LE1DSCHE O H KAM WOENSDAG 24 NOVEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. ƒ2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p, p, f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.60 'sjaars, buiten de expeditiekosten, Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 ccnls. ISSO. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 8790 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingverslag BINNENLAiMkSCUE BERIGTEN, LEIDEN. 23 November. Gisteren avond gaf het Hoogduitsche opera-gezelschap van Rotterdam, i onder directie van den heer Carl Pflaging. hier ter stede eene voorstelling, waarin von Weber's «Freischütz" werd opgevoerd. De eivolle zaal bewees, dat onze stadgenoolen dit voorregt waardeerden en zal gewis der directie ten spoorslag verstrekken ons nogmaals met een bezoek te vereeren. De uitvoering was zooals die van eene vereeniging, voor het meerendeel uit bekwame artisten bestaande, gewacht kon worden. Reeds in de eerste helft der tweede acte ontving ieder der dames Beihl en Buttschardt twee bloem- j ruikers; wel een bewjjs, hoe gunstige verwachting zij toen reeds hadden opgewekt en ten deele verwezenlijkt. Stormachtige toejuichingen vielen, i buitendien, haar en den overigen leden van het gezelschap ten deel. Het studenten-muziekgezelschap Sempre Crescendo zal eerstdaags weder haar jaarlijksch concert geven ten voordecle der algemeene armen, taarwij vernemen op Dingsdag 7 December aanst. Ongetwijfeld zal deze poging, om bij den naderenden winter iets bij te dragen tot leniging van den nood der armen, door Leidens ingezetenen eene welwillende ondersteuning vinden. Op het St. Nicolaas-budget zal ook voor deze uitgave wel een plaatsje te vinden zijn. De inteekenljjst, die rondgezonden wordt, moge die verwachting niet beschamen. Wat het concert betreft, men weet bij ondervinding, dat men zich daarvan veel goeds mag voorstellen. Sempre Crescendo staat ons daar voor borg en ook, men weet het, de leiding is toevertrouwd aan haar ecre-lid den lieer A. J. Wetrcns. De muziekuitvoering, die, door de afd. Leiden der Maatschappij lot be vordering der toonkunst, a. s. Vrijdag avond in de Stadszaal gegeven zal worden, is vooral, wegens de op het programma voorkomende Missa Papae lUarcelli van Palestrina, voor beminnaars van strenge kerkmuziek zeker eene gewenschte gelegenheid om met een dier classieke toonwerken van dien grooten meester, en wel met datgene, wat met regt wereldberoemd is, kennis te maken. De uitvoering van een zijner missen, verleden jaar door de afd. Leiden gegeven, is bjj de ware kunstkenners zeker nog niet vergeten. De groot- sche indruk, dien toen dat toonwerk, het eerste, wat hier te lande van dien meester werd ten gehoore gebragt, reeds maakte, belooft zoowel den directeur, den heer de Lange, als den executanten ook door de uitvoering dézer Mis een groot succes. De boekhandelaars Gebroeders van der Hoek zullen 8 December en vol gende dagen verkoopen de boekverzamelingen van wijlen de heeren A. ten Bosch Cz.predikant te Oostvoorne, 0. Geerls, predikant te Kuilenburg. G. L. Fuhri, med. doet. te Rotterdam, L. S. van Praag. med. doet. te Leiden N. J. Muller, officier van gezondheid le klasse, dp. H. Polman Kruseman rector van het gymnasium te Middelburg; verder een aantal regtsgcleerde, staatkundige en staathuishoudkundige werken, de werken over toonkunst en de muziek van wijlen den heer J. A. Klerk, muziek-onderwijzer en orea- nist te Delft, alsmede prentwerken, een seraphine-orgel en meer andere voorwerpen. De catalogus, 140 bladzijden groot, ziet het licht. Wij ves tigen daarop de aandacht van belanghebbenden. Bij de gisteren aan het lokaal van het prov. bestuur le 's Hage ge houden aanbesteding van het doen van herstellingen aan de gebouwen van de universiteit alhier gedurende het jaar 1881 was minste inschrijver de heer W. H. Neuteboom, le Leiden, voor ƒ27700. Gisteren namiddag is, ten gevolge van het spelen met vuur door kin deren, in de Vischpoorl aan de Hoogewoerd een begin van brand in een kleèrkasljc ontstaan ten huize van zekeren J. v. d. K.; het vuur werd echter spoedig door twee werklieden met eenige emmers water gebluscht. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen heeft bekend gemaakt, dal zij. aanvangende den 14deD December a. s.ten 9v2 ure des morgens, zit ting zal houden te Rotterdamin het Yachtclubgebouw aldaar. Aangiften tot toelating worden voor 7 December bij den voorzitter ingewacht. Als vertegenwoordiger der Nederlandsche regering in de internationale commissie belast met de herziening zoowel van bet beslaand reglement op de regterljjke organisatie in Egypte als van de nieuwe Egyptische wetboeken is krachtens 'skonings magliging aangewezen de beer I. N. .\nslijn, Neder- landsch agent en consul-generaal te Alexandria, met bevoegdheid als zijn gedelegeerde te doen optreden mr. J. H. de Stoppelaar. regter in de gemengde regtbank te Caïro, alwaar de zittingen 15 Nov. j|, zijn geopend. Ten einde aan gewezen militairen en schepelingendie den lande trouw en eerlijk hebben gediend, een nieuw bewijs te geven, dat hun belangen bij het departement van oorlog niet uit het oog worden verloren, heeft de minister van oorlog bepaald: 1°. dat, wanneer gepensioneerde, gegageerde ol gepasporteerde militairen en militaire schepelingen, die, hier te lande of in de koloniën enz., trouw en eerlijk gediend en zich ook na dien tijd goed gedragen hebbenaan het departement van oorlog eene aanvrage in zeilden om plaatsing in eenige betrekking, waarvoor de benoeming buiten dadelijke bcmoeijing van den minister geschiedt, van die aanvrage b(j, het departement aanteekening zal worden gehoudenvoor zoover de adressant voor de gevraagde betrekking in aanmerking kan komen; 2". dat van de aldus aangeteekende aanvragen, iedere maand, bij algemeene order voor hel leger, aan autoriteiten der landmagt opgave zal worden gedaan; 3". dat j de militaire autoriteiten, die over betrekkingen beschikken, als waarvan hier sprake is, bij het begeven van die bedieningen op de bedoelde aanvragen 1 naauwkeiirig zullen letten en bij voorkeur uit de daarin vermelde personen de openvallende plaatsen zullen aanvullen. Door het gewestelijk bestuur van het N. O.-G. in Zuidholland zjju tot leden der sub-commissie voor het op te rigten onderstcunings-fonds voor min bezoldigde onderwijzers benoemd de hh. H. Btjleveld te Rotterdam, J. M. Elshout te Gorinchem, J. A. Hucber te Leiden, G. Japikse te Leiden, A. J. Labberton te AlblasserdamIJ. V. Leopold te Delft. P. Molenbroek te Rotterdam, S. Posthumus te Gouda en J. Straub te 'sGravenhage. Het stoomschip Prinses Hendrik is op 20 November van Batavia ver trokken. De Koningin Emma, op weg naar Amsterdam, is op 20 dezer te Port-Saïd aangekomen. Door het provincaal kerkbestuur van Drenthe zijn tot de evangeliebe diening in de Ned. herv. kerk toegelaten de heeren A. A. L. .1. Rooijer en J. L. de Heer. Namens Z. M. den koning is door den minister van buitenlandsche zaken aan jhr. mr. J. W. IL Rutgers Rozenburg te Amsterdam medegedeeld, dat aan zijn verzoek betreffende openbaarmaking der kohieren van de in komstenbelasting niet kan worden voldaan. Op de Noordliollandsche spoorwcglijn is eergisteren avond een conduc teur, Man genaamd, op treurige wijze omgekomen. Men vermoedt dat hjj tusschen Schagen en Anna-Paulowna van de treeplank is gevallen; althans des nachts ten 3 ure vond de station-chef van Anna-Paulowna het lijk op den weg, met eene wond aan het oog en het hoefd sterk gezwollen. 1 Zekere v. D. te Kampen, is door de diaconie der herv. gemeente, die hem gedurende vele jaren bedeelde, van de lijst der bedeelden geschrapt. Men had namelijk ontdekt, dat deze man p. m. ƒ500 met bedelen had bijeen vergaard. In den nacht van Vrijdag op Zalttrdag is te Gemonde huis, schuur, stal enz. van A. van Eindhoven door brand vernield, terwijl mede een groote voorraad rogge, hooi en stroo en enkele stuks vee verbrand zijn. Ue eigenaar en bewoner was afwezig. De passagierstrein der Rhcinische Bahn. die des morgens ten 11 33 le Venlo aankomt, liep Zondag morgen in de nabijheid van het station aldaar op een goederentrein derzelfde maatschappij. Twee passagiers werden ge kwetst en twee wagens van den goederentrein verbrijzeld, die den weg versperden, waardoor de Berg-MSrk.-Bahn eeue vertraging van 48 minuten ondervond. De oorzaak van het ongeluk moet te Kaldenkirchen gezocht worden, waar men den passagierstrein heeft afgelaten voordat de goede rentrein nog te Venlo kon binnengeloopen zijn. De gekwetstenonder welke een 70-jarige grijsaard, worden bij particulieren te Venlo verpleegd. Zaturdag II. had le Maastricht een treurig ongeluk plaats. Een kind, ongeveer 7 jaren oud, had zich op een bed nedergelegd. dat digt bij eene kagchel stond. Door eeue of andere oorzaak is dit bed in brand geraakt, en toen men het ontdekte, was het kind reeds dood. Bocltum wordt hoe langer hoe meer berucht wegens de misdrijven, in zijn omtrek gepleegd. Thans wordt melding gemaakt van een man, die nabij Bochtim bedwelmd is door een dief, welke Item tegenkwam en

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1