nutteloos de bisschoppen en de wereldlijke geestelijkheid aan te tasten, wier overtuigingen en gewoonten de regering het zich teregt tot eer rekent te eerbiedigen. Te zonderlinger zal deze daad voorkomen omdat de bis schop van Amiens een der zeldzame gematigde prelaten is, die men onder het Fransche episcopaat aantreft. Prins Roland Bonaparte heelt, ter gelegenheid van zijn huwelijk met mile Blanc, dochter van wijlen den pachter der speelbank te Monaco, 50000 fr. aan de armen te Parijs gegeven. Naar men zegt, heeft Blanc niet minder dan 80 millioen nagelalen. Een ernstig ongeluk is voorgevallen in den winkel van Bonnefond kruidenier te Soissons. Een vat petroleum, dat men binnenbragt, viel in stukken en het vocht liep lot in den haard. In weinige oogenblikken stond het huis in brand. De moeder, de vrouw en het kind van Bonnefond kwa men in de vlammen om. Te Caiiieux, nabij Laon, zijn door een misdadiger vijf huizen in brand gestoken. Ondanks de spoedige hulp werden de vijf woningen vernield. De schuldige is aangehouden; men zegt dat hij uit wraakzucht gehan deld heeft. Aan het spoorwegstation te Nizza is eene groote hoeveelheid kruid in beslag genomen, die door een Engelsch reiziger werd medegebragl en, naar men uit zekere gegevens opmaakt, bestemd was voor een aanslag op het Monte-Carlo casino. De monniken van de uit Frankrijk verdreven orde der Premonstraten- sen zjjn te Valladolid aangekomen. De gouverneur van de provincie Madrid heeft aan de burgemeesters in bet gewest aangeschrevendat zij de vreemde monniken hebbeu te waarschuwen, in het openbaar niet in hun ordekleed te verschijnen. DIJIT8CHLAWD. Bij de beraadslaging in het huis van afgevaardigden over de interpel latie van dr. Hanel c. s.hebben de beeren Seyflardt, Virchow en Fraeger zich tegen de anti-Joodsche beweging verklaard, op grond, dat haar hoofd motief gelegen is iu nijd tegen welgestelde personen der bezittende klasse. O'. von Heynebrand v. d. Lasa. Reichensperger. Windthorst en Hobrecht gaven min of meer te kennen, dat de zaak in overwegende male van maat schappelijk en aard was. en bet hier betrof een vraagstuk, hetwelk niet in parlement, maar door wetenschap, door de maatschappij zelve, moet wor den opgelost. De heer Hobrecht betuigde, dat zjjne. de nationaal-liberale, partij bevredigd was door de verklaring der regering. Alle sprekers meen den wederzijdsche verdraagzaamheid te moeten aanbevelen. De clericale sprekers gaven den wenscli te kennen, dat dezelfde bescherming, die men voor de Joden verlangde, ook den katholieken mogt worden gewaarborgd. Maandag zal de beraadslaging worden voortgezet. De zitting was, terwijl de heer HSnel zijne interpellatie ontwikkelde, vrij woelig. Telkens werd hij in de rede gevallen. Een rijk particulier, Franz Dominik Graffi, voor eenigen tijd te Leipzig overleden heelt zjjn geheele vermogenongeveer twee millioen mark, aan die stad vermaakt. Te Stettin zijn verschillende valsche postzegels ontdekt en aan den regter ter verder onderzoek gegeven. Deze zegels zijn door steendrnk vervaardigd en bij naauwkeurige bezigtiging onmiddellijk voor onecht te herkennen. Bij eene voorstelling in den schouwburg te Stuttgart heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Er werd gegeven Robert en Bertram, aan het slot waarvan de beide vagebonden per luchtballon trachten te onlvlugten. Toen de beide acteurs, die deze rollen vervulden, waren opgestegen, brak er iets aan den toestel, met hel gevolg, dat beiden op den grond nederploften. De een bekwam slechts eene ligle verwonding, de andere heelt zulk eene zware hersenschudding ondergaan, dat hjj den volgenden dag nog bewuste loos was. TVRHIJE. Het berigt uit Salonika, omtrent het gevangennemen van een districts opperhoofd door roovers, wordt nader bevestigd. Volgens een bij de pro vinciale regering ontvangen officieel berigt, begaf zich de kaimakan van Kastoria, Salih-bcy, op 20 October naar het dorp Wurwutzikon, vergezeld van den directeur van hel archief te Bitolia, Mehemed-eflendi. drie leden van den districlsraad van Kastoria. den rijken Behliul-bey, den Griek Papa- mandzaris en den Israëliet Abraamadschi, benevens eenige ondergeschikte ambtenaren en een.sterk militair geleide. Het dorp Wurwutzikon was tot dusver staatsdomein geweest, doch onlangs door de bewoners aangekocht en dezen wilden thans de tweede helft van den prijs (6000 goudponden) aan de genoemde regeringspersonen betalen, die van hunne zijde de plegtige overgave van bet dorp aan de nieuwe eigenaars zouden bewerkstelligen De Wurwutzikioten hadden te regter lijd kennis gekregen van het plan der roovers en Salih-bey daarvan mcdedeeling gedaan, maar deze, steunende op zijn sterk geleide, sloeg daarop geen acht. Onderweg, bij het doortrekken van eene pasengte, werd hij door de roovers overvallen; zijn broeder Asslan- bey en drie soldaten werden gedood en vijf soldaten gewond; de overigen namen de vlugt en lieten den districtsgouvcrneur met zijne raadsleden, met Mehemed-ettendi en de lagere ambtenaren in de handen der roovers. Deze laatsten werden spoedig vrijgelaten; voor de anderen verlangen de roovers een losgeld tot een bedrag van 18500 goudponden. De rooverbende zou 100 man sterk zijn. FEII TELEGRAAF. KONSTANT1NOPEL21 November. Derwisch-pacha moet heden met ver scheidene bataillons tegen Dulcigno oprukken. De Porte hoopt, dat de stad binnen acht dagen zal worden overgegeven. ROME, 21 November. Wegens den verjaardag der koningin was het Lest te Rome en in de provinciën. Dc steden vlagden en illumineerden. De Vesuvius is steeds meer aan den gang Brecde stroomeu lava vloejjcn naar den kant van Napels. In de provinciën viel veel regen en dienten gevolge zijn er eenige overstroomingen. LONDEN, 21 November. De lord-opperregter Cockburn is gisteren avond overleden. LONDEN, 22 November. Gisteren is te Killamore bij Longhrea in Ierland, door de Land-League eene openbare vergadering gehoudenwelke door 15000 pachters werd bijgewoond. Er werden redevoeringen gehouden, welke van groote heftigheid legen de grondeigenaars en de regering ge tuigden. BRUSSEL, 21 November, lieden heeft op de begraafplaats Evere bjj Brussel de onthulling plaats gehad van bet gedenkleeken voor de Fransche soldaten, die gedurende den Fraiisch-Duiischen oorlog in België overleden zjjn. De heer Decroixde Fransche gezant te Brussel, hield eene redevoe ring, waarin hy België dank zeide voor zijne edelmoedige gevoelens jegens Frankryk. Hij gal de verzekering, dat de regering der Fransche republiek wat men ook in den laatsten tijd moge gezegd hebbengeen plan hoege naamd van annexatie had en in België niets anders dan eene bevriende natie zag. Na herinnerd te hebben aan de betrekkingen van allen aard lusschen beide landen, zeide de gezant; Ik weet wel dat de staatkunde van het tweede keizerrijk onrust en wantrouwen had verwekt; ik weet zeer goed dal door die persoonlijke politiek geheimzinnige plannen werden gesmeed. Doch thans, nu Frankrijk meester van zijne daden is, volgt het zijne edelmoedige ingeving en eerbiedigt hel de onafhankelykheid van anderen, evenzeer als hel op zijne eigene onafhankelijkheid gesteld is. Frankrijk heelt geen ander doel dan in vrede met zjjne naburen te levenvooral wanneer zij trouwe vrienden zijn, die onder hun constilulionnelen vorst een uitmuntend gebruik van hunne vrije instellingen maken. De burgemeester van Brussel heeft de rede beantwoord. Er was eene groote menigte op de been gekomen om deze plegtigheid bij te wonen, Gedurende eenigen tijd komen er in de Hullandsche dagbladen adverten- tiën voor, die ten doel hebben het publiek te waarschuwen tegen zekere leercapsules, die, vervaardigd met bedorven lijm, zijnde een onzuiver be standdeel, een moeielijke spijsvertering veroorzaken en zelfs aanleidiug geven tot maagpijnen. Wij weten niet of er degeljjke capsules gemaakt worden, maar wjj kun nen verzekeren, dat de Teercapsules van GUYÜT, waarvan de flacon voorzien is van een etiquet met de handteekening in drie kleuren, vervaardigd zijn met fijne, gezuiverde gelatine, dezelfde die bij de kookkunst gebruikt wordt tot het vervaardigden van de door de kenners zoo geliefkoosde door schijnende geleien. Wjj herinneren er aan, dat de Teercapsules van GUYOT de eenige zjjn, waarvan de invoering in Rusland door de gezondheidscommissie te St. Pe tersburg is toegestaan. IKGEIUIIIDEK, Zaturdag avond vierde de Bakkers- en Slagers-vereeniging "de Vriendschap" in het lokaal Ephraïm een huishoudelijk feestje, ter eere van de onthulling harer banier. De president, de beer Goeberlus, opende de bijeenkomst met een toepas selijk woord, waarna de onthulling plaats had en een toepasselijk lied,'/Vaan dellied" genaamd, door alle aanwezigen werd gezongen. De banier is een fraai stuk en verdient, wat de uitvoering betreft, lof. Vervolgeus werd door dilettanten een stukje opgevoerd, namelijk; Het consigne is snorken, kluchtspel in één bedrijf. Voor dilettanten was de uitvoering niet onverdienstelijk. Javernier, als kapitein, wist voorbeeldig weêr te geven wat in de gevallen hier bedoeld, moest worden aangewend. Irma en Charlotte speelden keurig. Daarna had een bal plaats, dat afgewisseld werd door een «Café Clian- tanl". waarin aan menigeen alle lol moet worden gegeven voor limine nette voordragt. Niet beter had men liet kunnen verwachten van geoefende per sonen. Dit feestje werd tol in den ochtend vriendschappelijk gevierd en liep in de beste orde af. Dat de vereeniging "de Vriendschap" nog vele jaren hare feesten moge vieren met den president en verdere bestuursledenis de wensch van Een bezoeker op dien avond. )5m;gculijkc tfiuïK ONDERTROUWD: J. K. Huysinga. wed'. 46 j. en J. C. C. Huygens, jd. 31 j. 11. van der Worm, jm. 25 j. en M. van Hooidonk, jd. 23 j. A. van der Zeeuw, jm, 24 j. en H. Smit, jd. 23 j. - J. W. F. Bley. jm 24 j. en E. Breybag, jd. 20 j. te Leiden van 22 November 1880. Ambtenaar van liet openbaar ministerie Zitting van het Kantongerecht Ivantonr. Mr. W. Van der Kaay. Griffier mr. F. G. van Biusbergen. mr. F. A. van Uuttingha Withers. Uitspraak in strafzaken Naam en woonplaats der beklaagden. J. v. d. Z.Noordwijk Aard van het misdrijf. na vroegere veroordeeling be machtigen van een haas door middel van een klem Noord- wijk NB. De uitspraak in alle overige zaken werd uitgesteld tot Woensdag 24 Nov. a .6. Gevallen uitspraak. 15.of 6 dagen.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3