministerie, uitgesteld tot Don derdag. Dc beraadslagingen over de wet betredende de hervorming der reglerlijke magt zijn voortgezet en. na goedkeuring der arti. 8. 9. 10 en 11. is het gehccle ontwerp aangenomen met 294 legen 1C9 stemmen. Dings- dag is liet rapport over de quaestie van generaal de Cissey aan de orde en daarna de wet op bel lager onderwijs. De commissie der kamer, belast met liet onderzoek van liet wetsvoor stel van den heer Bardotix lol wederinvoering van den scrutin de liste. heeft met 8 tegen 5 stemmen zich tegen de voordragt verklaard. Het algemeen gevoelen is, dat de vrees der middelmatigheden, om bij afschaf fing van liet tegenwoordige stelsel van kleine kiesdistricten (scrutin d'arron- dissement) het mandaat le verliezenden doorslag gegeven heelt hij deze beslissing. De senaat begon Zaturdag de behandeling van hel reeds vroeger door de kamer goedgekeurde wets-onlwcrp, regelende hel middelbaar onderwijs voor meisjes, een deel der reeks van voorstellen, die volledige hervorming van hel oi.-'crwijs in Frankrijk ten doel heeft, liet werd door de regter- zijde hevig best r< den. De clericale senator Ravignon karakteriseerde het ontwerp als een aanslag op de vrijheid en op de godsdienst, daar de staat niet geroejen is om zich in onderwijszaken te mengen; een ander bestrij der, Debassagnes de Ricliemont, vreesde, dat Frankrijks vrouw,en er door tot ongclocrf gebragt zouden worden. Van de linkerzijde werd gewezen op den pligt der rtgerir.g. om ook te zorgen, dat er van overheidswege gele gen tot opleiding van liet vrouwelijk geslacht bestaat. Dc vertegenwoordigers der anti repnblikeinsche dagbladen te Parijs hebben eene bijeenkomst gehouden ten einde over de middelen te handelen

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2